Tyra Danebod – Wikipedia, wolna encyklopedia

Tyra Danebod
Ilustracja
Królowa Danii
Następca

Giryta szwedzka

Dane biograficzne
Data śmierci

ok. 935

Miejsce spoczynku

Jelling

Mąż

Gorm Stary

Dzieci

Harald Sinozęby

Tyra Danebod, rys. Lorenz Frølich
Kamienie z Jelling

Tyra Danebod (ur. ?, zm. ok. 935) – żona króla duńskiegoGorma Starego i matka Haralda Sinozębego.

Świadectwo istnienia

[edytuj | edytuj kod]

Imię Tyry zachowało się na kamieniach runicznych w Jelling jako ᚦᚨᚢᚱᚢᛁ:ᛏᛅᚾᛰᛅᚱᚴᛅᛣ:ᛒᚢᛏ (THURUI TANMARKAR BUT) – zarówno na kamieniu postawionym jej przez męża, jak i na kamieniu wzniesionym przez jej syna. Inskrypcja wystawiona przez jej męża głosi, że: Król Gorm wystawił ten kamień na pamiątkę po Tyrze, swojej żonie, ozdobie Danii[1].

Kamienie te są jedynymi pewnymi świadectwami istnienia Tyry, w przeciągu wieków jednak powstało w Danii i Islandii wiele sag traktujących o Tyrze; jej postać pojawia się także w kronikach. W podaniach tych przypisuje się jej uprawianie czarów. Natomiast według kronik Saxo Gramatyka i Swena Aggesena Tyra zbudowała Danevirke, wał obronny w okolicach Hedeby, który miał powstrzymać atak Ottona I. Historycy jednak zdecydowanie odrzucają taką możliwość (na podstawie badań archeologicznych wskazując na siedem etapów budowy wału; być może dziełem Tyry jest najwyżej jeden z nich). We wszystkich przekazach przypisywano Tyrze niezwykłą mądrość, niezależną osobowość i znaczące pochodzenie, a jej małżeństwo z Gormem miało umacniać pozycję tego władcy. Królowa przedstawiana jest jako osoba świadoma swej ważnej pozycji i równorzędna partnerka dla swego męża[2].

Pochodzenie

[edytuj | edytuj kod]

W kronikach i sagach pojawiają się również informacje o pochodzeniu Tyry. Są to informacje sprzeczne: w sagach islandzkich Tyra przedstawiana jest jako córka Haralda Klaka (króla jutlandzkiego)[3], natomiast Saxo Gramatyk w Gesta Danorum twierdzi, że była ona angielską księżniczką, córką władcy Anglii Æthelreda (być może chodzi o Edwarda Starszego)[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jakub Morawiec: Dania. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2019, s. 48, seria: Początki państw. ISBN 978-83-66278-77-6.
  2. Jakub Morawiec: Dania. Poznań: Wydawnictwo Poznańskie, 2019, s. 48-52, seria: Początki państw. ISBN 978-83-66278-77-6.
  3. a b Kroman, Erik; Det danske Rige i den ældre Vikingetid, Rosenkilde & Bagger 1976, str. 115

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Myten om Dronning Thyra, Leif Ingvorsen, Højbjerg: Wormianum, 1988, ISBN 87-85160-98-9, OCLC 895014427.
  • Brix, Hans; Gorm Konge og Thyra hans Kone, 1927