Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska
Uniwersytet Śląski w Katowicach
Ilustracja
Główna siedziba i dziekanat Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego
przy ul. Jagiellońskiej 28 (2006)
Data założenia

16 sierpnia 1973
(dziekan od 1 października 1973)

Data likwidacji

30 września 2019

Państwo

 Polska

Adres

ul. Jagiellońska 28,
40-032 Katowice

Liczba pracowników
• naukowych

205 (2016)
189 (2016)

Liczba studentów

697 (2016)

Ostatnia dziekan

prof. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget

Położenie na mapie Katowic
Mapa konturowa Katowic, u góry znajduje się punkt z opisem „Wydział Biologii i Ochrony Środowiska”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Wydział Biologii i Ochrony Środowiska”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wydział Biologii i Ochrony Środowiska”
Ziemia50°15′16,0″N 19°01′26,3″E/50,254444 19,023972
Strona internetowa

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (WBiOS UŚ) – istniejący w latach 1973–2019 jeden z wydziałów Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach[1] powstały na bazie ówczesnego Instytutu Biologii[2]. Od 1 października 2019 funkcjonuje jako Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska w ramach nowo utworzonego Wydziału Nauk Przyrodniczych[3].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska był jednostką interdyscyplinarną, kształcącą studentów na trzech podstawowych kierunkach zaliczanych do nauk biologicznych, na studiach stacjonarnych[4], wcześniej również zaocznych. W 2016 w jego strukturze znajdowało się 13 katedr i 3 pracownie naukowe[5]. W ostatnim okresie istnienia wydział zatrudniał 189 pracowników naukowo-dydaktycznych (z czego 24 z tytułem naukowym profesora, 42 doktora habilitowanego, 75 doktora, 48 magistra) oraz 16 technicznych. Wydział współpracował z emerytowanymi profesorami, których autorytet wspierał zarówno proces dydaktyczny, jak i przede wszystkim wymianę międzynarodową[6].

W 2016 na wydziale studiowało łącznie 697 studentów oraz kilkudziesięciu doktorantów, odbywających studia doktoranckie w ramach Wydziałowego Studium Doktoranckiego[7]. Wszystkie kierunki i specjalności oferowane na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska były zgodne z programami nauczania i są realizowane w systemie punktowym ECTS, co umożliwiało studentom uczestnictwo w wymianach międzynarodowych i studiach zagranicznych, a także poszukiwanie pracy za granicą[8].

Budynki wydziału

Od 1970 Instytut Biologii (od 1973 Wydział Biologii i Ochrony Środowiska) mieścił się tylko w gmachu byłego Gimnazjum Matematyczno-Przyrodniczego (potem Studium Nauczycielskiego) przy ul. Jagiellońskiej 26–28, który w latach 1973–2019 był jego główną siedzibą oraz władz dziekańskich i dziekanatu. W 1974 oddano do użytku nowo wybudowany, drugi gmach dla wydziału w Katowicach przy ul. Bankowej 9, w którym rok później umieszczono Instytut Zoologii. Odtąd w gmachu przy ul. Jagiellońskiej mieściły się pozostałe instytuty wydziału. Od 2002 wydział otrzymał też pomieszczenia w kampusie UŚ w Chorzowie przy ul. 75. Pułku Piechoty 1, gdzie umieszczono Pracownię Dokumentacji Botanicznej z Herbarium oraz bank genów roślin[8].

Z dniem 1 października 2019 WBiOŚ został połączony z Wydziałem Nauk o Ziemi tworząc Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego[9]. Wskutek połączenia jednostki naukowo-dydaktyczne WBiOŚ przekształcono w Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska[3].

Kalendarium

[edytuj | edytuj kod]
Budynek Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przy ul. Bankowej 9 (2022)
Tablica pamiątkowa z 1974 na fasadzie gmachu Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska przy ul. Bankowej 9 (2016)

1969 – zarządzeniem Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego utworzono instytutową strukturę Uniwersytety Śląskiego. Ustalono, jakie instytuty będą wchodzić w skład Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii, Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Humanistycznego i Wydziału Wychowania Technicznego, Mechaniki i Elektrotechniki. Pozawydziałowymi jednostkami organizacyjnymi były Biblioteka Główna i nowo utworzony Instytut Biologii. Jego organizatorem i pierwszym dyrektorem był doc. dr hab. Przemysław Trojan. Instytut Biologii składał się z trzech Zakładów: Ekologii Ogólnej, Biochemii oraz Mikrobiologii. Mieścił się w kilku pokojach w budynku przy ul. Krasińskiego 2 w Katowicach. Jesienią 1969 przyjęto pierwszych studentów studiów stacjonarnych na kierunku biologia. W tym samym roku powstała Biblioteka Instytutu Biologii.

1970 – Instytut Biologii przeniesiono do budynku przy ul. Jagiellońskiej 26–28 po byłym Studium Nauczycielskim (wcześniej Gimnazjum Matematyczno-Przyrodnicze). W Instytucie utworzono dwa nowe Zakłady: Botaniki oraz Fizjologii Zwierząt.

1972 – dyrektorem samodzielnego Instytutu Biologii został doc. dr hab. Jerzy Chmielowski.

1973 – spośród grona pracowników naukowo-dydaktycznych wybrano delegatów na II Kongres Nauki Polskiej w Warszawie. Sekcję Nauk Biologicznych reprezentował doc. dr hab. Jerzy Chmielowski. 16 sierpnia zarządzeniem Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki zostały utworzone trzy nowe wydziały: Wydział Filologiczny, Wydział Nauk Społecznych i Wydział Biologii i Ochrony Środowiska. W jego skład weszły Instytuty: Biologii, Zoologii, Biochemii i Mikrobiologii, a także samodzielny Zakład Geografii, którego kierownikiem był prof. dr hab. Józef Szaflarski. W nowym roku akademickim po raz pierwszy przyjęto studentów na biologię w trybie studiów niestacjonarnych. Dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska został 1 października 1973 prof. dr hab. Marian Pytasz (zm. 2016[10]), który funkcję tę pełnił do 31 sierpnia 1975.

1975 – Wydział Biologii i Ochrony Środowiska uzyskał prawo nadawania stopnia naukowego doktora nauk biologicznych. Instytut Zoologii został przeniesiony do nowego budynku w Katowicach przy ul. Bankowej 9. Dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska został prof. dr hab. Sędzimir Maciej Klimaszewski. We wrześniu wprowadzono zmiany organizacyjne w obrębie struktury wydziału: Instytuty Biochemii i Mikrobiologii zostały połączone w jedną jednostkę – Instytut Biologii Molekularnej. Przeprowadzono dwa pierwsze przewody doktorskie

1977 – wydział otrzymuje prawo nadawania stopni doktora habilitowanego.

1978 – dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska został doc. dr hab. Mirosław Małuszyński. Zmieniła się struktura Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, na którym powstały 3 nowe instytuty: Botaniki i Zoologii, Ekologii i Rejonów Wielkoprzemysłowych oraz Fizjologii i Cytologii

1980 – W roku akademickim 1980/1981 nastąpiły zmiany w strukturze uczelni. W miejsce instytutów utworzono Katedry: Anatomii i Cytologii Roślin, Biochemii, Biofizyki i Biologii Komórki, Botaniki Systematycznej, Ekologii, Fizjologii Człowieka i Zwierząt, Fizjologii Roślin, Genetyki, Geobotaniki i Ochrony Przyrody, Histologii i Embriologii Zwierząt, Metodyki Nauczania Biologii, Mikrobiologii i Zoologii. Dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska został prof. dr hab. Mirosław Małuszyński.

1982 – stanowisko dziekana Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska objął prof. dr hab. Zbigniew Jethon.

1984 – prof. dr hab. Lesław Badura obejmuje funkcję dziekana Wydziału.

1987 – prof. dr hab. Lesław Badura ponownie zostaje powołany na stanowisko dziekana, jednocześnie zostaje przewodniczącym Rady Wydawniczej UŚ.

1990 – funkcję dziekana obejmuje doc. dr hab. Sylwia Łabużek.

1993 – ponownie, na czele władz wydziałowych stanęła prof. dr hab. Sylwia Łabużek. Wydział otwiera studia doktoranckie, powstaje również Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem, którego dyrektorem został prof. dr hab. Paweł Migula.

1996 – dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska została prof. dr hab. Iwona Szarejko.

1998 – do życia powołane zostają Międzywydziałowe Indywidualne Studia Matematyczno-Przyrodnicze.

1999 – dziekanem ponownie wybrana została prof. dr hab. Iwona Szarejko.

2002 – otwarcie nowej siedziby Zielnika Botanicznego UŚ w chorzowskim ośrodku dydaktycznym Uczelni. Dotychczas, zbierane od 30 lat, kolekcje flory, m.in. z Jemenu, Spitsbergenu i Kaukazu, były niedostępne dla zainteresowanych badaczy. W momencie otwarcia Zielnik posiadał ok. 100 tys. skatalogowanych roślin. Dziekanem Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska został prof. dr hab. Paweł Migula.

2003 – imię prof. dra hab. Kazimierza Czechowicza otrzymuje jedna z sal wykładowych Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, niegdyś jego ulubiona. Uroczystości towarzyszy odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać uczonego.

2005 – stanowisko dziekana ponownie obejmuje prof. dr hab. Paweł Migula.

2007 – uroczyste podpisanie umowy konsorcjum BIOFARMA – Śląskie Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki. Projekt „Śląska BIO-Farma. Centrum Biotechnologii, Bioinżynierii i Bioinformatyki”, w skład którego weszli: Uniwersytet Śląski, Politechnika Śląska, Śląska Akademia Medyczna oraz Instytut Onkologii w Gliwicach, miał za zadanie stworzenie sieci zintegrowanych specjalistycznych laboratoriów badawczych.

2013 – wydział uzyskał uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie biotechnologia.

2014 – uzyskano uprawnienia do nadawania stopnia doktora w dyscyplinie ochrona środowiska.

2019 (30 września) – zakończenie działalności WBiOŚ i przekształcenie go w Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska w strukturze organizacyjnej nowo utworzonego Wydziału Nauk Przyrodniczych[3].

Ostatnie władze Wydziału (2016–2019)

[edytuj | edytuj kod]
  • Dziekan: prof. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget,
  • Prodziekan ds. nauki i współpracy z zagranicą: prof. dr hab. Piotr Świątek,
  • Prodziekan ds. kształcenia studentów: dr hab. Maria Augustyniak,
  • Prodziekan ds. promocji i współpracy z otoczeniem: dr hab. Edyta Sierka.

Dyrektorzy i dziekani

[edytuj | edytuj kod]

Dyrektorzy Instytutu Biologii

[edytuj | edytuj kod]
  1. 1969–1971: doc. dr hab. Przemysław Trojan – biolog (ekologia, zoologia)
  2. 1971–1973: doc. dr hab. Jerzy Chmielowski – biolog (biochemia drobnoustrojów i środowiska, biotechnologia)

Dziekani Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska

[edytuj | edytuj kod]
  1. 1973–1975: prof. dr hab. Marian Pytasz – nauki kultury fizycznej, biologia (fizjologia wysiłku fizycznego)
  2. 1975–1978: prof. dr hab. Sędzimir Klimaszewski – biolog (systematyka, zoogeografia)
  3. 1978–1982: doc. dr hab. Mirosław Małuszyński – biolog (genetyka roślin)
  4. 1982–1984: prof. dr hab. Zbigniew Jethon – medyk (medycyna lotnicza, toksykologia środowiska)
  5. 1984–1990: prof. dr hab. Lesław Badura – biolog (mikrobiologia)
  6. 1990–1996: doc. dr hab. Sylwia Łabużek – biolog (biochemia, biochemia drobnoustrojów i środowiska)
  7. 1996–2002: prof. dr hab. Iwona Szarejko – biolog (genetyka roślin)
  8. 2002–2008: prof. dr hab. Paweł Migula – biolog (ekologia, ekotoksykologia)
  9. 2008–2016: prof. dr hab. Iwona Szarejko – biolog (genetyka roślin)
  10. 2016–2019: prof. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget – biolog (mikrobiologia środowiska)

Dyrektorzy Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska

[edytuj | edytuj kod]
  1. 2019–2020: prof. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget – biolog (mikrobiologia środowiska)
  2. 2020–2022: dr hab. Danuta Wojcieszyńska, prof UŚ – biolog (biochemia drobnoustrojów i środowiska)[11]
  3. od 10.2022: dr Mariusz Kanturski, prof. UŚ – biolog (zoologia, entomologia)

Kierunki kształcenia

[edytuj | edytuj kod]

Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do 2019 prowadził następujące kierunki studiów pierwszego stopnia, które trwały 3 lata i kończyły się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata[4]:

Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia ich absolwenci mogli kontynuować dalsze kształcenie w ramach studiów drugiego stopnia (magisterskich uzupełniających), które kończyły się po 2 latach zdobyciem tytułu magistra. Do wyboru były następujące kierunki i specjalności[12]:

  • biologia
    • biologia ogólna i eksperymentalna
    • ekologia i ochrona przyrody
    • waloryzacja zasobów przyrody
  • biotechnologia
    • biotechnologia roślin
    • biotechnologia środowiska
  • ochrona środowiska
    • monitoring i zarządzanie środowiskiem
    • fizyko-chemiczne metody ochrony środowiska
    • geoekologia
    • nowoczesne metody instrumentalne
  • biologia żywności i żywienia
  • biotechnology (studia w jęz. angielskim)
    • plant biotechnology
    • environmental biotechnology

Ponadto Wydział oferujował następujące studia podyplomowe[13].

  • biologia dla nauczycieli
  • przyroda dla nauczycieli
  • neurodydaktyka z grywalizacją i techniką informacyjną

Na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego prowadzone były także studia doktoranckie (trzeciego stopnia) w języku angielskim advanced methods in biotechnology and biodiversity[14].

W 2019 wydział posiadał uprawnienia do nadawania następujących stopni naukowych[15].

  • doktora nauk biologicznych w zakresie: biologii, biotechnologii, ochrony środowiska
  • doktora habilitowanego nauk biologicznych w zakresie biologii

Struktura organizacyjna (2019)

[edytuj | edytuj kod]

Katedra Anatomii i Cytologii Roślin

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Robert Hasterok
samodzielni pracownicy naukowi[16]:
  • prof. dr hab. Jolanta Małuszyńska (profesor emerytowany)
  • dr hab. Bożena Kolano
  • dr hab. Jolanta Kwaśniewska

Katedra Biochemii

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: dr hab. Agnieszka Mrozik, prof. UŚ
samodzielni pracownicy naukowi[17]:
  • prof. dr hab. Sylwia Łabużek (profesor emerytowany)
  • dr hab. Urszula Guzik
  • dr hab. Katarzyna Hupert-Kocurek
  • dr hab. Danuta Wojcieszyńska

Katedra Biofizyki i Morfogenezy Roślin

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Dorota Kwiatkowska
samodzielni pracownicy naukowi[18]:
  • dr hab. Jerzy Nakielski, prof. UŚ
  • dr hab. Joanna Szymanowska-Pułka
  • dr Marcin Lipowczan

Katedra Biologii Komórki

[edytuj | edytuj kod]
Kierownik: prof. dr hab. Ewa Kurczyńska

Katedra Botaniki i Ochrony Przyrody

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Barbara Tokarska-Guzik
samodzielni pracownicy naukowi[19]:
  • dr hab. Adam Rostański, prof. UŚ
  • dr hab. Gabriela Woźniak, prof. UŚ
  • dr hab. Beata Babczyńska-Sendek
  • dr hab. Barbara Fojcik
  • dr hab. Edyta Sierka
  • dr hab. Agnieszka Kompała-Bąba
  • dr hab. Paweł Kwiatkowski
  • dr hab. Alina Urbisz
  • dr hab. Andrzej Urbisz

Katedra Fizjologii Roślin

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Waldemar Karcz
samodzielni pracownicy naukowi[20]:
  • prof. dr hab. Mariusz Pietruszka
  • dr hab. Eugeniusz Małkowski

Katedra Genetyki

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Iwona Szarejko
samodzielni pracownicy naukowi[21]:
  • prof. dr hab. Mirosław Małuszyński
  • prof. dr hab. Małgorzata D. Gaj

Katedra Mikrobiologii

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Zofia Piotrowska-Seget
samodzielni pracownicy naukowi[22]:
  • prof. dr hab. Joanna Radziejewska-Lebrecht (profesor emerytowany)

Katedra Ekologii

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Stanisław Cabała
samodzielni pracownicy naukowi[23]:
  • prof. dr hab. Stanisław Wika
  • prof. dr hab. Piotr Skubała
  • dr hab. prof. Zbigniew Wilczek, prof. UŚ
  • dr hab. Ryszard Ciepał
  • dr hab. Izabella Franiel
  • dr hab. Grażyna Madej
  • dr hab. Anna Orczewska
  • dr hab. Bernard Palowski
  • dr hab. Aldona Uziębło

Katedra Fizjologii Zwierząt i Ekotoksykologii

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: dr hab. Mirosław Nakonieczny, prof. UŚ
samodzielni pracownicy naukowi[24]:
  • prof. dr hab. Paweł Migula
  • dr hab. Bogdan Doleżych
  • dr hab. Maria Augustyniak
  • dr hab. Agnieszka Babczyńska
  • dr hab. Alina Kafel
  • dr hab. Piotr Łaszczyca
  • dr hab. Grażyna Wilczek

Katedra Histologii i Embriologii Zwierząt

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Piotr Świątek
samodzielni pracownicy naukowi[25]:
  • prof. dr hab. Jerzy Klag
  • dr hab. Magdalena Rost-Roszkowska, prof. UŚ
  • dr hab. Izabela Poprawa
  • dr hab. Weronika Rupik

Katedra Hydrobiologii

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Małgorzata Strzelec
samodzielni pracownicy naukowi[26]:
  • dr hab. Irena Bielańska-Grajner
  • dr hab. Mariola Krodkiewska
  • dr hab. Iga Lewin

Katedra Zoologii

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. zw. dr hab. Aleksander Herczek
samodzielni pracownicy naukowi[27]:
  • prof. zw. dr hab. Wacław Wojciechowski (emerytowany)
  • prof. dr hab. Jacek Gorczyca
  • prof. zw. dr hab. Piotr Węgierek
  • prof. dr hab. Karina Wieczorek
  • dr hab. Jolanta Brożek
  • dr hab. Jowita Drohojowska
  • dr hab. Łukasz Depa
  • dr Dominik Chłond
  • dr Małgorzata Kalandyk-Kołodziejczyk
  • dr Mariusz Kanturski
  • dr inż. Marcin Walczak
  • dr Agnieszka Bugaj-Nawrocka
  • dr Artur Taszakowski

Pracownia Dydaktyki Biologii

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: dr Marek Kaczmarczyk

Pracownia Dokumentacji Botanicznej

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: dr hab. Adam Rostański, prof. UŚ

Pracownia Technik Mikroskopowych

[edytuj | edytuj kod]
kierownik: prof. dr hab. Robert Hasterok
Laboratorium Mikroskopii Skaningowej
  • dr Jagna Karcz (prowadząca)

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Biologia w rehabilitacji środowiska zdegradowanego. 25-lecie Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego (1969–1994), red. Lesław Badura, Katowice 1994.
  • „Mądrość zbudowała sobie dom…”. Uniwersytet Śląski 1968–2008. Dzieje, dokumentacja, źródła, red. Antoni Barciak, Katowice 2008.
  • Universitas Studiorum Silesia Anno MMIII, red. Zbigniew Kadłubek, Katowice 2003.
  • „Wyrósł z dobrego drzewa…”. Uniwersytet Śląski 1968–1998. Fakty, dokumenty, relacje, red. Antoni Barciak, Katowice 1998.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Struktura organizacyjna UŚ [on-line] [dostęp: 9.10.2016]
  2. Historia WBiOŚ UŚ na stronie wydziału [on-line] [dostęp: 9.10.2016]
  3. a b c O Wydziale, [w:] Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach, 11 października 2019 [dostęp 2021-11-01] (pol.).
  4. a b Studia prowadzone przez WBiOŚ UŚ w roku akademickim 2016/2017 [on-line] [dostęp: 9.10.2016]
  5. Struktura organizacyjna WBiOŚ UŚ [on-line] [dostęp: 9.10.2016]
  6. Kadra naukowo-dydaktyczna WBOŚ UŚ na rok akademicki 2016/2017, dane uzyskane w dziekanacie
  7. Fakty i liczby na UŚ, stan na rok akademicki 2015/2016. us.edu.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-10-10)]. [on-line] [dostęp: 9.10.2016]
  8. a b Informacje ogólne o WBiOŚ UŚ [on-line] [dostęp: 9.10.2016]
  9. Reorganizacja Uniwersytetu Śląskiego. Zamiast dwunastu wydziałów, będzie tylko osiem. [dostęp 2019-08-01].
  10. Zmarł prof. Marian Pytasz. us.edu.pl, 18 sierpnia 2016. [dostęp 2016-08-24].
  11. Władze, [w:] Instytut Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska, Uniwersytet Śląski w Katowicach, 20 stycznia 2020 [dostęp 2021-11-01] (pol.).
  12. Kierunki studiów na WBOŚ UŚ na rok akademicki 2016/2017, dane z dziekanatu placówki
  13. [ Studia podyplomowe prowadzone przez WBOŚ UŚ na stronie uczelni, stan na rok akademicki 2016/2017] [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  14. Studia doktoranckie prowadzone przez WBOŚ UŚ na stronie wydziału [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  15. Wydział Biologii i Ochrony Środowiska w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 1.11.20165].
  16. Wykaz pracowników KAiCR UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  17. Wykaz pracowników KBi UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  18. Wykaz pracowników KBiMR UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  19. Wykaz pracowników KBiOP UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  20. Wykaz pracowników KFR UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  21. Wykaz pracowników KGen UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  22. Wykaz pracowników KMik UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  23. Wykaz pracowników KE UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  24. Wykaz pracowników KFZ UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  25. Wykaz pracowników KHiEZ UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  26. Wykaz pracowników KHyd UŚ [on-line] [dostęp: 1.11.2016]
  27. Wykaz pracowników KZoo UŚ [on-line] [dostęp: 18.012019]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]