Анна-Софія Данська — Вікіпедія

Анна Софія Данська
дан. Anna Sophie af Danmark og Norge
Анна Софія Данська
Анна Софія Данська
Портрет Анни Софії пензля А. Вухтерса, близько 1675, замок Розенборг
17-а курфюрстіна-консорт Саксонії
Початок правління:22 серпня 1680
Кінець правління:12 вересня 1691

Попередник:Магдалена Сибілла Бранденбург-Байройтська
Наступник:Елеонора Ердмута Саксен-Ейзенахська

Дата народження:1 вересня 1647(1647-09-01)[1][2] Редагувати інформацію у Вікіданих
Місце народження:Фленсбург Редагувати інформацію у Вікіданих
Країна:Данія
Дата смерті:1 липня 1717(1717-07-01)[3][1][2] (69 років) Редагувати інформацію у Вікіданих
Місце смерті:Castle Lichtenburgd Редагувати інформацію у Вікіданих
ПохованняFreiberg Cathedrald Редагувати інформацію у Вікіданих
Чоловік:Йоганн Георг III
Діти:Йоганн Георг, Фрідріх Август
Династія:Ольденбурги, Альбертинська лінія Веттінів
Батько:Фредерік III
Мати:Софія Амалія Брауншвейг-Люнебурзька

Анна-Софія (дан. Anna Sophie af Danmark og Norge, нім. Anna Sophie von Dänemark und Norwegen; 1 вересня 1647, Фленсбург, Королівство Данія — 1 липня 1717, Преттін, Курфюрство Саксонія) — принцеса з Ольденбурзького дому, донька короля Данії і Норвегії Фредеріка III та принцеси Брауншвейг-Люнебурзької Софії Амалії. Дружина курфюрста Саксонії Йоганна Георга III.

Біографія

[ред. | ред. код]

Ранні роки

[ред. | ред. код]
Портрет принцеси в дитинстві, автор невідомий

Анна Софія народилася у Фленсбурзі 1 вересня 1647 року. Вона була другою дитиною і старшою з п'яти дочок в сім'ї данського і норвезького короля Фредеріка III і королеви Софії Амалії, уродженої принцеси Брауншвейг-Люнебурзької з дому Вельфів. З батьківської лінії була онукою Крістіана IV, короля Данії та Норвегії та Анни Катерини, уродженої принцеси Бранденбурзької з дому Гогенцоллернів. З материнської лінії була онукою Георга, герцога Брауншвейг-Люнебургу і князя Каленбергу і Анни Елеонори, уродженої принцеси Гессен-Дармштадтської з Гессенського дому[4].

Незабаром після народження Анни Софії помер її дід по лінії батька, і, за деякий час, батьки принцеси стали новими королем і королевою Данії та Норвегії. Всього у монаршої пари народилися шестеро дітей, з яких двоє померли в дитячому віці. У принцеси був брат — Георг, принц-консорт Великої Британії і три сестри — Фредеріка Амалія, герцогиня Гольштейн-Готторпу, Вільгельміна Ернестіна, курфюрстіна Пфальца і Ульріка Елеонора, королева Швеції[4][5].

Анна Софія отримала гарну освіту. Окрім рідної данської мови, вона знала латинь, німецьку, французьку, іспанську й італійську мови[6]. Принцеса мала привабливу зовнішність; у неї були соболині брови і кирпатий носик. Вихованням й освітою принцеси, як і її сестер, займалася королівська гувернантка Олена фон Вестфален[7]. 1663 року шістнадцятирічна Анна Софія отримала свій власний двір з гофмейстером Еневольдом Парсбергом[8].

Шлюб та сім'я

[ред. | ред. код]
Портрет Йоганна Георга III кисті Ботшільда (1860-ті)

У 1662 році були розпочаті переговори про шлюб принцеси із саксонським наслідним принцом, майбутнім курфюрстом Саксонії під ім'ям Йоганна Георга III, який, разом із матір'ю, відвідав королівський двір в Копенгагені; Анна Софія і Йоганн Георг були представлені один одному. Рік по тому, разом із матір'ю, він знову відвідав данське королівство з нагоди п'ятнадцятиріччя принцеси і був присутній на святі в Копенгагенському замку[8]. 9 жовтня 1666 року Анна Софія і Йоганн Георг одружилися. У їхній родині народилося двоє синів[4][9]:

Сини Анни Софії в ранньому дитинстві виховувалися данськими фрейлінами, відправленими до Дрездену з Копенгагена її матір'ю. Відносини курфюрстіни з синами, коли ті досягли повноліття, як і з чоловіком, були складними[8]. Курфюрст мав позашлюбного сина Йоганна Георга Максимиліана[10]. Він був палким прихильником оперної діви Маргарити Саліколи, яку привіз до Дрездену з Венеції[11]. Можливо, у нього була також позашлюбна донька Магдалина Сібілла фон Найдшуц від саксонської дворянки Урсули Маргарити фон Хаугвіц[12].

Батько Анни Софії помер 9 лютого 1670 року і на престол зійшов її старший брат, який став данським і норвезьким королем під ім'ям Крістіана V. З ним вона вела активну переписку, що стосувалася різних політичних питань. У 1670 курфюрстіна побувала на батьківщині. Під час цієї поїздки вона відвідала двоюрідну сестру, яка перебувала в ув'язненні — Леонору Христину Ульфельдт[7][./Анна-Софія_Данська#cite_note-FOOTNOTEDansk_Biografisk_Leksikon1887288-7 [7]].

Її рідна сестра Фредеріка Амалія в 1667 році стала герцогинею Гольштейн-Готторпською. У 1702 році Анна Британська, дружина її брата, принца Георга, зійшла на престол Англії, Ірландії та Шотландії. Вона сама стала курфюрстіною Саксонською в 1680 році, а її сестра Ульріка Елеонора в тому ж році стала королевою-консортом Швеції. Інша сестра, Вільгельміна Ернестіна, курфюрстіна-удова Пфальцу, в 1685 році переїхала до неї в Дрезден[8][13].

Пізні роки

[ред. | ред. код]

У 1691 році в Тюбінгені під час епідемії холери або чуми помер Йоганн Георг III і був похований в соборі Фрайберга. У наступному році, його син і спадкоємець, новий саксонський курфюрст Йоганн Георг IV став відкрито жити зі своєю фавориткою і можливою єдинокровною сестрою Магдалиною Сибіллою фон Найдшуц. Анна Софія продовжила політику покійного чоловіка, спрямовану на руйнування цих відносин. Однак, Йоанн Георг IV не бажав нічого міняти[12][14][15].

Анна Софія намагалася одружити старшого сина із племінницею, данською та норвезькою принцесою Софією Ядвіґою, але курфюрст відкинув цю пропозицію[16]. Нарешті, вона одружила його із принцесою Елеонорою Ердмутою Саксен-Ейзенахською. Шлюб виявився вкрай невдалим. Йоанн Георг IV не приділяв належної уваги дружині. Він залишив її в Гофі — офіційній резиденції саксонських курфюрстів, і продовжив жити з коханкою в іншому своєму палаці. Курфюрст навіть спробував вбити дружину, щоб одружитися з фавориткою. Дітей у подружжя не було[12][14][15].

У червні 1693 року коханка народила від курфюрста доньку, Марію Вільгельміну Фредеріку. Менш ніж через рік після цього Магдалина Сибілла заразилася віспою і 4 квітня 1694 року померла на руках у курфюрста. Йоганн Георг IV помер слідом за нею від тієї ж хвороби, і був похований у соборі Фрайберга. Його спадкоємець і брат визнав племінницю незаконнонародженою[12][14][15].

З 1697 року Анна Софія займалася вихованням онука Фрідріха Августа, сина Фрідріха Августа I і Крістіани Ебергардіни Бранденбург-Байрейтської, так, як її молодший син, ставши польським королем під ім'ям Августа II, став католиком. З цієї причини в саксонських володіннях його авторитет сильно поступався авторитету матері і дружини, які продовжили сповідувати лютеранство. Однак, незадовго до смерті курфюрстіни-вдови, онук, вихований нею в дусі протестантизму, таємно перейшов в католицтво і згодом успадкував польський і литовський трони під ім'ям Августа III[17].

Ставши вдовою, Анна Софія оселилася в замку Ліхтенбург, де жила разом із сестрою Вільгельміною Ернестіною, курфюрстіною-вдовою Пфальцу. Анна Софія померла 1 липня 1717 року у Преттіні[18]. Спочатку її поховали поруч із сестрою в замковій церкві святої Анни в бароковій гробниці роботи Бальтазара Пермозера. 22 вересня 1811 року гробниці Анни Софії та Вільгельміни Ернестіни з їх останками були перенесені до Фрайберзького собору[19][20].[21]

Генеалогія

[ред. | ред. код]
Фредерік II
 
Софія Мекленбург-Ґюстровська
 
Йоахім Фрідріх Бранденбурзький
 
Катерина Кюстринська
 
Вільгельм Брауншвейг-Люнебурзький
 
Доротея Данська
 
Людвіг V
 
Магдалена Бранденбурзька
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Крістіан IV
 
 
 
 
 
Анна Бранденбурзька
 
 
 
 
 
Георг Брауншвейг-Люнебурзький
 
 
 
 
 
Анна Елеонора Гессен-Дармштадтська
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Фредерік III
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Софія Амалія Брауншвейг-Люнебурзька
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Анна Софія
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б Dansk Biografisk Lexikon
  2. а б http://emp-web-84.zetcom.ch/eMP/eMuseumPlus?service=ExternalInterface&module=artist&objectId=5479
  3. Lundy D. R. The Peerage
  4. а б в Lundy, Darryl. Anne Sophia Oldenburg, Princess of Denmark (англ.). www.thepeerage.com. Архів оригіналу за 1 жовтня 2020. Процитовано 1.10.2016.
  5. Stiller F., Suhm P. F. Geschichte Dänemark’s, Norwegens und der Herzogthümer Schleswig und Holstein als Lehrbuch für Schulen. — Hamburg : Vollmer, 1816. — P. 265.
  6. Sharp T. Pleasure and Ambition: The Life, Loves and Wars of Augustus the Strong. — London : I.B.Tauris, 2001. — P. 3. — ISBN 978-1-86-064619-5.
  7. а б Dansk Biografisk Leksikon, 1887, с. 288.
  8. а б в г Dansk Biografisk Leksikon, 1932, с. 453.
  9. Erſch J. S., Gruber J. G. Allgemeine Encyklopädie der Wiſſenſchaften und Künſte. — Leipzig : Brockhaus, 1842. — P. 218.
  10. Löffler F. Fürstenhoff, Johann Georg Maximilian von // Neue Deutsche Biographie. — Berlin : Duncker und Humblot, 1961. — Vol. V. — P. 699. — ISBN 3-428-00186-9.
  11. Flathe H. T. Johann Georg III., Kurfürst von Sachsen // Allgemeine Deutsche Biographie. — Leipzig : Duncker und Humblot, 1881. — Vol. XIV. — P. 383.
  12. а б в г Rochlitz (2). Pierer’s Universal-Lexikon (нім.). www.zeno.org. Архів оригіналу за 2 липня 2020. Процитовано 1.10.2016.
  13. Pierreville G. The Present State of Denmark. — London : William Benbridg, 1683. — P. 39.
  14. а б в Blaschke K. Johann Georg IV. // Neue Deutsche Biographie. — Berlin : Duncker und Humblot, 1974. — Vol. V. — P. 527. — ISBN 3-428-00191-5.
  15. а б в Flathe H. T. Johann Georg IV. // Allgemeine Deutsche Biographie. — Leipzig : Duncker und Humblot, 1881. — Vol. XIV. — P. 384—386.
  16. Dansk Biografisk Leksikon, 1932, с. 453—454.
  17. Campbell Orr C. Queenship in Europe 1660-1815: The Role of the Consort. — Cambridge : Cambridge University Press, 2004. — P. 263. — ISBN 978-0-52-181422-5.
  18. Dansk Biografisk Leksikon, 1887, с. 289.
  19. Schloss Lichtenburg als Witwensitz (нім.). www.foerderverein-lichtenburg.com. Архів оригіналу за 20 квітня 2016. Процитовано 1.10.2016.
  20. Dansk Biografisk Leksikon, 1932, с. 454.
  21. Фрайберзький собор [1] [Архівовано 11 серпня 2020 у Wayback Machine.] (англ.)

Література

[ред. | ред. код]
  • Anna Sophie, Kurfyrstinde af Sachsen, 1647—1717 // Dansk Biografisk Leksikon : [дан.]. — Kjøbenhavn : Gyldendalske Boghandels Forlag, 1887. — Vol. I. — P. 288—289. — 616 p.
  • Anna Sophie, Kurfyrstinde af Sachsen, 1647—1717 // Dansk Biografisk Leksikon : [дан.]. — Kjøbenhavn : J. H. Schultz Forlag, 1932. — Vol. I. — P. 453—454. — 627 p.

Посилання

[ред. | ред. код]