Гайхату — Вікіпедія

Гайхату
монг. ᠭᠠᠶᠢᠬᠠᠯᠳᠤ
Ім'я при народженніᠭᠠᠶᠺᠠᠲᠦ
Народивсяневідомо
Помер1295(1295)
·вбивство
КраїнаЮань[1]
Національністьмонгол
Діяльністьсуверен
Знання мовмонгольська
Титулхан
Посадахан
Термін1291—1295 роки
ПопередникАргун-хан
НаступникБайду-хан
Конфесіябуддизм
РідХулагуїди
БатькоАбака-хан
МатиNokdan Khatund
Брати, сестриEl Qutlugh Khatund
У шлюбі зПадшан
Сафват ад-Дін Падишах-хатун

Гайхату (*д/н —1295) — хан Ільханів у 1291-1295. З монгольської мови ім'я перекладається як «Дивовижний».

Життєпис

[ред. | ред. код]

Походив з роду Хулагуїдів. Син Абака-хана. Про молоді роки нічого невідомо за часів свого стрийка Текудера призначено намісником Сельджукської Анатолії. Одружився з представницею впливового тюркського роду з Керману.

У 1291 після отруєння Аргун-хана впливовий військових Таачар (Тагахар) підтримав Гайхату як претендента на трон. Ставши ханом держави Гайхату надав значну владу таачару. Сам більше поринув у розваги. В цей час прибуло посольства з держави Юань на чолі із Марко Поло, який привіз принцесу Кьокьочін. За рішенням Гайхату вона вийшла заміж за небожа Газан-хана.

У 1292 прийняв посольство від Едуарда I, короля Англії. Тоді ж розпочав підготовку до війни з Мамлюкським Єгиптом, перед тим відправивши тамтешньому султану аль-Ашрафу вимогу поступитися областю Алеппо. Втім хан не наважився напасти на Єгипет. Водночас Гайхату надав численні пільги, грошові та земельні дарунки несторіанській церкві.

З метою поліпшити фінансовий стан держави гайхату наказав за зразком династії Юань наказав друкувати паперові гроші, на яких були навіть зображено китайські ієрогліфи та арабська в'язь. Проте місцеві традиції суперечили використанню паперових грошей. купці та ремісники часто відмовлялися приймати ці гроші, почалися заворушення. Тому вже у 1295 Гайхату скасував паперові гроші. Втім це суттєво підірвало авторитет хана. Цим скористався військовик Таачар, який наказав задушити Гайхату, поставивши ханом Байду.

Родина

[ред. | ред. код]

Дружина — Падшан

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. China Biographical Database

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Saraf Khan Bidlisi, Cheref-Nameh ou Fastes de la nation kurde, Adamant Media Corporation
  • Atwood, Christopher P. (2004). The Encyclopedia of Mongolia and the Mongol Empire. Facts on File, Inc. ISBN 0-8160-4671-9.