Карім Хан Занд — Вікіпедія

Карім Хан Занд
کریم خان زند

перс. کریم خان زند
Карім Хан Занд کریم خان زند
Карім Хан Занд
کریم خان زند
Вакіль од-Даула «Уповноважений держави»
Персії
1 травня 1763 — 13 березня 1779
Попередник: Надер Шах Афшар
Наступник: Мохаммад Алі Хан Занд
 
Народження: 23 травня 1705(1705-05-23)
Піруз, Мелайер, Іран
Смерть: 13 березня 1779(1779-03-13) (73 роки)
Шираз, Фарс, Іран
Причина смерті: туберкульоз
Поховання: Музей Парс
Країна: Іран
Релігія: Іслам, шиїтського напряму
Рід: Зандів
Батько: Айнак-хан Занд
Мати: Агабікає ханим
Діти: Аболь-Фатх Хан Занд

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Карім-Хан Занд Мохаммад[1] (перс. کریم خان زند) (23 травня 1705(17050523) — 13 березня 1779) — правитель Ірану (шах де-факто) з 1763 по 1779 рік. Засновник Іранської династії Зандів.

Щодо себе він ніколи не вживав титул «шах» і відмовлявся прийняти царський титул, а використовував вираз Вакіль од-Даула («Уповноважений держави»). Він говорив про себе: «Я не король, я просто люблю людей». Він правив як регент від імені Сефевіда Ісмаїла III, якого тримав у фортеці в почесному полоні.

Народження

[ред. | ред. код]

Народився Карім-Хан Занд близько 1705 року у курдській родині. Карім-Хан був ватажком племені занд з групи файли. Він був одним з генералів Надер Шаха. Він прийшов до влади в ході міжусобиць, що спалахнули після смерті Надер Шаха.

Правління

[ред. | ред. код]

У 1747 році Карім-хан, Абдолфатх-хан і Алі Мардан-хан досягли згоди про розподіл країни і передачі трону Ісмаїлу III. Однак через деякий час Алі Мардан-хан вторгся в Ісфаган і Абдолфатх-хан був убитий. Так як угода була порушена, Карім-Хан вбив Алі Мардан-хана і зайняв весь Іран, крім Хорасану, де правив сліпий син Надер Шаха Шахрох.

У 1750 році він зробив своєю столицею місто Шираз. Захопивши в 1763 році південну частину Азербайджану він завершив об'єднання Ірану.

На думку істориків, він проявив себе як один з найкращих правителів в історії країни. Він дбав про її процвітання, блискуче відбудував Шираз, спорудивши розкішні мавзолеї над гробницями великих перських поетів — Сааді та Хафіза.

Будучи неписьменним, він протегував поетам і вченим. Крім того Карім-Хан особисто відрізнявся гуманним і великодушним характером. Єдиний недолік, який не могли пробачити йому перси, була пристрасть до вина.

Він підтримував добрі стосунки з Британською імперією, Британська Ост-Індійська компанія заснувала торговий пост на півдні Ірану.

Фортеця Карім-хана в Ширазі

Смерть

[ред. | ред. код]

Карім-хан Зенд Мохаммад помер 13 березня 1779 року, після чого відразу почалися міжусобиці серед його родичів.

Похований Карім-хан у невеликому павільйоні, побудованому для прийому іноземних послів, недалеко від фортеці Арг у Ширазі, в якому в наш час розташований музей Парс.

Навесні 1791 року Ага Мохаммед Хан Каджар зруйнував Шираз, викопав прах Карім-Хана з могили і помістив його під порогом свого тегеранського палацу, щоб, ступаючи на це місце, згадувати поваленого супротивника.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. В. Н. Зайцев. Большая российская энциклопедия : [в 36 т.] / председ. ред. кол. Ю. С. Осипов, отв. ред. С. Л. Кравец. — М. : Науч. изд-во «БРЭ», 2009. — Т. 13. Канцелярия конфискации — Киргизы. — С. {{{сторінки}}}. — ISBN 978-5-85270-344-6. (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Строева Л. В. Керим-хан Зенд и ханы. // Иран: история и современность. — М.: «Наука», 1983.