Гризайль — Вікіпедія
Гризáйль (фр. grisaille, від gris — «сірий») — техніка живопису, в якій зображення виконується виключно у відтінках сірого. Також гризайлем називається техніка монохромного емалювання в кераміці, та монохромний вітраж. Кінцевий твір, виконаний у цій техніці, також називається гризайлем.
Твір у техніці гризайлю може бути самостійним зображенням, або попереднім підмальовком під олійний живопис — тоді художник покриває гризайль шарами кольорового лаку. Крім того, гризайль може слугувати підготовчим малюнком для гравюри. Часто гризайль імітує рельєф або скульптуру. Гризайлі можуть включати дещо ширшу колірну гаму. Виконані в коричневому кольорі, називаються брюнайлем, а виконані в зеленому кольорі, називаються вердалью[1].
Зазвичай гризайль виконується на темній основі. Кожен наступний шар малюнка світліший за попередній[2].
Також гризайлем називається техніка покриття кераміки (рідше металу) білою глазуррю. Товстіший шар глазурі дає білий колір, а тонший — сірий, що створює виразні світло-тіньові ефекти, посилює об'єми та тривимірність[1].
У вітражному мистецтві гризайлем називають одноколірні композиції зі скла[1].
Монохромний живопис відомий здавна на Сході, зокрема живопис тушшю знаний приблизно з 650 року н. е. Він відомий як мо-шуй у Китаї, суйбокуґа або сумі-е в Японії та соомуква в Кореї[1].
Техніка гризайлю здобула популярність у західному живописі через ілюстрування рукописів, де зображення часто виконувалися чорнилом і розмивкою з обмеженим діапазоном кольорів. До відомих представників гризайлевого живопису належать митці XIII й XIV ст.: француз Жан Пуселль та англійський художник Метью Паріс. Ця техніка широко застосовувалася в скрипторіях по всій Ірландії та Північній Англії[1]. Гризайлі не були самостійними малюнками, а доповнювалися кольоровими ініціалами й рамками[3].
В епоху Проторенесансу Джотто використовував гризайль для малювання деяких своїх фресок у капелі Скровеньї у Падуї. Гризайль застосовувався художниками раннього нідерландського Відродження: Робертом Кампіном, Яном ван Ейком і Гуго ван дер Гусом, Гансом Мемлінгом, Ієронімом Босхом. Серед найвідоміших зразків гризайлю нідерландського Відродження — дві зовнішні панелі вівтаря Портінарі Гуго Ван Дер Гуса, що зображують архангела Гавриїла та Богородицю як кам'яні скульптури. Коли їх відправили до Італії в 1483 році, малюнки справили величезний вплив на художників флорентійського Відродження. Ієронім Босх використовував гризайль, щоб намалювати Створення на зовнішній стороні триптиха «Сад земних насолод»[1].
За Високого Відродження до гризайлю вдавалися Андреа Мантенья, Мікеланджело, а також Андреа дель Сарто. Протягом XVI ст. традиція малювання гризайлем підтримувалася в Нідерландах Мартеном ван Гемскерком, Пітером Брейгелем Старшим, далі її продовжили Гендрік Гольціус, Адріан ван де Венне, Ян ван Гоєн і Рембрандт[1]. Гризайлеві емалі були розроблені у XVI ст. у Франції Ліможською школою емальєрів. Серед найвідоміших практиків цієї техніки були члени родини Пеніко[4].
Наприкінці XVIII ст. до гризайлю вдавалися для імітації класичної скульптури в оздобленні стін і стелі[4].
Техніка також була популярна серед деяких художників XX ст., включаючи Альфреда Леслі, Чака Клоуза[4] та Пабло Пікассо[1].
- Вітраж-гризайль поряд з багатокольоровими вітражами, XIII ст. Собор Петра і Павла, Труа, Франція.
- «Троє магів перед Іродом», вітраж XV ст., Франція.
- Ієронім Босх, «Іван Богослов на острові Патмос», XIV ст. .
- Ілюстрація в «Розкішному часослові герцога Беррійського» — ілюмінованому рукописі XV ст.
- Хрещення Христа. Фреска Андреа дель Сарто, в Монастирі делло Скальці, Флоренція (1511—1526)
- Джозеф Райт, «Озеро із замком на пагорбі», 1787 р.
- Міхал Стахович, «Присяга Костюшка», 1818 р.
- Юхан Крістіан Даль, «Вид на Свіноюсьце», 1840 р.
- Герман Плоєр, «Пастух з козами біля водопою», до 1911 р.
- ↑ а б в г д е ж и Grisaille Paintings, Grey, Monochrome Art. www.visual-arts-cork.com. Процитовано 20 березня 2024.
- ↑ ART, MATE (22 серпня 2020). Realistic Oil Painting: A CONTEMPORARY GUIDE TO REALISTIC OIL PAINTING, UNDERPAINTINGS, LAYERING AND DIRECT PAINTING METHODS FOR BEGINNERS (англ.). Jan Matěják. с. 101. ISBN 979-8-6600-5054-1.
- ↑ Morrison, Elizabeth; Kren, Thomas (8 січня 2007). Flemish Manuscript Painting in Context: Recent Research (англ.). Getty Publications. с. 13. ISBN 978-0-89236-852-5.
- ↑ а б в Grisaille | Flemish, Renaissance, Monochrome | Britannica. www.britannica.com (англ.). Процитовано 20 березня 2024.
- Гризайль // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 73. — ISBN 978-966-7407-83-4.
Це незавершена стаття з мистецтва. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |