Пескара — Вікіпедія

Пескара
Pescara
Комуна
Герб Прапор
 Редагувати інформацію у Вікіданих
КраїнаІталія Італія
Регіон Абруццо
ПровінціяПескара
Код ISTAT068028
Поштові індекси65100
Телефонний код085
Координати42°27′50″ пн. ш. 14°12′51″ сх. д. / 42.46389° пн. ш. 14.21417° сх. д. / 42.46389; 14.21417
Висота4 м.н.р.м.
Площа33,62 км²
Населення118 657 (01-01-2023)
Густота3529,36 ос./км²
Розміщення
Commune
 
Мапа
Мапа
Влада
МерCarlo Masci (10-6-2019)
Офіційна сторінка


Пескара (італ. Pescara) — місто та муніципалітет в Італії, у регіоні Абруццо, столиця провінції Пескара.

Пескара розташована на відстані[1] близько 160 км на північний схід від Рима, 70 км на схід від Л'Акуіли.

Найбільше місто в Абруццо, агломерація Пескари налічує близько 450 000 жителів, в ній розташовуються регіональна рада, джунта і регіональне міністерство . У Пескарі та прилеглому місті Кьети розташовується Університет Габріеле д'Аннунціо з чотирма факультетами. Також в Пескарі розташовується важливий туристичний порт, вантажний порт і міжнародний аеропорт, найбільший і важливий аеропорт регіону. Порт Пескари має 1250 причальних місць і ремонтні потужності і являє собою важливий порт Адріатичного моря, що забезпечує зв'язок Італії з Хорватією.

Пескара є центром проведення відомих музичних (Пескара Джаз) і кінематографічних (Премія Флаяно) фестивалів, які проводяться з 1970-х років і є помітні події культурного життя Італії в туристичний сезон.

До 1927 року нинішня територія Пескари була розділена між двома комунами: Пескарою, на південь від річки Пескари, що належала провінції Кьети, і Кастелламаре Адріатико, на північ від річки, ставилася до провінції Терамо. В результаті з'єднання цих двох міст завдяки зусиллям Габріеле д'Аннунціо і Джакомо Ачербо в 1927 році була утворена провінція Пескара. Покровителем міста вважається Цетей з Амітерно. Свято міста 10 жовтня.

Населення — 121 366 осіб (2014)[2]. Щорічний фестиваль відбувається 10 жовтня. Покровитель — San Cetteo.

Територія

[ред. | ред. код]

Берег Пескари піщаний, пляжі розташовуються по обидва боки від річки. Місто розташовується на рівнинних територіях в формі букви Т, які займають долину річки і прибережну зону; на північному заході і південному заході місто простягається також і на навколишніх пагорбах. На міській території присутні водоносні горизонти з сезонними варіаціями рівня води, що досягають метра навесні, коли на горах йде танення снігів. Берег, на якому розташовується місто, раніше практично повністю займав середземноморський маквис, де переважав ліс з алеппской сосни. Цей ліс був в основному вирубаний до кінця XIX століття н. е., а потім практично остаточно знищений в середині XX століття, коли звільняли місце для нових будівель. Реліктові залишки лісу розкидані по території комуни: сосновий ліс д'Авалос в районі Нового порту, і витягнутий уздовж моря в південному напрямку довгий вузький — близько двох кілометрів на двісті метрів — ділянка лісу, що заходить в сусідню комуну Монтесільвано (Заповідник соснових гаїв Санта Филомена)

  • Сейсмічна класифікація: зона 3 (стандартний рівень), згідно Ordinanza PCM n. 3274 del 20/03/2003

Клімат

[ред. | ред. код]

Пескара розташовується на 42 ° 27 'північної широти і на 14 ° 13' східної довготи. Клімат комуни — середземноморський, з жарким літом, але з частою високою вологістю через бризів з північного сходу, іноді інтенсивних, які дмуть на сушу з моря через стабільної антициклонічною структури Північної Африки, яка закачує в верхні шари атмосфери гаряче повітря, контрастує з більш холодним «свіжим» морським повітрям. Ця обставина не дає температурі в Пескарі підніматися вище 35 ° C, але, з іншого боку, посилює відчуття спеки через підйом вологості. Літні бризи чітко дотримуються обертанню вітрів. Від 21 години вечора до 9 години ранку з південного заходу дме берегової бриз (з максимальною швидкістю в 5-7 вузлів), типово набагато слабкіше морського бризу, який починає раптово дути близько 9 години ранку, спочатку з північного сходу, і повертається до сходу-південного сходу до моменту його припинення в 20/21 годину вечора. У стабільних атмосферних умовах морський бриз досягає 15 вузлів в найспекотніший час доби, охаждая місцевість з 12 по 15 годин дня. Слід зазначити, що морський бриз з північного сходу несе з собою максимально вологе повітря, в той час як бриз зі сходу-південного сходу набагато суші і не сильно змінює температурну картину. Проте, літні температури можуть перевищувати 35 ° C тільки при наявності Гарбін (італ. Garbino) — вітру, що йде з Африки, який, збільшуючи свою швидкість при спуску з гір Абруццо, сильно розігрівається і стає дуже сухим. Гори, розташовані не так далеко від Пескари, Маелла (Maiella) і хребет Гран Сассо, мають важливе значення для клімату Пескари, і в присутності південно-східних повітряних потоків відкривають можливості для виникння Гарбін, що є феном — сильним вітром, який досягає швидкості в 100 км/год і створює раптові підвищення температури з одночасним падінням вологості. Через це в Пескарі нерідкі зимові температури в 20 ° C і більше. Найвища температура за весь час спостережень склала 45 ° C і була зареєстрована 30 серпня 2007 [13], що було результатом низького тиску в 850 гПа і виник тому сильного фену з Апеннін. 24 липня 2007 в схожих погодних умов було зареєстровано температура в 44 ° C [14], а вночі протягом декількох годин температура досягала 37 ° C.

Зими в Пескарі середньо-дощові, але рідкісна зима обходиться без хоча б одноразового снігу, який може покривати землю кілька днів. Такі події пов'язані з виникненням ионической зони низького тиску, яка затягує холодне повітря з Балкан. Фактично через північно-східного вітру Пескара страждає від орографічної хмарності, яка призводить до опадів, зазвичай слабким, але таким стає сильними при зниженому тиску.

Надходять з північного сходу з сибірського регіону приблизно раз в 3-4 року бурани зрідка засипають місто снігом. Проте, вологість повітря висока і взимку. Найнижча температура досягла -13 ° C і була зареєстровано 4 січня 1979 (в попередній день температура дійшла до -12 ° C). Середня температура найхолоднішого місяця (січня) становить 6,1 ° C для аеропорту та 6,5 ° C для центру міста, а самого жаркого місяця (липня) — 23 ° C і 23,5 ° C, відповідно (дані відносяться до періоду 1961—1990). Опади не надто великі (трохи нижче 700 мм на рік за той же період) і випадають в основному восени

Історія

[ред. | ред. код]

Витоки історії міста губляться в темряві століть; можливо, перші поселення на території сучасної Пескари виникли в районі нинішнього Телеграфного пагорба (італ. Colle del Telegrafo), де були виявлені артефакти віком більше 6000 років [18]. Перше село, однак, була заснована на річці в римську епоху і носила назву Вікус Атерні (лат. Vicus Aterni), а потім була відома як Атернум (лат. Aternum), за назвою річки. Пескара також була відома як Остія Атерні (лат. Ostia Aterni), тобто гирлі Атерни, і була торговим портом міста ТЕАТР, зараз Кьети. Торговельні зв'язки (риба, продукти сільського господарства і ремесла і т. Д.) Між Атернумом, ТЕАТР і Римом були особливо інтенсивними і активно розвивалися з прокладанням дороги Тіберія, яка з'єднала (і до сих пір з'єднує) ці міста, і є життєво важливою транспортною артерією, що перетинає Аппеніни.

З падінням Римської імперії під натиском варварів, Атернум практично зникає з літописів, але вважається, що з огляду на зручного положення села торгівля і транспортування матеріалів і людей не зупинялися, продовжуючи під управлінням міста ТЕАТР. В останні десятиліття V століття Пескара перейшла під контроль остготів, потім, через п'ятдесят років, була захоплена Візантією, а в 570 році — лангобардів. Майже п'ять століть Пескара входила у володіння Сполетського герцогства (заснованого лангобардамі, але пішов в орбіту франкського впливу в каролингскую епоху).

Близько 1000 року Атернум змінює назву і стає Піскарьов (італ. Piscaria), а протікає через місто річка стає Піскаріусом (італ. Piscarius), що, ймовірно пов'язано з великою кількістю риби в зоні Адріатичного моря поблизу Пескари. Місто Піскарьов довгий час фігурував в списках вледеній абатства Монтекассино.

У XII столітті Пескара разом з усіма прилеглими землями була завойована норманами, а в перших десятиліттях XIII століття увійшла у володіння Фрідріха II. Потім з XIII століття по XIX століття ці землі, як і решта регіону Абруццо, входили до складу Неаполітанського королівства (яке після об'єднання з Королівством Сицилія стало називатися Королівством Обох Сицилій). У арагонский період (друга половина XV століття) над містом панувала сім'я феодалів іспанського походження Авалос, яка після споріднення з родиною д'Аквіно [it] отримала титул маркізів Пескари. У царювання Карла V Пескара перетворилася на важливий форпост Неаполітанського королівства на узбережжі Адріатики. У 1566 році фортеця зазнала нападу і облозі з боку оттоманського адмірала піали-паші, який прибув з армією на 105 галерах. Фортеця не здалася ворогові, в чималому ступені завдяки зусиллям мужнього командувача Джіована Джироламо II Аквавіва Арагонского (італ. Giovan Girolamo II Acquaviva d'Aragona), герцога Атри. Зі стабілізацією політичного становища Неаполітанського королівства починається новий період процвітання міста, пов'язаний з його вдалим стратегічним і воєнним станом, який тривав всю епоху Габсбургів і більшу частину царювання династії Бурбонів, закінчившись приблизно в кінці XVIII століття. У цьому столітті Пескара налічувала приблизно 3000 жителів

У перші роки XIX століття місто було окуповане французами, складаючи важливий військовий пункт королівства Жозефа Бонапарта. В цей час поселення Кастелламаре Адріатико [it], розташоване на північному березі річки і налічувало близько 1500 жителів, відокремилося і сформувало окрему комуну, що зібрала в себе землі навколо міста Чітта-Сант'Анджело (1807 рік). У 1814 році Пескара була одним із центрів повстання карбонаріїв проти маршала Мюрата, короля Неаполя. Це повстання було жорстоко придушене Бурбонами, які вели в регіоні репресії аж до падіння Королівства Обох Сицилій в 1860 році, уклавши в в'язниці багатьох патріотів.

Після входження в нове Королівство Італія та до кінця XIX століття Кастелламаре і Пескара переживали період стійкого розвитку як в економічному, так і в демографічному сенсі (особливо сильно населення росло між 1881 і 1901 роками). У двох містах-супутниках і самої Пескарі почала формуватися сильна індустріальна буржуазія, серед членів якої були сім'ї Букко, Д'Аннунціо, Фарина, Річчі, Меццопреті, Муціі, Де Рісейс, Поміліо, Паскалі (італ. Bucco, D'Annunzio, Farina, Ricci, Mezzopreti, Muzii, De Riseis, Pomilio, Pascale) [20]. Як пише Рафаелі Колапьетра (італ. Raffaele Colapietra) в своїй книзі «Pescara 1860—1960», на макаронній фабриці «Puritas di Angelo Delfino» в 1920-e-1930-і роки працювало понад 300 робітників. У цей час почали з'являтися ідеї об'єднати ці два міста в рамках однієї провінції [21].

2 січня 1927 року завдяки видатному зростання населення і індустріального розвитку [22] Кастелламаре Адріатико і Пескари, яке розпочалося в другій половині XIX століття і тривало і на початку наступного, був підписаний декрет про об'єднання цих двох міст під загальним ім'ям Пескара [23] і була утворена також однойменна провінція [24]. Головні ролі в цьому процесі зіграли тиск громадськості, політичний авторитет Джакомо Ачербо і моральний престиж Габріеле д'Аннунціо.

Під час другої світової війни Пескара зазнала суттєвих втрат, як людські, так і матеріальні, через бомбардування Союзниками в кінці літа 1943 року, яка коштувала не менше ніж 3000 життів, а потім в процесі захоплення німецькими військами і потім їх відступу з боями через Місто. На згадку про це 8 лютого 2001 президент Італії Карло Чампі присвоїв місту Золоту медаль за громадянські заслуги

Після війни Пескара істотно розвинулася і стала важливим містом і столицею регіону Абруццо.

Демографія

[ред. | ред. код]

Населення за роками:[3]

Станом на 1 січня 2023 року в муніципалітеті офіційно проживало 6736 іноземців з 125 країн, серед них 1717 громадян країн Євросоюзу та 917 громадян України.[4]

Уродженці

[ред. | ред. код]

Сусідні муніципалітети

[ред. | ред. код]

Галерея зображень

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Фізичні відстані та напрямки розраховані за координатами муніципалітетів
  2. Демографічний баланс 2014 року та населення на 31 грудня. ISTAT. Архів оригіналу за 26 червня 2015. Процитовано 25 грудня 2014.(італ.)
  3. Наведено за італійською вікіпедією (30.05.2024).
  4. Resident population by sex, municipality and citizenship [Постійне населення за статтю, муніципалітетом і громадянством] (англ.) . ISTAT. Процитовано 12 червня 2024.