Справедливість — Вікіпедія
Справедливість — моральна чеснота, яка полягає у правдивому та неупередженому ставленні до когось чи чогось[1], бажанні віддавати іншим те, що їм належить, поважати права кожного у взаємних стосунках[2]. За Платоном, справедливість — це найвища чеснота, що утримує мужність, поміркованість та мудрість в повній рівновазі й гармонії. Саме справедливість державного устрою породжує у нього «однодушність» (homonoia) і дружбу (philia) співгромадян. У античній Греції богинею справедливості вважалась Феміда (Themis), яка зображалась у образу жінки із вагами у руці. У Середньовіччі до антибутів Феміди додалися меч та пов'язка на очах. Атрибути Феміди символізують справедливий суд, неупередженість та кару за злодіяння.
Чимало філософсько-правових концепцій розглядають справедливість, як найвищу, навіть передумовну правову цінність та морально-етичну цінність.
Справедливість загалом є базовою властивістю людини, як моральної істоти у її ставленні до інших людей. Правова справедливість є категорично-безумовним моральним обов'язком влади — вищим від будь-яких її прогресистських намірів та устремлінь.
Справедливість є принципом адекватності суспільних зусиль, спрямованих на відновлення священної рівноваги світу (права), порушеної внаслідок діяльності чи бездіяльності члена (членів) суспільства чи суспільної інституції (в загальному випадку — суб'єкта, особи).
- Справедливість протистоїть несправедливості.
У православному християнстві відносини людини з Богом не лежать в категоріях справедливості. "Якщо, Господи, будеш зважати на беззаконня, хто встоїть, Владико?" (Пс. 130:3). Бог не є справедливий а милосердний бо «...Милосердя бо ставиться вище за суд» (Як. 2:13). Тим не менше Бог є справедливим і судить справедливо: (1 Пет 2:23 ; Об 16:5,7 "І почув я Ангола вод, який говорив: Ти праведний, що Ти є й що Ти був, і святий, що Ти це присудив! І я чув, як жертівник говорив: Так, Господи, Боже Вседержителю! Правдиві й справедливі суди Твої!"). Господь закликає до справедливості і каже " хай тече правосуддя, немов та вода, а справедливість як сильний потік! (Ам 5:24)"
Подібно до того «як піщинка не витримує рівноваги з великою вагою золота, так вимоги правосуддя Божого не витримують рівноваги в порівнянні з милосердям Божим», - говорить преподобний Ісаак Сірін[3].
Святитель Іван Золотоустий: "Не говори мені: де ж справедливість, якщо мука не має кінця? Коли Бог робить щось, слухайся Його визначень і не підкоряй їх мудруванням людським"[4], але «якщо ти вимагаєш справедливості, то, згідно із законом правди, нам слід було б ще на початку негайно загинути»
Зовнішні відеофайли | |
---|---|
Історична справедливість. Петров+Мустафін на YouTube, канал «ISLND TV», 17 лютого 2024 |
Справедливість, як соціально-політична і морально-правова категорія, дуже цікавить гуманістів. Вона характеризує відповідність між практичною роллю індивідів або соціальних груп у житті суспільства та їхнім соціальним становищем, між їхніми правами й обов'язками, між вчинками й винагородами, заслугами людей та їхнім суспільним визначенням".
Кант вважав, що заходи, які б забезпечували правову справедливість, мають обов'язково випереджати й підготовлювати всі інші урядові акції, які мають за мету, скажімо, розвиток економічної самостійності населення, зростання добробуту держави тощо. На його думку, жодна із започаткованих владою великих соціальних реформ не матиме успіху, якщо їй не передуватиме низка строго-правових заходів, спрямованих на викорінювання «доправового» минулого, на запобігання злочинам, найбільш властивим такому минулому.
Станіслав Оріховський звертається до короля, закликаючи його дбати про справедливість: «якщо хочеш у країні зажити слави найсправедливішого». Справедливість бачиться мислителем як особиста риса людини. Також він виокремлює іншу справедливість, ту, що «тримається на законах… Цю другу частину справедливості ти мусиш цінувати у твоїй державі, яка є немов ліками для зціплювання ран, а першою є справедливість, а не сила». На думку С. Оріховського, справедливість — це душа держави, головна чеснота, на основі якої мають вирішуватися всі питання.
Станіслав Оріховський вважав, що справедливість у Речі Посполитій є ніби душею в тілі… (держави, позбавлені справедливості, є ні чим іншим, як справжньою злочинністю), то і дбав про справедливість у Польщі як про власну душу".
- Правосуддя
- Юстиція — термін
- Юстиція (богиня) — римська богиня правосуддя
- Принцип справедливості
- Справедливість [Архівовано 26 жовтня 2020 у Wayback Machine.] Тофтул М. Г. Сучасний словник з етики. — Житомир: Вид-во ЖДУ ім. І. Франка, 2014. — 416с. ISBN 978-966-485-156-2
- Ролз Дж. Теорія справедливості / Дж. Ролз ; пер. з англ. О. Мокровольський. — К. : Вид-во Соломії Павличко «Основи». — 2001. — 822 с.
- Справедливість / В. М. Тертишник, В. П. Горбатенко// Юридична енциклопедія: В 6 т. / Редкол.: Ю. С. Шемшученко (голова редкол.) та ін. — Київ: «Укр. енцикл.» , 2003. — Т. 5. — С. 604—605.
- ↑ СПРАВЕДЛИВІСТЬ - тлумачення, орфографія, новий правопис онлайн. slovnyk.ua. Процитовано 29 грудня 2024.
- ↑ Катехизм Католицької Церкви. Жовква: Місіонер. 2002. с. 429.
- ↑ Исаак Сирин, преподобный. Слова подвижнические. С. 420.
- ↑ Иоанн Златоуст, святитель. Поучения. Троице-Сергиева лавра, 1993. Т. 2. С. 520.
- В. Мадіссон. Справедливість // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.686 ISBN 978-966-611-818-2
- Справедливість // Велика українська юридична енциклопедія : у 20 т. / О. В. Петришин (відп. ред.) та ін.. — 2017. — Т. 3 : Загальна теорія права. — С. 737. — ISBN 978-966-937-233-8.
- Кірюхін Д.І. Дискурси справедливості в історичному контексті. - К.: Стилос, 2021. - 202 с. - ISBN 978-966-2399-68-4
- Справедливість // Українська мала енциклопедія : 16 кн. : у 8 т. / проф. Є. Онацький. — Накладом Адміністратури УАПЦ в Аргентині. — Буенос-Айрес, 1965. — Т. 7, кн. XIV : Літери Сен — Сті. — С. 1826-1828. — 1000 екз.
- Суспільно-політичні погляди Станіслава Оріховського — Ігор Куташев
- СПРАВЕДЛИВІСТЬ ІЗ ЗАВ'ЯЗАНИМИ ОЧИМА — Валентин БУТ [Архівовано 17 жовтня 2012 у Wayback Machine.]
- Antony Flew, Socialism and Social Justice [Архівовано 23 лютого 2007 у Wayback Machine.]
- Social Justice' Isn't Any Kind of Justice' [Архівовано 16 червня 2007 у Wayback Machine.], Professor Antony Flew, London, Libertarian Alliance, 1993.