Френк Стелла — Вікіпедія

Френк Стелла
англ. Frank Stella
Народження12 травня 1936(1936-05-12)[1][2][…]
Малден, Массачусетс, США[4][3][5]
Смерть4 травня 2024(2024-05-04)[6][7] (87 років)
 Мангеттен, Нью-Йорк, США[7]
(лімфома[7])
Національністьбілі громадяни США[8]
Країна США[9][10]
НавчанняПринстонський університет і Академія Філліпса
Діяльністьхудожник, скульптор, гравер, дизайнер, фотограф, художник-гравер, художник інсталяцій, дизайнер ювелірних прикрас, митець, унаочнювач, графік
НапрямокПостживописна абстракція і мінімалізм
ПрацівникГарвардський університет
ЧленКоролівська академія мистецтв
ТвориFlin Flon VId
У шлюбі зBarbara Rosed[11]
ДітиPeter Stellad[12]
Роботи в колекціїМузей Бойманса - ван Бенінгена, Штедель, Міннеаполіський інститут мистецтва, Оклендська галерея мистецтвd, Музей Тіссен-Борнемісса, Фінська національна галерея, Музей сучасного мистецтва (Нью-Йорк), Тейт, Національна галерея Вікторії, Національна галерея мистецтв, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Національна галерея Канади, Музей американського мистецтва Вітні, Смітсонівський музей американського мистецтва[13], Музей сучасного мистецтва Сан-Франциско[14], Національний музей «Центр мистецтв імені королеви Софії», Музей мистецтва Метрополітен, Художня галерея Олбрайт-Ноксd, Музей Ізраїлю, Художній музей, Музей Соломона Гуггенгайма, Витончено-мистецькі музеї Сан-Франциско, Художній інститут Чикаго, Художня галерея Нового Південного Уельсу, Музей мистецтв Філадельфії, Музей мистецтв округу Лос-Анжелес, Музей образотворчих мистецтв, Міський музей (Амстердам)[15][16][…], Музей ван Аббе[18], Музей мистецтв Карнегіd, Баварські державні колекції картин, Галерея мистецтв Коркоран, Музей мистецтв Цинциннаті, Художня галерея Єльського університету, Національна галерея Австралії, Клівлендський музей мистецтв, Гаазький муніципальний музей, Детройтський інститут мистецтв, Художній музей Сієтла, Музей мистецтв Толедо, Художній музей Сент-Луїса, Далласький музей мистецтв, Рінглінг музей, Mildred Lane Kemper Art Museumd, CODA Museumd[19], Princeton University Art Museumd, Художній музей Північної Кароліни[20], Гарвардський художній музей, Художній музей Фогга[d], Нова національна галерея, Музей мистецтва та історії культуриd, Hessel Museum of Artd[21], Brighton Museum & Art Galleryd, Художній музей Перес[22], List Visual Arts Centerd[23] і Print Collectiond[24]
Нагороди

CMNS: Френк Стелла у Вікісховищі

Френк Філіп Стелла (англ. Frank Philip Stella; 12 травня 1936, Малден, Массачусетс — 4 травня 2024, Нью-Йорк) — американський живописець, скульптор і графік, відомий роботою в сферах мінімалізму та постмалярської абстракції[25].

Біографія

[ред. | ред. код]

Френк Стелла народився в місті Малден, штат Массачусетс,[26] в родині гінеколога італійського походження. Мати була домогосподаркою, яка відвідувала школу моди, а пізніше зайнялася пейзажним живописом.[27]

Після закінчення середньої школи в Філіпс-Академії в Андовері, штат Массачусетс, де він дізнався про абстрактних модерністів Йозефа Альберса та Ганса Гофмана[28] Френк відвідував Принстонський університет, де вивчав історію. Перші відвідування мистецьких галерей Нью-Йорка сприяли його художньому розвитку. На його творчість вплинув абстрактний експресіонізм Джексона Поллока та Франца Клайн.[29] Стелла переїхав до Нью-Йорка в 1958 році, після закінчення університету. Він створює абстрактні картини, які не мають ілюзійних зображень.

Стелла живе в Гринвіч-Вілледжі, має там офіс, але в робочі дні їздить до своєї студії в штат Нью-Йорк.[27]

Творчість

[ред. | ред. код]

Кінець 1950-х — початок 1960-х

[ред. | ред. код]

Переїхавши до Нью-Йорка, він виступив проти використання фарби художниками абстрактного експресіоністського руху. Був прихильним творів Барнетта Ньюмена та картин Джаспера Джонса. Він почав писати твори, в яких наголошувалося на картині як об'єкті, а не на картині як на зображенні чогось, будь то щось у фізичному світі чи щось у емоційному світі художника. Художник одружився з Барбарою Роуз, мистецтвознавицею, в 1961 році. Приблизно в цей час він сказав, що фотографія — це «рівна поверхня з фарбою — нічого більше». Це був відхід від техніки створення картини, яка передбачала спочатку створення ескізу.

Нова естетика знайшла своє вираження в серії нових картин «Чорні картини» («Чорні картини», 1959), на яких регулярні смуги чорної фарби були розділені дуже тонкими смужками нефарбованого полотна. «Піднятий прапор» (1959) — одна з таких картин. Він бере свою назву з першого рядка Хорст-Вессель-Ліеда, гімну Націонал-соціалістичної німецької робочої партії, Френк Стелла зазначив, що робота в тих же пропорціях, що й банери організації. Існує припущення, що назва має подвійне значення, посилаючись також на картини прапорів Джаспер Джонс. У будь-якому випадку назва відображає новий напрямок у творчості Стелли. Мистецтво Френка Стелли було визнано своїми новаціями ще до двадцяти п'яти років. У 1959 р. кілька його картин були включені до виставки «Троє молодих американців» в Меморіальному художньому музеї Аллена в Оберлінському коледжі, а також до виставки «Шістнадцяти американців» у Музеї сучасного мистецтва в Нью-Йорку (60).

З 1960 року Стелла почав виробляти картини з алюмінієвої та мідної фарби, які у своєму поданні регулярних кольорових ліній, розділених смужками, схожі на його чорні картини. Однак вони використовують ширший діапазон кольорів, і його перші роботи з використанням фігурних полотен часто у формах L, N, U або T. Пізніше вони перетворилися на більш складні конструкції, наприклад, у серії «Неправильний багатокутник»

У 1960-х роках Стелла почав використовувати більш широкий діапазон кольорів, як правило, розташованих у прямих або кривих лініях. Пізніше він розпочав свою серію картин «Транспортер» (71), на якій дуги, які іноді перекриваються, у квадратних межах розташовані поряд, щоб отримати круги та напівкруги, намальовані кільцями контрасних кольорів. Ці картини названі на честь міст, які він відвідав на Близькому Сході на початку 1960-х. Полотна з нерегулярним багатокутником та кутомір ще більше розширили концепцію фасонного полотна.

Кінець 1960-х — початок 1970-х

[ред. | ред. код]

Стелла розпочав свою тривалу співпрацю з графікою у середині 1960-х, працюючи спочатку з майстром-друкарем Кеннетом Тайлером у компанії Gemini GEL. Стелла випустив серію відбитків наприкінці 1960-х, під назвою Quathlamba I в 1968 році. Абстрактні відбитки Стелли використовували літографію, трафаретну друк, офорт та офсетну літографію.

У 1967 році він створив декорації та костюми для танцювальної п'єси « Скрембл» Мерса Каннінгема. Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку представив ретроспективу роботи Стелли в 1970 році, що зробило його наймолодшим художником, який отримав його.  Протягом наступного десятиліття Стелла вніс у своє мистецтво зміни, які він почав називати «максималістичним» живописом за його скульптурні якості. Фігурні полотна набули ще менш регулярних форм у серії «Ексцентричний багатокутник», були представлені елементи колажу, наприклад, шматки полотна, наклеєні на фанеру. Його робота також стала більш тривимірною до того, коли він почав виготовляти великі окремо стоячі металеві вироби, які, хоча і намальовані, цілком можна вважати скульптурою. Після введення дерева та інших матеріалів у серію «Польське село» (73), створену з високим рельєфом, він почав використовувати алюміній як основну опору для своїх картин. З розвитком 1970-х та 1980-х років вони стали більш досконалими та пишними. Попередній мінімалізм став барочним, позначений викривленими формами, накресленими мазками. Подібним чином його відбитки поєднували різні техніки друку та малювання. У 1973 році в його нью-йоркському будинку встановили друкарню. У 1976 році Стелла доручила BMW розфарбувати BMW 3.0 CSL для другої частини проекту BMW Art Car. Про цей проект він сказав: "Початковою точкою для мистецьких автомобілів була гоночна ліврея. За старих часів існувала традиція ідентифікувати автомобіль із країною за кольором. Тепер вони отримують номер і рекламу. Це фарбувальна робота, так чи інакше. Ідея полягала в тому, що це з малюнка на міліметровому папері. Графічний папір — це те, що він є але коли він перетворюється на форми автомобіля, стає цікавим, і адаптувати малюнок до форм гоночного автомобіля цікаво. Теоретично це все одно, що малювати на полотні у формі ".  [джерело?] У 1969 році Стеллі було доручено створити логотип для Столітнього музею мистецтв Метрополітен. На честь цієї події були вибиті медалі.[30]

1980-ті та пізніше

[ред. | ред. код]
Мемантра Стелли, 2005, Мистецький музей мистецтв
Френк Стелла у 2012 році

З середини 1980-х до середини 1990-х років Стелла створив великий обсяг творів. У цей час дедалі глибший рельєф картин Стелли поступився повній тривимірності — скульптурні форми отримані з конусів, стовпів, французьких кривих, хвиль та декоративних архітектурних елементів. Для створення цих робіт художник використовував колажі або макети, які потім збільшували та відтворювали за допомогою помічників, промислових металорізальних машин та цифрових технологій.. Наука про лінощі, починаючи з 1984 року, є прикладом переходу Стелли від двовимірності до тривимірності. Він використовує олійні фарби, емалеві фарби та алкідні фарби на полотні, травлений магній, алюміній та скловолокно.

У 1990-х Стелла почав робити скульптури для громадських приміщень та розробляти архітектурні проекти. Наприклад, у 1993 році він створив всю декоративну схему театру принцеси Уельської у Торонто, яка включає настінний розпис площею 10 000 квадратних футів. Його пропозиція про створення Кунстхалле та саду в Дрездені в 1993 році не втілилася в життя. У 1997 році він підготував і керував встановленням проекту «Стелла» площею 5000 квадратних футів, який служить центральним елементом театру та вестибюлю оперного театру імені Мура, розташованого в Музичній школі Ребекки та Джона Дж. Х'юстонського університету в Х'юстоні, штат Техас.[31] Його алюмінієва оболонка зі складним капелюхом з Бразилії, була побудована в центрі Маямі в 2001 році; монументальна скульптура «Стелла» була встановлена біля Національної галереї мистецтв у Вашингтоні, округ Колумбія

З 1978 по 2005 рік Стелла проектував будівлю Van Tassell і Kearney Horse Auction Mart в східному селі Манхеттена і використовував її як свою студію. Його майже 30-річне керівництво будівлею призвело до очищення та відновлення фасаду.[32] Після шестирічної кампанії Товариства збереження історії Гринвіч-Вілледж, в 2012 році історичну будівлю було визначено пам'яткою Нью-Йорка.[33] Після 2005 року Стелла розподілив час між квартирою в Вест-Віллідж та студією в Ньюбурзі, Нью-Йорк[34]

Права художників

[ред. | ред. код]

Стелла був прихильником захисту авторських прав для таких виконавців, як він сам. 6 червня 2008 року Стелла (разом із президентом Товариства прав художників Теодором Федером; є художником-членом Товариства прав художників) опублікував видання Op-Ed для газети «Мистецтво», в якому засуджує запропонований закон США про сиротинські роботи, який "видаляє покарання за порушення авторських прав, якщо творця після ретельного пошуку не вдається знайти. "

Галерея робіт

[ред. | ред. код]

Виставки

[ред. | ред. код]

Роботи Стелли були представдені на кількох виставках у 1960-х роках, серед них у Музеї Соломона Р. Гуггенхайма «Фігурне полотно» (1965) та «Системний живопис» (1966).  Музей сучасного мистецтва в Нью-Йорку представив ретроспективу робіт Стелли в 1970 році. З тих пір його мистецтво було предметом кількох ретроспектив у США, Європі та Японії. У 2012 році ретроспектива кар'єри Стелли була показана в Кунстмузеї Вольфсбург.[35]

Вибрані персональні виставки

[ред. | ред. код]

Колекції

[ред. | ред. код]

У 2014 році Стелла подарував свою скульптуру «Аджоман» (2004) як довгострокову позику Медичному центру «Сідарс -Сінай» у Лос-Анджелесі.[36] The Menil Collection, Х'юстон; музей і сад скульптур Гіршхорна, Вашингтон, округ Колумбія; Музей сучасного мистецтва Сан-Франциско ; Національна галерея мистецтв ; Музей мистецтв Толедо та Музей американського мистецтва Уітні, Нью-Йорк; Художній музей Портленда, штат Орегон; та багато інших.

Визнання

[ред. | ред. код]

Серед багатьох відзнак, які він отримав, було запрошення Гарвардського університету прочитати лекції Чарльза Еліота Нортона в 1984 році. Закликаючи до оновлення абстракції шляхом досягнення глибини барокового живопису[37] ці шість доповідей були опубліковані Harvard University Press у 1986 р. Під назвою Working Space.[38]

У 2009 році Френк Стелла був нагороджений Національною медаллю мистецтв президентом Бараком Обамою. У 2011 році він отримав від Міжнародного центру скульптури нагороду за сучасні скульптури. У 1996 році він отримав почесний ступінь доктора Єнського університету в Єні (Німеччина), де постійно експонуються його скульптури «Серії долини річки Гудзон», ставши другим художником, який отримав цей почесний ступінь після Огюста Родена в 1906 році..[39]

Запис аукціону

[ред. | ред. код]

У травні 2019 року Christie's встановила рекорд аукціону для роботи художника Point of Pines, проданої за 28 мільйонів доларів[40]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Benezit Dictionary of ArtistsOUP, 2006. — ISBN 978-0-19-977378-7
  2. SNAC — 2010.
  3. а б Encyclopædia Britannica
  4. Frank Stella: born Malden, MA 1936Смітсонівський музей американського мистецтва.
  5. RKDartists
  6. Frank Stella, Trailblazing Artist Who Pushed Abstraction to Its Limits, Dies at 87ARTnews, 2024.
  7. а б в Frank Stella, Towering Artist and Master of Reinvention, Dies at 87Нью-Йорк таймс.
  8. Biography of Frank Stella, Painter and SculptorThoughtCo., 2018.
  9. Museum of Modern Art online collection
  10. https://www.workwithdata.com/person/frank-stella-1936
  11. I Was Married Four Times — Once to a Famous Artist — 2019.
  12. Deirdre Foley-Mendelssohn, Peter Stella // The New York Times / за ред. (not translated to en-us)(untranslated): New York Times Company, (untranslated), 2014. — ISSN 0362-4331; 1553-8095; 1542-667X
  13. Smithsonian American Art Museum person/institution ID
  14. Artists + Artworks
  15. Lincoln Center Festival '67
  16. The Lamp
  17. Les Indes Galantes
  18. Tuxedo Junction
  19. Frank Stella : Star of Persia 1 & 2 : black series I
  20. https://ncartmuseum.org/artist/frank-philip-stella/
  21. https://bard.emuseum.com/people/996/frank-stella
  22. https://www.pamm.org/en/artwork/2018.045/
  23. https://listart.mit.edu/art-artists/loohooloo-1994
  24. https://web.archive.org/web/http://wallachprintsandphotos.nypl.org/catalog/132401
  25. https://www.waddingtoncustot.com/artists/54-frank-stella/biography/
  26. Frank Stella Biography, Art, and Analysis of Works. The Art Story. Процитовано 25 травня 2012.
  27. а б Deborah Solomon (September 7, 2015), The Whitney Taps Frank Stella for an Inaugural Retrospective at Its New Home The New York Times.
  28. Peter Schjeldahl (9 листопада 2015), Big Ideas: a Frank Stella Retrospective, The New Yorker
  29. The Art Sory, Biography
  30. Finding aid for the George Trescher records related to The Metropolitan Museum of Art Centennial, 1949, 1960—1971 (bulk 1967—1970). The Metropolitan Museum of Art. Retrieved August 8, 2014.
  31. Home. Music.uh.edu. 25 квітня 2012. Процитовано 25 травня 2012.
  32. 128 East 13th Street Greenwich Village Society for Historic Preservation.
  33. Van Tassell & Kearney Auction Mart Designation Report (PDF). New York City Landmarks Preservation Commission. Процитовано 1 жовтня 2014.
  34. Sightlines: Frank Stella The Wall Street Journal, March 15, 2010.
  35. Rhodes, David (November 2012). Frank Stella: The Retrospective, Works 1958–2012. The Brooklyn Rail.
  36. Deborah Vankin (July 7, 2014), Abstract Frank Stella sculpture 'Adjoeman' joins Cedars-Sinai artworks Los Angeles Times.
  37. John Russell (March 18, 1984), Frank Stella at Harvard — The Artist as Lecturer The New York Times.
  38. Frank Stella, Working Space (Cambridge: Harvard University Press, 1986), ISBN 0-674-95961-2. Listing at Harvard University Press website.
  39. Frank Stella in Jena. Архів оригіналу за 16 липня 2018. Процитовано 15 листопада 2020. [Архівовано 2018-07-16 у Wayback Machine.]
  40. RESULTS | 20th Century Week Totals $1.072 Billion. Christies. 17 травня 2019.

Бібліографія

[ред. | ред. код]
  • Джулія М. Буш: Десятиліття скульптури: 1960-ті роки, Associated University Presses, Plainsboro, 1974;ISBN 0-87982-007-1
  • Френк Стелла та Сірі Енгберг : Френк Стелла у Tyler Graphics, Уокер Арт Центр, Міннеаполіс, 1997;ISBN 9780935640588
  • Франк Стелла та Франц-Йоахім Версполь: Писання Франка Стелли. Die Schriften Frank Stellas, Verlag der Buchhandlung König, Кельн, 2001;ISBN 3-88375-487-0 ,ISBN 978-3-88375-487-1 (двомовна)
  • Франк Стелла та Франц-Йоахім Вершпол: Генріх фон Клейст Франка Стелли, Verlag der Buchhandlung König, Кельн, 2001;ISBN 3-88375-488-9 ,ISBN 978-3-88375-488-8 (двомовна)
  • Андріанна Кемпбелл, Кейт Несін, Лукас Блалок, Террі Річардсон : Френк Стелла, Файдон, Лондон, 2017;ISBN 9780714874593

Посилання

[ред. | ред. код]