2014 у науці — Вікіпедія
2014 рік у науці | ||
2012 2013 — 2014 — 2015 2016 | ||
Див. також: Інші події у 2014 |
Організацією Об'єднаних Націй 2014 рік оголошено Міжнародним роком сімейних фермерських господарств та кристалографії[1].
- 5 січня:
- Індія з космодрому на острові Шрихарикота вперше успішно запустила комунікаційний супутник за допомогою ракети-носія з кріогенним двигуном GSLV-D5 власного виробництва[2]; раніше Індія купувала двигуни для ракет у Росії.
- Група астрофізиків виявила потрійну систему зірок PSR J0337+1715[en], будова якої дає змогу з високою точністю перевірити принцип еквівалентності Загальної теорії відносності Енштейна[3].
- 7 січня:
- Компанія Intel представила міні-комп'ютер «Edison» розміром із SD-карту[4], оснащений двоядерним x86-сумісним процесором Quark (400 МГц) та вбудованими модулями Wi-Fi і Bluetooth LE (Low Energy).
- Група археологів із Пенсільванського університету виявила гробницю фараона Себекхотепа I[5].
- 11 січня — в еоценових відкладах бельгійського містечка Дормааль знайдено залишки Dormaalocyon latouri, найдавнішого представника ряду хижих ссаців[6].
- 20 січня — опубліковано спостереження японських вчених за кульовою блискавкою, вперше вдалося отримати її спектр, відзняти появу та розвиток[7].
- 6 лютого — астрономи виявили найдавнішу зорю SMSS J031300.36-670839.3, відому на даний момент науці. Її вік оцінюють в 13,7 млрд років[8].
- 12 лютого — після розшифрування геному залишків представників культури Кловіс вчені зʾясували, що сучасні індійці, які мешкають як у Північній, так і Південній Америці, є нащадками представників цієї культури[9].
- 26 лютого — колектив вчених, які працюють із даними телескопу «Кеплер», повідомили про відкриття 715 планет[10].
- 3 березня — антропологи з'ясували, що мова неандертальців була подібна до сучасних Homo sapiens[11].
- 17 березня — американські дослідники з робочої групи Гарвард-Смітсонівського астрофізичногоцентру і телескопу BICEP2 на Південному полюсі повідомили про виявлення слідів гравітаційних хвиль. Таким чином, вперше було отримано експериментальні підтвердження хаотичної теорії інфляції[12].
- 21 березня — британські вчені представили матеріал Vantablack, який має набільш чорне забарвлення серед матеріалів у світі[13].
- 26 березня — старт космічного корабля Союз TMA-12M до Міжнародної космічної станції[14].
- 4 квітня — вчені, які досліджують дані з космічного апарату Кассіні, підтвердили, що в районі південного полюсу супутника Сатурна Енцелад під товстим шаром льодової кори існує водяний океан[15].
- 8 квітня — після 12 років, 6 місяців і 12 днів на ринку «Windows XP» досяг кінця життєвого циклу: «Microsoft'» припинив підтримку операційної системи[16].
- 18 квітня — вчені з Німеччини і Колумбії навели підтвердження на користь приналежності мови карабайо до тикуна-юрійської сім'ї[17].
- 24 квітня — палеонтологи відкрили найстародавніший вид птеродактилів, відомий науці — Kryptodrakon progenitor[18].
- 25 квітня — за допомогою телескопів WISE і Спітцер було виявлено найхолодніший коричневий карлик WISE 0855–0714 серед відомих науці — температура його поверхні складає від мінус 45 до мінус 13 °C[19].
- 1 травня — вчені з Центру з вивчення важких іонів ім. Гельмгольца в Дармштадті підтвердили існування 117-го элемента, синтезувавши 7 ядер[20].
- 12 травня — у Німеччині завершено будівництво найбільшого у світі стеларатора Wendelstein 7-X[21].
- 13 травня — археологи повідомили про виявлення Санта-Марії — флагманського корабля, на якому Христофор Колумб у 1492 році відкрив Америку[22].
- 17 травня — в Аргентині палеонтологи виявили скамʾянілі кістки динозавра, якого вважають найбільшим знайденим донині живим організмом, який існував на суходолі[23].
- 28 травня — старт космічного корабля «Союз TMA-13M» до Міжнародної космічної станції[24].
- 29 травня — компанія «SpaceX» у своїй штаб-квартирі в каліфорнійському Готорні представила версію космічного корабля «Dragon V2», призначеного для перевезення на Міжнародну космічну станцію і назад до семи астронавтів[25].
- 4 червня — астрономи ідентифікували об'єкт Торна — Житков. Це гібрид червоного надгіганта та нейтронної зорі, існування його вперше було теоретично огрунтовано у 1975 році[26].
- 16 червня — відповідно до нових результатів досліджень, гіподинамія підвищує ризик захворювання раком[27].
- 23 червня — за даними НАСА, з великою ймовірністю азот Титана (супутник Сатурна) не має спільного походження з Сатурном, а виник із матеріалу Хмари Оорта у поєднанні з кометами[28].
- 30 червня — НАСА святкує десятинне дослідження Сатурна та його супутників за допомогою космічного апарата «Кассіні — Гюйгенс»[29].
- 4 липня — відкрито одну з найхолодніших екзопланет — OGLE-2013-BLG-0341LB b. Передбачають, що температура на ній досягає −213 °C[30].
- 9 липня — з космодрому Плесецьк запущено новітню російську екологічно чисту ракету-носій легкого класу «Ангара-1.2ПП»[31], перший російський носій власної розробки з модульною структурою.
- 27 липня — вченими зі Стенфорда вперше було створено сонячні батареї, що самоохолоджуються[32]
- 29 липня — опубліковано статтю про парадоксальне явище в квантовій механіці, що отримало назву квантовий «Чеширський кіт», суть якого полягає в тому, що квантова система при певних умовах може повести себе так, якби її частки та властивості розділено в просторі[33][34]. Іншими словами, обʾєкт може бути віддалений від своїх власних властивостей[33].
- 30 липня — у результаті досліджень геному людини генетики зʾясували, що тільки 8,2 % ДНК людини є функціональними[35].
- 6 серпня
- Космічний зонд «Розетта» після десятирічної подорожі в Сонячній системі досяг комети Чурюмова — Герасименко та вийшов на її орбіту[36] [37].
- На Оглядовому телескопы ДВТ в обсерваторії Паранал у Чилі отримано детальне зображення галактики Мессьє 33[38].
- 20 серпня — російські космонавти повідомили, що виявили морський планктон на зовнішній поверхні вікна Міжнародної космічної станції та не змогли пояснити його походження[39].
- 25 серпня — космічний апарат «Нью-Горайзонс», що рухається до Плутона, перетнув орбіту Нептуна[40].
- 2 вересня — рівень сучасного вимирання видів у 1000 разів швидший, ніж у період до появи людини, згідно з результатами досліджень, опублікованими в журналі Conservation Biology[41].
- 21 вересня — космічний апарат Maven успішно досягнув орбіти Марса[42][43].
- 24 вересня — індійський зонд «Мангальян» успішно виведено на орбіту Марса[44].
- 26 вересня — старт космічного корабля Союз TMA-14M до Межнародної космічної станції з трьома космонавтами на борту[45].
- 2 жовтня — вперше виявлено квазічастинку ферміон Майорани, яку до цього вважали гіпотетичною[46].
- 17 жовтня — британські астрофізики повідомили про виявлення свідоцтва виробництва в ядрі Сонця аксіонів — кандидатів у елементарні частинки темної матерії[47].
- 19 жовтня — комета C/2013 A1 (Сайдинг Спрінг) пройшла на відстані 140 тисяч км від поверхні Марса[48].
- 23 жовтня — часткове сонячне затмнення[en], яке можна було спостерігати у приполярних широтах Північної півкулі[49].
- 12 листопада:
- Спускний апарат «Філи» (ЄКА) здійснив посадку на комету Чурюмова — Герасименко. Перша мʾяка посадка на комету в сторії[50].
- Опубліковано результати досліджень геному 17 найстаріших людей планети. Дослідники не виявили гени, які істотно повʾязані з тривалістю життя[51].
- 24 листопада — космічний корабель «Союз TMA-15M» з трьома космонавтами на борту стартував до міжнародної космічної станції[52].
- Наприкінці місяця розпочалися пробні запуски протонів у детекторі LHCb Великого андронного колайдера[53].
- 1 грудня — завдяки синтетичній біології вперше у всіті було створено штучні ферменти[54].
- 3 грудня — японський космічний зонд «Хаябуса-2» запущено з космодрома Танеґасіма до астероїда 162173 Рюгу[55].
- 5 грудня — НАСА успішно запустило космічний корабель нового покоління «Оріон» з космодрому на мисі Канаверал у штаті Флорида[56].
- 6 грудня — космичний корабель «Нью-Горайзонс» вийшов із режиму гибернації перед зближенням із Плутоном[57].
- 23 грудня — Росія з космодрому Плесецьк здійснила перший випробувальний пуск важкої ракети «Ангара-А5»[58].
- 31 грудня — вчені зʾясували, що жаби Limnonectes larvaepartus[en] не відкладають яйця, а розмножуються шляхом народження пуголовків[59][60].
- Премію з фізіології або медицини присуджено Джону О'Кіф, Мей-Бритт Мозер та Едварду Мозер за відкриття просторових клітин мозку, що відповідають за систему орієнтації людини у просторі.
- Премію з фізики присуджено японцям Акасакі Ісаму, Амано Хіросі та Накамура Сюдзі за винахід ефективних блакитних світлодіодів, що привели до появи яскравих та енергозберігаючих білих джерел світла[61].
- Премію з хімії присуджено Вільяму Мернер, Штефану Гелль та Томасу Ліндаль за розвиток флуоресцентної мікроскопії суперроздільної здатності[62].
Яків Сінай (Принстонський університет), за фундаментальний внесок у вивчення динамічних систем, ергодичну теорію і математичну фізику.
- Премія з фундаментальної фізики: Майкл Грін, Джон Шварц
- Премія з рубежів фізики: Джозеф Полчінскі, Майкл Грін, Джон Шварц, Ендрю Стромінгер, Кумрун Вафа
- Премія з нових горизонтів фізики: Фредді Качазо, Шіраз Навал Мінвалла, В'ячеслав Ричков
Майкл Стоунбрейкер за фундаментальний внесок у принципи та практики, що лежать в основі сучасних систем керування базами даних[63].
- З астрофізики: Алан Гут, Андрій Лінде, Олексій Старобінський — за піонерські роботи в теорії космічної інфляції[64].
- З нанотехнології: Томас Ебсен, Стефан Хелль, Джон Пендрі — за внесок в оптичну мікроскопію та іміджинг[65].
- З неврології — Бренда Мілнер, Джон О'Кіф, Маркус Райхль — за відкриття в мозку спеціалізованих мереж, що відповідають за пам'ять та свідомість[65].
Пітер Крейн — таксономія і систематика.
14 колективних робіт відзначено Державною премією України в галузі науки і техніки.
Медаль присуджено росіянам В. М. Локтєву та О. О. Абрикосову за видатні досягнення в галузі фізики надпровідності[66].
- ↑ International Years. United Nations. Архів оригіналу за 30 вересня 2018. Процитовано 10 березня 2013.(англ.)
- ↑ Індія вперше запустила ракету-носій з двигуном власного виробництва. Архів оригіналу за 6 січня 2014. Процитовано 28 жовтня 2016.
- ↑ Теорию относительности проверят с помощью пульсара и пары карликов. Лента.ру. 7 січня 2014. Архів оригіналу за 10 жовтня 2016. Процитовано 8 жовтня 2016.
- ↑ Intel unveils Quark-based Edison microcomputer. Архів оригіналу за 10 січня 2014. Процитовано 28 жовтня 2016.
- ↑ В Египте обнаружена гробница фараона Себекхотепа I. Бі-бі-сі. 7 січня 2014. Архів оригіналу за 10 січня 2014. Процитовано 8 жовтня 2016.
- ↑ В Бельгии нашли останки скелета самого древнего хищника на планете. [Архівовано 11 січня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Физики изучили спектр «шаровой молнии». Лента.ру. 20.01.2014. Архів оригіналу за 11 жовтня 2016. Процитовано 8 жовтня 2016.(рос.)
- ↑ A single low-energy, iron-poor supernova as the source of metals in the star SMSS J 031300.36-670839.3 (англ.). Arxiv.org. 6 лютого 2014. Архів оригіналу за 2 червня 2016. Процитовано 9 жовтня 2016.
- ↑ l The genome of a Late Pleistocene human from a Clovis burial site in western Montana (англ.). Nature. 2 014-02-12.
- ↑ 715 Newly Verified Planets More Than Triples the Number of Confirmed Kepler Planets (англ.). Прес-реліз на сайті телескопу «Кеплер». 26 лютого 2014. Архів оригіналу за 23 вересня 2016. Процитовано 9 жовтня 2016.
- ↑ У неандертальцев нашли способность к человеческой речи. Лента.ру. 3 березня 2014. Архів оригіналу за 11 жовтня 2016. Процитовано 10 жовтня 2016.(рос.)
- ↑ Андрей Линде и его хаотическая теория инфляции. Большой город. 18 березня 2014. Архів оригіналу за 11 жовтня 2016. Процитовано 10 жовтня 2016.
- ↑ The partial space qualification of a vertically aligned carbon nanotube coating on aluminium substrates for EO applications [Архівовано 3 березня 2015 у Wayback Machine.] (англ.) на сайте opticsinfobase.org
- ↑ Стыковку «Союза» с МКС перенесли на двое суток [Архівовано 10 вересня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Энцелад: органика в солёном океане. Євроньюз. 4.04.2014. Архів оригіналу за 12 жовтня 2016. Процитовано 11 жовтня 2016.(рос.)
- ↑ The XPocalypse is upon us: Windows XP support has ended. Архів оригіналу за 9 квітня 2014. Процитовано 28 жовтня 2016.
- ↑ Язык карабайо отнесли к тыкуно-юрийской семье. Лента.ру. 18 квітня 2014. Архів оригіналу за 12 жовтня 2016. Процитовано 11 жовтня 2016.(рос.)
- ↑ Meet Kryptodrakon: Oldest Known Pterodactyl Found in China (англ.). National Geographic. 24 квітня 2014. Архів оригіналу за 29 грудня 2018. Процитовано 11 жовтня 2016.
- ↑ NASA's Spitzer, WISE Find Sun's Close, Cold Neighbor (англ.). NASA. 25 квітня 2014. Архів оригіналу за 26 квітня 2014. Процитовано 11 жовтня 2016.
- ↑ Physical Review Letters 112,172501 (2014). [Архівовано 7 листопада 2015 у Wayback Machine.](англ.)
- ↑ Preparations for operation of Wendelstein 7-X starting (англ.). Max-Planck-Gesellschaft. 12 травня 2014. Архів оригіналу за 28 лютого 2021. Процитовано 13 жовтня 2016.
- ↑ Santa Maria: Archaeologists Claim to Have Found Flagship of Christopher Columbus (англ.). Sci-News.com. 13 травня 2014. Архів оригіналу за 14 жовтня 2016. Процитовано 13 жовтня 2016.
- ↑ В Аргентине найдены кости "самого большого ящера" в мире. Би-би-си. 18 травня 2014. Архів оригіналу за 20 травня 2014. Процитовано 13 жовтня 2016.
- ↑ С Байконура стартовала новая экспедиция к МКС [Архівовано 5 березня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ SpaceX представила пилотируемый корабль — конкурент «Союза» [Архівовано 31 травня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Astronomers discover first Thorne-Zytkow object, a bizarre type of hybrid star. PhysOrg. 4 червня 2014. Архів оригіналу за 3 травня 2019. Процитовано 4 червня 2014.(англ.)
- ↑ Sedentary behavior increases risk of certain cancers. Science Daily. 16 червня 2014. Архів оригіналу за 3 квітня 2019. Процитовано 19 червня 2014.
- ↑ Dyches, Preston; Clavin, Clavin (23 червня 2014). Titan's Building Blocks Might Pre-date Saturn. NASA. Архів оригіналу за 9 вересня 2018. Процитовано 24 червня 2014.(англ.)
- ↑ Dyches, Preston; Clavin, Whitney (25 червня 2014). Cassini Celebrates 10 Years Exploring Saturn. NASA. Архів оригіналу за 2 червня 2017. Процитовано 25 червня 2014.(англ.)
- ↑ Astronomers Discover Cold Terrestrial Exoplanet in Binary Star System (англ.). Sci-News.com. 9 квітня 2014. Архів оригіналу за 18 жовтня 2016. Процитовано 16 жовтня 2016.
- ↑ И все-таки она летает [Архівовано 11 липня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Solar cells cool themselves to produc more power. Архів оригіналу за 6 січня 2017. Процитовано 16 жовтня 2016.
- ↑ а б The Quantum Cheshire Cat. Архів оригіналу за 18 жовтня 2016. Процитовано 16 жовтня 2016.
- ↑ Tobias Denkmayr, Hermann Geppert, Stephan Sponar, Hartmut Lemmel, Alexandre Matzkin, Jeff Tollaksen & Yuji Hasegawa — Observation of a quantum Cheshire Cat in a matter-wave interferometer experiment Nature Communications 29.07.2014 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 10 серпня 2014. Процитовано 16 жовтня 2016.
- ↑ Only 8.2 % of Human DNA is Functional, Say Genetic Researchers (англ.). Sci-News.com. 30 липня 2014. Архів оригіналу за 18 жовтня 2016. Процитовано 16 жовтня 2016.
- ↑ Наука и жизнь — Алло, Розетта! [Архівовано 18 жовтня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ «Розетта» вышла на орбиту кометы Чурюмова — Герасименко. Русская служба Би-би-си. 6 серпня 2014. Архів оригіналу за 9 серпня 2014. Процитовано 6 серпня 2014.(рос.)
- ↑ На телескопе VST получен снимок галактики в Треугольнике [Архівовано 8 вересня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Kramer, Miriam (20 серпня 2014). Sea Plankton on Space Station? Russian Official Claims It's So. Space.com. Архів оригіналу за 31 березня 2019. Процитовано 21 серпня 2014.
- ↑ New Horizons Crosses Neptune Orbit En Route to Historic Pluto Encounter. [Архівовано 13 листопада 2014 у Wayback Machine.](англ.)
- ↑ Extinctions during human era worse than thought. Brown University. 2 вересня 2014. Архів оригіналу за 10 квітня 2019. Процитовано 3 вересня 2014.(англ.)
- ↑ Космический аппарат Maven успешно прибыл на орбиту Марса. Архів оригіналу за 7 жовтня 2014. Процитовано 24 жовтня 2016.
- ↑ MAVEN Arrives at Mars. [Архівовано 26 лютого 2019 у Wayback Machine.](англ.)
- ↑ Индийский зонд вышел на орбиту Марса [Архівовано 25 жовтня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ «Союз ТМА-14М» успешно пристыковался к МКС [Архівовано 25 жовтня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Stevan Nadj-Perge та ін. (2 жовтня 2014). Observation of Majorana fermions in ferromagnetic atomic chains on a superconductor. Science. 346 (6209): 602—607. arXiv:1410.0682. Bibcode:2014Sci...346..602N. doi:10.1126/science.1259327. Архів оригіналу за 18 жовтня 2014. Процитовано 7 жовтня 2014.
- ↑ Астрофизики сообщили об обнаружении следов тёмной материи [Архівовано 27 жовтня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Небесное знамение в небе Марса глазами марсиан [Архівовано 8 березня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Частное солнечное затмение 23 октября 2014 года [Архівовано 29 вересня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Космический аппарат впервые в истории сел на ядро кометы [Архівовано 22 листопада 2014 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ The whole-genome sequences of the world's oldest living people published. Eurekalert/PLOS. 12 листопада 2014. Архів оригіналу за 6 листопада 2018. Процитовано 13 листопада 2014.(англ.)
- ↑ Космический корабль «Союз ТМА-15М» успешно стартовал к МКС [Архівовано 28 жовтня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Протонный пучок уже у дверей LHC [Архівовано 14 грудня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ World's first artificial enzymes created using synthetic biology. PhysOrg (англ.). 1 грудня 2014. Архів оригіналу за 3 лютого 2019. Процитовано 1 грудня 2014.
- ↑ Японский зонд Hayabusa-2 успешно вышел на заданную орбиту [Архівовано 12 березня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Космічний корабель «Оріон» стартував з мису Канаверал. Архів оригіналу за 9 грудня 2014. Процитовано 28 жовтня 2016.
- ↑ Космический корабль Новые Горизонты пробудился для сближения с Плутоном [Архівовано 28 жовтня 2016 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ С космодрома Плесецк запустили новую тяжелую ракету «Ангара-А5» [Архівовано 23 грудня 2014 у Wayback Machine.](рос.)
- ↑ Учёные выяснили, что азиатские зубастые лягушки не откладывают яйца, а рожают головастиков живьём. Архів оригіналу за 29 березня 2017. Процитовано 27 жовтня 2016.
- ↑ New fanged frog 'gives birth to tadpoles'. [Архівовано 18 квітня 2019 у Wayback Machine.](англ.)
- ↑ The Nobel Prize in Physics 2014 [Архівовано 19 жовтня 2017 у Wayback Machine.] (англ.)
- ↑ Нобелівська премія з хімії 2014 року. Nobelprize.org. Архів оригіналу за 5 вересня 2015. Процитовано 5 грудня 2014. (англ.)
- ↑ Turing award 2014. ACM. Архів оригіналу за 3 липня 2017. Процитовано 6 жовтня 2016.
- ↑ Российские учёные Старобинский и Линде получили премию Кавли в размере $1 млн. Газета.ру. 29 мая 2014. Архів оригіналу за 5 серпня 2016. Процитовано 30 травня 2014.
- ↑ а б Nine Scientists Share Three Kavli Prizes. ScienceInsider. 29 травня 2014. Архів оригіналу за 30 травня 2014. Процитовано 30 травня 2014.
- ↑ Академіку В. М. Локтєву та нобелівському лауреату О. О. Абрикосову присуджено золоту медаль імені В. І. Вернадського НАН України. Архів оригіналу за 27 січня 2016. Процитовано 6 жовтня 2016.
Це незавершена стаття з науки. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |