2012 у науці — Вікіпедія
2012 рік у науці | ||
2010 2011 — 2012 — 2013 2014 | ||
Див. також: Інші події у 2012 |
- 5 лютого — на російській антарктичній станції «Восток» гляціо-буровий загін проник в реліктові води підльодовикового озера Восток через глибоку крижану свердловину на глибині 3766 м. [1]
- 15 травня — з космодрому Байконур стартувала ракета-носій Союз-ФГ з кораблем Союз ТМА-04М, який доставить на МКС російських космонавтів Геннадія Падалку і Сергія Ревіна та астронавта НАСА Джозефа Акаба.
- 22 травня — з бази ВПС США на мисі Канаверал компанія Space Exploration Technologies (SpaceX) відправила перший комерційний корабель Dragon з 500 кг вантажу на МКС; місія успішно завершилася 31 травня, коли апарат з 600 кг вантажу з МКС приводнився у берегів Каліфорнії.
- 13 червня — НАСА запустила космічну обсерваторію NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) для вивчення космічного випромінювання в жорсткому рентгенівському діапазоні. [2]
- 16 червня — з китайського космодрому Цзюцюань стартувала ракета-носій Чанчжен-2F з космічним кораблем Шеньчжоу-9, на борту якого двоє чоловіків Цзин Хайпен, Лю Ван і одна жінка Лю Ян. [3]
- 15 липня — космічний корабель "Союз ТМА-05М" стартував до МКС із екіпажем у складі Юрія Маленченка, астронавтки НАСА Саніти Вілльямс і астронавта японського агентства JAXA Акіхіко Хошиде. [4]
- 6 серпня — космічний апарат MSL (також відомий як Curiosity — "Цікавість") здійснив посадку на Марс в кратері Гейла; трансляція посадки в прямому ефірі велась на сайті NASA.
- 8 жовтня — ракета-носій Falcon 9 з космічним кораблем Dragon, розробленим компанією SpaceX, вирушила з космодрому на мисі Канаверал у Флориді до Міжнародної космічної станції; це перший комерційний старт приватного корабля до МКС.
- 23 жовтня — з космодрому Байконур до МКС стартував космічний корабель "Союз ТМА-06М", у складі два космонавти Роскосмоса Олег Новицький та Євген Тарелкін і астронавт НАСА Кевін Форд.
- 12 грудня — з північнокорейського полігону Сохе здійснений пуск ракети-носія "Инха-3" з супутником "Кванменсон-3" на борту.
- 17 грудня — завершилася GRAIL, програма NASA з вивчення гравітаційного поля і внутрішньої будови Місяця, зонди "Ебб" і "Флоу" розбилися об поверхню Місяця. [5]
- 19 грудня — космічний корабель "Союз ТМА-07М" стартував до МКС, у складі екіпажу космонавт Роскосмосу Роман Романенко, астронавт NASA Томас Машберн (Thomas Marshburn) і астронавт Кріс Гедфілд (Christopher Hadfield, Канадське космічне агентство).
- 14 жовтня — австрієць Фелікс Баумґартнер спустився на парашуті зі стратосфери з висоти 38600 м, встановивши світовий рекорд висоти стрибку та понадзвукової швидкості вільного падіння в атмосфері.
- 4 липня — вчені європейської організації з ядерних досліджень CERN заявили про відкриття нової елементарної частинки, яка, ймовірно, і є бозоном Хіггса. [7]
- З фізіології та медицини — Джон Гердон та Сін'я Яманака «за праці в галузі біології розвитку та отримання індукованих стовбурових клітин».
- З фізики — Девід Вайнленд та Серж Арош «за створення проривних технологій маніпулювання квантовими системами».
- З хімії — Браян Кобилка та Роберт Лефковіц «за дослідження рецепторів-ГТФаз».
Ендре Семереді (Математичний інститут Альфреда Реньї Угорської академії наук) — за «фундаментальний внесок у дискретну математику і теорію інформатики, а також на знак визнання його глибокого і довгострокового вкладу в адитивну теорію чисел і ергодичну теорію».
- Астрофізика — Девід Джуїтт, Джейн К. Лу, Майкл Браун
- Нанотехнології — Мілдред Дресселгауз
- Неврологія — Корнелія Баргманн, Вінфрід Денк, Енн Ґрейбіл
- / Німа Аркані-Хамед
- Алан Харві Гут
- / Олексій Юрійович Кітаєв
- Максим Львович Концевич
- Андрій Дмитрович Лінде
- Хуан Мартін Малдсена
- / Натан Зейберг
- Ашоке Сен
- Едвард Віттен
Докладніше: Лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки за 2012 рік
Докладніше: Премії НАН України імені видатних учених України — лауреати 2012 року
- 20 лютого — Ренато Дульбекко, італійський вірусолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицині в 1975.
- 10 березня — Шервуд Роуленд, американський хімік, лауреат Нобелівської премії з хімії (1995) за роботи по ролі газоподібних галогеноалканів у виснаженні озонового шару Землі.
- 25 серпня — Ніл Армстронг, американський астронавт, перша людина, що ступила на Місяць.
- 13 листопада — Брайс Баєр, американський вчений, співробітник компанії Kodak, що у 1976 році запропонував фільтр Баєра, що широко застосовується у цифрових фотоапаратах.
- 22 грудня — Пінчук Юрій Анатолійович, український історик, доктор історичних наук, професор, дослідник проблем історіографії та джерелознавства України, заслужений діяч науки і техніки України.
- 30 грудня — Рита Леві-Монтальчіні, італійський нейробіолог, лауреат Нобелівської премії з фізіології і медицини 1986 року.
- ↑ Вскрытие озера Восток: подробности и комментарии. Архів оригіналу за 22 грудня 2012. Процитовано 21 лютого 2013.
- ↑ NASA запустило в космос обсерваторію NuSTAR. Архів оригіналу за 2 листопада 2012. Процитовано 21 лютого 2013.
- ↑ Китай вперше в історії відправив у космос свою «Валентину Терешкову». Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 21 лютого 2013.
- ↑ Космічний корабель із новим екіпажем для МКС стартував із "Байконура". Архів оригіналу за 4 січня 2014. Процитовано 21 лютого 2013.
- ↑ Зонди NASA розбилися об поверхню Місяця. Архів оригіналу за 24 вересня 2015. Процитовано 21 лютого 2013.
- ↑ Jinek, Martin; Krzysztof Chylinski; Ines Fonfara; Michael Hauer; Jennifer A. Doudna; Emmanuelle Charpentier (2012). A Programmable Dual-RNA–Guided DNA Endonuclease in Adaptive Bacterial Immunity. Science. 337 (6096): 816—821. doi:10.1126/science.1225829. PMID 22745249. Архів оригіналу за 1 липня 2016. Процитовано 23 липня 2016.
- ↑ CERN: CERN experiments observe particle consistent with long-sought Higgs boson [Архівовано 5 липня 2012 у Wayback Machine.](англ.)
Це незавершена стаття з науки. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |