Jagdgeschwader 5 — Вікіпедія

5-та винищувальна ескадра «Айсмеєр»
Jagdgeschwader 5 "Eismeer"
Емблема 5-ї винищувальної ескадри Люфтваффе
На службі20 січня 1942 — 4 травня 1945
КраїнаТретій Рейх Третій Рейх
НалежністьВермахт Вермахт
ВидЛюфтваффе Люфтваффе
Типвинищувальна авіація
Рользавоювання панування в повітрі
Чисельністьескадра
Гарнізон/ШтабПетсамо
Війни/битвиДруга світова війна:
Східний фронт
Оборона Заполяр'я
Кампанія в Арктиці
* Арктичні конвої
* Операція «Катехізм»
Стратегічна повітряна оборона Рейху
Командування
Визначні
командувачі
Готтардт Гендрік
Гюнтер Шольц
Генріх Ерлер
Авіація
ВинищувачіBf 109E/F/G
Fw190A

Медіафайли на Вікісховищі

5-та винищувальна ескадра «Айсмеєр» (нім. Jagdgeschwader 5 "Eismeer" (JG 5) — винищувальна ескадра Люфтваффе, що існувала у складі повітряних сил вермахту за роки Другої світової війни. Авіаційне формування створювалося у три етапи, у січні, березні та липні 1942 року шляхом реорганізації винищувальних підрозділів Люфтваффе, що базувалися в Норвегії та Фінляндії. Нова 5-та винищувальна ескадра «Айсмеєр» (JG 5), пізніше ця ескадра було названо «Арктична морська ескадра» (нім. Eismeergeschwader). Основним призначенням JG 5 було винищувальне прикриття окупованих північних територій Норвегії, Фінляндії, а також винищувальну підтримку наземних частин німецької армії, які вели бойові дії на Арктичному фронті в районі Мурманська.

Історія частини

[ред. | ред. код]

Формування

[ред. | ред. код]

У 1942 році командування Люфтваффе провело реорганізацію своїх винищувальних підрозділів, що базувалися в Норвегії та Фінляндії. У цьому контексті була створена нова 5-та винищувальна ескадра «Айсмеєр» (JG 5), пізніше цей підрозділ отримав назву «Арктична морська ескадра» (нім. Eismeergeschwader). Створення JG 5 відбулося в три етапи, у січні, березні та липні 1942 року. 10 січня штаб винищувальної групи «Норвегія» було відокремлено та утворило штаб нової 5-ї ескадри (нім. Geschwaderstab JG 5). Майор Готтардт Гендрік став першим командиром 5-ї ескадри винищувачів.

3 січня 1942 року 1-ша група JG 77, яка вже була дислокована в Норвегії, була перейменована на I групу нової ескадри і приписана до JG 5. Нею командував майор Йоахім Зегерт. 1-ша ескадрилья JG 77 була перейменована на 1-й «штаффель» JG 5, 2./JG 77 — на 2./JG 5 і 3./JG 77 на 3./JG 5.

У 1941 році 5-й повітряний флот створив винищувальну групу особливого призначення (нім. Jagdgruppe z.b.V.), спеціальну бойову групу винищувачів під командуванням майора Геннінга Штрумпелля. 3 січня 1942 року JGr z.b.V. стала ядром II. групи JG 5. 13-та ескадрилья JG 77 була перейменована на 4./JG 5. 5-та ескадрилья була офіційно створена з 15-ї ескадрильї JG 77, ескадрильї, яка була щойно створена. Створення 6-ї ескадрильї було відкладено до середини березня 1942 року. 21 березня 1./JG 5 була перейменована і стало 6./JG 5. Невдовзі з 10-ї ескадрильї JG 1 була створена нова 1./JG 5.

У січні 1942 року різноманітні додаткові винищувальні групи з кількох винищувальних крил (нім. Ergänzungsjagdgruppen), були консолідовані у Ванні, Франція, і сформовані у IV групу JG 1 з трьома ескадрильями під назвою 10-та, 11-та та 12-та ескадрильї. Першим великим завданням цієї авіагрупи стала операція «Доннеркіль», операція із завоювання переваги в повітрі в контексті підтримки операції «Цербер», яку проводили Крігсмаріне Німеччини. Метою цього завдання було забезпечити винищувальне прикриття німецьких лінійних кораблів «Шарнгорст» і «Гнейзенау» та важкого крейсера «Принц Ойген» під час їхнього прориву з Бреста до Німеччини. Наприкінці лютого — початку березня 1942 року IV група почала передислокацію на північ до Тронгейма. 21 березня IV./JG 1 була перейменована на III. Групу JG 5 і передана під командування гауптмана Гюнтера Шольца.

7-ма ескадрилья JG 5 була створена з Ergänzungsjagdgruppe 3 JG 3. 31 грудня 1941 року цей підрозділ вивели зі штату JG 3 і підпорядкували як окрему ескадрилью до винищувального командування Норвегія (нім. Jagdfliegerführer Norwegen). 24 квітня 1942 року 7-ма ескадрилья прибула до Петсамо, де її підпорядкували III. групі. 8-ма ескадрилья веде свою історію від окремої мисливської авіагрупи JG 26 (нім. Ergänzungsjagdgruppe Jagdgeschwader 26), яка була створена 22 червня 1941 року. 27 січня 1941 року цей «штаффель» став 11./JG 1 і 6 березня був переведений у Тронгейм-Ладе. Там його було перейменовано на 8./JG 5.

Messerschmitt Bf 109 E-4/E-7 II. JG 5 у Північній Фінляндії. 30 березня 1942

Інші підрозділи надійшли з JG 1 у травні.

На нову сформовану ескадру поклали завдання забезпечення винищувального прикриття окупованих північних територій, а також винищувальну підтримку наземних частин німецької армії, які вели бойові дії на Арктичному фронті в районі Мурманська.

На початку полярного літа 1942 року 5-й повітряний флот був посилений і до липня 1942 року мав у своєму складі загалом 250 справних літаків. Завдяки перевазі в повітрі, здобутій II. і III./JG 5 на початку року 5-й повітряний флот мав чисельну та значну якісну перевагу, а противник — радянські військово-повітряні сили — нараховували лише 170 справних бойових літаків. Командування також скористалося мережею радіолокаторів раннього попередження «Фрея»[en].

Протягом літа радянські ВПС передислокували на цей театр воєнних дій нові авіаційні формування, включно з 20-м винищувальним авіаційним полком, оснащеними новими Як-1, ефективним засобом протидії німецькому Bf 109F. 5-й флот зафіксував 26 бойових втрат у липні 1942 року, тоді як радянські ВПС втратили 32 власних літака, збитими або зниклими безвісти, головним чином унаслідок дій JG 5. 21 серпня 6./JG 5 заявив про 14 збитих радянських винищувачів. За радянськими даними, над Ваєнгою було збито 2 ЛаГГ-3 і 2 І-16, а два літаки здійснили вимушену посадку. JG 5 втратив два Bf 109, один був визнаний зниклим безвісти. JG 5 здобув близько 72 перемог у серпні, але радянські записи свідчать про втрату 24 радянських літаків, ще 7 пошкоджених і 13 зниклих безвісти, ще 4 були збиті вогнем з землі. Решту 1942 року підрозділи німецької ескадри дислокувалися в Тронгеймі та Кіркенесі, звідки атакували союзні арктичні конвої.

Messerschmitt Bf 109 F-4 6/JG 5 у Петсамо. Червень 1942

До січня 1943 року підрозділи ескадри, оснащені літаками Focke-Wulf Fw 190, дислокувалися в південній Норвегії та Фінляндії. У середині 1943 року JG 5 досягла максимальної потужності, до її складу входило 14 ескадрилей; 12 «штаффелів» звичайних одномоторних винищувачів, оснащених Bf 109 і Fw 190, один — важкий «штаффель» (нім. Zerstörerstaffel), оснащений важкими винищувачами Bf 110, і Jabo — 14.(J)/JG 5 з Fw 190A. 1943 рік також був останнім роком, коли чотири групи JG 5 діяли як єдине ціле. Наприкінці 1943 року I і II. групи перевели з Норвегії та Фінляндії й до кінця війни ці дві авіагрупи билися окремо від головних сил винищувальної ескадри.

У середині 1943 року половина з 70-80 винищувачів JG 5, які перебували в I групі, базувались за Полярним колом, захищаючи постачання та перевезення.

1 вересня 1943 року майор Ґюнтер Шольц змінив оберстлейтенанта Готтардта Гендріка на посаді командира ескадри JG 5.

У листопаді 1943 року I./JG 5 перевели до Румунії для захисту нафтопереробних заводів у Плоєшті. Авіагрупу передали під командування 1-го повітряного флоту, а потім перейменували на III./JG 6; заміна ескадрі не надійшла. IV./JG 5 дислокувалася на Арктичному фронті, а потім у Південній Норвегії. До кінця війни цей підрозділ був кістяком протиповітряної оборони від нальотів союзників на бази підводних човнів у норвезьких Тронгеймі та Бергені.

1 серпня 1944 року Генріх Ерлер був призначений командиром JG 5, замінивши оберстлейтенанта Шольца, який отримав посаду командира винищувального командування «Норвегія» (нім. Jagdfliegerführer Norwegen).

12 листопада 1944 року 29 бомбардувальників «Ланкастер» 9-ї та 617-ї ескадрилій Королівських ВПС атакували «Тірпіц» у фіорді Тромсе. Ерлер, командир JG 5, піднявся на перехоплення, але німецькі винищувачі запізнилися. «Тірпіц» був потоплений, при цьому загинуло тисячу моряків, членів його екіпажу. Ерлер був відданий під військовий трибунал; засуджений на три роки і позбавлений командування. Пізніше Ерлера було відновлено на посаді; він загинув 4 квітня 1945 року під час бойового вильоту у складі JG 7. Карл Деніц був рушійною силою засудження. Лише послужний список Ерлера як льотчика-винищувача врятував його від страти.

На початку січня 1945 року і після засудження Ерлера розгляду справи військовим судом Рейху (нім. Reichskriegsgericht) оберстлейтенант Шольц, на додаток до своїх обов'язків командира командування «Норвегія» в Ставангер-Форусі, знову прийняв командування JG 5.

4 травня 1945 року у Люнебурзькій пустощі була підписана капітуляція військ вермахту. Усі німецькі збройні сили в Нідерландах, на північному заході Німеччини, включаючи Фризькі острови та Гельголанд і всі інші острови, а також сили в Шлезвіг-Гольштейні та в Данії, мали скласти свою зброю і беззастережно здатися. Ця капітуляція обумовлювала також останні німецькі формування у Норвегії, зокрема JG 5.

Загалом пілоти JG 5 здобули приблизно 3200 повітряних перемог під час Другої світової війни. Наприкінці воєнних дій втрати ескадри становили 435 осіб, убитих у бою або взятих у полон.

Командування

[ред. | ред. код]

Командири JG 5

[ред. | ред. код]

Командири I./JG 5

[ред. | ред. код]

Командири II./JG 5

[ред. | ред. код]

Командири III./JG 5

[ред. | ред. код]

Командири IV./JG 5

[ред. | ред. код]

Командири 13. (Z)/JG 5

[ред. | ред. код]

Командири 14. (Jabo)/JG 5

[ред. | ред. код]

Основні райони базування 5-ї винищувальної ескадри

[ред. | ред. код]

Основні райони базування штабу 5-ї винищувальної ескадри

[ред. | ред. код]

Основні райони базування I./JG 5

[ред. | ред. код]

Основні райони базування II./JG 5

[ред. | ред. код]

Основні райони базування III./JG 5

[ред. | ред. код]

Основні райони базування IV./JG 5

[ред. | ред. код]

Основні райони базування 13. (Z)/JG 5

[ред. | ред. код]

Основні райони базування 14. (Jabo)/JG 5

[ред. | ред. код]

Список кавалерів Лицарського хреста Залізного хреста JG 5

[ред. | ред. код]
Позначення
   Удостоєні посмертно
Ім'я Звання Підрозділ Лицарського хреста Лицарського хреста з дубовим листям Лицарського хреста з дубовим листям та мечами Лицарського хреста з дубовим листям, мечами та діамантами
Генріх Бартельс оберфельдфебель 8./JG 5 13 листопада 1942
Альберт Бруннер оберфельдфебель 6./JG 5 3 липня 1943
Горст Карганіко оберлейтенант 6./JG 5 25 вересня 1941
Гуго Дамер оберфельдфебель 6./JG 5 1 серпня 1941
Ганс Добрих фельдфебель 6./JG 5 19 вересня 1943
Франц Дерр гауптман III./JG 5 19 серпня 1944
Генріх Ерлер лейтенант 6./JG 5 4 вересня 1942 2 серпня 1943
Руді Лінц лейтенант 12./JG 5 12 березня 1945
Рудольф Мюллер фельдфебель 6./JG 5 19 червня 1942
Гельмут Нойман лейтенант 14./JG 5 12 березня 1945
Якоб Норц оберфельдфебель 6./JG 5 26 березня 1944
Вальтер Шук оберфельдфебель 7./JG 5 8 квітня 1944 30 вересня 1944
Фрідріх-Вільгельм Штракелайн гауптман 14.(Jabo)/JG 5 19 серпня 1944
Теодор Вайссенбергер лейтенант 6./JG 5 13 листопада 1942 2 серпня 1943

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
  • Jagdgeschwader 5 "Eismeer". на lexikon-der-wehrmacht.de.(нім.)
  • Jagdgeschwader 5 «Eismeer»(англ.)
  • Истребительная эскадра JG5 "Айсмеер" (Jagdgeschwader 5 "Eismeer"). на allaces.ru.(рос.)
  • Jagdgeschwader 5

Література

[ред. | ред. код]
  • Wolfgang Dierich: Die Verbände der Luftwaffe 1935—1945 — Gliederungen und Kurzchroniken — Eine Dokumentation, Motorbuch-Verlag 1976
  • Werner Gibrig: Jagdgeschwader 5 «Eismeerjäger» — Eine Chronik aus Dokumenten und Berichten 1941—1945. Motorbuch-Verlag
  • Mombeek, Eric (2003). Eismeerjäger—Zur Geschichte des Jagdgeschwaders 5. Linkebeek, Belgium: ASBL, La Porte d'Hoves. ISBN 978-2-9600236-4-0.

Примітки

[ред. | ред. код]