Pakasuchus kapilimai — Вікіпедія

Pakasuchus kapilimai
Час існування: крейдовий період,
105 млн р. т.

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Підклас: Діапсиди (Diapsida)
Інфраклас: Архозаври (Archosauria)
Надряд: Крокодилоподібні (Crocodylomorpha)
Підряд: Notosuchia
Родина: Candidodontidae
Рід: Pakasuchus
O’Connor et al., 2010
Вид: P. kapilimai
Pakasuchus kapilimai
O’Connor et al., 2010
Посилання
Вікісховище: Pakasuchus
Fossilworks: 173418

Pakasuchus kapilimai — викопний вид крокодилоподібних плазунів, що існував у крейдовому періоді (105 млн років тому).

Скам'янілості

[ред. | ред. код]

Практично повний скелет плазуна знайдений у 2008 році в долині озера Руква на південному заході Танзанії[1]. Згодом виявлено рештки ще 6 особин. На основі решток у 2010 році міжнародною командою науковців під керівництвом професора університету Огайо Патріка О'Коннора було описано нові рід та вид Pakasuchus kapilimai. Родова назва рептилії Pakasuchus складається з двох слів — «paka», мовою суахілі означає «кіт», та «souchos», з грецького — «крокодил». Видова назва P. kapilimai вшановує Саїді Капіліма, одного з керівників проєкту розкопок[2].

Зубний ряд Pakasuchus

Тіло Pakasuchus сягало до 55 см. Це була активна наземна тварина. Судячи з особливостей анатомії, паказух полював на дрібну здобич, наприклад комах. Череп був коротким і широким; мав нехарактерну для крокодилів форму і пропорції, за якими його іноді порівнюють з черепом сучасних котячих. Унікальною особливістю Pakasuchus від інших рептилій є чітка диференціація зубів за формою і призначенням (гетеродонтія), яка нагадує будову зубів у ссавців і звірозубих ящерів. Зубна система Pakasuchus мала складну будову і за ступенем розвитку цілком порівнянна з типовою для ссавців — аналоги молярів навіть утворюють правильну оклюзію[3].

Кінцівки довгі, випрямлені та розташовані під тулубом, що характерно для істоти, яка здатне до швидкого бігу. Також на відміну від сучасних крокодилів, у паказуха був сильно скорочений остеодермальний панцир — остеодерми повністю покривали тільки хвіст тварини, а на тулубі лише утворювали вузьку смугу на спині вздовж хребта. Полегшення панцира також вказує на більш активний спосіб життя і стратегію виживання, засновану на швидкості переміщення, а не на пасивному захисті[4].

Філогенія

[ред. | ред. код]

Філогенічна кладограма, що зображує еволюційні зв'язки виду, за O’Connor et al., 2010:

Notosuchia 

Uruguaysuchus

Libycosuchus

Malawisuchus

Candidodon

Mariliasuchus

Pakasuchus

Adamantinasuchus

Simosuchus

Notosuchus

Chimaerasuchus

Sphagesaurus

Comahuesuchus

Baurusuchus


Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Fossilworks[недоступне посилання]
  2. O’Connor, Patrick M.; Sertich, Joseph J. W.; Stevens, Nancy J.; Roberts, Eric M.; Gottfried, Michael D.; Hieronymus, Tobin L.; Jinnah, Zubair A.; Ridgely, Ryan; Ngasala, Sifa E. (2010-08). The evolution of mammal-like crocodyliforms in the Cretaceous Period of Gondwana. Nature (англ.). Т. 466, № 7307. с. 748—751. doi:10.1038/nature09061. ISSN 0028-0836. Процитовано 4 серпня 2024.
  3. Carnivora. Архів оригіналу за 20 жовтня 2019. Процитовано 20 жовтня 2019.
  4. Prehistoric Wildlife. Архів оригіналу за 4 жовтня 2019. Процитовано 20 жовтня 2019.

Посилання

[ред. | ред. код]