Party | Portrait | Name | Constituency | Tenure | Reason for leaving | Notes |
| Independent | | Anthony Bacon[40] | Wallingford | 1593–1598 | Retired | [41][42] |
| Tory | | Edward Hyde | Wiltshire & Christchurch | 1685–1701 | Resigned to become Governor of New Jersey in British North America (later joined the House of Lords as The Earl of Clarendon) | [43][44][45] |
| Whig | | John Hervey | Bury St Edmunds | 1725–1733 | Resigned to join the House of Lords (as The Baron Hervey) | [46][47][48] |
| Whig | | Stephen Fox-Strangways | Shaftesbury | 1726–1741 | Resigned to join the House of Lords (as the Earl of Ilchester) | [46][47][48] |
| Whig | | Horace Walpole | Callington, Castle Rising & Kings Lynn | 1741–1768 | Retired (later joined the House of Lords as The Earl of Orford) | [49][50][51][52] |
| Tory | | John Tylney | Malmesbury | 1761–1768 | Resigned | [53][54] |
| Tory | | Edward Onslow | Aldborough | 1780–1781 | Resigned | [55][56][57] |
| Whig | | William Thomas Beckford | Wells | 1784–1795 | Resigned | [58][59][60] |
Hindon | 1806-1820 | Retired |
| Tory | | Charles Price | City of London | 1802–1812 | Retired | [61] |
| Tory | | William John Bankes | Truro | 1810-1812 | Retired | [58][62][63] |
Cambridge University | 1822-1826 | Defeated |
Marlborough & Dorset | 1830–1835 | Retired |
| Whig | | Henry Grey Bennet | Shrewsbury | 1811-1826 | Retired | [64][65][66] |
| Tory | | Richard Heber | Oxford University | 1821-1826 | Retired | [67][68][69][70] |
| Whig | | Robert King | County Cork | 1826–1832 | Defeated | [71] |
| Tory | | Henry Lygon | West Worcestershire | 1853–1863 | Resigned to join the House of Lords (as the Earl Beauchamp) | [72][73][3] |
| Liberal | | Arthur Clinton | Newark | 1865–1868 | Retired | [74][75][76] |
| Liberal | | Ronald Gower | Sutherland | 1867–1874 | Retired | [77][78][79][80] |
| Conservative | | James Agg-Gardner | Cheltenham | 1874–1880 | Defeated | [81][82][83] |
1885–1895 | Retired |
1900–1906 | Defeated |
1911–1928 | Died |
| Liberal | | Reginald Brett | Penryn and Falmouth | 1880–1885 | Defeated (later joined the House of Lords as the Viscount Esher) | [84][85][86] |
| Liberal | | Cyril Flower | Luton | 1880–1892 | Retired (later joined the House of Lords as the Lord Battersea) | [87][88] |
| Liberal | | Lewis Harcourt | Rossendale | 1904–1917 | Resigned to join the House of Lords (as the Viscount Harcourt) | [2][3][4] |
| Liberal | | David Charles Erskine | West Perthshire | 1906–1910 | Retired | [89][90] |
| Labour | | Victor Grayson | Colne Valley | 1907–1910 | Defeated | [91][92] |
| Conservative | | Philip Sassoon | Hythe | 1912–1939 | Died | [93][94] |
| Conservative | | Malcolm Bullock | Waterloo & Crosby | 1923–1953 | Resigned | [95][96][97] |
| Liberal | | Arthur Hobhouse | Wells | 1923–1924 | Defeated | [98][99] |
| Conservative | | Victor Cazalet | Chippenham | 1924–1943 | Killed in action | [100][101] |
| Conservative | | Robert Boothby | Aberdeen and Kincardine East & Aberdeenshire Eastern | 1924–1958 | Resigned to join the House of Lords (as the Baron Boothby) | [102][103][104] |
| Conservative | | Harry Crookshank | Gainsborough | 1924–1956 | Resigned to join the House of Lords (as the Viscount Crookshanks) | [105] |
| Labour | | Hugh Dalton | Peckham | 1924–1931 | Defeated | [5] |
Bishop Auckland | 1935–1959 | Retired (later joined the House of Lords as the Lord Dalton) |
| Labour | | Oliver Baldwin | Dudley | 1929–1931 | Defeated | [19][106] |
Paisley | 1945–1947 | Resigned to join the House of Lords (as the Earl Baldwin of Bewdley) |
| Conservative | | Anthony Muirhead | Bristol North | 1929–1939 | Killed in action | [34][35] |
| National Liberal | | Robert Bernays | Bristol North | 1931–1945 | Killed in action | [32][33] |
| Conservative | | Ian Horobin | Southwark Central | 1931–1935 | Defeated | [107] |
Oldham East | 1951–1959 | Retired |
| Conservative | | Alan Lennox-Boyd | Mid Bedfordshire | 1931–1960 | Resigned to join the House of Lords (as the Viscount Boyd of Merton) | [9][10] |
| Conservative | | James Thomas | Hereford | 1931–1955 | Resigned to join the House of Lords (as the Viscount Cilcennin) | [108] |
| Conservative | | Paul Latham | Scarborough and Whitby | 1931–1941 | Resigned | [109][110][111] |
| Conservative | | Ronald Tree | Harborough | 1933–1945 | Defeated | [112][113][114] |
| Conservative | | Ronald Cartland | Birmingham King's Norton | 1935–1940 | Killed in action | [115][73][116][33] |
| Conservative | | Henry Channon | Southend & Southend West | 1935–1958 | Died | [18][117] |
| Conservative | | John Macnamara | Chelmsford | 1935–1944 | Killed in action | [118][119][120][33] |
| Labour | | Harold Nicolson | Leicester West | 1935–1945 | Defeated | [121][122][123] |
| Conservative | | Victor Montagu | South Dorset | 1941–1962 | Resigned to join the House of Lords (as the Earl of Sandwich) | [124] |
| Labour | | Tom Driberg | Maldon | 1942–1955 | Defeated | [125][126][127] |
Barking | 1959–1974 (Feb) | Retired (later joined the House of Lords as the Lord Driberg) |
| Labour | | Richard Crossman | Coventry East | 1945–1974 | Died | [18][19][20] |
| Labour | | Hugh Gaitskell | Leeds South | 1945–1963 | Died | [6] |
| Conservative | | Derick Heathcoat-Amory | Tiverton | 1945–1960 | Resigned to join the House of Lords (as the Viscount Amory) | [7][8] |
| Conservative | | Selwyn Lloyd | Chelmsford | 1945–1976 | Resigned to join the House of Lords (as the Baron Selwyn-Lloyd) | [11][12] |
| Labour | | George Thomas | Cardiff West | 1945–1983 | Retired (later joined the House of Lords as the Viscount Tonypandy) | [21][19] |
| Labour | | William J. Field | Paddington North | 1946–1953 | Resigned | [128][129] |
| Labour | | Roy Jenkins | Southwark Central & Birmingham Stechford | 1948–1977 | Resigned | [13][14][15][17] |
| SDP | Glasgow Hillhead | 1982–1987 | Defeated (later joined the House of Lords as Lord Jenkins of Hillfield) |
| Liberal | | Jeremy Thorpe | North Devon | 1959–1979 | Defeated | [130][131] |
| Labour | | Anthony Crosland | South Gloucestershire | 1950–1955 | Defeated | [13][14][15][16] |
Great Grimsby | 1959–1977 | Died |
| Conservative | | Ian Harvey | Harrow East | 1950–1959 | Resigned | [7][8] |
| Conservative | | Charles Fletcher-Cooke | Darwen | 1951–1983 | Retired | [132][133][134] |
| Conservative | | Denzil Freeth | Basingstoke | 1955–1964 | Retired | [135] |
| Conservative | | Humphry Berkeley | Lancaster | 1959–1966 | Defeated | [32][136] |
| Conservative | | Norman St John-Stevas | Chelmsford | 1964–1987 | Retired (later joined the House of Lords as Lord St John of Fawsley) | [22] |
| Conservative | | Spencer Le Marchant | High Peak | 1970–1983 | Retired | [137] |
| Labour | | Maureen Colquhoun | Northampton North | 1974 (Feb)–1979 | Defeated | [138] |
| Conservative | | Keith Hampson | Ripon & Leeds North West | 1974 (Feb)–1997 | Defeated | [139] |
| Conservative | | Peter Morrison | City of Chester | 1974 (Feb)–1992 | Retired | [140][141] |
| Conservative | | Charles Irving | Cheltenham | 1974 (Oct)–1992 | Retired | [142][83] |
| Conservative | | David Atkinson | Bournemouth East | 1977–2005 | Retired | [143] |
| Labour | | George Morton | Manchester Moss Side | 1978–1983 | Retired | [144] |
| Conservative | | Michael Brown | Brigg and Cleethorpes | 1979–1997 | Defeated | [145] |
| Conservative | | Matthew Parris | West Derbyshire | 1979–1986 | Resigned | [146][147][148] |
| Conservative | | Harvey Proctor | Billericay | 1979–1987 | Retired | [149][150][151] |
| Labour | | Allan Rogers | Bootle | 1979–1990 | Died | [152] |
| Conservative | | Martin Stevens | Fulham | 1979–1986 | Died | [153] |
| Labour | | Roger Thomas | Carmarthen | 1979–1987 | Retired | [154] |
| Conservative | | David Ashby | North West Leicestershire | 1983–1997 | Retired | [155] |
| Labour | | Nick Brown | Newcastle upon Tyne East | 1983–2023 | Resigned from Labour and became an Indepedant | [23] |
| Independent | 2023–present | Serving |
| Labour | | Ron Davies | Caerphilly | 1983–2001 | Retired | [24] |
| Conservative | | Jerry Hayes | Harlow | 1983–1997 | Defeated | [citation needed] |
| Conservative | | Robert Hayward | Kingswood | 1983–1992 | Defeated (later joined the House of Lords as the Lord Hayward) | [156] |
| Conservative | | Michael Hirst | Strathkelvin and Bearsden | 1983–1987 | Defeated | [157][158][159] |
| Liberal Democrats | | Simon Hughes | Bermondsey and Old Southwark | 1983–2015 | Defeated | [160] |
| Labour | | Chris Smith | Islington South and Finsbury | 1983–2005 | Retired (later joined the House of Lords as Lord Smith of Finsbury) | [26] |
| Conservative | | Alan Amos | Hexham | 1987–1992 | Retired | [161] |
| Conservative | | John Bowis | Battersea | 1987–1997 | Defeated | [162] |
| Labour | | Clive Betts | Sheffield South East | 1992–present | Serving | [163][164] |
| Conservative | | Alan Duncan | Rutland and Melton | 1992–2019 | Retired | [165] |
| Labour | | Angela Eagle | Wallasey | 1992–present | Serving | [166] |
| Conservative | | Nigel Evans | Ribble Valley | 1992–present | Serving | [167] |
| Conservative | | Michael Fabricant | Lichfield | 1992–present | Serving | [168] |
| Labour | | Peter Mandelson | Hartlepool | 1992–2004 | Resigned to become European Commissioner for Trade (later joined the House of Lords as Lord Mandelson) | [25][169][170] |
| Conservative | | Crispin Blunt | Reigate | 1997–2023 | whip removed | [171][164] |
| Independent | 2023–present | Serving |
| Labour | | David Borrow | South Ribble | 1997–2010 | Defeated | [172] |
| Labour | | Ben Bradshaw | Exeter | 1997–present | Serving | [28] |
| Labour | | Ivor Caplin | Hove | 1997–2005 | Retired | [173][174] |
| Conservative | | Nick Gibb | Bognor Regis and Littlehampton | 1997–present | Serving | [175][176] |
| Labour | | Gordon Marsden | Blackpool South | 1997–2019 | Defeated | [177] |
| Liberal Democrats | | Mark Oaten | Winchester | 1997–2010 | Retired | [178][179] |
| Labour | | Stephen Twigg | Enfield Southgate | 1997–2005 | Defeated | [28] |
Liverpool West Derby | 2010–2019 | Retired | [180] |
| Conservative | | Shaun Woodward | Witney | 1997–2001 | Resigned from the Conservative Party, joined the Labour Party | [27] |
| Labour | St Helens South and Whiston | 2001–2015 | Retired |
| Conservative | | Greg Barker | Bexhill and Battle | 2001–2015 | Retired (later joined the House of Lords as Lord Barker of Battle) | [181] |
| Labour | | Chris Bryant | Rhondda | 2001–present | Serving | [182] |
| Labour | | David Cairns | Inverclyde | 2001–2011 | Died | [183] |
| Liberal Democrats | | David Laws | Yeovil | 2001–2015 | Defeated | [29] |
| Plaid Cymru | | Adam Price | Carmarthen East and Dinefwr | 2001–2010 | Retired | [184] |
| Labour | | Nia Griffith | Llanelli | 2005–present | Serving | [182] |
| Conservative | | Justine Greening | Putney | 2005–2019 | Stripped of Conservative whip, became an independent | [30] |
| Independent | 2019 | Retired |
| Conservative | | Nick Herbert | Arundel and South Downs | 2005–2019 | Retired | [185] |
| Conservative | | Daniel Kawczynski | Shrewsbury and Atcham | 2005–present | Serving | [186] |
| Conservative | | David Mundell | Dumfriesshire, Clydesdale and Tweeddale | 2005–present | Serving | [31] |
| Liberal Democrats | | Stephen Williams | Bristol West | 2005–2015 | Defeated | [187] |
| Conservative | | Stuart Andrew | Pudsey | 2010–present | Serving | [182] |
| Conservative | | Nick Boles | Grantham and Stamford | 2010–2019 | Resigned from the Conservative Party, became an independent Conservative | [188] |
| Ind. Progressive Conservative | 2019 | Retired |
| Conservative | | Conor Burns | Bournemouth West | 2010–present | Serving | [189] |
| Conservative | | Mike Freer | Finchley and Golders Green | 2010–present | Serving | [190] |
| Liberal Democrats | | Steve Gilbert | St Austell and Newquay | 2010–2015 | Defeated | [191] |
| Conservative | | Margot James | Stourbridge | 2010–2019 | Retired | [182] |
| Conservative | | Mark Menzies | Fylde | 2010–2024 | Whip Suspended | [192][193] |
| Independent | 2024-present | Serving |
| Conservative | | Eric Ollerenshaw | Lancaster and Fleetwood | 2010–2015 | Defeated | [192] |
| Conservative | | Christopher Pincher | Tamworth | 2010–2023 | Resigned | [182] |
| Conservative | | Iain Stewart | Milton Keynes South | 2010–present | Serving | [182] |
| Labour Co-op | | Stephen Doughty | Cardiff South and Penarth | 2012–present | Serving | [194] |
| Labour | | Steve Reed | Croydon North | 2012–present | Serving | [195] |
| SNP | | Hannah Bardell | Livingston | 2015–present | Serving | [182] |
| SNP | | Mhairi Black | Paisley and Renfrewshire South | 2015–present | Serving | [196] |
| SNP | | Kirsty Blackman | Aberdeen North | 2015–present | Serving | [197] |
| SNP | | Joanna Cherry | Edinburgh South West | 2015–present | Serving | [182] |
| SNP | | Angela Crawley | Lanark and Hamilton East | 2015–present | Serving | [182] |
| SNP | | Martin Docherty | West Dunbartonshire | 2015–present | Serving | [182] |
| SNP | | Patrick Grady | Glasgow North | 2015–2022 | Resigned from the SNP, became an Independent. | [198] |
| Independent | 2022 | Whip restored |
| SNP | 2022–present | Serving |
| Conservative | | Ben Howlett | Bath | 2015–2017 | Defeated | [182] |
| Labour | | Gerald Jones | Merthyr Tydfil and Rhymney | 2015–present | Serving | [182] |
| Labour | | Peter Kyle | Hove | 2015–present | Serving | [199] |
| SNP | | Stewart McDonald | Glasgow South | 2015–present | Serving | [182] |
| SNP | | Stuart McDonald | Cumbernauld, Kilsyth and Kirkintilloch East | 2015–present | Serving | [182] |
| SNP | | John Nicolson | East Dunbartonshire | 2015–2017 | Defeated | [182] |
Ochil and South Perthshire | 2019-present | Serving | |
| Labour | | Cat Smith | Lancaster and Fleetwood | 2015–present | Serving | [199] |
| Labour | | Wes Streeting | Ilford North | 2015–present | Serving | [199] |
| Conservative | | William Wragg | Hazel Grove | 2015–2024 | Surrendered the Conservative whip | [200] |
| Independent | 2024–Present | Serving |
| Labour | | Dan Carden | Liverpool Walton | 2017–present | Serving | [201] |
| Labour | | Gerard Killen | Rutherglen and Hamilton West | 2017–2019 | Defeated | [201] |
| Labour | | Sandy Martin | Ipswich | 2017–2019 | Defeated | [201] |
| Conservative | | Damien Moore | Southport | 2017–present | Serving | [201] |
| Liberal Democrats | | Layla Moran | Oxford West and Abingdon | 2017–present | Serving | [202] |
| Labour | | Stephen Morgan | Portsmouth South | 2017–present | Serving | [203] |
| Labour Co-op | | Luke Pollard | Plymouth Sutton and Devonport | 2017–present | Serving | [201] |
| Conservative | | Lee Rowley | North East Derbyshire | 2017–present | Serving | [201] |
| Labour Co-op | | Lloyd Russell-Moyle | Brighton Kemptown | 2017–present | Serving | [201] |
| Conservative | | Ross Thomson | Aberdeen South | 2017–2019 | Retired | [201] |
| Conservative | | Scott Benton | Blackpool South | 2019–2023 | Whip suspended | [204][205] |
| Independent | 2023-2024 | Resigned |
| Labour | | Olivia Blake | Sheffield Hallam | 2019–present | Serving | [206] |
| Conservative | | Chris Clarkson | Heywood and Middleton | 2019–present | Serving | [207] |
| Conservative | | Elliot Colburn | Carshalton and Wallington | 2019–present | Serving | [207] |
| Conservative | | Dehenna Davison | Bishop Auckland | 2019–present | Serving | [208] |
| Conservative | | Mark Fletcher | Bolsover | 2019–present | Serving | [207] |
| Conservative | | Peter Gibson | Darlington | 2019–present | Serving | [209] |
| SNP | | Neale Hanvey | Kirkcaldy and Cowdenbeath | 2019–2021 | Resigned from the SNP, joined Alba Party | [207] |
| Alba | 2021–present | Serving |
| Conservative | | Antony Higginbotham | Burnley | 2019–present | Serving | [207] |
| Conservative | | Paul Holmes | Eastleigh | 2019–present | Serving | [207] |
| Conservative | | Imran Ahmad Khan | Wakefield | 2019–2021 | Suspended and later expelled from Conservatives, became an Independent | [210][211] |
| Independent | 2021–2022 | Resigned |
| Conservative | | Kieran Mullan | Crewe and Nantwich | 2019–present | Serving | [207] |
| Labour Co-op | | James Murray | Ealing North | 2019–present | Serving | [212] |
| Labour | | Charlotte Nichols | Warrington North | 2019–present | Serving | [213] |
| Labour | | Kate Osborne | Jarrow | 2019–present | Serving | [214] |
| Conservative | | Rob Roberts | Delyn | 2019–present | Serving | [215] |
| Conservative | | Gary Sambrook | Birmingham Northfield | 2019–present | Serving | [216] |
| SNP | | Alyn Smith | Stirling | 2019–present | Serving | [207] |
| Conservative | | Jamie Wallis | Bridgend | 2019–present | Serving | [217][218] |
| Labour | | Nadia Whittome | Nottingham East | 2019–present | Serving | [219] |
| Conservative | | Jacob Young | Redcar | 2019–present | Serving | [207] |
| Labour | | Kim Leadbeater | Batley and Spen | 2021–present | Serving | [220] |
| Labour | | Simon Lightwood | Wakefield | 2022–present | Serving | [221] |
| Labour | | Ashley Dalton | West Lancashire | 2023–present | Serving | [222][223] |
| Liberal Democrats | | Sarah Dyke | Somerton and Frome | 2023-present | Serving | [224] |
| Labour | | Keir Mather | Selby and Ainsty | 2023–present | Serving | [225][226] |
| Labour | | Damien Egan | Kingswood | 2024-present | Serving | [227] |