Adam Chmielowski – Wikipedia, wolna encyklopedia
Data i miejsce urodzenia | 20 sierpnia 1845 |
---|---|
Data i miejsce śmierci | 25 grudnia 1916 |
Czczony przez | |
Beatyfikacja | 22 czerwca 1983 |
Kanonizacja | 12 listopada 1989 |
Wspomnienie | 17 czerwca |
Atrybuty | chleb, dziecko, ubogi, obraz Ecce Homo |
Patron | |
Odznaczenia | |
Adam Hilary Bernard Chmielowski (znany również jako święty Albert Chmielowski lub święty Brat Albert; herbu Jastrzębiec; ur. 20 sierpnia 1845 w Igołomi, zm. 25 grudnia 1916 w Krakowie) – polski zakonnik franciszkański[1], założyciel zgromadzenia albertynów i albertynek, powstaniec styczniowy, malarz, święty Kościoła katolickiego, znany z pełnego poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych[2].
Życiorys
[edytuj | edytuj kod]Dzieciństwo i młodość
[edytuj | edytuj kod]Adam Chmielowski urodził się w Igołomi (wówczas powiat miechowski), jako najstarszy syn Józefy Borzysławskiej i Wojciecha Chmielowskiego, później naczelnika carskiej komory celnej w Szczypiornie pod Kaliszem. Przeniesiony później w 1846 ojciec trafił do granicznego miasta Słupca (jako naczelnik komory celnej), później w tym samym roku dołączyła rodzina, w tym i syn. Był pierwszym dzieckiem w rodzinie, miał troje młodszego rodzeństwa (Stanisława, Mariana i Jadwigę). Ochrzczono go 26 sierpnia 1845 w kościele pw. Narodzenia NMP w Igołomi. Był to tylko tzw. chrzest z wody, ponieważ rodzice chrzestni nie mogli być obecni ze względu na odległość. Akt chrztu został zapisany w księgach parafialnych w Igołomi[3]. 17 czerwca 1847 roku w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie dopełniono ceremonii chrztu i sporządzono odrębną adnotację w księdze chrztów tamtejszej parafii[4].
25 sierpnia 1853 roku Adam utracił ojca. W 1855 r. otrzymał stypendium rządowe i wyjechał do szkoły w Sankt Petersburgu, gdzie rozpoczął edukację w Korpusie Kadetów. Od 1858 r., po przeprowadzce do Warszawy, kontynuował naukę w Gimnazjum Realnym Jana Pankiewicza. W 1861 r. podjął studia w Instytucie Politechnicznym i Rolniczo-Leśnym w Nowej Aleksandrii (Puławy), gdzie poznał i zaprzyjaźnił się z wybitnym malarzem Maksymilianem Gierymskim.
Po śmierci matki (28 sierpnia 1859 roku) rodzeństwo Adama przekazano pod opiekę siostry ojca – Petroneli Chmielowskiej. Młody Chmielowski kontynuował naukę w Instytucie Politechnicznym w Puławach. W tym okresie włączył się w działalność konspiracyjną.
W 1863 r. przyłączył się do powstania styczniowego. Walczył kolejno w oddziałach Leona Frankowskiego (pod Kurowem) i Mariana Langiewicza. Po wygranej bitwie pod Grochowiskami przeszedł z oddziałem Langiewicza do Galicji. Tu wzięty do niewoli przez Austriaków, został wywieziony do Ołomuńca na terenie ówczesnej monarchii habsburskiej. Wykorzystując sprzyjającą okazję, zbiegł w maju 1863 r., przedostał się do kraju i włączył ponownie do walk powstańczych[5].
Bojowy szlak Adam Chmielowski zakończył 30 września 1863 r., kiedy to jego powstańczy oddział, dowodzony przez płk. Zygmunta Chmieleńskiego, stoczył przegraną bitwę pod Mełchowem (powiat częstochowski), a on, ciężko ranny w lewą nogę, trafił powtórnie do niewoli. Po wykonanej w prymitywnych warunkach (bez znieczulenia) amputacji kończyny, jego dalsze leczenie odbywało się w szpitalu w Koniecpolu.
Zagrożony nasilającymi się represjami wobec powstańców, dzięki staraniu rodziny wydostał się z niewoli i w maju 1864 r. trafił do Paryża. Tu dzięki pomocy finansowej od Komitetu Polsko-Francuskiego mógł poddać się dalszemu leczeniu i otrzymał protezę gutaperkową, najlepszą w tym czasie. Po ogłoszeniu amnestii w 1865 r. powrócił do Warszawy.
Działalność malarska
[edytuj | edytuj kod]Adam rozpoczął studia malarskie w Warszawie. Musiał je jednak przerwać z powodu sprzeciwu rady opiekuńczej, od której był zależny od śmierci obojga rodziców. Wyjechał na studia politechniczne do Gandawy. Po roku rozpoczął naukę na akademii sztuk pięknych w Monachium (w maju 1870 r. zgłosił się do Akademii – Naturklasse)[6]. Tam zaprzyjaźnił się z wieloma sławnymi artystami (Stanisławem Witkiewiczem, Józefem Chełmońskim, Maksymilianem Gierymskim, Leonem Wyczółkowskim i innymi). Wiele malował i wysyłał swoje obrazy na wystawy do Polski. Z tego okresu życia pochodzą pierwsze obrazy o tematyce religijnej, na przykład Wizja św. Małgorzaty oraz najsłynniejszy religijny obraz Chmielowskiego Ecce Homo, który obecnie znajduje się w Krakowie w prezbiterium kaplicy sióstr Albertynek pw. Ecce Homo.
Dorobek Adama Chmielowskiego to 61 obrazów olejnych, 22 akwarele i 15 rysunków. Do najbardziej znanych prac należą m.in. Po pojedynku, Dziewczynka z pieskiem, Cmentarz, Dama z listem, Powstaniec na koniu, Wizja św. Małgorzaty, Zachód słońca, Amazonka.
Działalność zakonna
[edytuj | edytuj kod]Wraz z namalowaniem obrazu Ecce Homo we wnętrzu Adama Chmielowskiego nastąpił przełom. 24 września 1880 roku wstąpił do Zakonu Ojców Jezuitów w Starej Wsi. Po roku zrezygnował z powodu depresji i silnego załamania nerwowego. Od 14 kwietnia 1881 do 22 stycznia 1882 przebywał w Zakładzie Obłąkanych w Kulparkowie[7]. Spokój odnalazł dopiero w regule Zakonu św. Franciszka z Asyżu. W 1884 osiadł w Krakowie, przy ulicy Basztowej 4, gdzie dalej malował, ale zaangażował się coraz bardziej w opiekę nad nędzarzami i bezdomnymi. Po pewnym czasie porzucił całkowicie malarstwo, poświęcając się pomocy ubogim. Mieszkał w ogrzewalni miejskiej przy ul. Skawińskiej na Kazimierzu razem z bezdomnymi, alkoholikami i nędzarzami. Sprzeciwiał się jałmużnie, której nie uznawał za prawdziwą pomoc, ale nierozwiązującym problemu biedy doraźnym zabiegiem uspokajającym sumienie bogatszych.
25 sierpnia 1887 roku w kaplicy Loretańskiej kościoła Ojców Kapucynów w Krakowie Adam Chmielowski przywdział szary habit III Zakonu św. Franciszka i od tej pory znany jest jako brat Albert. Śluby zakonne złożył rok później, 25 sierpnia 1888. Dał początek założonemu przez siebie Zgromadzeniu Braci Albertynów. W 1891 roku założył Zgromadzenie Sióstr Albertynek. W Krakowie prowadził przytułek, w którym mieszkał razem z ubogimi. Z czasem powstawały nowe ośrodki m.in. we Lwowie, Tarnowie, Zakopanem.
Brat Albert Chmielowski założył na Roztoczu pustelnie dla braci zakonnych Albertynów w miejscowości Monasterz koło Werchraty i sióstr Albertynek w miejscowościach: Stare Brusno, Prusie[8] w ówczesnej archidiecezji lwowskiej (obecnie diecezja zamojsko-lubaczowska)[9][10][11]. W pustelniach zwanych „klasztorkami”[10] nabierali sił fizycznych i duchowych do dalszej pracy z najuboższymi[8]. Brat Albert ze zgromadzeniem, wspólnie z okoliczną ludnością, wyruszali w niedziele i święta w przemarszu do oddalonego o kilkanaście kilometrów klasztoru i kościoła franciszkanów w Horyńcu-Zdroju na mszę świętą[8][9][12].
W kaplicy w Domu Modlitwy Sióstr Albertynek w Pizunach (w miejscu urodzenia bł. Bernardyny) koło Narola znajdują się relikwie św. Brata Alberta i bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej, którą spotkał po raz pierwszy podczas odpustu ku czci św. Antoniego Padewskiego w Horyńcu-Zdroju[8][13].
Ostatnie chwile
[edytuj | edytuj kod]Po zachorowaniu na raka żołądka, 23 grudnia 1916 roku przyjął sakrament namaszczenia chorych z rąk prepozyta kanoników regularnych laterańskich, ks. Józefa Górnego. W południe 25 grudnia 1916 roku zmarł w opinii świętości. Miał wtedy 71 lat. Pochowany został na cmentarzu Rakowickim. Grób (obecnie pusty) znajduje się nadal w narożu kwatery XIa[14]. Bezpośrednią przyczyną jego śmierci był rak żołądka.
Ikonografia
[edytuj | edytuj kod]W ikonografii przedstawiany jest w habicie albertyńskim. Jego atrybuty to chleb symbolizujący działalność charytatywną wśród ubogich i rozdział żywności, nawiązujący do wypowiedzianych przez niego słów: trzeba być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić, jeśli jest głodny
, a także dziecko lub ubogi, z którymi czasami jest przedstawiany, oraz obraz Ecce Homo, najbardziej znany obraz świętego[15].
Odznaczenie
[edytuj | edytuj kod]„Za wybitne zasługi w działalności niepodległościowej i na polu pracy społecznej” Prezydent Ignacy Mościcki 10 listopada 1938 roku nadał mu pośmiertnie Wielką Wstęgę Orderu Odrodzenia Polski[16]. Portret brata Alberta został udekorowany tym orderem w 1939[17].
Beatyfikacja i kanonizacja
[edytuj | edytuj kod]W dniu 15 września 1932 przeprowadzona została ekshumacja szczątków i ponowne złożenie ich w metalowej trumnie. Po zakończeniu wojny, w 1946 roku, kardynał Adam Sapieha rozpoczął proces informacyjny trwający do 1950 roku. W trakcie procesu 31 maja 1949 ponownie ekshumowano szczątki Brata Alberta i złożono je w kościele Ojców Karmelitów Bosych. Dnia 15 września 1967 kardynał Karol Wojtyła rozpoczął proces apostolski, a w styczniu 1977 r. papież Paweł VI wydał dekret o heroiczności cnót przyszłego świętego. W dniu 22 czerwca 1983 roku, podczas mszy św. na krakowskich Błoniach papież św. Jan Paweł II ogłosił Brata Alberta Chmielowskiego błogosławionym, a następnie 12 listopada 1989 roku, podczas kanonizacji w Rzymie – świętym[18]. Jego doczesne szczątki znajdują się obecnie pod ołtarzem w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta na Prądniku Czerwonym w Krakowie.
Upamiętnienie
[edytuj | edytuj kod]Dzień obchodów
[edytuj | edytuj kod]W kalendarzu liturgicznym dla diecezji polskich obowiązkowe wspomnienie liturgiczne św. Alberta Chmielowskiego, zakonnika, przypada 17 czerwca (w diecezji sosnowieckiej, której jest on głównym patronem, obchód ten ma rangę uroczystości).
Patronat
[edytuj | edytuj kod]- Patron byłego Gimnazjum nr 13 im. Adama Chmielowskiego – św. Brata Alberta w Krakowie
- Patron byłego Gimnazjum im. Adama Chmielowskiego św. Brata Alberta w Żabnicy koło Żywca
- W 1981 roku powstało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta powołane do opieki szczególnie nad osobami bezdomnymi oraz zagrożonymi wykluczeniem społecznym.
- W 1987 roku powstała Fundacja im. Brata Alberta.
- Od 1999 roku święty Brat Albert Chmielowski jest patronem miasta Puław.
- Jest też głównym patronem Diecezji Sosnowieckiej (od jej ustanowienia w roku 1992).
- Patron byłego Gimnazjum im. św. Brata Alberta w Gdowie.
- Patron Szkoły Podstawowej im. św. Brata Alberta w Narolu
- Patron byłego Gimnazjum im. św. Brata Alberta w Igołomi
- Patron byłego Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sierockiem
- W 1994 roku powstało Stowarzyszenie im. św. Brata Alberta w Słupcy (stowarzyszenie prawne, organizacja pozarządowa)
- Patron byłego Gimnazjum Niepublicznego im. św. Brata Alberta w Podłężu
- Patron Szkoły Podstawowej w Czechówce[19]
- Patron jednej z drużyn ZHR: 7 Lubelskiej Drużyny Harcerzy „Grot” im. Św. Brata Alberta
- Patron Kręgu Hufca Radomskiego[20] Skautów Europy
- Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 m.in. Rokiem Adama Chmielowskiego[21],
Brat Albert według Leona Wyczółkowskiego
[edytuj | edytuj kod]W otoczeniu brata Alberta byli malarze, m.in. był przyjacielem Leona Wyczółkowskiego. Podczas rozpoczętego procesu beatyfikacyjnego Wyczółkowski otrzymał zlecenie namalowania obrazu świętego. Obraz nie został dokończony, o czym świadczy lewa ręka świętego na obrazie. Obraz znajduje się w domu generalnym braci albertynów w Krakowie.[potrzebny przypis]
Brat Albert w literaturze
[edytuj | edytuj kod]- Stefan Żeromski, pisząc powieść Walka z szatanem, inspirował się założeniem przez Brata Alberta pustelni dla sióstr albertynek na zakopiańskich Kalatówkach
- Brat Albert jest bohaterem dramatu Karola Wojtyły – Brat naszego Boga
- Beata Obertyńska – wiersz Brat Albert
- Marek Sołtysik – Znak miłości. Opowieść o św. Bracie Albercie (2005)
- Adam Bunsch – Gołębie Brata Alberta (1943) później wydane pod tytułem Przyszedł na ziemię Święty (1947)
- Maryla Wolska – wiersz Brat Albert (tom Dzbanek malin, Medyka 1929)
Brat Albert w rzeźbie (wybrane prace)
[edytuj | edytuj kod]- Płaskorzeźba dłuta Karola Hukana, wkomponowana w tablicę pamiątkową na kamienicy przy ul. Krakowskiej w Krakowie,
- Płaskorzeźba dłuta Ludwika Pugeta fasadzie Domu Brata Alberta przy ul. Zielnej w Krakowie[22],
- Rzeźba na ścianie budynku Caritas przy ulicy Kawęczyńskiej 49 w dzielnicy Praga-Północ w Warszawie (1992)[23],
- Rzeźba autorstwa Michała Wiśniosa w Ogrodzie Polskich Świętych w Morawicy (2013),
- Pomnik autorstwa Ewa Wróbel, wzniesiony z inicjatywy Stowarzyszenia „Ceramika bez granic”, na terenie Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach (2016)[24],
- Pomnik w Librantowej (2016)[25],
- Pomnik przed budynkiem Centrum Integracji Społecznej w Rzeszowie (2017)[26],
- W Sękowej znajduje się pomnik upamiętniający św. Brata Alberta wykonany przez Janusza Krauze[27].
Filatelistyka
[edytuj | edytuj kod]- Pierwszy raz Brat Albert ukazany został na znaczku pocztowym Poczty Polskiej w 1947. Projektanci St. Żechowski i J. Wilczyk wykorzystali fragment obrazu Leona Wyczółkowskiego Brat Albert z 1902. Wydrukowano 226050 sztuk, techniką rotograwiury w Drukarni Narodowej w Krakowie. Oficjalna nazwa znaczka to Na pomoc zimową. Wydrukowany nominał: 2,00 zł + 18,00 zł. Znaczek pozostawał w obiegu do 15 stycznia 1949[28].
- Kolejny znaczek z Bratem Albertem wyemitowano w Polsce 29 marca 1991. Zaprojektował go Michał Piekarski. Znaczek o nominale 2000 zł, którego wydrukowano 4800000 sztuk, pozostawał w obiegu do 31 grudnia 1993[29].
- W 2000 postać Brata Alberta pojawiła się na znaczku serii Kraków – Europejskie Miasto Kultury roku 2000. Poczta Polska wyemitowała znaczek o nominale 1,55 zł 26 kwietnia 2000 w ilości 600.000 sztuk. Jego projektantem był Maciej Jędrysik[30].
- Z okazji Roku Adama Chmielowskiego wyemitowano znaczek z fragmentem płaskorzeźby z kościoła pw. św. Brata Alberta w Gdańsku-Przymorzu, autorstwa Marcina Sobczaka i Adama Piaska. Projektantami znaczka byli Andrzej i Teresa Sowińscy. Wydrukowano 360.000 sztuk. Nominał 2,60 zł[31].
Szlak turystyczny
[edytuj | edytuj kod]Wytyczono zielony szlak turystyczny o nazwie Szlak im. św. Brata Alberta o długości 47 km, związany również z życiem bł. Bernardyny Marii Jabłońskiej o następującym przebiegu[8][32]:
- Horyniec-Zdrój – kapliczka Nowiny Horynieckie – rezerwat przyrody Sołokija – Dolina Dunajecka – Dolina Popowa – Józkowa Góra – Werchrata – Monasterz – Wielki Dział – Jacków Ogród – Pizuny (miejsce urodzenia bł. Bernardyny gdzie znajduje się kaplica i Dom Modlitwy Sióstr Albertynek z relikwiami św. Brata Alberta i bł. Bernardyny)[8] – Narol
Brat Albert w filmie
[edytuj | edytuj kod]- W 1997 powstał spektakl telewizyjny Brat naszego Boga (77 min) w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, wyprodukowany przez Telewizję Polską, w którym w postać Brata Alberta wcielił się Scott Wilson.
- W 2019 powstał biograficzny film fabularny Nędzarz i madame (121 min) w reżyserii Witolda Ludwiga, wyprodukowany przez Fundację Lux Veritatis, w którym Chmielowskiego grają Piotr Zajączkowski i Krzysztof Wakuliński[33].
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- Święci i błogosławieni Kościoła katolickiego
- Polscy święci i błogosławieni
- Modlitwa za wstawiennictwem świętych
- kult świętych
- Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (TPBA)
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Lázaro Iriarte OFMCap, Józef Salezy Kafel OFMCap, Andrzej Józef Zębik OFMCap, Krystyna Kuklińska OSC: Historia franciszkanizmu. Kraków: Bracia Mniejsi Kapucyni, 1998, s. 565. ISBN 83-910410-0-X.
- ↑ „L’Osservatore Romano”. 4 (1996). s. 41. ISSN 1122-7249. (pol.).
- ↑ Akt chrztu Adama Chmielowskiego w parafii Igołomia (nr 71 – drugi od góry) [online], www.szukajwarchiwach.gov.pl [dostęp 2020-06-15] .
- ↑ Akt chrztu Adama Hilarego Bernarda Chmielowskiego, 17 czerwca 1847 .
- ↑ Życiorys postaci.
- ↑ I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H. Stępień , M. Liczbińska , Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828–1914 (materiały źródłowe), wyd. II, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 10, ISBN 83-903086-1-4 .
- ↑ Natalia Budzyńska: Brat Albert. Biografia. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2017, s. ?. ISBN 978-83-240-4975-2.
- ↑ a b c d e f Przewodnicy w Zamościu. „Miłość trzeba udowodnić!”. przewodnicyzamosc.pl, 24 lutego 2017. [dostęp 2020-10-19]. (pol.).
- ↑ a b bp. Mariusz Leszczyński: Albertyńskie ślady na Roztoczu Południowym. 17 czerwca – wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego zakonnika. niedziela.pl, 7 czerwca 2017. [dostęp 2020-10-18]. (pol.).
- ↑ a b Mikołaj Mach: Horyniec. W poszukiwaniu śladów św. Brata Alberta. franciszkanie.pl, 29 czerwca 2017. [dostęp 2020-10-18]. (pol.).
- ↑ Artur Pawłowski: Pustelnie Brata Alberta na Roztoczu. roztocze24.info. [dostęp 2020-10-18]. (pol.).
- ↑ Br. Marek Bartoś: Głos Brata Alberta. Pustelnia w zamyśle św. Brata Alberta. albertynki.pl. [dostęp 2020-10-18]. (pol.).
- ↑ bp. Mariusz Leszczyński: Albertyńskie ślady na Roztoczu Południowym. 17 czerwca – wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego zakonnika. niedziela.pl, 7 czerwca 2017. [dostęp 2020-10-19]. (pol.).
- ↑ Karolina Grodziska: Opis trasy zwiedzania cmentarza Rakowickiego. W: Cmentarz Rakowicki w Krakowie. Warszawa: Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa, Agencja Omnipress, 1988, s. 113. ISBN 83-85028-40-4.
- ↑ Marecki i Rotter 2009 ↓, s. 40–41.
- ↑ M.P. z 1938 r. nr 258, poz. 592.
- ↑ Ku czci brata Alberta. „Światowid”. Nr 15, s. 4, 8 kwietnia 1939.
- ↑ Kalendarium pontyfikatu Jana Pawła II. portalwiedzy.onet.pl. [dostęp 2021-03-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-11-20)].
- ↑ Podstawowa im. Św. Brata Alberta w Czechówce [dostęp z dnia: 2016-04-28].
- ↑ Krąg św. Brata Alberta Hufiec Radomski. azymut360.pl. [dostęp 2021-09-20].
- ↑ 2017 r. Rokiem Rzeki Wisły, Josepha Conrada – Korzeniowskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego i błogosławionego Honorata Koźmińskiego oraz Tadeusza Kościuszki. sejm.gov.pl, 2016-06-22. [dostęp 2016-10-17].
- ↑ Stanisław Rodziński , Myśli o ikonografii postaci Brata Alberta [online], Nasza Przeszłość, tom 67 .
- ↑ Rzeźba "Brat Albert" - Kawęczyńska 49 - Sztuka - Twoja Praga [online], www.twoja-praga.pl [dostęp 2022-09-19] (pol.).
- ↑ Instytut Gość Media , Na początek Roku św. Brata Alberta [online], krakow.gosc.pl, 21 grudnia 2016 [dostęp 2022-09-19] .
- ↑ Instytut Gość Media , Pomnik roku [online], tarnow.gosc.pl, 27 grudnia 2016 [dostęp 2022-09-19] .
- ↑ Odsłonięcie rzeźby św. Brata Alberta – Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy [online] [dostęp 2022-09-19] (pol.).
- ↑ Kinga Rachel: Konkurs - pomnik BRATA ALBERTA. sekowa.info. [dostęp 2023-03-03]. (pol.).
- ↑ Na pomoc zimową. www.kzp.pl. [dostęp 2018-06-03]. (pol.).
- ↑ Św. Brat Albert – Adam Chmielowski. www.kzp.pl. [dostęp 2018-06-03]. (pol.).
- ↑ Kraków – Europejskie Miasto Kultury roku 2000. www.kzp.pl. [dostęp 2018-06-03]. (pol.).
- ↑ Rok Adama Chmielowskiego. www.kzp.pl. [dostęp 2018-06-03]. (pol.).
- ↑ Szlak zielony im. św. Brata Alberta (Adama Chmielowskiego). narol.pl. [dostęp 2020-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-10-26)].
- ↑ Nędzarz i madame. filmpolski.pl. [dostęp 2021-11-29].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Maria Winowska: Opowieść o człowieku który wybrał większą wolność. Nakładem ss. albertynek, Kraków: Drukarnia Narodowa, 1992.
- Zbigniew Mikołejko: Żywoty świętych poprawione, Warszawa: Iskry, 2017.
- Michał Rożek: Święty Brat Albert, Kraków: Wydawnictwo WAM, 2005.
- Święty Albert Chmielowski, zakonnik – materiały na brewiarz.katolik.pl [08.06.2009].
- Ks. Konstanty Michalski i Feliks Kopera: Adam Chmielowski. W: Polski Słownik Biograficzny. T. 3: Jan Brożek – Franciszek Chwalczewski. Kraków: Polska Akademia Umiejętności – Skład Główny w Księgarniach Gebethnera i Wolffa, 1937, s. 338–340. Reprint: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, Kraków 1989, ISBN 83-04-03291-0.
- Natalia Budzyńska: Brat Albert. Biografia, Kraków: Wydawnictwo Znak, 2017.
- Józef Marecki, Lucyna Rotter: Jak czytać wizerunki świętych leksykon atrybutów i symboli hagiograficznych. Kraków: Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych „Universitas”, 2009. ISBN 978-83242-0910-1. (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Św. Brat Albert. [w:] Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta [on-line]. bratalbert.org.pl. [dostęp 2017-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-07-15)]. (pol.).