Dyskusja wikipedysty:ElCet – Wikipedia, wolna encyklopedia
10.04.2018–24.05.2020 | 24.05.2020–14.08.2023 |
Rekord Guinnessa może być nasz! Dołącz do uczestników wyjątkowego edytonu!
[edytuj kod]Dzień dobry!
Zapraszam Ciebie bardzo serdecznie do wyjątkowego uczczenia 22 urodzin Polskiej Wikipedii! 26 września rozpocznie się w Warszawie 100-godzinny edyton, którego celem jest pobicie rekordu Guinnessa w długości edytowania. Na stronie Wikipedia:Rekord Guinnessa 2023 przedstawiliśmy szczegóły wydarzenia. Jeśli masz ochotę dołączyć, choćby na kilka godzin, to świetnie! Teraz zbieramy deklaracje TUTAJ.
Zapewniamy nocleg, wyżywienie, dyplom uczestnictwa oraz upominki, możemy również pomóc w organizacji podróży. Jeśli masz jakieś pytania dotyczące organizacji tego wydarzenia, chętnie odpowiem. Pozdrawiam, Gdarin dyskusja, 20:56, 21 sie 2023 (CEST)
Podziękowanie - Pomnik poległych w Łące Prudnickiej
[edytuj kod]Strona Pomnik poległych w Łące Prudnickiej została wstawiona do rubryki „Czy wiesz” eksponowanej na stronie głównej 21 października 2023. Treść rubryki z tego dnia możesz obejrzeć w ekspozycji. Dziękujemy i prosimy o więcej artykułów. |
W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 06:57, 21 paź 2023 (CEST)
efekty użycia WP:SK w Przełęcz pod Zamkową Górą
[edytuj kod]Witam. Po twojej edycji (71623752) wykonanej 2023-10-27 09:07:57 z wykorzystaniem WP:SK artykuł Przełęcz pod Zamkową Górą zawiera komunikat <!-- SPRAWDŹ TO MIEJSCE! (NIESPAROWANE NAWIASY OKRĄGŁE) -->
. W tej edycji opis zmian brzmiał drobne merytoryczne
. Uprzejmie proszę o sprawdzenie ponownie kodu tego artykułu. Zapraszam też do pełnego zestawienia z kompletną listą pozostawionych komunikatów. MalarzBOT (dyskusja) 06:45, 28 paź 2023 (CEST)
W tej edycji dodałeś liczbę ludności dla roku 1845 podając jako przypis publikację z 1830, czyli wydaną 15 lat wcześniej. To jest chyba gruby błąd. Ja nie potrafię znaleźć publikacji, w która potwierdzała by te dane. Zmieniłem na {{fakt}}. Jeśli znajdziesz właściwe źródło, to popraw. Jeśli będzie to książka to pamiętaj aby podać numer strony. Paweł Ziemian (dyskusja) 18:12, 12 lis 2023 (CET)
Podziękowanie - Józef Wierzyński
[edytuj kod]Strona Józef Wierzyński została wstawiona do rubryki „Czy wiesz” eksponowanej na stronie głównej 26 listopada 2023. Treść rubryki z tego dnia możesz obejrzeć w ekspozycji. Dziękujemy i prosimy o więcej artykułów. |
W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:26, 26 lis 2023 (CET)
Stworzony przez Ciebie artykuł Kategoria:Wsie w powiecie prudnickim (1818–1954) został zgłoszony do poczekalni i toczy się nad nim dyskusja. Autor tego zgłoszenia ma wątpliwości co do jakości lub encyklopedyczności Twojego artykułu. Jeśli uważasz, że ten artykuł nie powinien zostać skasowany, odnieś się do uwag zawartych w zgłoszeniu. |
Khan Tengri (dyskusja) 22:32, 5 gru 2023 (CET)
Uwagi
[edytuj kod]Witaj. Odnośnie do tej edycji. Rozumiem chęć rozbudowy hasła, ale ta wersja wprowadziła według mnie w większości informacje nieencyklopedyczne lub niepełne. Wikipedia to encyklopedia, biografie powinny być spójne, konkretne i koncentrować się na istotnych elementach opisywanej osoby. Według mnie większość dodanych informacji w Twojej edycji tego nie spełniała. W sekcji: życie prywatne - wybór córki na radnego nie jest istotny, brak natomiast konkretnej informacji o stanie cywilnym i liczbie dzieci wskazuje na wybiórczość sekcji (nie znalazłem pełnej informacji, również w zarchiwizowanej wersji strony prywatnej). Z sekcji życiorys: większość dodanych kwestii to różne zwykłe działania w ramach aktywności politycznej. Opis lokalnego pożaru mocno trącił naruszeniem WP:WAGA czy WP:NIEŁAD. Chciałem poprawić sekcję poglądy, ale z wskazanego jako źródło wywiadu wynika bardzo mało bardziej rozbudowanych konkretów. W kwestii inwestora z Czech, pomijające nieencyklopedyczność informacji, to dostrzegam lekką nadinterpretację 1. źródła (z którego wynika "osobiście zaangażowała się w negocjacje z czeskim inwestorem i pierwsza zwróciła się do niego z propozycją budowy zakładu w Prudniku"). Ze źródła [1] nie wynika wprost członkostwo w KGW, a bliżej nieokreślona współpraca raczej nie jest ency. Podobnie kwestia zespołów parl. (sam zresztą podlinkowałeś artykuł i ich niewielkim znaczeniu). Pozdrawiam, Elfhelm (dyskusja) 00:18, 7 sty 2024 (CET)
Encyklopedyczność rajdów rowerowych
[edytuj kod]Witaj. np. ta edycja. Wątpię w encyklopedyczność informacji, o tym że rajd rowerowy przejeżdżał przez przez daną miejscowość. Stok (dyskusja) 19:18, 26 sty 2024 (CET)
Liczba uczestników jest jakimś wskaźnikiem, ale znikomym. Impreza zewnętrza, w której nawet kilkaset osób przebywało przejazdem w danej miejscowości nie jest niczym szczególnym, takich wydarzeń jest mnóstwo, zaczynając od wycieczek, poprzez rajdy harcerskie a kończąc na pielgrzymkach.
Podstawowym wskaźnikiem encyklopedyczności jest wpływ tego wydarzenia na miejscowość, dokonanie czegoś trwałego, do tego wydarzenie powinno być zauważone przez publikacje niezależne i niezwiązane z organizatorami. Opis przez organizatorów, uczestników lub związane z nimi organizacje to źródła pierwotne, które nie nadają wydarzeniu zauważalności. Stok (dyskusja) 19:47, 26 sty 2024 (CET)
Lista wsi w opolskim...
[edytuj kod]Pytanko, chciałbym mieć taką listę wszystkich jezior w Polsce na swojej stronie użytkownika(jak Ty masz listę wsi w opolskim). Masz na to przepis? Maks co potrafię to Petscanem zrobić listę wszystkich jezior, ale co dalej? Cyku_new (dyskusja) 21:09, 5 lut 2024 (CET)
- Wielkie dzięki! Pozdro Cyku_new (dyskusja) 19:22, 6 lut 2024 (CET)
Biała
[edytuj kod]Skoro podparto się cytatem z Wirtualnego Szetla, to kilka innych cytatów świadczących, że Biała zdecydowanie nie była jedynym miastem z osadnictwem żydowskim na Śląsku aż do XIX wieku:
- Początek żydowskiego osadnictwa w Mikołowie jest związany z edyktem cesarskim, wydanym w 1627 r., łagodzącym politykę wobec Żydów na ziemiach dziedzicznych Habsburgów. Decyzję tę podjął cesarz Ferdynand, ponieważ chciał poprawić sytuację ekonomiczną państwa spustoszonego przez wojnę trzydziestoletnią (1618–1648). Żydowska rodzina Singerów wykorzystała sprzyjającą sytuację, i w 1640 r. zamieszkała w Mikołowie. Spis ludności żydowskiej na Śląsku, przeprowadzony w 1691 r., także odnotowuje obecność Żydów w miasteczku (https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/m/445-mikolow/99-historia-spolecznosci/137677-historia-spolecznosci)
- Po wybuchu powstania Chmielnickiego po 1648 r. wielu Żydów uciekało przed pogromami ze wschodnich terenów Rzeczpospolitej, szukając schronienia w miastach na Śląsku. Część z nich zamieszkała w Bytomiu i zajęła się prowadzeniem karczm oraz sprzedażą alkoholu. (...) W maju 1713 r. cesarz Karol VI wydał jednak edykt tolerancyjny (Toleranzpatent), zezwalający Żydom na osiedlanie się na Śląsku po opłaceniu specjalnego podatku tolerancyjnego (https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/b/419-bytom/99-historia-spolecznosci/137151-historia-spolecznosci)
- W 1776 r. władze nakazały przesiedlenie w ciągu miesiąca wszystkich Żydów żyjących po lewej stronie Odry na prawą stronę rzeki. W nowych miejscach mogli oni zamieszkiwać jedynie we wsiach. Po kilku latach, we wrześniu 1779 r., Prusacy zmienili jednak zdanie, nakazując wszystkim Żydom opuszczenie wiosek i zamieszkanie w miastach. Jako główny cel osiedlenia wskazano wówczas Gliwice. 17 sierpnia 1780 r. Kamera Wrocławska wyznaczyła pięć ośrodków jako miasta przesiedleńcze dla Żydów. Były to: Tarnowskie Góry, Mysłowice, Mikołów, Lubliniec i Bieruń Stary. W 1787 r. władze pruskie wycofały się z zarządzeń przesiedlania Żydów do wyznaczonych miast przesiedleńczych, ponieważ opuszczane przez nich miasta ponosiły zbyt duże straty gospodarcze. W tych okolicznościach pierwsi Żydzi ponownie osiedlili się w Pyskowicach. Ich obecność w mieście jest potwierdzona już w 1790 r. ( https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/b/419-bytom/99-historia-spolecznosci/137151-historia-spolecznosci)
I tak dalej, i tak dalej, i tak dalej. Biała była prawdopodobnie wyjątkiem z osadnictwem żydowskim przez krótki czas po wydaniu nakazu wypędzenia pod koniec XVI wieku, a na pewno nie przez kilka stuleci. -- Pudelek (dyskusja) 22:13, 20 mar 2024 (CET)
Przypominamy: zagłosuj w wyborach do Rady Powierniczej Wikimedia Foundation 2024
[edytuj kod]Otrzymujesz niniejszą wiadomość, gdyż masz prawo głosować w wyborach do Rady Powierniczej WMF w tym roku. Wybory trwają do 23:59 we wtorek 17 września 2024.
Wikimedia Foundation (WMF) odpowiada za projekty, takie jak Wikipedia, zaś na jej czele stoi Rada Powiernicza. Jest to ciało decyzyjne WMF złożone z 12 wolontariuszy. Więcej o Radzie przeczytać możesz tutaj.
W tym roku, społeczności ruchu Wikimedia wybierają czterech swoich przedstawicieli w Radzie. O miejsca w Radzie ubiega się 12 kandydatów z całego świata, 3 z nich ubiega się o reelekcję. Więcej o kandydatach przeczytać możesz pod tym adresem. Dostępne są również „przewodniki” napisane przez członków społeczności.
Do głosowania uprawnionych jest prawie 120 tysięcy użytkowników, w tym Ty! Głosowanie potrwa do godziny 23:59 (UTC), 17 września 2024. Zagłosuj przez link na meta.
Jeśli już zagłosowałeś, dziękujemy i prosimy o zignorowanie tej wiadomości. Można głosować raz, niezależnie od liczby posiadanych kont.
Więcej informacji – Oddaj swój głos w wyborach!
komunikat wysłany przez Msz2001 (dyskusja) 11:48, 15 wrz 2024 (CEST)
Jarnołtówek
[edytuj kod]Witaj Mógłbyś przeczytać to co powstało w wyniku Twoich edycji w Jarnołtówek?
Tworzenie wpisów w Wikipedii na podstawie doniesień prasowych to najgorszy sposób tworzenia Wikipedii. Stok (dyskusja) 20:37, 20 wrz 2024 (CEST)
- @Stok Przeczytałem i szczerze nie widzę, co jest nie tak. ElCet (dyskusja) 21:36, 20 wrz 2024 (CEST)
- Skoro miejscowość została zalana, a zniszczenia są tak znikome Płynąca woda uszkodziła we wsi brzegi i naderwała fragment drogi.
- Nie pisz na podstawie chwilowych doniesień. Dotyczy to ewakuacji, zalaniu itp. Niemal każdej wsi lub jej części leżącej nad rzeką lub strumykiem w południowej części powiatu nyskiego ogłoszono ewakuację, część wsi uległa zalaniu. Wybieranie niektórych z tych miejscowości, bo je wymieniono w mediach nie tworzy dobrego obrazu tego co wydarzyło się.
- Zauważam, że wpisujesz nieistotne szczegóły do artykułów. Stok (dyskusja) 22:42, 20 wrz 2024 (CEST)
- @Stok Dziękuję za zwrócenie uwagi i wyjaśnienie. Zostawiam tematykę powodzi żeby dalej nie pogarszać. ElCet (dyskusja) 23:14, 20 wrz 2024 (CEST)
- @ElCet Myślę że o powodzi warto pisać z pewnym bezpiecznikiem czasowym... jak napisałeś że Lubrza została zatopiona (a sam pochodzę z tej lubuskiej) to się przeraziłem, a później okazało się że podmyło jedną ulicę i ewakuowano kilka osób ... Cyku_new (dyskusja) 23:09, 26 wrz 2024 (CEST)
- @Cyku new W Lubrzy działo się trochę więcej, ale nie chciałem wchodzić w szczegóły ze średniawych źródeł. Zalana część wioski to ul. Nowej Naprawy i Wolności, mniej więcej od kościoła do poczty, czyli chyba najgęściej zaludniona część wsi. Ale tak, ewakuowano tylko kilka osób. Nie było dużych zniszczeń, ale wciąż tragedia poszczególnych rodzin [2]. O wiele gorzej było w sąsiednich wsiach. Najgorzej w Moszczance za Prudnikiem. Widziałem, że lubuska Lubrza zrobiła (albo będzie robić?) zbiórkę na pomoc dla prudnickiej, także dziękujemy! ElCet (dyskusja) 00:55, 27 wrz 2024 (CEST)
- @ElCet Myślę że o powodzi warto pisać z pewnym bezpiecznikiem czasowym... jak napisałeś że Lubrza została zatopiona (a sam pochodzę z tej lubuskiej) to się przeraziłem, a później okazało się że podmyło jedną ulicę i ewakuowano kilka osób ... Cyku_new (dyskusja) 23:09, 26 wrz 2024 (CEST)
- @Stok Dziękuję za zwrócenie uwagi i wyjaśnienie. Zostawiam tematykę powodzi żeby dalej nie pogarszać. ElCet (dyskusja) 23:14, 20 wrz 2024 (CEST)
Ad:Malcolm Sinclair (dyplomata)
[edytuj kod]Jestem kobietą ;-) --Mkw98 (dyskusja) 15:16, 21 paź 2024 (CEST)
- @Mkw98 Przepraszam, nie zwróciłem uwagi. ElCet (dyskusja) 15:26, 21 paź 2024 (CEST)
- ElCet, jako że jesteś autorem artykułu, to czy mógłbyś też zająć stanowisko odnośnie kwestii przedstawionej w WP:ZB? AkaruiHikari (Zostaw wiadomość! ✉︎) 12:27, 22 paź 2024 (CEST)
- @AkaruiHikari Jeśli chodzi o sprawę z kategorią o Czechach to wolałbym powstrzymać się od głosu na ten temat. To chyba trochę jak kategorie typu Kategoria:Budynki w Polsce oddane do użytku w XIX wieku. ElCet (dyskusja) 21:06, 22 paź 2024 (CEST)
- Rozumiem, dziękuję za odpowiedź. Co do porównania... szczerze mówiąc nie mam pewności czy bym się zgodził, więc nie zajmę tutaj stanowiska. Dobrego wieczoru! AkaruiHikari (Zostaw wiadomość! ✉︎) 21:09, 22 paź 2024 (CEST)
- @AkaruiHikari Jeśli chodzi o sprawę z kategorią o Czechach to wolałbym powstrzymać się od głosu na ten temat. To chyba trochę jak kategorie typu Kategoria:Budynki w Polsce oddane do użytku w XIX wieku. ElCet (dyskusja) 21:06, 22 paź 2024 (CEST)
- ElCet, jako że jesteś autorem artykułu, to czy mógłbyś też zająć stanowisko odnośnie kwestii przedstawionej w WP:ZB? AkaruiHikari (Zostaw wiadomość! ✉︎) 12:27, 22 paź 2024 (CEST)
Gwala Torbiński
[edytuj kod]Bardzo dobry pomysł napisania artykułu o tym dominikaninie. Można wzorować się na moich artykułach, czyli życiorys, proces beatyfikacyjny, upamiętnienie ewentualnie jakieś publikacje. Polecam niedawny mój artykuł Kalikst Kłoczko. Wypadałoby też na commons dodać ewentualnie jakieś foto. Zawsze jest możliwość dodania uzupełnień. Na początek trzeba zebrać kluczowe strony. Powodzenia. Pozdrawiam. RadLes (dyskusja) 17:19, 23 paź 2024 (CEST)
- Całkiem nieźle. Sługą Bożym będzie w momencie oficjalnego rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego. Na etapie przygotowania to kandydat. Warto poszukać czy nie wydano pozycji bibliograficznej jemu poświęconej. Można uzupełnić wtedy artykuł. Nie zawsze w internecie mamy wystarczające źródła. Dziękuję za zaangażowanie. RadLes (dyskusja) 19:05, 23 paź 2024 (CEST)
- Z tego co wiem to Elżbieta Wiater wydała w 2023 książkę: Milczący kaznodzieja. Brat Gwala Torbiński OP (1908-1999). Warto by było po nią siegnąć i uzupełnić artykuł. RadLes (dyskusja) 19:17, 23 paź 2024 (CEST)
Czy wiesz – Fontanna Habsburgów w Prudniku
[edytuj kod] Strona Fontanna Habsburgów w Prudniku została zgłoszona 25 października 2024 do rubryki „Czy wiesz” eksponowanej na stronie głównej. Zachęcam do obserwowania strony: nominacja artykułu Fontanna Habsburgów w Prudniku. |
Dziękujemy i prosimy o więcej, Jamnik z Tarnowa Napisz coś 16:53, 25 paź 2024 (CEST)
Ad. "Rynek w Prudniku"
[edytuj kod]Witaj. Jesteś w zasadzie jedynym autorem hasła o tytule j.w., dlatego piszę do Ciebie. Moim zdaniem w haśle jest parę niedoróbek i niejasności, które bardzo negatywnie rzutują na całość (skądinąd zupełnie fajną!).
1. Piszesz, że powierzchnia Rynku ...została wyznaczona na 2 × 1 sznura, czyli 3 wężyska, co równa się 1 morgowy (20 × 15 prętów). Co to jest sznur, wężysko i pręt? Nie można tego dolinkować? Albo wytłumaczyć? Co znaczy ...3 wężyska, co równa się 1 morgowy? Całe to zdanie to jakiś niezrozumiały zlepek słów! 2. Co to znaczy: Blok śródrynkowy wykształcił się do połowy XVIII wieku ? Co on obejmował? Wyjaśniasz to (choć niejasno - p. niżej) dopiero znacznie dalej. 3. Co ma znaczyć W grudniu 1756, w okresie III wojny śląskiej i wojny siedmioletniej (...)? Przecież to nie były dwie różne wojny. III wojna śląska to śląski epizod wojny siedmioletniej! To właśnie z III wojną śląską (a nie formalnie z wojną siedmioletnią, toczącą się gdzieś w Saksonii, Kanadzie czy w Indiach) związana była egzekucja tego Kutkowskiego. "III wojna śląska" wystarczy! 4. Piszesz: blok śródrynkowy mieścił 11 budynków: po 5 od strony północnej południowej oraz 1 od strony północnej przylegający do ratusza. Widzę niezgodność: pisząc o Rynku podajesz "pierzeję południowo-zachodnią", a o ratuszu (usytuowanym ścianami równolegle do pierzei rynkowych) piszesz, że miał strony... No właśnie: jakie? I jak w końcu te domy do nich przylegały? 5. Piszesz: W południowo-wschodniej pierzei Georg Schmolke prowadził sklep (...), a tuż niżej, że W środkowej części południowej pierzei znajdowała się kawiarnia., a w ...zachodniej pierzei znajdował się Hotel Central. Stąd wynika, że Rynek zabudowano jednak na planie ośmioboku! 6. Piszesz, że do rejestru zabytków wpisany jest m. in. ratusz ...z XVIII w., 1840 r. To z jakiego okresu właściwie ta budowla pochodzi? Co to za data "1840"? 7. Co to znaczy: ...domy, Rynek 2 (d. 40) z 1769 r., 3 (d. 41), 26 (d. 11) ? Przypuszczam, że chodzi o jakąś numerację, ale to trzeba sprecyzować!!! 8. Dlaczego wśród zabytków podajesz: ...fontanna barokowa z 1695 r., skoro wcześniej pisałeś, że została wzniesiona w roku 1696? Która data jest prawdziwa? 9. Piszesz, że corocznie ...na Rynku odbywa się wyścig kolarski (...). Czy cały wyścig odbywa się na Rynku? Może tam jest np. tylko start i meta? Poza tym jest w tekście sporo drobiazgów, które też warto poprawić (jakieś brakujące znaki itp.). Pozdrawiam, licząc na Twoje zainteresowanie w zakresie "dopieszczenia" tego tekstu. MBi (dyskusja) 21:25, 27 paź 2024 (CET)
- @MBi Podane cytaty są sformułowane podobnie jak w źródle (morgowy to literówka, poprawiłem). Ogólnie książka jest bardzo przydatna, ale miejscami napisana koszmarnie. Jest chaotyczna, brak w niej jakichkolwiek sekcji, autor po kilka razy powtarza te same informacje co kilkaset stron. Niektóre fragmenty tekstu są ze sobą sprzeczne albo niezrozumiałe. Co do wojen to wydaje mi się, że takie sformułowanie jest w porządku.
- Dla przykładu, o bloku śródrynkowym autor pisze tak: "mieścił on 10 budynków po 5 od strony północnej i południowej i jedenasty od strony północnej przylegający do ratusza. Jakieś zmiany w strukturze wewnętrznej bloku, planowano z końcem XIX wieku". No, trochę się z tym głowiłem.
- Sformułowań typu "południowo-zachodnia pierzeja" używa autor książki, ale też inne publikacje, które widziałem. W kilku przypadkach ciężko stwierdzić, czy chodzi o południowy fragment zachodniej pierzei, czy zachodni fragment południowej. Zostawiłem więc, jak było.
- Listę zabytków przeredagowałem. Takich sformułowań jak ratusz, XVIII, 1840 używa rejestr. Jeśli dobrze rozumiem, to data powstania, data odbudowy lub remontu. Ta stara numeracja też jest w rejestrze.
- Tak, start i meta są na Rynku, nie cały wyścig.
- Naniosłem już kilka sugerowanych poprawek, później postaram się naprawić resztę. Dziękuję za zwrócenie uwagi. ElCet (dyskusja) 21:56, 27 paź 2024 (CET)
- Dzięki, że poprawiłeś tych parę kiksów i że w ogóle zainteresowałeś się poważnie moim wpisem (bo nie jest to znowu takie powszechne...). Tym nie mniej sądzę, że nie do końca się zrozumieliśmy w kilku kwestiach.
- 1. Dalej ustęp ...powierzchnia została wyznaczona na 2 × 1 sznura, czyli 3 wężyska, co równa się 1 morgowi (20 × 15 prętów) jest absolutnie nieczytelny. Co to jest "sznur", "wężysko" czy "pręt"? I o jaki "pręt" chodzi? Jeśli nie wiesz, nie pisz o tym! Nie zamieszczaj w wikipedii cytatów, których sam nie rozumiesz!!! Nie używaj słów, których znaczenia nie znasz. Jeśli źródło sam uważasz za bałamutne i niezrozumiałe, to z niego nie korzystaj! A swoją drogą nie chciało Ci się nawet sprawdzić, czy te pojęcia mają swoje hasła w wikipedii i dolinkować - może wówczas byś coś załapał.
- 2. Jak w ogóle wg Ciebie usytuowane są pierzeje prudnickiego Rynku? Pytałem o to, ale chyba dalej nie rozumiesz, o co chodzi. Popatrz na satelitarne zdjęcie: wynika z niego, że sformułowania typu "pierzeja południowo-zachodnia" czy też "południowo-wschodnia" jest o wiele bliższe prawdy, niż określenia "pierzeja południowa" czy "pierzeja wschodnia" (cokolwiek byś czytał w jakimś źródle). Ale jeśli tak, to skąd się wzięło stwierdzenie, że ...w południowo-wschodnim narożu Rynku postawiono figurę św. Jana Nepomucena? To co w końcu jest po tej stronie południowo-wschodniej Rynku: pierzeja czy narożnik? Jak widzę, dalej Twój Rynek ma kształt ośmioboku, bo wymieniasz i pierzeję południowo-wschodnią (sklep Georga Schmolke) i południową (kawiarnia Ringkafe). Musisz się na coś zdecydować - i nie zasłaniać się faktem, że "źródło jest niezrozumiałe" i podaje sprzeczne informacje. Nie wiesz, nie rozumiesz, masz wątpliwości co do źródła - to nie pisz!
- 3. Piszesz mi teraz: Takich sformułowań jak ratusz, XVIII, 1840 używa rejestr. oraz ...jeśli dobrze rozumiem (...) - no a jeśli źle rozumiesz? I najważniejsze: jak ma to rozumieć przypadkowy czytelnik wikipedii? Zauważ, że tworzysz to hasło nie dla siebie, a dla tysięcy potencjalnych czytelników, którzy oczekują jasnej, czytelnej informacji i nie chcą dywagować nad tym, co autor miał na myśli. Popracuj jeszcze trochę nad tym! Pozdrawiam MBi (dyskusja) 13:30, 28 paź 2024 (CET)
@MBi Wszedłem właśnie żeby popoprawiać, ale na razie mnie zniechęciłeś. Nie lubię się czepiać ludzi, ale mógłbyś być milszy.
- Chciało mi się sprawdzić. Nie mają. Gdyby miały to bym dolinkował. Wężysko i pręt to jedne ze staropolskich jednostek miary. 3 wężyska = 1 mórg (strona 48). Nie chciało Ci się nawet sprawdzić, że nie mają haseł w Wikipedii...
- Zamiast patrzeć na mapę lepiej opierać się na źródłach, a w takowych jest napisane, że są pierzeje północna, południowa, wschodnia i zachodnia, a figura stoi w południowo-wschodnim narożu. Ale może wymyślisz lepszą nazwę na to miejsce.
- Dobrze rozumiem, po prostu nie chciałem zabrzmieć niemiło. Większość list zabytków w polskich miastach jest pisana w taki sposób, i do tej pory nie widziałem, żeby ktoś narzekał.
Tą dyskusją tylko zmarnowaliśmy sobie czas, który mogliśmy przeznaczyć na edytowanie. Pozdrawiam. --ElCet (dyskusja) 15:05, 28 paź 2024 (CET)
@ElCet To po kolei:
- Zarówno "pręt" jak i "sznur" mają hasła w wikipedii. Po prostu nie chciało Ci się poszukać. "Wężysko" hasła nie ma - i to jest jeszcze gorsze, bo nikt nie wie, co to jest. I nie ma szansy, żeby znaleźć definicję. Nie jest ważne, że gdzieś tam, w jakiejś książce ktoś to wyjaśnił. Skoro podajesz takie zupełnie nieznane pojęcia, to je zdefiniuj (np. w przypisie, uwadze). I kolejna niekonsekwencja: skoro prostokątny rynek ma wymiary (podane w sznurach) w proporcji jak 2:1, to dlaczego wymiary podane w prętach są do siebie w proporcji 20:15 (czyli jak 4:3)? Przecież to wprost razi w oczy!
- Lepiej patrzeć na mapę, niż w słabej jakości źródła. Uwierz mi, a nie pożałujesz. A jeśli nawet źródła mówią, że są pierzeje północna, południowa, wschodnia i zachodnia, to dlaczego piszesz, że ...Samuel Fränkel otworzył swój sklep w kamienicy w południowo-zachodniej pierzei Rynku? I że ...W południowo-wschodniej pierzei Georg Schmolke prowadził sklep obuwniczy? Może ten rynek ma jednak osiem pierzei? Już po raz trzeci Ci wskazuję tę niekonsekwencję!
- Ad. Listy zabytków: jak rozumieć zapisy typu "dom, Rynek 3 (d. 41)"? Co to jest to "d. 41"? Jeśli to "d." ma oznaczać "dawniej" to wypada przy pierwszym takim cytowaniu to wyjaśnić, np. "dom, Rynek 3 (dawniej 41)".
- Nie uważam, by dyskusja na temat doskonalenia treści wikipedii była marnowaniem czasu. No, ale jeśli Ty widzisz to inaczej, to raczej ja zmarnowałem mój czas, bo nie potrafiłem Cię przekonać do tego, byś zrozumiał swoje błędy i dostrzegł niedociągnięcia. Trudno, potraktuję to jako kolejną drobną porażkę w przygodzie z wikipedią. A tak w ogóle, to wygląda na to, że jesteś zwolennikiem edytowania "na ilość" a nie "na jakość". No cóż, można i tak... Życzę wielu kolejnych szybkich kilobajtów. Z całym szacunkiem MBi (dyskusja) 20:41, 28 paź 2024 (CET)
Zaproszenie do udziału w badaniu
[edytuj kod]Witamy!
Fundacja Wikimedia prowadzi badanie Wikipedystów, aby lepiej zrozumieć, co skłania administratorów do zaangażowania się w tworzenie Wikipedii i jakie czynniki mają wpływ na utrzymanie ich zainteresowania. Wyniki badania pomogą nam w poprawie doświadczeń Wikipedystów oraz rozwiązaniu wspólnych problemów i potrzeb. Zidentyfikowaliśmy cię jako dobrego kandydata do udziału w tym badaniu i będziemy wdzięczni za wypełnienie anonimowej ankiety.
Nie musisz być administratorem, aby wziąć udział.
Wypełnienie ankiety zajmuje około 10–15 minut. Więcej informacji o badaniu znajdziesz na jego stronie Meta, gdzie dostępna jest też polityka prywatności.
W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości nasze dane kontaktowe znajdziesz na stronie Meta projektu.
Z pozdrowieniami
BGerdemann (WMF) (dyskusja) 22:33, 8 lis 2024 (CET)
Hej, w tej edycji powołujesz się na poz. "Kasza 2020", ale nie ma niczego takiego w bibliografii (nie ma w ogóle bibliografii). Byłbyś w stanie uzupełnić? Dzięki, tufor (dyskusja) 00:22, 10 lis 2024 (CET)
Podziękowanie - Fontanna Habsburgów w Prudniku
[edytuj kod]Strona Fontanna Habsburgów w Prudniku została wstawiona do rubryki „Czy wiesz” eksponowanej na stronie głównej 18 listopada 2024. Treść rubryki z tego dnia możesz obejrzeć w ekspozycji. Dziękujemy i prosimy o więcej artykułów. |
W imieniu zespołu wikipedystów opiekujących się rubryką, Gżdacz (dyskusja) 07:29, 18 lis 2024 (CET)