Konkurs Piosenki Eurowizji 2024 – Wikipedia, wolna encyklopedia

Konkurs Piosenki Eurowizji 2024
United by Music
Ilustracja
Informacje ogólne
Półfinały

7 maja 2024
9 maja 2024

Finał

11 maja 2024

Miejsce

Malmö Arena,
Malmö (Szwecja)

Nadawca

Sveriges Television (SVT)

Prowadzący

Malin Åkerman
Petra Mede

Informacje dodatkowe
Reżyser

Robin Hofwander
Daniel Jelinek
Fredrik Bäcklund

Kierownik wykonawczy

Martin Österdahl

Producent wykonawczy

Ebba Adielsson
Christel Tholse Willers

Uczestnicy
Powrót

 Luksemburg

Rezygnacja

 Rumunia

Dyskwalifikacja

 Holandia
(z udziału w finale)

Łącznie

37 reprezentacji

Głosowanie
Każdy kraj przyznaje po 1–8, 10 oraz 12 punktów dla dziesięciu najlepiej ocenionych piosenek: w półfinale wyłącznie w głosowaniu telewidzów, a w finale – osobno w głosowaniu komisji jurorskich i telewidzów. Widzowie z krajów nieuczestniczących przyznają jeden zestaw punktów.
Zwycięzca

 Szwajcaria

Reprezentant

Nemo

Piosenka

The Code

Tekst i muzyka

Benjamin Alasu, Lasse Midtsian Nymann, Linda Dale, Nemo Mettler

Konkurs Piosenki Eurowizji
◄ 2023 2025 ►

68. Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się 7, 9 i 11 maja 2024 roku na terenie hali Malmö Arena w Malmö[1]. Koncerty zorganizowali Europejska Unia Nadawców oraz szwedzki nadawca publiczny Sveriges Television (SVT). Był to siódmy konkurs, który odbył się w Szwecji.

Finał konkursu wygrał Nemo, reprezentant Szwajcarii z piosenką „The Code”, za którą otrzymał łącznie 591 punktów w głosowaniu jurorów i telewidzów[2].

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Lokalizacja Malmö w Szwecji

Miejsce organizacji konkursu[edytuj | edytuj kod]

Telewizja SVT otrzymała prawa do organizacji 68. Konkursu Piosenki Eurowizji dzięki wygranej Loreen, reprezentantki Szwecji w finale konkursu w 2023[3]. 7 lipca 2023 organizatorzy ujawnili, że konkurs odbędzie się w Malmö Arenie w Malmö, trzecim co do wielkości mieście Szwecji i stolicy regionu Skanii, w dniach 7, 9 i 11 maja 2024 roku[4]. Niedługo po wyborze miasta na gospodarza konkursu pojawiły się donosy medialne jakoby Malmö było jedynym miastem spełniającym wymogi wyznaczone przez SVT i było „jedyną rozsądną opcją” dla organizatorów[5][6]. Według oszacowań miasto Malmö wydała 30 milionów koron szwedzkich na organizację konkursu. Podobnie jak w latach ubiegłych, pieniądze do całego budżetu pochodziły także od Europejskiej Unii Nadawców (EBU) i SVT[7][8].

Malmö Arena, miejsce organizacji konkursu

Uroczysta ceremonia otwarcia konkursu i defilada uczestników po turkusowym dywanie odbyła się 5 maja w Malmö Live Congress and Concert Hall[9].

Podobnie jak w poprzednich latach, dla gości i akredytowanych dziennikarzy przygotowano kilka atrakcji, w tym m.in. wioskę eurowizyjną (ang. Eurovision Village; miejsce na spotkania artystów i członków delegacji z fanami imprezy oraz akredytowanymi dziennikarzami) zlokalizowaną w Folkets Park(inne języki) oraz euroklub (miejsce imprez dla akredytowanych dziennikarzy i fanów) we wcześniej wspomnianym obiekcie Malmö Live[9][10]. Oryginalnie przewidywano też organizację ulicy eurowizyjnej (ang. Eurovision Street), jednak plany porzucono na niedługo przed konkursem, a niektóre planowane atrakcje przeniesiono do wioski eurowizyjnej[11].

W marcu 2024 ujawniono, że organizacja konkursu spełniła wszystkie wymagania, aby zaklasyfikować 68. Konkurs Piosenki Eurowizji jako wydarzenie zrównoważone rozwojowo[12].

Proces wyboru miejsca organizacji[edytuj | edytuj kod]

Po zwycięstwie Szwecji w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji krajowy nadawca rozpoczął przygotowania do organizacji kolejnego konkursu, w tym m.in. rozpoczęcie negocjacji z władzami miast-kandydatów do przygotowania widowiska[13]. Chęć organizacji 68. Konkursu Piosenki Eurowizji wyrazili włodarze miast: Sztokholmu (którzy początkowo wskazali obiekt Friends Arena, w którym dotychczas zwyczajowo odbywał się finał krajowych eliminacji Melodifestivalen, lub w Tele2 Arenie – natychmiastowo wykluczono organizację konkursu w Avicii Arenie, gdzie pod nazwą Globe Arena odbyły się konkursy w 2000 i 2016, ze względu na trwające tam renowacje)[14][15], Malmö (Malmö Arena, gdzie rozegrany został konkurs w 2013)[16], Göteborga (Scandinavium, gdzie rozegrany został konkurs w 1985, lub Partille Arenie, gdzie odbył się Chór Roku Eurowizji 2019)[17][18], Örnsköldsvika (Hägglunds Arena)[19] oraz Eskilstuny (Stiga Sports Arena)[20]. Oprócz powyższych miast chęć organizacji wyraziły również władze Sandviken (Göransson Arena)[21] oraz Jönköping (Husqvarna Garden)[22], jednak w późniejszym czasie wycofały swoje kandydatury.

Termin przyjmowania zgłoszeń minął 12 czerwca[23]. Ze względu na niechęć drużyn grających w zaproponowanych sztokholmskich obiektach do organizacji w nich konkursu, Sztokholm zamiast stadionów zamieścił w swojej kandydaturze plany budowy nowej hali widowiskowej specjalnie na konkurs o pojemności pomiędzy 11–15 tys. miejsc w sztokholmskim porcie morskim[24][25]. O prawo do organizacji konkursu stanęli włodarze: Sztokholmu[26], Göteborga[27], Malmö[28] i Örnskoldsvika[29][30].

W czerwcu EBU ujawniła, że celem tych dyskusji z kandydatami jest wyłonienie miasta gospodarza do końca lata[31]. Niedługo później dziennik Aftonbladet opublikował listę wymagań dla kandydatów na miasto-gospodarza, gdzie znalazły się m.in. pojemność hotelowa wynosząca 3500 pokoi oraz przystępne ceny pokoi, centrum prasowe na 1200 dziennikarzy oraz miejsce na organizację tzw. turkusowego dywanu. Ujawniono również, że odpowiedzialność za koszty produkcji koncertów poniesie SVT, a reszty przygotowań do konkursu – miasto organizujące konkurs[32][33].

7 lipca włodarze Göteborga poinformowali o tym, że EBU nie wybrała ich na gospodarza konkursu[34][35]. Niedługo później informację o przegranej w procesie przetargowym przekazali przedstawiciele Örnskoldsvika[36]. Tego samego dnia EBU ujawniła, że konkurs odbędzie się w Malmö Arenie w Malmö[4]. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany w Malmö oraz drugi na terenie Malmö Areny.

Przebieg konkursu[edytuj | edytuj kod]

Po raz kolejny kierownikiem wykonawczym ze strony Europejskiej Unii Nadawców (EBU) został Martin Österdahl. W czerwcu 2023 nadawca SVT opublikował nazwiska rdzeniowej grupy odpowiedzialnej za organizację konkursu; na producentów wykonawczych wyznaczono Ebbę Adielsson oraz Christela Tholse Willersa[37]. We wrześniu 2023 dopełniono listę realizatorów: głównym producentem konkursu został Christer Björkman, a producentem widowiska – Per Blankens[38]. Współpracowali z nimi Tobias Åberg, Johan Bernhagen, David Wessén, Mats Lindgren, Madeleine Sinding-Larsen i Linnea Lopez[39][38]. Scenariusz konkursu przygotował Edward af Sillén we współpracy z Danielem Réhnem[40].

Malmö Arena udekorowana w plakaty promocyjne z motywem graficznym konkursu

We wrześniu 2023 EBU zapowiedziała rozpoczęcie sprzedaży biletów przed okresem bożonarodzeniowym[41]. Pierwsza transza biletów na koncerty trafiła do sprzedaży 28 listopada. Ceny biletów wahały się od ok. 145 do 3795 koron szwedzkich[42][43]. Oficjalnym partnetem sprzedaży była firma Ticketmaster[44].

Partnerem prezentacyjnym konkursu po raz kolejny został producent kosmetyków do włosów Moroccanoil(inne języki), jako część pięcioletniego kontraktu podpisanego przez firmę z EBU. Oficjalnym partnerem edycji po raz kolejny została branża likieru Baileys[45], a oficjalną linią lotniczą – linia EasyJet[46]. Po raz pierwszy partnerem konkursu została firma rejsowa Royal Caribbean Cruises[47]. Oficjalnym partnerem rozrywkowym konkursu ponownie została aplikacja TikTok, za pomocą której upubliczniono m.in. nagrania z prób[48].

11 marca EBU ujawniła zmiany w formacie konkursu: producenci zadecydowali, że w celu zapewnienia „bardziej sprawiedliwych warunków gry w finale”, przedstawiciele krajów tzw. „Wielkiej Piątki” (tj. Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch) oraz gospodarza (Szwecji) wystąpią w półfinałach, do których przydzielono ich jako głosujący. W związku z tym, że dzięki tej zmianie każdy utwór zostanie zaprezentowany na żywo przed finałem, zadecydowano również, że głosowanie w finale rozpocznie się na początku koncertu. Aby ułatwić głosowanie widzom z krajów nieuczestniczących, w których konkurs odbywa się w „niekorzystnych” godzinach, rozpoczęcie głosowania tzw. „reszty świata” zaplanowano na niedługo po zakończeniu zorganizowanej na dobę przed każdym z koncertów próby generalnej[49][50].

Motyw graficzny, projekty sceny i pocztówek[edytuj | edytuj kod]

W listopadzie 2023 EBU ogłosiła, że kolejne konkursy będą miały uniwersalny hasło United by Music (tłum. Zjednoczeni przez muzykę), czyli hasło przewodnie 67. Konkursu Piosenki Eurowizji (2023), ze względu na chęć umocnienia marki konkursu. Jednocześnie ujawniono, że rozpoczęto prace nad unikatowym konceptem wizualnym[51], który ostatecznie zaprezentowano 14 grudnia[52]. Projekt autorstwa agencji Uncut i Bold Scandinavia przedstawia wielobarwne pasy ułożone w rytm korektorów graficznych o różnych sekwencjach. Motyw otrzymał przydomek eurowizyjnych świateł (ang. Eurovision lights) i jest również zainspirowany zjawiskiem zorzy polarnej[53]. Jeden z autorów wizualizacji uznał, że celem projektantów było „użycie czystych, prostych gradientów jako podstawowych elementów do stworzenia tożsamości Eurowizji, która jest jasna, nowoczesna i przyszłościowa”[52].

Scena konkursowa

19 grudnia zaprezentowano projekt sceny konkursowej autorstwa Floriana Wiedera, który stworzył projekt sceny na konkursy w 2011, 2012, 2015, 2017, 2018, 2019 i 2021; we współpracy z Fredrikiem Stormbym, który pracował nad scenografiami konkursów w 2013 i 2016[54][55]. Scena konkursu składa się z centralnej struktury pośrodku hali otoczonej publicznością z każdej strony, co według kierowniczki wykonawczej ze strony szwedzkiej telewizji „daje [producentom] nieskończone możliwości stworzenia wyjątkowych przestrzeni i wrażeń zarówno dla uczestniczących artystów, jak i gości”[56].

Przed każdym występem konkursowym zostanie pokazany krótki, ok. 40-sekundowy filmik (tzw. pocztówka). Każda pocztówka składała się z materiałów nakręconych przez uczestniczących artystów w „trybie selfie”, ukazujących samych artystów i reprezentowany przez nich kraj. Na każdym nagraniu wykorzystane zostaną także archiwalne nagrania występów poprzednich reprezentantów danego kraju. Nowy sposób realizacji pocztówek miał na celu zmniejszenie śladu węglowego produkowanego podczas realizacji konkursu[57].

Prowadzący[edytuj | edytuj kod]

Prowadzące 68. Konkurs Piosenki Eurowizji: Malin Åkerman i Petra Mede

Po finale konkursu w 2023 rozpoczęły się spekulacje dotyczące prowadzących konkurs. Zwycięzca konkursu w 2015, Måns Zelmerlöw, początkowo wyraził chęć zostania prowadzącym[58], lecz później powiedział, że nie otrzymał od szwedzkiej telewizji zaproszenia, sugerując, że organizatorzy chcą „wypróbować coś nowego”[59]. Pod koniec listopada pojawiły się doniesienia jakoby konkurs miała prowadzić Gina Dirawi[60].

5 lutego 2024 roku ujawniono, że wszystkie konkursowe koncerty poprowadzą: kanadyjska piosenkarka pochodzenia szwedzkiego Malin Åkerman oraz szwedzka prezenterka telewizyjna Petra Mede, która również prowadziła konkursy w 2013 i 2016[61][62].

Losowanie półfinałów i kolejność występów[edytuj | edytuj kod]

Losowanie przydzielające poszczególne kraje do półfinałów odbyło się 30 stycznia 2024 w ratuszu w Malmö(inne języki). Podczas wydarzenia odbyła się także m.in. ceremonia przekazania insygniów miasta. Ceremonię poprowadziły: Pernilla Månsson Colt i Farah Abadi[63][64]. Podobnie jak w poprzednich latach, wszystkie kraje uczestniczące, poza Wielką Piątką (czyli Francją, Hiszpanią, Niemcami, Wielką Brytanią i Włochami) oraz gospodarzem (Szwecją), zostały podzielone na tak zwane koszyki, a ich ułożenie było zależne od statystyk głosowania mieszkańców danych państw w poprzednich konkursach[65]. Państwa zostały podzielone na dwa półfinały. Podział na koszyki został opublikowany 29 stycznia 2024[66].

Oprócz podziału państw na poszczególne półfinały, w wyniku losowania ustalono również, w której połowie każdego z półfinałów mieli wystąpić reprezentanci poszczególnych państw oraz w którym mieli głosować finaliści[67][68], w związku z nierówną liczbą państw występujących w półfinałach, EBU zadecydowało o tym, że 15 państw wystąpi w pierwszym półfinale (7 krajów w pierwszej a połowie, a w drugiej 8) oraz 16 państw w drugim półfinale[67]. Z powodu zbiegu prób pierwszego półfinału równolegle z obchodami święta Jom ha-Szoa w Izraelu, EBU zgodziła się na automatyczne przydzielenie kraju do drugiego półfinału na początku ceremonii[69].

16 kwietnia ogłoszono, że zostaną wprowadzone zmiany w układaniu kolejności startowej finału. Do tej pory uczestnicy zakwalifikowani do finału (z wyjątkiem kraju gospodarza, który od razu losował numer startowy) losowali połowę finału, w której wystąpią, na podstawie tego losowania organizatorzy układali kolejność startową. Od tego roku kraje, które awansują do finału mogą wylosować jedną z trzech opcji: pierwszą i drugą połowę (jak do tej pory) lub nowość – tzw. „wybór producenta”, który pozwoli producentom na umieszczenie takiego uczestnika w dowolnej pozycji startowej finału. W związku z tym ustalono, że 13 krajów wylosuje „wybór producenta”, natomiast po 6 krajów pierwszą i drugą połówkę. Zmiana ta ma na celu zwiększyć wpływ producentów na układanie kolejności startowej, a także zmniejszyć możliwość sytuacji, w której większość utworów o podobnym gatunku muzycznym, występuje w jednej połowie[70].

Koszyk 1 Koszyk 2 Koszyk 3 Koszyk 4 Koszyk 5

Szczegółowa kolejność występów w półfinałach została ustalona przez produkcję i podana do wiadomości publicznej 26 marca[71], natomiast pełna kolejność występów w finale została ustalona przez produkcję i podana do wiadomości publicznej 10 maja[72]. 11 marca podczas zjazdu delegacji, kraj gospodarz (Szwecja) wylosował 1. pozycję w finale[73].

Występy otwarcia i interwały[edytuj | edytuj kod]

Eleni Foureira podczas występu otwarcia pierwszego półfinału konkursu

Pierwszy półfinał otworzył występ pt. „United by Music” w wykonaniu byłych uczestników konkursu, którzy podczas niego wykonali swoje konkursowe utwory z poprzednich lat: Eleni Fureira, reprezentantka Cypru w 2018, wykonała utwór „Fuego”; Eric Saade, reprezentant Szwecji w 2011, zaśpiewał „Popular”. Występ zakończyła Chanel, reprezentantka Hiszpanii w 2022, wykonem „SloMo[74]. W ramach występów interwałowych wybrzmiały: medley utworów Benjamina Ingrosso, reprezentanta Szwecji w 2018[75], składający się z piosenek „Look Who's Laughing Now”, „Kite” i „Honey Boy”, oraz występ Johnniego Logana, trzykrotnego zwycięzcy konkursu dla Irlandii (dwa razy jako wykonawca w 1980, 1987, raz jako autor w 1992), który zaprezentował cover zwycięskiej piosenki Loreen w 2012 roku, „Euphoria[76][77]. Według dziennika Aftonbladet początkowo miał on wystąpić w duecie z samą Loreen, lecz wycofała ona swój udział z interwału na kilka tygodni przed konkursem[78].

Drugi półfinał konkursu otworzył wcześniej nagrany segment, w którym prowadzące Malin Åkerman i Petra Mede zaprezentowały parodię zeszłorocznej zwycięskiej piosenki „Tattoo[79]. W ramach występów interwałowych odbyło się m.in. wspólne śpiewanie dawnych zwycięskich piosenek, w ramach którego Charlotte Perrelli wykonała „Take Me to Your Heaven” – zwycięską kompozycję z 1999, Sertab Erener zaśpiewała swój utwór „Everyway That I Can”, który zwyciężył w 2003, a Elena Paparizou zaprezentowała „My Number One” z 2005[75][80]. Podczas przerwy na głosowanie został wykonany również skecz zatytułowany „We Just Love Eurovision Too Much” w wykonaniu Petry Mede[81], w którym gościnnie wystąpili: Perrelli, Sarah Dawn Finer pod postacią Lyndy Woodruff oraz Käärijä, reprezentant Finlandii w konkursie w 2023 roku, zaśpiewał swój konkursowy utwór „Cha Cha Cha[82]. Po poznaniu wyników wystąpili zwycięzcy konkursu w 1984 roku, Herreys[83].

Loreen podczas występu interwałowego w ramach próby kostiumowej finału

W trakcie otwarcia koncertu finałowego tradycyjnie odbyła się parada flag finalistów, naznaczona szwedzkimi hitami muzycznymi (mianowicie: Icona Pop feat. Charli XCX – „I Love It(inne języki)”, Ace of Base – „Beautiful Life”, Roxette – „The Look”, Lykke Li – „I Follow Rivers(inne języki)”, Axwell & Ingrosso(inne języki) – „Sun Is Shining(inne języki)”, ABBA – „Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)” i „The Winner Takes It All”). Po zakończeniu ostatniego występu zespół Alcazar wykona „Crying at the Discoteque[84]. Następnie został wyświetlony krótki filmik z dedykacją od zespołu ABBA – zwycięzców konkursu w 1974, po czym wybrzmiał cover ich zwycięskiego utworu „Waterloo” w wykonaniu innych zwycięzców: wyżej wspomnianej Perrelli, Caroli (zwyciężczyni konkursu w 1991) oraz Conchity Wurst (zwycięzca konkursu w 2014)[85]. Ciąg występów interwałowych zakończyła zwyciężczyni poprzedniej edycji konkursu, Loreen, która zaprezentowała nowy singel „Forever” oraz zwycięską propozycję „Tattoo”[86][87].

Próby[edytuj | edytuj kod]

W dniach 27–30 kwietnia odbyły się pierwsze próby techniczne półfinalistów, zaś od 1 do 3 maja odbyły się drugie próby. Państwa automatycznie awansujące do finału (Wielka Piątka i gospodarz – Szwecja) miały swoje pierwsze próby 2, a drugie 4 maja. W czasie pierwszych prób każda delegacja miała przydzielone 30 minut, natomiast podczas drugich – 20 minut[88].

Dzień przed każdym z kolejnych koncertów (6, 8 maja – półfinały i 10 maja – finał) odbyły się po dwie próby kostiumowe, z czego podczas jednej (tzw. próby jurorskiej) występy były oceniane przez jurorów i przyznane zostały punkty jurorskie. Natomiast w dni koncertów odbyły się próby generalne[88].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

Udział Izraela w konkursie[edytuj | edytuj kod]

Grupa osób protestujących udział Izraela w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji przed koncertem promocyjnym Barcelona Eurovision Party w Barcelonie

W wyniku trwającej wojny Izraela z Hamasem pojawiły się głosy o niedopuszczeniu do udziału w konkursie izraelskiej telewizji. W obliczu kryzysu humanitarnego wywołanego przez działanie izraelskich wojsk na terytorium Palestyny, jako gest solidarności z Palestyńczykami, społeczności i organizacje w m.in. Belgii[89], Danii[90], Finlandii[91][92], Hiszpanii[93][94], Islandii[95][96], Irlandii[97][98], Norwegii[99], Słowenii[100] oraz organizującej konkurs Szwecji[101][102] podjęły się protestów i nawoływały do bojkotu wydarzenia[103][104]. W reakcji na te głosy Europejska Unia Nadawców (EBU) wskazała, iż Izrael spełnia wszystkie kryteria uczestnictwa, a sama Eurowizja jest konkursem państw, a nie rządów[105][106]. Członkowie ruchu pokojowego „Bojkot, Wycofanie Inwestycji i Sankcje” oraz organizacje wspierające prawa osób LGBT w Palestynie argumentowały, że udział tego kraju w konkursie stanowi próbę zatajania lub ukrywania występków i przestępstw popełnianych przez reżim (tzw. „whitewashing”) oraz wykorzystanie sztuki i artystów w pozytywny sposób, aby odwrócić uwagę od negatywnych działań jednostki, organizacji, kraju lub rządu („artwashing”)[107][108].

Wiele stowarzyszeń kompozytorów i autorów tekstów skierowało petycje mające na celu wyrażenie sprzeciwu wobec udziału Izraela w wydarzeniu do lokalnego nadawcy publicznego[109][110][111], natomiast organizacja „Twórcza Społeczność za Pokojem” stworzyła petycję popierającą udział Izraela w konkursie, pod której ustaleniami podpisało się ponad 400 sygnatariuszy[112][113]. W styczniu nadawca RÚV z Islandii ujawnił, iż pomimo obecności kraju w prowizorycznej stawce uczestników, jego udział nie jest pewny ze względu na sytuację na Bliskim Wschodzie, oraz że decyzja dotycząca udziału należeć ma do zwycięzcy konkursu pełniącego rolę krajowych preselekcji[114][115]; delegacja ostatecznie zadecydowała, że kraj weźmie udział w konkursie[116]. Aktywiści pojawiali się na bądź zakłócali przebieg krajowych eliminacji do konkursu w Norwegii[117][118], Szwecji[119], Danii[120] i Finlandii[121].

W lutym pojawiły się doniesienia, jakoby piosenką, z którą zwyciężczyni eliminacji Eden Golan ma reprezentować kraj w wydarzeniu, ma być propozycja „October Rain”, której tekst rzekomo miał opowiadać o wydarzeniach z 7 października – dnia rozpoczęcia inwazji struktur Hamasu na Izrael[122][123], co wzbudziło kontrowersje w mediach z powodu domniemanej polityzacji konkursu, co jest niezgodne z jego zasadami[124]. Kilka dni później dziennik Ynet doniósł, jakoby propozycja została odrzucona przez przedstawicieli EBU ze względu na polityczną treść[125], w odpowiedzi na co izraelski nadawca KAN ogłosił, że gdyby został poproszony o zmianę treści utworu, nie zrobiłby tego i w zamian wycofałby się z konkursu[126][127], a następnie opublikował słowa piosenki[128][129]. Minister kultury i sportu Izraela, Miki Zohar, nazwał zamiar odrzucenia piosenki „skandalicznym” i wezwał EBU „aby w dalszym ciągu działała profesjonalnie i neutralnie oraz nie pozwalała, aby polityka wpływała na sztukę”, a prezydent Izraela, Jicchak Herzog, podkreślił znaczenie udziału kraju w Eurowizji i chęć rozwiązania konfliktu między EBU a Izraelem[130][131].

Pod koniec lutego Ynet ponownie doniósł, jakoby propozycja kraju miała zostać odrzucona przez EBU z powodu zawarcia w niej politycznego przesłania – tym razem to utwór „Dance Forever” autorstwa samej Golan[132][133]. Telewizja KAN potwierdziła obydwa donosy 3 marca, ujawniając również, iż po dyskusjach przystali oni na zmianę tekstu obydwu odrzuconych utworów w celu wybrania potem lepszego z nich[134]. Niedługo później potwierdzono, iż nadawca wybrał propozycję „Hurricane” – wersję pierwszego utworu „October Rain” ze zmienionym tekstem[135]. Piosenka została zatwierdzona przez EBU 7 marca, co zapewniło udział Izraela w konkursie[136].

Eden Golan w trakcie swojego występu podczas próby kostiumowej finału konkursu

Pod koniec marca kilkoro uczestników konkursu, mianowicie: Bambie Thug (Irlandia), Gåte (Norwegia), Iolanda (Portugalia), Megara (San Marino), Mustii (Belgia), Nemo (Szwajcaria), Olly Alexander (Wielka Brytania), Saba (Dania), Silvester Belt (Litwa) oraz Windows95man (Finlandia), wydało oświadczenie, w którym wyrazili oni „solidarność z opresjonowanymi” i „płynące z głębi serca życzenie pokoju”[137][138]. Wielu artystów zaproszonych do występu w ramach programu wioski eurowizyjnej, w tym m.in. finaliści Melodifestivalen 2024 Medina i Dotter, zdecydowało się zrezygnować z występów jako sprzeciw udziałowi Izraela – w wyniku wycofania się ponad dwudziestu artystów porzucono plany organizacji ulicy eurowizyjnej[139][140]. 9 kwietnia opublikowano oświadczenie zastępcy dyrektora generalnego EBU Jeana Philipa De Tender, który wyraził wsparcie dla wolności słowa i prawa do opinii, jednocześnie sprzeciwiając się „wszelkim formom nadużyć w Internecie, nawoływaniu do nienawiści lub nękaniu skierowanym przeciwko [konkurującym] artystom lub jakimkolwiek osobom związanym z konkursem”[141], a dzień później w radzie miasta Malmö odbyły się dyskusje dotyczące inicjatywy obywatelskiej dotyczącej prośby wystosowanej wobec władz miasta o zrezygnowanie z organizowania w nim konkursu. Ostatecznie radni zagłosowali jednogłośnie przeciwko takiemu rozwiązaniu[142][143].

Podczas pierwszego półfinału konkursu Eric Saade, występujący w ramach występu otwarcia, miał założoną kefiję, będącą symbolem palestyńskiego ruchu narodowego, na co rzecznik EBU wypowiedział się w następujący sposób: Wszyscy wykonawcy zostali zapoznani z zasadami konkursu i żałujemy, że Eric Saade nie zdecydował się na kompromis w sprawie apolitycznego charakteru wydarzenia. Wykonawca odparł, że jego ubiór został mu podarowany przez ojca i reprezentuje wyłącznie jego pochodzenie[144][145], po czym oskarżył organizatorów o rasizm[146]. Reprezentująca Irlandię Bambie Thug podczas prób nosiła makijaż, którego częścią były słowa „wolność dla Palestyny” oraz „zawieszenie broni” w piśmie ogamicznym, lecz przed rozpoczęciem pierwszego półfinału organizatorzy koncertu kazali jej usunąć tę część stroju[147]. Podczas prób drugiego półfinału, odbywających się 8 i 9 maja, Eden Golan została wybuczana przez publiczność[148][149], na co telewizja KAN odpowiedziała: „nie uciszyli jej i nie uciszą nas”[150]. Jeden ze związków zawodowych belgijskiego nadawcy VRT przerwał początek transmisji drugiego półfinału w celu wyświetlenia wiadomości potępiającej „łamanie praw człowieka przez Państwo Izrael” i nawołującej do „zaprzestania ludobójstwa”[151]. Podczas samego występu półfinałowego, artystka ponownie została wybuczana, co zostało zagłuszone w przekazie telewizyjnym nagranymi wcześniej oklaskami[152].

Bezpieczeństwo i potencjalne zagrożenia[edytuj | edytuj kod]

Już u początków wojny Izraela z Hamasem w listopadzie 2023 producenci z ramienia SVT oświadczyli, iż zamierzają zwiększyć środki bezpieczeństwa i utrzymywać bliski kontakt z policją na czas wydarzenia, powołując się na ryzyko potencjalnych objawów terroryzmu wywołanych przez „sytuację na Bliskim Wschodzie”[153][154]. Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju i bezpieczeństwa miasta Malmö Per-Erik Ebbeståhl powiedział podczas konferencji prasowej w kwietniu: Podejmujemy środki, które policja uważa za niezbędne w przypadku międzynarodowego wydarzenia takiego jak Eurowizja. Będziemy mieć bramki alarmowe przy wejściach do wioski eurowizyjnej i kontrolowane wejścia. Naszym wspólnym celem jest to, aby w centrum uwagi byli ludzie, spotkania i wydarzenia, a nie nasze środki bezpieczeństwa[155].

Szef szwedzkiej policji Per Engström dodał w wywiadzie dla SVT, że policja sprowadziła „specjalną technologię i wyposażenie, które mogą przeciwdziałać nadlatującym dronom zagrażającym konkursowi”, a bezpieczeństwa w okolicach Malmö Areny, miejsc zakwaterowania oraz podczas zaplanowanych demonstracji będzie aktywnie strzegła ekipa złożona z funkcjonariuszy z pobliskiej Danii i Norwegii; na zaproszenie policji w sprawę angażują się także siły zbrojne Szwecji. Zwiastowano także utworzenie strefy zakazu lotów w celu poprzestania potencjalnych ataków dronów[156][157]. Pod koniec kwietnia ujawniono, że grupa złożona z ok. 30 więźniów osadzonych na terenie Malmö zostanie przeniesiona do ośrodków penitencjarnych w Göteborgu na czas konkursu. Ma to na celu zwolnienie miejsca w lokalnych więzieniach w Malmö dla potencjalnych przestępców działających podczas tygodnia eurowizyjnego[158][159]. W kwietniu ujawniono, że spośród ponad sześciuset wolontariuszy zrezygnowało prawie sześćdziesięciu, a głównymi powodami większości rezygnacji był udział Izraela w konkursie i kwestia bezpieczeństwa[160].

Przerwanie transmisji pierwszego półfinału w Serbii[edytuj | edytuj kod]

Podczas transmisji pierwszego półfinału serbski kanał RTS 1 przerwał transmisję konkursu w trakcie występu reprezentantki Polski, Luny, w celu nadania osobnej transmisji z portu lotniczego w Belgradzie, gdzie w tym samym czasie został powitany przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. Transmisja konkursu została przeniesiona na kanał RTS 2, gdzie wyemitowano koniec polskiego występu, a także występy konkurujących reprezentantów Chorwacji i Islandii, po czym wróciła z powrotem na antenę głównego kanału telewizji serbskiej po około 25 minutach[161]. Widzowie konkursu zarzucili serbskiej telewizji złamanie regulaminu, w którym zaznaczono, że wydarzenie musi być transmitowane w całości, bez przerw, co zrodziło u wielu fanów przekonanie, że EBU powinna interweniować i nadać Serbom karę finansową za podejrzewane złamanie zasad[162][163].

Wyniki włoskiego głosowania w półfinale[edytuj | edytuj kod]

Pod koniec transmisji drugiego półfinału konkursu włoski nadawca Rai pokazał szczegółowe, procentowe wyniki głosowania widzów we Włoszech, co było niezgodne z regułą EBU mówiącą o tym, że wyniki półfinałów nie mogą zostać w żaden sposób opublikowane przed zakończeniem finału[164]. W komunikacie prasowym wydanym następnego dnia wytłumaczono, że przedstawione wyniki były wyłącznie częścią oddanych głosów, a nadawca przeprosił za incydent organizatorów oraz zapewnił, że nie będzie miał on wpływu na regulaminowość wyniku włoskiego głosowania w finale[165][166].

Dyskwalifikacja Holandii z udziału w finale[edytuj | edytuj kod]

Joost Klein podczas swojego występu w drugim półfinale konkursu

Podczas próby kostiumowej konkursu 10 maja pominięto planowany występ reprezentującego Holandię Joosta Kleina, w wyniku czego zrodziły się spekulacje o jego możliwej dyskwalifikacji. Niedługo później EBU oświadczyła w komunikacie prasowym, że „obecnie prowadzi dochodzenie w sprawie zgłoszonego incydentu z udziałem holenderskiego artysty” oraz że „nie będzie on odbywał prób aż do odwołania”[167][168]. Szwedzki nadawca SVT doniósł za pomocą serwisu Nyheter, że za kulisami doszło do „fizycznej konfrontacji” pomiędzy artystą a fotografem[169][170]. Holender nie zjawił się na próbie jurorskiej wieczorem tego samego dnia – zamiast ponownego występu pokazano jego prezentację w drugim półfinale[171][172]. Późnym wieczorem tego dnia został on przesłuchany przez szwedzką policję[173].

W dzień finału, 11 maja, kraj został zdyskwalifikowany z udziału w konkursie oraz potwierdzono, że dyskwalifikacja Kleina dotyczy „nieodpowiedniego zachowania” z jego strony wobec pracownicy. EBU podkreśliła, że prowadzi politykę zerowej tolerancji wobec takich wydarzeń[174][175][176]. Holenderski nadawca AVROTROS odpowiedział, że uważa, że dyskwalifikacja jest „nieproporcjonalna” wobec zachowania uczestnika[177]. Mimo nieobecności kraju, kolejność startowa nie uległa zmianie oraz holenderskie jury i publiczność nadal przyznawały punkty uczestniczącym krajom[178]. Tego samego dnia holenderska telewizja opublikowała swoje oficjalne oświadczenie, w którym wytłumaczyła, że artysta wykonał grożący gest w stronę dziennikarki, która nie przestała nagrywać go mimo jego próśb, jednak nie doszło do fizycznej konfrontacji[179]. Wykluczenie Kleina spotkało się z olbrzymią krytyką wśród fanów konkursu. Jeszcze przed finałem petycja, w której internauci domagali się przywrócenia Holandii do konkursu, została podpisana w serwisie Change.org przez ponad 190 tys. osób[180]. Po próbie generalnej konkursu Nikkie de Jager, która miała podać punkty kraju w finale, zrezygnowała z tej roli[181].

Zakazane flagi[edytuj | edytuj kod]

Nemo podczas konferencji prasowej zwycięzcy po finale konkursu

Wśród flag zakazanych do wnoszenia do areny podczas finałowego koncertu znalazły się flagi społeczności LGBT oprócz tęczowej flagi (co zignorował ostateczny zwycięzca Nemo, który przemycił flagę osób niebinarnych do hali i zarzucił organizatorom „podwójne standardy”), jak i m.in. flaga europejska, co spotkało się z dezaprobatą wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Margaritisa Schinasa, który oskarżył organizatorów o sprzyjanie „wrogom Europy” na niedługo przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, po czym złożył on skargę w tej sprawie do EBU[182][183]. 16 maja EBU wysłała mu odpowiedź, w której wytłumaczyła, iż „ze względu na zwiększone napięcia geopolityczne podczas tegorocznej imprezy polityka flagowa była bardziej egzekwowana bardziej rygorstycznie, niż zazwyczaj” oraz zapowiedziała, że polityka flagowa zostanie przedyskutowana przed przyszłorocznym konkursem[184].

Kraje uczestniczące[edytuj | edytuj kod]

Nadawcy publiczni mogli do 15 września 2023 złożyć wniosek o udział w konkursie, a do 11 października mieli czas na wycofanie ich bez narażania się na sankcje finansowe[185]. 5 grudnia potwierdzono, że w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji wezmą udział nadawcy publiczni z trzydziestu siedmiu krajów, w tym m.in. telewizja z Luksemburga[186], powracająca do konkursu po trzydziestu latach nieobecności telewizja[187]. Zaznaczono wówczas również, iż prowadzone są dyskusję z telewizją rumuńską, która nie znalazła się na liście[187], lecz ostatecznie kraj zrezygnował z udziału.

Powracający artyści[edytuj | edytuj kod]

W 68. Konkursie Piosenki Eurowizji wystąpiło dwóch wykonawców, którzy już w przeszłości występowali w konkursie. Reprezentantką Mołdawii została Natalia Barbu, która reprezentowała już wcześniej kraj w konkursie w 2007[188]. Przedstawicielką Islandii ponownie została Hera Björk, która reprezentowała kraj podczas konkursu w 2010[189] oraz wspierała wokalnie reprezentantów Islandii w 2008 (zespół Eurobandið), 2009 (Yohanna) i 2015 (María Ólafsdóttir(inne języki))[190].

Współautorem piosenki „Veronika” piosenkarki Raiven reprezentującej Słowenię jest Bojan Cvjetićanin, który – jako członek zespołu Joker Out – reprezentował kraj w konkursie w 2023[191].

Uczestnicy i wyniki[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy półfinał[edytuj | edytuj kod]

  • Pierwszy półfinał odbył się 7 maja 2024 o godzinie 21:00 (CEST).
  • Podczas koncertu wystąpili przedstawiciele 15 uczestników półfinału, a także państw-finalistów: Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
  • Możliwość głosowania mieli telewidzowie krajów rywalizujących w tym koncercie oraz państw-finalistów w nim występujących, jak i widzowie z krajów nieuczestniczących („reszta świata”).
  • Do finału zakwalifikowało się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu telewidzów.
Uczestnicy pierwszego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2024[192]
Lp. Kraj Wykonawca Utwór Język Miejsce Punkty
1  Cypr Silia Kapsis[193] Liar[194] angielski 6 67
2  Serbia Teya Dora[195] Ramonda[195] serbski 10 47
3  Litwa Silvester Belt[196] Luktelk[196] litewski 4 119
4  Irlandia Bambie Thug[197] Doomsday Blue[197] angielski 3 124
5  Ukraina Alyona Alyona i Jerry Heil[198] Teresa & Maria[198] ukraiński[a] 2 173
6  Polska Luna[199][200] The Tower[199][200] angielski 12 35
7  Chorwacja Baby Lasagna[201] Rim Tim Tagi Dim[201] angielski 1 177
8  Islandia Hera Björk[202] Scared of Heights[202] angielski 15 3
9  Słowenia Raiven[203][204] Veronika[203][204] słoweński 9 51
10  Finlandia Windows95man[205] No Rules![205] angielski 7 59
11  Mołdawia Natalia Barbu[206] In the Middle[206] angielski 13 20
12  Azerbejdżan Fahree feat. İlkin Dövlətov[207][208] Özünlə apar[209] angielski, azerbejdżański 14 11
13  Australia Electric Fields[210] One Milkali (One Blood)[210] angielski[b] 11 41
14  Portugalia Iolanda[211] Grito[211] portugalski 8 58
15  Luksemburg Tali[212] Fighter[212] francuski, angielski 5 117

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna pierwszego półfinału[213]

     Awans do finału

Kraje głosujące
Suma punktów Cypr Serbia Litwa Irlandia Ukraina Polska Chorwacja Islandia Słowenia Finlandia Mołdawia Azerbejdżan Australia Portugalia Luksemburg Niemcy Szwecja Wielka Brytania Reszta świata
Uczestnicy konkursu Cypr 67 4 1 4 4 7 2 12 12 7 8 4 1 1
Serbia 47 5 12 10 5 1 5 5 4
Litwa 119 10 2 12 10 7 3 7 6 7 2 3 6 4 10 8 5 12 5
Irlandia 124 6 7 8 8 8 6 3 4 8 5 6 10 7 6 6 6 10 10
Ukraina 173 12 6 12 8 12 8 10 8 10 10 10 8 12 8 10 10 7 12
Polska 35 4 7 3 8 1 1 2 3 6
Chorwacja 177 7 12 10 10 12 10 12 12 12 8 7 12 6 7 12 12 8 8
Islandia 3 1 2
Słowenia 51 2 10 3 4 10 3 4 1 3 3 1 7
Finlandia 59 6 5 6 5 5 6 3 5 2 3 8 4 1
Mołdawia 20 3 3 2 4 1 2 5
Azerbejdżan 11 1 1 1 1 1 6
Australia 41 2 4 5 2 2 5 1 2 3 4 4 5 2
Portugalia 58 4 5 5 3 2 3 2 1 2 4 3 4 2 12 1 2 3
Luksemburg 117 8 8 7 6 7 6 7 5 5 6 7 8 4 10 7 7 3 6

Drugi półfinał[edytuj | edytuj kod]

  • Drugi półfinał odbył się 9 maja 2024 o godzinie 21:00 (CEST).
  • Podczas koncertu wystąpili przedstawiciele 16 uczestników półfinału, a także państw-finalistów: Francji, Hiszpanii i Włoch.
  • Możliwość głosowania mieli telewidzowie krajów rywalizujących w tym koncercie oraz państw-finalistów w nim występujących, jak i widzowie z krajów nieuczestniczących („reszta świata”).
  • Do finału zakwalifikowało się dziesięć krajów z największą liczbą punktów zdobytych w głosowaniu telewidzów.
Uczestnicy drugiego półfinału Konkursu Piosenki Eurowizji 2024[214]
Lp. Kraj Wykonawca Utwór Język Miejsce Punkty
1  Malta Sarah Bonnici[215] Loop[215] angielski 16 13
2  Albania Besa[216] Titan[217] angielski 15 14
3  Grecja Marina Satti[218][219] Zari(Ζάρι)[218][219] grecki[a] 5 86
4  Szwajcaria Nemo[220] The Code[220] angielski 4 132
5  Czechy Aiko[221] Pedestal[221] angielski 11 38
6  Austria Kaleen[222][223] We Will Rave[223] angielski 9 46
7  Dania Saba[224] Sand[224] angielski 12 36
8  Armenia Ladaniva[225] Żako(Ժակո)[226] ormiański 3 137
9  Łotwa Dons[227] Hollow[227] angielski 7 72
10  San Marino Megara[228] 11:11[228] hiszpański[c] 14 16
11  Gruzja Nuca Buzaladze[229] Firefighter[230] angielski 8 54
12  Belgia Mustii[231] Before the Party’s Over[232] angielski 13 18
13  Estonia 5miinust, Puuluup(inne języki)[233][234] (Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi[233][234] estoński 6 79
14  Izrael Eden Golan[235] Hurricane[236] angielski, hebrajski 1 194
15  Norwegia Gåte[237] Ulveham[238] norweski 10 43
16  Holandia Joost Klein[239] Europapa[240] niderlandzki[d] 2 182

Legenda:

     Kraje zakwalifikowane do finału

Tabela punktacyjna drugiego półfinału[241]

     Awans do finału

Kraje głosujące
Suma punktów Malta Albania Grecja Szwajcaria Czechy Austria Dania Armenia Łotwa San Marino Gruzja Belgia Estonia Izrael Norwegia Holandia Francja Hiszpania Włochy Reszta świata
Uczestnicy konkursu Malta 13 3 5 4 1
Albania 14 5 3 2 4
Grecja 86 6 8 8 4 2 2 12 6 8 3 1 6 4 5 6 5
Szwajcaria 132 8 5 7 8 8 6 7 7 12 5 7 7 4 7 8 8 4 8 6
Czechy 38 2 5 1 1 3 6 4 2 5 3 1 2 2 1
Austria 46 3 4 4 4 2 3 4 2 1 1 3 8 2 2 3
Dania 36 1 2 3 3 4 7 5 1 10
Armenia 137 5 6 8 6 7 6 5 5 8 12 6 4 12 5 10 10 7 7 8
Łotwa 72 7 7 5 4 7 3 7 5 12 6 3 6
San Marino 16 3 10 1 2
Gruzja 54 4 7 6 1 1 10 2 1 6 6 1 5 4
Belgia 18 2 1 1 2 2 5 5
Estonia 79 3 2 5 6 7 4 2 12 1 4 10 4 7 2 3 7
Izrael 194 10 12 10 12 12 10 12 6 10 10 10 8 12 12 12 12 12 12
Norwegia 43 1 1 3 8 6 5 3 6 4 3 3
Holandia 182 12 10 12 10 10 12 10 8 8 10 8 12 10 7 8 7 8 10 10

Finał[edytuj | edytuj kod]

  • Finał odbył się 11 maja 2024 o godzinie 21:00 (CEST).
  • Podczas koncertu wystąpili przedstawiciele 25 krajów, w tym 19 uczestników półfinału, przedstawiciele krajów tzw. „Wielkiej Piątki” (tj. Francji, Hiszpanii, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch) oraz reprezentant gospodarza (Szwecji).
  • O wynikach zadecydowali jurorzy i telewidzowie ze wszystkich krajów rywalizujących w konkursie, jak i telewidzowie z krajów nieuczestniczących („reszta świata”).
  • Po zsumowaniu punktów ze wszystkich krajów, państwo z największą liczbą punktów zostało ogłoszone zwycięzcą 68. Konkursu Piosenki Eurowizji.
  • W finale pod piątą pozycją startową wystąpić miał oryginalnie reprezentujący Holandię Joost Klein, lecz na niedługo przed finałem został on zdyskwalifikowany z powodu „nieodpowiedniego zachowania” z jego strony wobec pracownicy za kulisami[174][175][176]. Mimo nieobecności kraju, kolejność startowa nie uległa zmianie oraz holenderskie jury i publiczność nadal przyznali punkty uczestniczącym krajom[178].
Uczestnicy finału Konkursu Piosenki Eurowizji 2024[242]
Lp. Kraj Wykonawca Utwór Język Miejsce Punkty
1  Szwecja Marcus & Martinus[243] Unforgettable[243] angielski 9 174
2  Ukraina Alyona Alyona i Jerry Heil Teresa & Maria ukraiński[e] 3 453
3  Niemcy Isaak[244] Always on the Run[244] angielski 12 117
4  Luksemburg Tali Fighter francuski, angielski 13 103
5  Holandia Joost Klein Europapa niderlandzki[f] Dyskwalifikacja
6  Izrael Eden Golan Hurricane angielski, hebrajski 5 375
7  Litwa Silvester Belt Luktelk litewski 14 90
8  Hiszpania Nebulossa[245] Zorra[245] hiszpański 22 30
9  Estonia 5miinust, Puuluup(inne języki) (Nendest) narkootikumidest ei tea me (küll) midagi estoński 20 37
10  Irlandia Bambie Thug Doomsday Blue angielski 6 278
11  Łotwa Dons Hollow angielski 16 64
12  Grecja Marina Satti Zari(Ζάρι) grecki[e] 11 126
13  Wielka Brytania Olly Alexander[246] Dizzy[247] angielski 18 46
14  Norwegia Gåte Ulveham norweski 25 16
15  Włochy Angelina Mango[248] La noia[248] włoski 7 268
16  Serbia Teya Dora Ramonda serbski 17 54
17  Finlandia Windows95man No Rules! angielski 19 38
18  Portugalia Iolanda Grito portugalski 10 152
19  Armenia Ladaniva Żako(Ժակո) ormiański 8 183
20  Cypr Silia Kapsis Liar angielski 15 78
21  Szwajcaria Nemo The Code angielski 1 591
22  Słowenia Raiven Veronika słoweński 23 27
23  Chorwacja Baby Lasagna Rim Tim Tagi Dim angielski 2 547
24  Gruzja Nuca Buzaladze Firefighter angielski 21 34
25  Francja Slimane[249] Mon amour[249] francuski 4 445
26  Austria Kaleen We Will Rave angielski 24 24

Tabela punktacyjna finału[250]

     Jurorzy

     Telewidzowie

Kraje głosujące
Suma punktów Szwecja Ukraina Niemcy Luksemburg Holandia Izrael Litwa Hiszpania Estonia Irlandia Łotwa Grecja Wielka Brytania Norwegia Włochy Serbia Finlandia Portugalia Armenia Cypr Szwajcaria Słowenia Chorwacja Gruzja Francja Austria Albania Australia Azerbejdżan Belgia Czechy Dania Islandia Malta Mołdawia Polska San Marino Reszta świata
Kraje uczestniczące Szwecja 174 125 8 12 1 5 8 6 10 5 1 6 3 6 5 7 3 2 2 5 5 3 8 5 1 1 5 2
49 1 1 1 10 5 1 1 2 3 6 7 1 8 2
Ukraina 453 146 3 4 5 2 8 6 10 2 8 2 4 1 8 6 1 2 7 5 10 6 1 1 1 12 6 3 12 10
307 8 8 7 8 10 12 10 12 8 10 3 6 8 10 6 10 3 8 6 8 8 12 8 7 7 6 8 7 12 10 5 12 12 12 10 10
Niemcy 117 99 7 4 5 10 1 5 4 6 4 5 2 6 4 3 2 1 2 8 8 5 2 4 1
18 1 8 3 4 2
Luksemburg 103 83 6 1 3 12 8 3 4 4 4 5 5 7 4 2 8 1 4 2
20 12 3 1 4
Izrael 375 52 8 4 5 2 8 8 3 3 5 3 3
323 12 12 12 12 3 12 6 10 7 7 12 5 12 3 12 12 1 10 12 10 8 12 10 10 12 7 12 10 8 8 5 10 5 12 12
Litwa 90 32 5 1 4 2 7 7 1 5
58 3 7 2 4 1 1 4 7 8 8 3 1 1 4 3 1
Hiszpania 30 19 7 1 1 4 6
11 2 1 3 3 2
Estonia 037 4 2 2
33 4 6 12 7 4
Irlandia 278 142 10 3 10 7 10 2 6 10 10 1 8 3 12 10 4 7 7 7 7 1 7
136 4 8 1 6 5 7 2 3 2 10 4 3 7 5 5 2 2 2 5 4 2 8 4 2 6 3 3 4 2 6 2 7
Łotwa 64 36 8 1 4 1 3 8 4 5 2
28 5 4 3 5 4 2 1 4
Grecja 126 41 2 3 4 7 12 2 4 7
85 5 5 4 2 1 2 8 10 12 4 2 1 4 3 1 4 2 2 3 7 3
Wielka Brytania 46 46 8 2 4 3 4 4 3 4 6 8
0

     Jurorzy

     Telewidzowie

Kraje głosujące
Suma punktów Szwecja Ukraina Niemcy Luksemburg Holandia Izrael Litwa Hiszpania Estonia Irlandia Łotwa Grecja Wielka Brytania Norwegia Włochy Serbia Finlandia Portugalia Armenia Cypr Szwajcaria Słowenia Chorwacja Gruzja Francja Austria Albania Australia Azerbejdżan Belgia Czechy Dania Islandia Malta Mołdawia Polska San Marino Reszta świata
Uczestnicy konkursu Norwegia 16 12 2 2 1 6 1
4 3 1
Włochy 268 164 7 2 2 6 6 1 3 8 5 5 6 5 8 3 6 3 6 7 10 10 7 6 7 8 10 7 10
104 1 3 3 2 7 2 4 1 4 4 4 6 3 8 3 7 3 4 1 8 3 3 8 4 4 3 1
Serbia 54 22 1 1 5 5 4 3 1 2
32 5 5 12 5 2 3
Finlandia 038 7 3 4
31 5 2 8 3 1 3 1 4 2 1 1
Portugalia 152 139 4 3 3 8 3 8 3 5 1 6 12 10 7 8 12 4 12 5 2 3 4 1 4 6 5
13 6 2 5
Armenia 183 101 7 2 3 7 4 7 3 8 4 7 6 6 7 8 6 3 5 8
82 2 1 4 3 6 3 2 5 4 1 2 4 1 3 10 10 3 1 1 5 5 1 5
Cypr 78 34 2 7 10 1 2 1 6 2 3
44 1 12 1 4 6 5 5 6 4
Szwajcaria 591 365 12 12 5 12 12 5 12 12 12 12 12 12 10 12 12 10 12 12 7 6 10 12 5 12 12 10 12 10 10 12 6 12 7 12 12
226 7 12 7 2 7 8 6 7 6 4 8 5 6 7 6 8 6 8 6 4 1 7 6 8 3 7 10 6 7 5 6 6 5 8 5 6
Słowenia 27 15 10 2 3
12 2 10
Chorwacja 547 210 10 4 6 6 7 4 10 8 7 6 8 8 12 10 6 12 8 6 1 2 8 3 8 4 2 8 10 10 8 8
337 10 10 10 10 10 5 10 8 10 12 5 6 7 12 8 12 10 7 7 5 10 12 5 7 12 12 10 12 8 8 12 12 10 7 10 8 8
Gruzja 034 15 2 1 3 7 2
19 4 5 5 5
Francja 445 218 5 6 10 10 10 1 7 7 7 3 10 7 10 1 8 5 12 10 5 12 4 10 5 12 4 10 12 6 6 3
227 6 6 6 8 5 2 7 5 5 4 6 10 2 7 6 10 4 8 12 7 7 7 6 6 6 6 2 2 10 4 7 10 7 6 7 6 2
Austria 024 19 1 7 6 5
5 3 2

Pozostałe nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagrody im. Marcela Bezençona[edytuj | edytuj kod]

Nemo, zwycięzca Nagrody Artystycznej i Nagrody Kompozytorów im. Marcela Bezençona oraz 68. Konkursu Piosenki Eurowizji

W 2024 po raz kolejny przyznane zostały tzw. Nagrody im. Marcela Bezençona, czyli wyróżnienia przyznawane od 2002 dla najlepszych piosenek biorących udział w koncercie finałowym, sygnowane nazwiskiem twórcy konkursu – Marcela Bezençona. Pomysłodawcami statuetek byli szwedzcy piosenkarze Christer Björkman i Richard Herrey z zespołu Herreys[251].

Nagrody podzielone są na trzy kategorie[251]:

  • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze),
  • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu),
  • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie).

W 2024 zdobywcami nagród byli:[252]

Kategoria Kraj Wykonawca Utwór Autor(zy)
Nagroda Dziennikarzy  Chorwacja Baby Lasagna Rim Tim Tagi Dim Marko Purišić
Nagroda Artystyczna  Szwajcaria Nemo The Code Benjamin Alasu
Lasse Midtsian Nymann
Linda Dale
Nemo Mettler
Nagroda Kompozytorów

Faworyt OGAE[edytuj | edytuj kod]

Baby Lasagna, faworyt Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE) do wygrania konkursu oraz zwycięzca Nagrody Dziennikarzy im. Marcela Bezençona

Od 2007 corocznie, przed każdym konkursem, większość oddziałów Stowarzyszenia Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE)[253][254], zrzeszającej 44 krajowych fanklubów Konkursu Piosenki Eurowizji[255], przeprowadza głosowanie, w którym głosuje na wszystkie piosenki zgłoszone do danej edycji (z wyłączeniem propozycji krajowej), przy użyciu tak zwanego systemu eurowizyjnego (to znaczy 1–8, 10 i 12 punktów dla dziesięciu ulubionych utworów)[253].

W 2024 pięcioma głównymi faworytami klubów do zwycięstwa byli[256]:

Lp. Kraj Wykonawca Utwór Punkty
OGAE
1  Chorwacja Baby Lasagna Rim Tim Tagi Dim 356
2  Włochy Angelina Mango La noia 338
3  Szwajcaria Nemo The Code 290
4  Belgia Mustii Before the Party’s Over 223
5  Francja Slimane Mon amour 188

Pozostałe kraje[edytuj | edytuj kod]

Możliwość wzięcia udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji wymaga narodowego nadawcy z aktywnym członkostwem w Europejskiej Unii Nadawców (EBU), który będzie mógł nadawać konkurs za pośrednictwem sieci Eurowizji. EBU ogłosi zaproszenie do udziału w konkursie do wszystkich pięćdziesięciu sześciu aktywnych członków.

Aktywni członkowie EBU[edytuj | edytuj kod]

  •  Andora – mimo starań reprezentantki Andory w 2009 roku, Susanne Georgi, w doprowadzeniu kraju do uczestnictwa[257][258], 17 sierpnia 2023 Dani Ortolà, menedżer treści RTVA poinformował, że nadawca nie planuje organizować powrotu Andory do udziału w konkursie[259], a 21 sierpnia nadawca Ràdio i Televisió d’Andorra (RTVA) ujawnił, że kraj oficjalnie nie weźmie udziału w konkursie przez kolejny rok, ale nie zamyka drzwi na przyszłość[260].
  •  Bośnia i Hercegowina – w listopadzie 2022 pierwszy reprezentant kraju w konkursie, Fazla(inne języki), wspomniał, że stara się doprowadzić do powrotu kraju do konkursu w 2024[261]. 7 czerwca 2023 szefowa działu spraw międzynarodowych Bosanskohercegovačka radiotelevizija (BHRT) Lejla A. Babović potwierdziła, że ze względu na sankcje nałożone na nadawcę, kraj prawdopodobnie nie wróci na konkurs[262]. 2 sierpnia 2023 stacja oficjalnie poinformowała, że nie powróci do udziału w konkursie w 2024[263]. 10 maja 2024 w wywiadzie z dziennikiem N1(inne języki) Babović wytłumaczyła, że Minister Komunikacji i Ruchu Edin Forto(inne języki) prowadził dyskusje z reprezentantami EBU i był optymistyczny co do przełomowego sukcesu w przywróceniu kraju do konkursu, lecz ze względu na problemy z adekwatną regulacją podatku RTV udział nie doszedł do skutku[264][265]. Dwa dni później ten sam serwis doniósł, że dług stacji w EBU wynosi 6 milionów franków szwajcarskich[266].
  •  Macedonia Północna – we wrześniu 2023 roku macedoński nadawca MRT przedstawił swoje plany budżetowe na 2024 rok, wśród których wymieniono promocję krajowej kultury muzycznej na eurowizyjnej scenie w 2024[267], jednak pod koniec października 2023 przewodnicząca macedońskiego nadawcy MRT ds. planowania programu, Smilka Janeska Sarkanjac, poinformowała, że decyzja w sprawie udziału kraju w konkursie nie została jeszcze oficjalnie podjęta, a plan nadal oczekuje na zatwierdzenie przez rząd[268]. 6 grudnia przedstawiciele stacji ujawnili, że powodem braku udziału są obchody na terenie kraju 60-lecia tamtejszej telewizji oraz 80-lecia tamtejszego radia, które będą się odbywać przez cały rok 2024; poinformowano jednak, że nadawca będzie transmitował konkurs[269].
  •  Monako – państwo wyraziło chęć udziału w konkursie w 2023 roku we wstępnym budżecie państwa, co zostało uniemożliwione przez opóźnienie rozpoczęcia nadawania nowego monegaskiego nadawcy publicznego TVMonaco[270]. Telewizja rozpoczęła nadawanie 1 września 2023[270]. 15 września 2023 nadawca ogłosił, że kraj nie weźmie udziału w 2024 roku, a udział w dalszej przyszłości pozostaje niepewny[271]. W październiku 2023 wyjaśniono, że powodem rezygnacji były zbyt krótkie terminy na potwierdzenie udziału, oraz to, że uruchomienie nadawcy na kilka dni przed zamknięciem zgłoszeń jeszcze nie pozwoliło na udział w konkursie[272].
  •  Rumunia – 8 września 2023 rumuński tabloid Libertatea poinformował, że wiele źródeł powiązanych z rumuńskim nadawcą Televiziunea Română (TVR) twierdziło, iż Rumunia zrezygnuje z udziału w konkursie z powodu braku funduszy. Po skontaktowaniu się w tej sprawie z prezesem TVR Danem Turturică, dział komunikacji stacji stwierdził, że jej udział w 2024 roku nie był jeszcze omawiany przez kierownictwo[273], jednak pod koniec października 2023 roku poinformowano, że po dyskusjach z EBU plan finansowy nadawcy dotyczący udziału w konkursie został zatwierdzony i że wkrótce ma nastąpić modyfikacja ustawy w celu zabezpieczenia bezpośredniego finansowania przez rząd nadawcy kosztów udziału w wydarzeniach EBU[274][275]. 5 grudnia 2023 roku Rumunia nie znalazła się na opublikowanej liście państw uczestniczących w konkursie, ale EBU poinformowała, że prowadzi jeszcze z tamtejszym nadawcą rozmowy w sprawie uczestnictwa[187]. 25 stycznia podczas spotkania zarządu zwołanego przez TVR zdecydowano, że kraj nie weźmie udziału w konkursie, co zostało podane do wiadomości publicznej tego samego dnia[276].
  •  Słowacja – 15 maja 2023 szef działu PR słowackiego nadawcy Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) Filip Púchovský, zapytany o powód dla którego Słowacja nie uczestniczyła w konkursie w ostatnich latach odrzekł; w przeszłości RTVS było oficjalnym nadawcą wydarzenia na Słowacji i jednocześnie organizatorem preselekcji krajowych. RTVS ostrożnie podchodzi do tworzenia struktury nadawczej swoich kanałów telewizyjnych i radiowych, a w ostatnich latach zdecydowaliśmy się nie uwzględniać tego międzynarodowego konkursu w swoich transmisjach w oparciu o ocenę kilku czynników, przede wszystkim wydanych funduszy i niskiego poziomu oglądalności... Udział słowackich artystów wiąże się również z wysokimi kosztami finansowymi, na które RTVS nie ma środków[277]. 4 czerwca 2023 szefowa działu współpracy międzynarodowej RTVS Slavomíra Kubičková poinformowała, że stacja nie rozważa powrotu do konkursu ze względów finansowych[278][279].

Kandydaci do członkostwa w EBU[edytuj | edytuj kod]

  •  Kosowo – w marcu 2023 rada nadzorcza państwowego nadawcy Radio Televizioni i Kosovës (RTK) zatwierdziła organizację festiwalu, który w przyszłości miałby służyć jako krajowe eliminacje do Konkursu Piosenki Eurowizji, gdyby kandydatura telewizji do EBU została zatwierdzona[280]. Kosowo oficjalnie nie może wziąć udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, ponieważ kraj nie jest członkiem Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego ani Rady Europy, przez co nie spełnia wymagań członkostwa EBU[281].
  •  Wyspy Owcze – po występie reprezentującego Danię w konkursie w 2023 Reileya, czyli pierwszego Farera który wystąpił w konkursie, farerska minister spraw społecznych i kultury Sirið Stenberg powiedziała, że „występ pomaga otworzyć drzwi i zrobić coś, aby zapewnić Wyspom Owczym możliwość konkurowania w przyszłości”[282][283]. 17 maja 2023 Ivan Niclasen, prezes farerskiego nadawcy Kringvayrp Føroa (KVF) oficjalne poinformował, że do lata 2023 przez stację zostanie złożony oficjalny wniosek do Europejskiej Unii Nadawców o członkostwo[284], co po pozytywnym rozpatrzeniu pozwoliłoby zadebiutować Wyspom Owczym w konkursie. W przeszłości telewizja wielokrotnie wyrażała chęć dołączenia do EBU i uczestniczenia w Konkursie Piosenki Eurowizji[285][286], ale przez to że wyspy są częścią Danii, ich członkostwo w EBU nie zostało jeszcze przyznane.

Członkowie spoza EBU[edytuj | edytuj kod]

  •  Białoruś – 28 maja 2021 podczas specjalnie zwołanego spotkania Europejska Unia Nadawców zdecydowała się na zawieszenie członkostwa białoruskiego nadawcy Biełteleradyjokampanija (BTRC), przez co formalnie białoruski nadawca nie może m.in. uczestniczyć w konkursach EBU[287]. Od 28 maja zarząd stacji miał dwa tygodnie na ustosunkowanie się do decyzji[288], jednak tego nie zrobił. 1 lipca stacja oficjalnie została wykluczona z organizacji, przez co może wziąć udział w konkursie najwcześniej w 2025 roku, chyba że EBU zdecyduje się na wcześniejsze przywrócenie członkostwa[289].
  •  Liechtenstein – 9 sierpnia 2022 krajowy nadawca 1FLTV poinformował, że nie będzie ubiegać się o członkostwo w Europejskiej Unii Nadawców w przyszłości[290], przez co nie będzie miał możliwości zadebiutować w konkursie.
  •  Rosja – 26 lutego 2022, dzień po wykluczeniu kraju z udziału w konkursie w 2022 w świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę, poinformowano o wyjściu z EBU wszystkich trzech stacji pochodzących z Rosji (Pierwyj kanał, RTR i Radio Dom Ostankino), co uniemożliwiło udział kraju w przyszłych konkursach, dopóki stacje dołączą do EBU ponownie[187].

Międzynarodowi nadawcy oraz głosowanie[edytuj | edytuj kod]

Sekretarze[edytuj | edytuj kod]

Poniższy spis uwzględnia poszczególne nazwiska osób, które podały punkty od jury każdego poszczególnego państwa w finale konkursu.

  1.  UkrainaDżamała
    (zwyciężczyni konkursu w 2016)[291]
  2.  Wielka BrytaniaJoanna Lumley[292]
  3.  LuksemburgDésirée Nosbusch
    (prowadząca konkurs w 1984)[293]
  4.  AzerbejdżanAysel Teymurzadə
    (reprezentantka Azerbejdżanu w konkursie w 2009)[294]
  5.  San Marino – Kida
  6.  Malta – Matt Blxck[295]
  7.  Chorwacja – Ivan Dorian Molnar
  8.  AlbaniaAndri Xhahu(inne języki)[296]
  9.  CzechyRadka Rosická(inne języki)
  10.  Izrael – Maja Alcolombre[297]
  11.  Australia – Daniel Estrin
    (reprezentant Australii w konkursie w 2023 jako członek zespołu Voyager)[298]
  12.  DaniaStéphanie Surrugue(inne języki)[299]
  13.  HiszpaniaSoraya
    (reprezentantka Hiszpanii w konkursie w 2009)[300]
  14.  NorwegiaIngvild Helljesen(inne języki)[301]
  15.  NiemcyIna Müller(inne języki)[302]
  16.  ArmeniaBrunette
    (reprezentantka Armenii w konkursie w 2023)
  17.  SłoweniaLorella Flego[303]
  18.  GruzjaSopo Chalwaszi
    (reprezentantka Gruzji w konkursie w 2007)[304]
  19.  SzwajcariaJennifer Bosshard(inne języki)[305]
  20.  Mołdawia – Doina Stimpovschi
  21.  GrecjaElena Paparizou
    (zwyciężczyni konkursu w 2005)[306]
  22.  EstoniaBirgit Õigemeel
    (reprezentantka Estonii w konkursie w 2013)[307]
  23.  Holandia – Martin Österdahl[g]
  24.  AustriaPhilipp Hansa(inne języki)[309]
  25.  FrancjaNatasha Saint-Pier
    (reprezentantka Francji w konkursie w 2001)[310]
  26.  WłochyMario Acampa(inne języki)[311]
  27.  Finlandia – Toni Laaksonen[312]
  28.  PortugaliaMimicat
    (reprezentantka Portugalii w konkursie w 2023)[313]
  29.  Belgia – Livia Dushkoff[314]
  30.  IslandiaFriðrik Ómar(inne języki)
    (reprezentant Islandii w konkursie w 2008 jako członek zespołu Eurobandið)[315]
  31.  Łotwa – Andrejs Reinis Zitmanis
    (reprezentant Łotwy w konkursie w 2023 jako członek zespołu Sudden Lights)
  32.  IrlandiaPaul Harrington
    (zwycięzca konkursu w 1994)[316]
  33.  PolskaViki Gabor
    (zwyciężczyni Konkursu Piosenki Eurowizji Junior w 2019)[317]
  34.  Cypr – Loukas Hamatsos[318]
  35.  LitwaMonika Linkytė
    (reprezentantka Litwy w konkursach w 2015 i 2023)
  36.  SerbiaKonstrakta
    (reprezentantka Serbii w konkursie w 2022)
  37.  SzwecjaFrans
    (reprezentant Szwecji w konkursie w 2016)[319]

Nadawcy publiczni i komentatorzy[edytuj | edytuj kod]

Poniższy spis uwzględnia nazwiska komentatorów poszczególnych nadawców publicznych transmitujących widowisko.

Kraje uczestniczące w konkursie
Kraje nieuczestniczące

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tekst zawiera kilka fraz w języku angielskim.
  2. Tekst zawiera frazę w języku yankunytjatjara(inne języki).
  3. Tekst zawiera frazę w języku angielskim.
  4. Tekst zawiera frazy w języku angielskim, niemieckim i włoskim.
  5. a b Tekst zawiera kilka fraz w języku angielskim.
  6. Tekst zawiera frazy w języku angielskim, niemieckim i włoskim.
  7. W zastępstwie za Nikkie de Jager[308].
  8. Opóźniona transmisja drugiego półfinału rozpoczynająca się o godzinie 22:30 czasu lokalnego.
  9. Opóźniona transmisja finału rozpoczynająca się o godzinie 21:00 czasu lokalnego.
  10. Transmisja pierwszego półfinału została przeniesiona na ok. 25 minut na RTS 2.
  11. a b Transmisja analogowa z Yle Areena(inne języki).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Malmö will host the 68th Eurovision Song Contest in May 2024 [online], Europejska Unia Nadawców, 7 lipca 2023 [dostęp 2023-07-07] (ang.).
  2. Switzerland's Nemo wins the Eurovision Song Contest 2024 [online], Europejska Unia Nadawców, 12 maja 2024 [dostęp 2024-05-12] (ang.).
  3. Sweden’s Loreen wins the Eurovision Song Contest 2023 [online], Europejska Unia Nadawców, 14 maja 2023 [dostęp 2023-05-13] (ang.).
  4. a b Malmö will host the 68th Eurovision Song Contest in May 2024 [online], Europejska Unia Nadawców, 7 lipca 2023 [dostęp 2023-07-07] (ang.).
  5. Eurowizja 2024: "Malmö było jedyną opcją", czyli reakcje na wybór miasta-gospodarza [online], OGAE Polska, 10 lipca 2023 [dostęp 2024-03-14] (pol.).
  6. William Lee Adams, Eurovision 2024: Malmö was Sweden's "only option" for host city, reports Aftonbladet [online], Wiwibloggs, 8 lipca 2023 [dostęp 2024-03-14] (ang.).
  7. Rafaell Andersson, 🇸🇪 Eurovision 2024: The City of Malmö to Spend €2.5 Million [online], Eurovoix, 18 września 2023 [dostęp 2024-01-28] (ang.).
  8. Malmö satsar 30 miljoner på Eurovision [online], Aftonbladet, 18 września 2023 [dostęp 2024-04-23] (szw.).
  9. a b Malmö: Eurovision Village, Eurovision Street & Euroclub details revealed [online], Europejska Unia Nadawców, 21 lutego 2024 [dostęp 2024-02-21] (ang.).
  10. Simon Falk, Malmö: Euroclub venue and Eurovision Village details revealed [online], Wiwibloggs, 21 lutego 2024 [dostęp 2024-04-23] (ang.).
  11. Eurovision Street görs om efter avhoppen – musikscen flyttas in i Folkets park [online], Sydsvenskan(inne języki), 23 kwietnia 2024 [dostęp 2024-04-23] (szw.).
  12. Malmö 2024 to be a certified sustainable event [online], Europejska Unia Nadawców, 13 marca 2024 [dostęp 2024-03-14] (ang.).
  13. Maria Makar, Linnea Carlén, SVT:s vd om ESC på hemmaplan: „Kommer vara utmanande” [online], Sveriges Television, 14 maja 2023 [dostęp 2023-05-14] (szw.).
  14. Så blir Eurovision i Sverige 2024 [online], Aftonbladet, 14 maja 2023 [dostęp 2023-05-14] (szw.).
  15. Kamil Polewski, Eurowizja 2024: Sztokholm czy Malmö? Pierwsze informacje o arenach [online], OGAE Polska, 29 maja 2023 [dostęp 2023-06-03] (pol.).
  16. Jonas Gillberg, Malmö inväntar SVT om ESC-finalen: „Vi vill alltid ha stora evenemang” [online], Sydsvenskan(inne języki), 15 maja 2023 [dostęp 2023-08-09] (szw.).
  17. Rafaell Andersson, 🇸🇪 Eurovision 2024: Gothenburg Prepares Bid To Host [online], Eurovoix, 10 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-10] (ang.).
  18. Skrällen: Eurovision till Partille? „Välkommen” [online], Partille Tidning, 18 maja 2023 [dostęp 2023-05-24] (szw.).
  19. Samuel Åsgård, Norrlandskommunen vill ha Eurovision – „Skulle ge en annan bild av Sverige” [online], Dagens Samhälle(inne języki), 15 maja 2023 [dostęp 2023-08-09] (szw.).
  20. När Stockholm sviker – Eskilstuna välkomnar Eurovision [online], Eskilstuna-Kuriren(inne języki), 18 maja 2023 [dostęp 2023-05-18] (szw.).
  21. Arvid Jansson, Sandvikens kommun vill ta Eurovision Song Contest till Göransson Arena, „SVT Nyheter”, 21 maja 2023 [dostęp 2023-05-24] (szw.).
  22. Carin Ahlqvist, Ida Carlwe, Hon vill att Eurovision arrangeras i Jönköping: "Stora event är vi ju vana vid", „Sveriges Radio”, 15 maja 2023 [dostęp 2023-06-13] (szw.).
  23. Rafaell Andersson, 🇸🇪 Eurovision 2024: Gothenburg Prepares Bid To Host [online], Eurovoix, 10 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-10] (ang.).
  24. Stockholm vill bygga arena för Eurovision [online], Aftonbladet, 20 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-21] (szw.).
  25. Davide Conte, 🇸🇪 Eurovision 2024: Stockholm's Bid Based On New Temporary Arena [online], Eurovoix, 21 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-21] (ang.).
  26. Stockholm vill ha Eurovision Song Contest [online], Expressen(inne języki), 7 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-13] (szw.).
  27. Rafaell Andersson, 🇸🇪 Eurovision 2024: Gothenburg Prepares Bid To Host [online], Eurovoix, 10 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-13] (ang.).
  28. Anthony Granger, 🇸🇪 Eurovision 2024: Malmö Enters the Race to Host Eurovision for a Third Time [online], Eurovoix, 13 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-13] (ang.).
  29. Stina Ahlinder, Örnsköldsvik kommun ansöker om att arrangera Eurovision 2024, „SVT Nyheter”, Sveriges Television, 13 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-13] (szw.).
  30. Anthony Granger, 🇸🇪 Eurovision 2024: Örnsköldsvik Submits Bid To Host [online], Eurovoix, 13 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-13] (ang.).
  31. SVT appoints Eurovision Song Contest 2024 core team [online], Europejska Unia Nadawców, 14 czerwca 2023 [dostęp 2023-06-14] (ang.).
  32. Simon Falk,