Gruzja w Konkursie Piosenki Eurowizji – Wikipedia, wolna encyklopedia

Gruzja
w Konkursie Piosenki Eurowizji
0
0
0
0
Informacje ogólne
Nadawca

Georgian Public Broadcaster (GPB)

Rok i miejsce debiutu

2007, Helsinki

Liczba udziałów

16 razy (8 finałów)

Strona internetowa

Gruzja zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji w 2007. Od czasu debiutu przygotowaniami do konkursu zajmuje się gruziński nadawca publiczny Georgian Public Broadcaster (GPB), który został aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w sierpniu 2005[1].

Najwyższym wynikiem kraju w konkursie jest dziewiąte miejsce, które w 2010 i 2011 zajęły Sopo Niżaradze z piosenką „Shine” oraz Eldrine z piosenką „One More Day

Do tej pory telewizja wzięła udział w konkursie trzynaście razy. W 2009 wycofała się z udziału po tym, jak Europejska Unia Nadawców (EBU) nakazała zmianę tekstu piosenki „We Don’t Wanna Put In” zespołu Stephane & 3G, który pośrednio nawiązywał do rosyjskiego premiera Władimira Putina[2]. Powróciła do konkursu w 2010[3].

Historia Gruzji w Konkursie Piosenki Eurowizji

[edytuj | edytuj kod]

Lata 2007–2009

[edytuj | edytuj kod]
Sopo Chalwaszi – pierwsza reprezentantka kraju w trakcie występu podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2007

W 2005 gruziński nadawca Georgian Public Broadcaster (GPB) dołączył do Europejskiej Unii Nadawców (EBU), dzięki czemu mógł wystartować w konkursie w 2006[4]. Pomimo pogłosek o chęci wzięcia udziału w wydarzeniu[5], telewizja nie zadebiutowała w konkursie[6].

W 2006 nadawca poinformował o planowanym debiucie w 52. Konkursie Piosenki Eurowizji. Dyrektor Generalny Dawid Kintsuraszwili ogłosił, że pierwszy reprezentant zostanie wybrany wewnętrznie. Dział marketingu telewizji ocenił 20 najpopularniejszych gruzińskich artystów, spośród których najwięcej poparcia (63% głosów) zdobyła Sopo Chalwaszi. W marcu zorganizowano koncert selekcyjny, podczas którego wybrano eurowizyjny utwór dla piosenkarki. Zaprezentowała wówczas pięć piosenek: „My Story”, „Tell Me Why”, „On Adjarian Motives”, „Fantasy Land” oraz „Freedom”[7]. Telewidzowie ostatecznie wybrali tę pierwszą, oddając na nią 51% głosów[8][9]. Autorami ballady[10] z elementami gruzińskiego folkloru oraz nowoczesnych brzmień[11] byli Beka Dżafaridze oraz Bibi Kwaczadze[12]. Kilka dni po zakończeniu koncertu ogłoszono oficjalny tytuł piosenki – „Visionary Dream[13]. W maju Chalwaszi wystąpiła z szóstym numerem startowym w półfinale konkursu[13], w którym zdobyła łącznie 123 punkty, dzięki którym awansowała do finału z ósmego miejsca[14]. Podczas sobotniego koncertu finałowego zaprezentowała się jako jedenasta w kolejności i otrzymała w sumie 97 punktów, w tym maksymalną liczbę dwunastu głosów od Litwy, kończąc udział na 12. miejscu[15].

Diana Ghurckaia podczas drugiego półfinału 53. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2008

1 marca 2008 w Pałacu Sportu w Tbilisi odbył się finał pierwszych krajowych eliminacji do Konkursu Piosenki Eurowizji. Chęć wzięcia udziału wyraziło 29 uczestników[16], spośród których komisja sędziowska wytypowała dwunastu finalistów: Aleko Berdzeniszwili, Diana Ghurckaia, Tamta Chelidze, Tika Pacacja, Tako Gaczecziladze, Salome Gaswiani, Salome Korkotaszwili, Guga Apcjauri, Irakli Pirtschalawa, trio 3G (Tako, Nini, Kristine) oraz zespoły Vivo oraz Theatre quartet[16][17]. Zwycięzcę wybrała publiczność za pomocą SMS-ów oraz jurorzy[16]. Selekcje wygrała Ghurckaia z utworem „Peace Will Come”[18][19] autorstwa Kim Breitburga oraz Karena Kawaleriana[20]. Piosenka zdobyła wówczas 39,4% głosów telewidzów[21], zostając tym samym reprezentantką kraju podczas 54. Konkursu Piosenki Eurowizji. W kwietniu wokalistka wyruszyła w trasę promocyjną do Szwecji oraz kilku krajów bałkańskich[22]. W 2008 wprowadzono dwie rundy półfinałowe[23]. 22 maja Ghurckaia wystąpiła jako czternasta w kolejności w drugim półfinale imprezy, na scenie towarzyszyło jej pięciu tancerzy oraz wokal wspierający[24][25]. Otrzymała łącznie 105 punktów, w tym dwanaście od Cypru i Ukrainy[26], dzięki którym zakwalifikowała się do sobotniego finału, w którym zajęła ostatecznie 11. miejsce z 83 punktami na koncie[27].

Sopo Niżaradze podczas 55. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2010

Z powodu wojny w Osetii Południowej GPB miał wątpliwości co do udziału w 54. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym przez Rosję. 28 sierpnia 2008 ogłosił rezygnację z powodu obaw o bezpieczeństwo gruzińskich uczestników[28]. Po wygraniu 6. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci[29] i zdobyciu 12 punktów od Rosji[30] gruziński nadawca zdecydował się na udział w Konkursie Piosenki Eurowizji, co potwierdziła lista uczestników konkursu opublikowana przez EBU w styczniu 2009[31]. Na początku lutego podano nazwiska 10 finalistów eliminacji[32], który zostali: Tika Pacacja, Anri Dżochadze, Keti Ordżonikidze, Boris Bedia, Nodiko Tatiszwili, Giorgi Maisuradze, duet Baczi Kitiaszwili-Bermucha, sekstet (Tony Omaily, Sopo Kakulia, Mariko Asatianis, Anano Mżawia, Nodar Tatiszwili, Guga Apcjauri) oraz zespoły: November (w składzie: Dawit Mczedliszwili, Dawid Dżochadzem, Kobis Mandżgaladze, Giorgi Kikaliszwili, Sandro Żgenti) oraz Stephane & 3G[33], który 18 lutego wygrał finał selekcji[34][35]. Tekst zwycięskiego utworu „We Don’t Wanna Put In” wzbudził jednak kontrowersje, zawierał bowiem nawiązania polityczne do rosyjskiego premiera Władimira Putina, czym naruszył regulamin imprezy[36][37]. EBU wymogła na zespole zmianę słów piosenki[2]. Gruziński nadawca ogłosił jednak, że nie spełni stawianych mu warunków, a 11 marca wycofał się z konkursu[38][39][40].

Lata 2010–2019

[edytuj | edytuj kod]

W 2010 telewizja GPB powróciła do konkursu, decydując się na start w 55. Konkursu Piosenki Eurowizji organizowanym w Oslo[3]. Wybrał reprezentanta wewnętrznie, a 16 stycznia ogłosiła, że w konkursie wystąpi Sopo Niżaradze[41]. Na początku lutego opublikowała listę sześciu utworów, które wokalistka wykonała 27 lutego w Tbilisi Event Hall[42] podczas koncertu eliminacyjnego: „Never Give In”, „Call Me”, „Our Word”, „For Eternity”, „Sing My Song” oraz „Shine[43][44]. Telewidzowie oraz komisja sędziowska najwięcej głosów oddała na ostatnią propozycję[45], którą napisali Hanna Sorvaag, Harry Sommerdahl oraz Christian Leuzzi[46]. Choreografię do wszystkich występów ułożyła Lasza Oniani, a stroje zaprojektowała Teona Elizbaraszwili[47]. 22 maja w Opera House gruzińska delegacja zorganizowała eurowizyjne przyjęcie promocyjne[48], a pięć dni później Niżaradze wystąpiła w drugim koncercie półfinałowym z 16. numerem startowym[49] i zakwalifikowała się do finału z trzeciego miejsca, zdobywając 106 punktów, w tym po 12 pkt od Armenii i Litwy[50]. W sobotnim finale, który odbył się 29 maja, wystąpiła jako 13. w kolejności[51] i zajęła dziewiąte miejsce, otrzymując łącznie 139 punktów, w tym dwie najwyższe noty (12 pkt)od Litwy i Armenii[52]. Podczas obu prezentacji wokalistce towarzyszyło troje tancerzy[53], którzy zatańczyli układ ułożony przez Redha Benteifoura[54]choreografa m.in. Michaela Jacksona[55].

Zespół Eldrine podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2011

W styczniu 2011 stacja GPB poinformowała o powrocie do formatu narodowych selekcji do 56. Konkursu Piosenki Eurowizji i rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń kandydatów do udziału w eliminacjach[56]. Miesiąc później ogłosiła 10 finalistów, który zostali: Temo Sadżaja, Salome Korkotaszwili, Boris Bedia, Tako Gaczecziladze, Keti Ordżonikidze, Nini Szermadini oraz zespoły – The Georgians, Sweet Pills oraz Eldrine, których wybrała komisja sędziowska spośród 50 przysłanych zgłoszeń[57]. Trzech uczestników – Bedia, Orjonikidze oraz Gaczecziladze – zrezygnowało z udziału w selekcjach, przez co w koncercie finałowym wystartowało łącznie siedmioro finalistów[57][58]. Finał selekcji odbył się 19 lutego[58], zwyciężyła grupa Eldrine z rockowo-hip hopowym utworem „One More Day” autorstwa DJ BE$$a, Ernta „DJ Rocka” Checzumowiego oraz Micheila Czelidze[59][60]. 28 lutego telewizja SSM poinformowała media o zmianie wokalistki zespołu, a miejsce Tamar Wadaczkorii zajęła Sopo Toroszelidze[61]. W maju gruzińska delegacja po raz kolejny zorganizowała eurowizyjną imprezę dla fanów konkursu, podczas którego zaśpiewały byłe reprezentantki kraju – Sopo Chalwaszi i Sopo Niżaradze[62]. 10 maja zespół Eldrine wystąpił jako dziewiąty w kolejności[63] w pierwszym półfinale 56. Konkursu Piosenki Eurowizji[64], który został zorganizowany w Düsseldorfie[65]. Zdobył 74 punkty i z dziewiątego miejsca awansował do sobotniego finału[66], w którym wystąpił jako ostatni, 25. w kolejności[67] i otrzymał w sumie 110 punktów, dzięki którym zakończyła udział na dziewiątym miejscu[68]. Po zakończeniu finału zespół otrzymał Nagrodę im. Barbary Dex dla najgorzej ubranego artysty. Na 810 głosujących w plebiscycie, 133 oddało głos na gruzińskich reprezentantów[69][70]. Toroszelidze ubrana była w czarną sukienkę z zielonymi wstawkami, która według jej słów nawiązywała do kultury gruzińskiej[71].

15 grudnia 2011 GPB rozpoczął proces selekcji gruzińskiego reprezentanta na 57. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowany przez Baku w Azerbejdżanie[72]. Pod koniec stycznia nadawca opublikował listę trzynastu kandydatów, którzy wysłali do siedziby telewizji swoje propozycje: Anri Dżochadze, Boris Bedia, Davi, Eduard Tatiana, Lewan Dżibladze, Lina Asataszwili, Salome Simoniszwili, Szmagi Tediaszwili, The Georgians, Vanilla Cage, Mirror Illusion, REMA oraz Industrial City[73]. Spośród nich komisja jurorska, składająca się z profesjonalnych muzyków, wybrała dziewięciu finalistów[74], którzy wystąpili 19 lutego 2012 podczas finałowego koncertu[75]. Selekcje wygrał Anri Dżochadze, który zgłosił się z propozycją „I’m a Joker[76]. Tym samym został pierwszym mężczyzną reprezentującym kraj w konkursie[76]. 24 maja wystąpił w drugim półfinale konkursu[77] z pierwszym numerem startowym[78]. Podczas występu wokalista grał na perkusji i na pianinie[79]. Ostatecznie zdobył 36 punktów i zajął 14. miejsce, nie kwalifikując się do finału[80].

Nodiko Tatiszwili i Sopo Gelowani podczas finału 58. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2013

31 grudnia 2012 GPB opublikował nazwiska wewnętrznie wybranych reprezentantów na 58. Konkurs Piosenki Eurowizji organizowanym w Malmö w 2013, którymi zostali Nodiko Tatiszwili i Sopo Gelowani[81]. Konkursową kompozycję „Waterfall[82] napisali dla artystów Thomas G:son oraz Erik Bernholm[83]. 16 maja para wystąpiła jako piętnasta w kolejności[84] podczas drugiego koncertu półfinałowego[85] i awansowała do finału[86], zdobywając 63 punktów i 10. miejsce[87]. W sobotę 18 maja[88] duet zaprezentował konkursową piosenkę z przedostatnim, 25. numerem startowym[89], ostatecznie zajmując 15. miejsce z 50 punktami na koncie[90]. Po finale konkursu utwór zdobył Nagrodę Dziennikarską im. Marcela Bezençona, przyznawaną przez akredytowane media[91].

The Shin i Mariko podczas występu w półfinale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2014

16 lipca 2013 gruziński nadawca GPB potwierdził udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji[92]. Na początku lutego poinformował, że kraj reprezentować będzie folkowy zespół The Shin oraz wokalistka jazzowa Mariko Ebralidze[93], a ich konkursową propozycją został utwór „Three Minutes to Earth[94]. 8 maja zespół wystąpił podczas drugiego koncertu półfinałowego i zajęła ostatecznie ostatnie, piętnaste miejsce z 15 punktami na koncie, przez co nie zakwalifikował się do finału konkursu[95], zajmując tym samym najniższy wynik w historii udziału kraju w konkursie.

Nina Sublatti podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2015

Po finale konkursu w 2014 kontrowersje wzbudziło głosowanie gruzińskiej komisji jurorskiej, które uznano za zmanipulowane z powodu zbyt dużego podobieństwa między rankingami poszczególnych jurorów. Z tego powodu podczas ogłaszania krajowych wyników w finale pod uwagę wzięto jedynie głosowanie telewidzów. Chociaż pojawiły się pogłoski o trzyletniej dyskwalifikacji krajowej stacji telewizyjnej z udziału w stawce konkursowej[96][97], w sierpniu EBU zdementowała plotki[98], a nadawca we wrześniu potwierdził uczestnictwo w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji, organizowanym w Wiedniu[99]. Reprezentant kraju został wybrany przez telewidzów i międzynarodową komisję jurorską podczas finału krajowych eliminacji, które odbędą się 14 stycznia 2015[100]. 1 stycznia w programie Communicatori zaprezentowano pięć propozycji, które zakwalifikowane zostały do stawki finałowej selekcji: „If Someone” Eter Beraszwili, „We Are Freeeee” Edwarda Maisona, „Run Away” zespołu Niutone, „WarriorNiny Sublatti oraz „One and Only” Miszy Suluchiego. Tego samego dnia ruszyło głosowanie telewidzów, które zostało zakończone w trakcie trwania widowiska finałowego, odbywającego się 14 stycznia[101][102]. Finał krajowych eliminacji wygrała Nina Sublatti z piosenką „Warrior”, zostając tym samym reprezentantką Gruzji w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu[103][104]. W marcu ukazała się nowa, przearanżowana wersja jej konkursowej propozycji[105]. 19 maja wystąpiła jako ostatnia, szesnasta w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i z czwartego miejsca przeszła do finału, rozgrywanego 23 maja[106][107][108]. Zajęła w nim 11. miejsce z 51 punktami na koncie[109][110].

Nika Koczarow i Young Georgian Lolitaz podczas prób do występu w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji, maj 2016

W połowie września 2015 krajowy nadawca potwierdził udział w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Sztokholmie[111]. 15 grudnia odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowany został, wybrany wewnętrznie przez telewizję, reprezentant kraju w konkursie[112]Nika Koczarow i Young Georgian Lolitaz w składzie: Gia Iaszwili, Nick Dawitaszwili i Dima Oganesian[113][114]. W lutym 2016 odbył się specjalny koncert eliminacyjny, podczas którego wybrała została ich konkursowa propozycja – „Midnight Gold[115][116]. 12 maja zespół wystąpił w drugim półfinale konkursu i z dziewiątego miejsca awansował do finału. Zajął w nim dwudzieste miejsce ze 104 punktami na koncie[117].

Na początku października 2016 gruziński nadawca potwierdził udział w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Kijowie. Nadawca ogłosił, że reprezentant kraju będzie wybrany za pośrednictwem krajowych eliminacji[118]. Do finału selekcji zostało zakwalifikowanych dwudziestu pięciu wykonawców, którymi zostali: Giorgi Czikowani, Brandon Stone i Eteri Beriaszwili, Rati Durgliszwili, Andria Gwelesiani, Alisa Danelia, Nutsa Buzaladze, Malibu, EOS, Dima Kobeszawidze, Trio Mandili, Tamara Gaczecziladze, Nino Baszaruli, Elene Mikiaszwili, Miszo Suluchia, Mariko Lejava, Sparkle, Tornike Kipiani i Giorgi Bolotaszwili, Temo Sajaia, Sabina Czantouria, Mariam Czaczchiani, Asea Sool, Nanuka Giorgobiani, Oto Nemsadze i Limbo oraz Davit Szanidze. Finał selekcji odbył się 20 stycznia 2017, o zwycięzcy zdecydowali jurorzy i widzowie w stosunku głosów 70:30. Największą liczbę 122 punktów otrzymała Tamara Gaczecziladze z utworem „Keep the Faith”, tym samym została wybrana na reprezentantkę Gruzji w konkursie organizowanym w Kijowie[119][120]. Reprezentantka wystąpiła jako druga w kolejności podczas pierwszego półfinału, rozgrywanego 9 maja. Zdobyła łącznie 99 punktów i zajęła jedenaste miejsce, nie kwalifikując się do finału.

W lipcu 2017 telewizja GPB potwierdziła udział w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji w Lizbonie[121]. W noc sylwestrową ogłoszono, że reprezentantem kraju został, wybrany wewnętrznie przez telewizję, Ethno-Jazz Band Iriao w składzie: David Malazonia, Nugzar Kawtaradze, Bidzina Murgulia, Lewan Abszilawa, Szalwa Gelekwa, George Abaszidze i Micheil Jawachiszwili[122]. Ich konkursowa piosenka „For You” została opublikowana w lutym 2018[123][124]. 10 maja reprezentanci wystąpili z dziesiątym numerem startowym w drugim półfinale konkursu[125] i zajęli ostatnie, 18. miejsce, nie kwalifikując się do finału.

Jesienią 2018 gruzińska telewizja potwierdziła udział w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji[126], a pod koniec roku rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń do programu Dżeostari, poprzez który wyłoniono reprezentanta kraju. Na początku stycznia 2019 ruszyły przesłuchania do programu, do odcinków na żywo zakwalifikowało się 10 uczestników: Giorgi Pruidze, Nini Cnobiladze, Oto Nemsadze, Ikako Aleksidze, Beso Nemsadze, Tamar Laczchepiani, Giorgi Nakaszidze, Liza Kalandadze, Dima Kobeszawidze i Mariam Kacheliszwili. Równocześnie telewizja przyjmowała propozycje piosenek dla potencjalnego zwycięzcy, spośród ok. 200 zgłoszeń produkcja wytypowała trzy, które następnie przydzieliła finalistom – utwór „Sewdisperi zgwa” zaśpiewała Liza Kalandadze, „Me mjera” wykonał Giorgi Pruidze, a „Sul tsin iare” zaprezentowali dwaj soliści: Giorgi Nakaszidze i Oto Nemsadze. Decyzją telewidzów, którzy przyznali 44,13% (234,383 głosów), reprezentantem kraju na Eurowizji 2019 został Oto Nemsadze z utworem „Sul tsin iare”[127]. Przed występem w konkursie wykonawca nagrał przearanżowaną wersję utworu w języku angielskim i jako „Keep on Going” zaśpiewał 14 maja w pierwszym półfinale konkursu, w którym zajął 14. miejsce, przez co nie zakwalifikował się do finału[128].

Lata 2020–2029

[edytuj | edytuj kod]

W czerwcu 2019 telewizja GPB potwierdziła chęć startu w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji[129], następnie ogłosiła, że reprezentantem kraju ponownie będzie zwycięzca programu Dżeostari. W finale talent show, rozegranym 31 grudnia 2019, wystąpiło czworo uczestników: Tamar Kakalaszwili, Tornike Kipiani, Mariam Gogiberidze i Barbara Samcharadze. Decyzją telewidzów zwyciężył Tornike Kipiani, który po wykonaniu utworu „Love, Hate, Love” zdobył największe poparcie telewidzów (33,82% głosów)[130]. 3 marca 2020 premierę miał teledysk do konkursowego utworu reprezentanta – „Take Me As I Am[131]. 18 marca organizator Eurowizji 2020 poinformował o odwołaniu konkursu z powodu pandemii COVID-19[132]. Dzień później stacja SSM potwierdziła, że Kipiani zachowa prawo do występu w konkursie w kolejnym roku. W marcu 2021 wydano konkurowy utwór „You”, który zaśpiewał w drugim półfinale, rozegranym 20 maja. Zajął on 16. miejsce, zdobywając 16 punktów, w tym 1 punkt od jurorów (17. miejsce) i 15 punktów od telewidzów (14. miejsce), nie kwalifikując się do finału.

Circus Mircus podczas 66. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2022

14 listopada 2021 telewizja gruzińska potwierdziła, że w 66. Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentować ją będzie zespół Circus Mircus grający rocka progresywnego[133]. Ich konkursową piosenką został utwór „Lock Me In”, z którym zaprezentowali się 12 maja podczas drugiego półfinału widowiska i zajęli w nim ostatecznie ostatnie, 18. miejsce z 22 punktami na koncie.

Iru Checzanowi podczas 67. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2023

W sierpniu 2022 roku telewizja GPB potwierdziła swój udział w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji[134], a 2 lutego 2023 ogłosiła, że reprezentantką kraju zostanie Iru Checzanowi[135], triumfatorka 9. Konkursu Piosenki Eurowizji Junior z 2011 wraz z grupą Candy. 16 marca 2023 odbyła się premiera jej utworu „Echo”. 11 maja wystąpiła jedenasta w kolejności w drugim półfinale, zdobyła łącznie 33 punkty i zajęła 12. miejsce, nie kwalifikując się do finału[136].

Nuca Buzaladze podczas 68. Konkursu Piosenki Eurowizji, maj 2024

We wrześniu 2023 telewizja gruzińska GPB potwierdziła swój udział w 68. Konkursie Piosenki Eurowizji[137], a 12 stycznia 2024 ujawniono, że kraj reprezentować będzie Nuca Buzaladze[138]. 12 marca ukazała się jej konkursowa propozycja zatytułowana „Firefighter[139]. Artystka wystąpiła 9 maja jako jedenasta w drugim półfinale konkursu i zajęła w nim 8. miejsce, tym samym po raz pierwszy od 2016 roku kraj awansował do finału[140]. W finale, który odbył się 11 maja, wystąpiła jako dwudziesta-czwarta w kolejności i ostatecznie uplasowała się na 21. miejscu gromadząc 34 punkty, w tym 15 od jurorów (21. miejsce ex aequo ze Słowenią) oraz 19 od telewidzów (18. miejsce).

2 września 2024 roku gruziński nadawca GPB potwierdził, że wyśle swojego reprezentanta na 69. Konkurs Piosenki Eurowizji[141].

Uczestnictwo

[edytuj | edytuj kod]

Gruzja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 i do tej pory wzięła w nim udział 16 razy. Poniższa tabela uwzględnia nazwiska wszystkich gruzińskich reprezentantów, tytuły konkursowych piosenek oraz wyniki w poszczególnych latach[142]:

Rok Artysta Piosenka Finał Półfinał
Miejsce Punkty Miejsce Punkty
2007 Sopo Chalwaszi Visionary Dream 12 97 8 123
2008 Diana Ghurckaia Peace Will Come 11 83 5 107
2009 Stephane & 3G We Don’t Wanna Put In Dyskwalifikacja
2010 Sopo Niżaradze Shine 9 136 3 106
2011 Eldrine One More Day 110 6 74
2012 Anri Dżochadze I’m a Joker 14 36
2013 Nodiko Tatiszwili i Sopo Gelowani Waterfall 15 50 10 63
2014 The Shin i Mariko Three Minutes to Earth 15 15
2015 Nina Sublatti Warrior 11 51 4 98
2016 Nika Koczarow i Young Georgian Lolitaz Midnight Gold 20 104 9 123
2017 Tamara Gaczecziladze Keep the Faith 11 99
2018 Ethno-Jazz Band Iriao For You 18 24
2019 Oto Nemsadze Keep on Going 14 62
2020 Tornike Kipiani Take Me As I Am Konkurs odwołany
2021 „You” 16 16
2022 Circus Mircus „Lock Me In” 18 22
2023 Iru Echo 12 33
2024 Nuca Buzaladze Firefighter 21 34 8 54
2025

Legenda:

     1. miejsce

Historia głosowania w finale (2007–2023)

[edytuj | edytuj kod]

Poniższe tabele pokazują, którym krajom Gruzja przyznaje w finale najwięcej punktów oraz od których państw gruzińscy reprezentanci otrzymują najwyższe noty[143].

Nagrody im. Marcela Bezençona

[edytuj | edytuj kod]

Nagrody im. Marcela Bezençona – trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas 47. Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowanego w Tallinnie w Estonii. Pomysłodawcami nagrody są: Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992, obecny Szef Delegacji Szwecji) oraz Richard Herrey (członek szwedzkiego zespołu Herreys, który wygrał Konkurs Piosenki Eurowizji 1984). Statuetka nosi nazwisko twórcy Konkursu Piosenki Eurowizji – Marcela Bezençona[144].

Nagrody przyznawane są obecnie w trzech kategoriach[144]:

  • Nagroda Dziennikarzy (zwycięzcę wybierają akredytowani dziennikarze)
  • Nagroda Artystyczna (zwycięzcę wybierają komentatorzy konkursu)
  • Nagroda Kompozytorska (zwycięzcę wybierają kompozytorzy biorący udział w konkursie)

Nagroda Dziennikarzy

Rok Wykonawca Piosenka Autor(zy)
2013[91] Nodiko Tatiszwili i Sopo Gelowani Waterfall Thomas G:son
Erik Bernholm

Komentatorzy i sekretarze

[edytuj | edytuj kod]

Spis poniżej przedstawia wszystkich gruzińskich komentatorów konkursu oraz krajowych sekretarzy podających punkty w finale.

Komentatorzy i sekretarze z Gruzji
Rok Komentator Sekretarz
2007 brak danych Neli Agirba
2008 Tika Patsatsia
Kraj nie brał udziału w 2009
2010 Sopo Altunashvili Mariam Washadze
2011 Sopo Niżaradze
2012 Temo Kvirkvelia Sopo Toroshelidze
2013 Liza Tsiklauri
2014 Lado Tatishvili and Tamuna Museridze Nodiko Tatiszwili i Sopo Gelowani
2015 Natia Bunturi
2016 Tuta Chkheidze i Nika Katsia Nina Sublatti
2017 Demetre Ergemlidze Nika Koczarow
2018 Tamara Gaczecziladze
2019 Helen Kalandadze i Gaga Abaszidze Gaga Abashidze
konkurs w 2020 odwołany
2021 Nika Lobiladze Oto Nemsadze
2022 Martin Österdahl (w zastępstwie za Helen Kalandadze)
2023 Archil Sulakwelidze
2024 Sopo Chalwaszi

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Barry Viniker: Sopho Khalvashi for Georgia’s debut. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2006-12-12. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  2. a b Sietse Bakker: Georgian song lyrics do not comply with Rules. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-03-10. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  3. a b Sietse Bakker: Exclusive: 39 countries to be represented in Oslo.. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-12-31. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  4. Roel Philips: Armenia and Georgia ready for Eurovision Song Contest. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-07-08. [dostęp 2013-11-06]. (ang.).
  5. Sietse Bakker: Georgia interested in 2006 participation. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-04-27. [dostęp 2013-11-03]. (ang.).
  6. Sietse Bakker: ‘Georgia won’t subscribe for Athens 2006'. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2005-10-05. [dostęp 2013-11-06]. (ang.).
  7. Posłuchaj gruzińskich propozycji. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-01-26. [dostęp 2013-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-10-30)].
  8. Marcus Klier: My story for Georgia. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-03-03. [dostęp 2013-07-12]. (ang.).
  9. Gruzja: My Story do Helsinek. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2007-03-03. [dostęp 2013-07-12].
  10. Aris Kalimeris: Georgia: Meet Sopho Khalvashi. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-04-01. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  11. Sanjay (Sergio) Jiandani: Exclusive: Sopho opens her heart and shares her dreams!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-04-25. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  12. About Sopho. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  13. a b Richard West-Soley: Georgia: It IS ‘Visionary Dream’!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2007-03-23. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  14. Eurovision Song Contest 2007 Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  15. Eurovision Song Contest 2007 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  16. a b c Marco Brey: Tonight: Who will get the ticket from Tbilisi?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-03-01. [dostęp 2013-07-12]. (ang.).
  17. Gruzja: finał już jutro!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-02-29. [dostęp 2013-07-12].
  18. Marco Brey: Diana Ghurtskaia gets Georgian ticket to Belgrade. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-03-01. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  19. Diana Gurtskaya z Gruzji. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-03-01. [dostęp 2013-07-12].
  20. About Diana Gurtskaya. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  21. Gruzja: szczegółowe wyniki głosowania. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2008-03-03. [dostęp 2013-07-12].
  22. Sietse Bakker: Diana launches perfume and starts tour. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-04-08. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  23. Eurovision Song Contest 2008 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-22].
  24. Marco Brey: Georgia: Peaceful performance for Diana. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-05-14. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  25. Jacob Dræby: First up: Diana, Csézy & Morena. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-05-18. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  26. Eurovision Song Contest 2008 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  27. Eurovision Song Contest 2008 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2014-08-07]. (ang.).
  28. News Eurovision Serbia 2008 Georgia. ESCKaz.com. [dostęp 2013-03-27].
  29. Sietse Bakker: Georgia wins Junior 2008!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2008-11-22. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  30. Junior Eurovision Song Contest 2009. [w:] EBU [on-line]. junioreurovision.tv. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  31. Jarmo Siim: 43 countries to take part in Moscow!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-01-12. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  32. Marco Brey: Participants of Georgian national final announced. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-06. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  33. Marco Brey: Tonight: The Georgian national final – don’t miss it!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-18. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  34. Marco Brey: Georgia: National final on February 18th. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-01-22. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  35. Marco Brey: Stephane & 3G to represent Georgia in Moscow. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2009-02-18. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  36. Putin jibe picked for Eurovision. [w:] BBC [on-line]. news.bbc.co.uk, 2009-02-19. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  37. 2013 EUROVISION SONG CONTEST RULES. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  38. Tim Jonze: Eurovision 2009: Georgia pulls out of contest over ‘Putin song’. [w:] Guardian [on-line]. guardian.co.uk, 2009-03-11. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  39. Sarah Marcus: Georgia pulls out of Eurovision after controversial song is banned. [w:] The Telegraph [on-line]. telegraph.co.uk, 2009-03-11. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  40. Georgia’s disco Putin put-down kicked out of Eurovision. [w:] CBC [on-line]. cbc.ca, 2009-03-10. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  41. Sietse Bakker: Sopho Nizharadze to represent Georgia in Oslo!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-01-16. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  42. Jarmo Siim: Georgia: Sofia will try to shine bright on stage. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-11. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  43. Marco Brey: Georgia: Songs announced for national final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-09. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  44. Marco Brey: Watch live: Georgia picks Eurovision song. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-27. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  45. Marco Brey: Sofia Nizharadze to sing „Shine” in Oslo!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-02-27. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  46. About Sofia Nizharadze. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  47. Marco Brey: Sofia Nizharadze: 'A new style for Georgia’. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-04-23. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  48. Simon Storvik-Green: Georgian party brings glamour and glitz to Oslo!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-23. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  49. Jarmo Siim: Oslo 2010: Results of the Running Order Draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-03-23. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  50. Eurovision Song Contest 2010 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  51. Glen Webb: Tonights winners discover their position in the Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-28. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  52. Eurovision Song Contest 2010 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-07-13]. (ang.).
  53. Marco Brey: Preview the Second Semi-Final: The First Dress Rehearsal. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-26. [dostęp 2014-08-08]. (ang.).
  54. Marco Brey: Sofia shines on stage for Georgia. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-19. [dostęp 2014-08-08]. (ang.).
  55. Gustav Dahlander: Sofia honoured to shoulder Georgian comeback. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-05-26. [dostęp 2014-08-08]. (ang.).
  56. Marco Brey: Georgia: National selection starts with call for songs. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-01-20. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  57. a b Andreas Schacht: UPDATE: Georgia – finalists announced. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-11. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  58. a b Simon Storvik-Green: Tonight: Who will triumph in Georgia?. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-19. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  59. Simon Storvik-Green: Eldrine triumphant in Georgia. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-19. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  60. Marco Brey: Eldrine will rock the stage for Georgia!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-03-31. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  61. Marco Brey: Sophio Toroshelidze new lead singer of Eldrine. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-05-07. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  62. Marco Brey: Europe gathers at the Georgian Party. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-02-28. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  63. Andreas Schacht: Results of the Running Order Draw!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-03-15. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
  64. Jarmo Siim: Results of the Semi-Final Allocation Draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-01-17. [dostęp 2013-05-21]. (ang.).
  65. Jarmo Siim: And the winner is... Düsseldorf!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2010-10-12. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  66. Eurovision Song Contest 2011 Semi-Final (1). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  67. NDR Press: Winners’ Press Conference, First Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-05-11. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  68. Eurovision Song Contest 2011 Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  69. Victor Hondal: Georgia: Eldrine wins Barbara Dex award. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2011-05-22. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
  70. Dariusz Sułek: Eldrine z nagrodą im. Barbary Dex. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2011-05-22. [dostęp 2013-05-26].
  71. Wiwi Bloggs: BARBARA DEX AWARD 2011: GEORGIA’S ELDRINE TOP WORST DRESSED LIST AT EUROVISION 2011. [w:] WIWIBLOGGS.COM [on-line]. wiwibloggs.com, 2011-05-23. [dostęp 2013-05-26]. (ang.).
  72. Olena Omelyanchuk: Georgia is looking for its star for Baku!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2011-12-16. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  73. Marco Brey: Georgia: 13 entries received for national final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-22. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  74. Marco Brey: Georgia: National final on February 19th – candidates announced. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-13. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  75. Marco Brey: Watch today: Georgia to choose for Baku. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-13. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  76. a b Marco Brey: Anri Jokhadze to represent Georgia. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-19. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  77. Victor M. Escudero: Results of the Semi-Final allocation draw. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-01-25. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
  78. Victor M. Escudero: Results of the 2012 Running Order Draw!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-03-20. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
  79. Marco Brey: Live Report: The Second Semi-Final dress rehearsal. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-005-23. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  80. Eurovision Song Contest 2012 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-01]. (ang.).
  81. Simon Storvik-Green: Nodi Tatishvili & Sophie Gelovani to represent Georgia in Malmö. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2012-02-13. [dostęp 2013-03-27]. (ang.).
  82. Georgia: Nodi & Sophie to sing „Waterfall” in Malmö. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-27].
  83. 2012 winner to compose Georgian entry. eurovision.tv. [dostęp 2013-03-27].
  84. Jarmo Siim: Eurovision 2013: Semi-Final running order revealed. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2013-03-28. [dostęp 2013-05-24]. (ang.).
  85. Jarmo Siim: Draw results: Who’s in which Semi-Final?. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2013-01-17. [dostęp 2013-05-24]. (ang.).
  86. Jakov Leon: We have ten more finalists!. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-16. [dostęp 2013-05-24]. (ang.).
  87. Eurovision Song Contest 2013 Semi-Final (2). [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv. [dostęp 2013-05-25]. (ang.).
  88. Jakov Leon: We have our first ten finalists!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14]. (ang.).
  89. Simon Storvik-Green: Running order for the Grand Final revealed. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-14. [dostęp 2013-05-14]. (ang.).
  90. Eurovision Song Contest 2013 Grand Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-18]. (ang.).
  91. a b Gordon Roxburgh: Winners of the Marcel Bezençon Awards 2013. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-19. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  92. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: GPB confirm participation in 2014. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-07-16. [dostęp 2013-07-16]. (ang.).
  93. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: Mariko Ebralidze and The Shin to Copenhangen!. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2013-02-04. [dostęp 2014-02-07]. (ang.).
  94. Marco Brey: „Three Minutes to Earth” for Georgia. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-02-24. [dostęp 2014-02-24]. (ang.).
  95. Gordon Roxburgh: Tonight ten more winners through to the Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-05-08. [dostęp 2014-05-10]. (ang.).
  96. Lars Peters: EBU annulliert georgische Jurywertung wegen Betrugsverdacht. prinz.de, 2014-05-12. [dostęp 2014-08-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-15)]. (niem.).
  97. Marie Kjempff: Georgien anklaget for stemmesnyd: Jurystemmer annulleret. dr.dk, 2014-05-12. [dostęp 2014-08-12]. (duń.).
  98. Fotis Konstantopulos: GEORGIAN JURY FRAUD DIDN’T LEAD TO DISQUALIFICATION. [w:] Oiko Times [on-line]. oikotimes.com, 2014-08-12. [dostęp 2014-08-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-08-13)]. (ang.).
  99. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: GPB confirms participation in Eurovision 2015. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2014-09-10. [dostęp 2014-09-15]. (ang.).
  100. Marco Brey: Georgia: National final on January 14. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2014-12-03. [dostęp 2014-12-03]. (ang.).
  101. Olena Omelyanchuk: Georgian entries announced. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-01-02. [dostęp 2015-01-04]. (ang.).
  102. Sergiusz Królak: Poznaliśmy gruzińskie propozycje!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-01-04. [dostęp 2015-01-04]. (pol.).
  103. Tomasz Piątkowski: Nina Sublatti triumfuje!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-01-14. [dostęp 2015-02-15]. (pol.).
  104. Olena Omelyanchuk: It’s Nina for Georgia!. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-01-14. [dostęp 2015-02-15]. (ang.).
  105. Sergiusz Królak: Posłuchaj nowej wersji gruzińskiego utworu „Warrior”. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-03-12. [dostęp 2015-03-15]. (pol.).
  106. Полина Гагарина вышла в финал „Евровидения-2015”. ria.ru, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-19]. (ros.).
  107. Tomasz Piątkowski: Eurowizja 2015: Poznaliśmy pierwszych finalistów!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20]. (pol.).
  108. Gordon Roxburgh: We have our first ten finalists. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-19. [dostęp 2015-05-20]. (ang.).
  109. Eurovision Song Contest 2015 First Semi-Final. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-25]. (ang.).
  110. Adam Naruszewicz: Måns Zelmerlöw wygrywa Eurowizję!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 2015-05-24. [dostęp 2015-05-24]. (pol.).
  111. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: GPB confirms participation in Eurovision 2016. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-09-15. [dostęp 2015-09-16]. (ang.).
  112. Sanjay (Sergio) Jiandani: Georgia: GPB goes internal: artist announcement tomorrow. [w:] ESC Today [on-line]. esctoday.com, 2015-12-14. [dostęp 2015-12-14]. (ang.).
  113. Nika Kocharov & Young Georgian Lolitas to represent Georgia. eurovision.tv, 2015-12-15. [dostęp 2015-12-15]. (ang.).
  114. ნიკა კოჩაროვი & Young Georgian Lolitaz საქართველოს 2016 წლის ევროვიზიის სიმღერის კონკურსზე წარადგენენ. 1tv.ge, 2015-12-15. [dostęp 2015-12-15]. (gruz.).
  115. „Midnight Gold” is the Georgian song for Stockholm. eurovision.tv. [dostęp 2016-02-15]. (ang.).
  116. ევროვიზია 2016-ზე საქართველოს ჯგუფი Young Georgian Lolitaz წარადგენს სიმღერით Midnight Gold. 1tv.ge, 2016-02-15. [dostęp 2016-02-15]. (gruz.).
  117. Eurovision Song Contest 2016 Final Scoreboard. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2016-05-14. [dostęp 2016-10-12]. (ang.).
  118. Anthony Granger: Georgia: Eurovision 2017 Participation Confirmed. [w:] Euro Voix [on-line]. euroviox.com, 2016-10-03. [dostęp 2016-10-03]. (ang.).
  119. Paul Jordan: Tako Gachechiladze will Keep The Faith for Georgia in 2017. eurovision.tv, 2017-01-20. [dostęp 2017-01-20]. (ang.).
  120. თაკო გაჩეჩილაძე საქართველოს 2017 წლის ევროვიზიის სიმღერის კონკურსზე წარადგენს. 1tv.ge, 2017-01-20. [dostęp 2017-01-20]. (gruz.).
  121. Miki Gligorov: Georgia: GPB confirms 2018 participation. [w:] ESCxtra [on-line]. escxtra.com, 2017-07-30. [dostęp 2018-04-03]. (ang.).
  122. Music band Iriao will present Georgia at 2018 ESC. [w:] 1TV [on-line]. 1tv.ge, 2017-12-31. [dostęp 2018-02-05]. (ang.).
  123. ჯგუფი „ირიაო” ევროვიზიის საკონკურსო სიმღერას დღეს ჩაწერს. [w:] 1TV [on-line]. 1tv.ge, 2018-02-16. [dostęp 2018-02-20]. (gruz.).
  124. Anthony Granger: Georgia: „Sheni Gulistvis (For You)” is The Georgian Entry for Lisbon. [w:] Euro Voix [on-line]. eurovoix.com, 2018-02-18. [dostęp 2018-02-19]. (ang.).
  125. Running order for Eurovision 2018 Semi-Finals revealed. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2018-04-03. [dostęp 2018-04-03]. (ang.).
  126. Alistair Brown: Georgia: GPB Confirms Eurovision 2019 Participation. eurovoix.com, 2018-09-17. [dostęp 2018-09-17]. (ang.).
  127. Evert Groot: Georgia goes ahead with Oto Nemsadze for Eurovision 2019. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2019-03-03. [dostęp 2019-03-06]. (ang.).
  128. Tel Aviv 2019 – Eurovision Song Contest Tel Aviv 2019. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2019-02-10. [dostęp 2019-02-10]. (ang.).
  129. Neil Farren: Georgia: Eurovision 2020 Participation Confirmed. Eurovoix, 2019-06-09. [dostęp 2019-06-09]. (ang.).
  130. Tornike Kipiani wins Georgia’s national selection for Eurovision 2020. eurovision.tv. [dostęp 2019-12-31]. (ang.).
  131. James Maude, Take Tornike as he is: new details emerge about Georgia’s Eurovision 2020 entry [online] [dostęp 2020-01-31] (ang.).
  132. Eurovision 2020 in Rotterdam is cancelled. [w:] Europejska Unia Nadawców [on-line]. eurovision.tv, 2020-03-18. [dostęp 2020-03-19]. (ang.).
  133. Anthony Granger, 🇬🇪 Georgia: Circus Mircus Selected For Eurovision 2022 [online], Eurovoix, 14 listopada 2021 [dostęp 2021-11-14] (ang.).
  134. Sanjay (Sergio) Jiandani, Georgia: GPB confirms participation at Eurovision 2023 [online], Eurovision News, Polls and Information by ESCToday, 23 sierpnia 2022 [dostęp 2023-02-24] (ang.).
  135. Georgia has chosen: Iru Khechanovi to Eurovision 2023 [online], Eurovisionworld, 2 lutego 2023 [dostęp 2023-02-24] (ang.).
  136. Second Semi-Final of Liverpool 2023 – Eurovision Song Contest [online], eurovision.tv [dostęp 2023-05-12].
  137. Darshan Bijuvignesh, 🇬🇪 Georgia: Eurovision 2024 Participation Confirmed [online], Eurovoix, 15 września 2023 [dostęp 2023-09-16] (ang.).
  138. International Idol Nutsa Buzaladze to represent Georgia [online], eurovision.tv, 12 stycznia 2024 [dostęp 2024-01-12] (ang.).
  139. Kamil Polewski, Eurowizja 2024: Gruzja z nadziejami na awans. Nutsa prezentuje „Firefighter” [online], Eurowizja.org, 12 marca 2024 [dostęp 2024-06-26] (pol.).
  140. Eurovision 2024: The Second Semi-Final Qualifiers [online], Europejska Unia Nadawców, 9 maja 2024 [dostęp 2024-06-26] (ang.).
  141. Darshan Bijuvignesh, 🇬🇪 Georgia: Eurovision 2025 Participation Confirmed [online], Eurovoix, 2 września 2024 [dostęp 2024-09-02] (ang.).
  142. Georgia in the Eurovision Song Contest. [w:] EBU [on-line]. eurovision.tv, 2013-05-18. [dostęp 2013-05-18]. (ang.).
  143. Points to and from GEORGIA. eurovisioncovers.co.uk. [dostęp 2013-07-17]. (ang.).
  144. a b Marcel Bezençon Award – an introduction. [w:] Pop Light [on-line]. poplight.zitiz.se. [dostęp 2013-06-22]. (ang.).

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]