Medinet Habu – Wikipedia, wolna encyklopedia

Starożytne Teby z ich nekropolią[a]
Obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO
ilustracja
Państwo

 Egipt

Typ

kulturowy

Spełniane kryterium

I, III, VI

Numer ref.

87

Region[b]

Kraje arabskie

Historia wpisania na listę
Wpisanie na listę

1979
na 3. sesji

Położenie na mapie Egiptu
Mapa konturowa Egiptu, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Starożytne Teby z ich nekropolią”
Ziemia25°43′12″N 32°36′03″E/25,720000 32,600833

Medinet Habu – położone w Tebach Zachodnich w Egipcie ruiny zespołu świątyni Totmesa III, świątyni grobowej i pałacu Ramzesa III.

W skład zespołu wchodzi także kilka kaplic związanych z kultem Amona. Do najpiękniejszych zabytków należy Brama Południowa, znajdująca się pomiędzy dwiema wieżami.

Zabudowania mają charakter obronny, wzorowane były na fortecach kananejskich. W starożytności kompleks był otoczony murami oraz stanowił administracyjne centrum regionu. Pozostałości uważane są za budowle związane z pałacem Ramzesa III. Same pomieszczenia rezydencji są zniszczone, zachowało się jedynie kilka scen ukazujących króla w haremie.

Świątynia Ramzesa III, najlepiej zachowany zabytek tego rodzaju, poprzedzona jest wysokimi pylonami, za nimi znajduje się dziedziniec otoczony filarami przedstawiającymi faraona w postaci Ozyrysa. Za dziedzińcem kolejne pylony poprzedzają drugi dziedziniec, za którym znajduje się sala hypostylowa z grupą posągów przedstawiających faraona u boku boga Thota.

Większość dekoracji świątyni stanowią reliefy o tematyce batalistycznej, nawiązujące do pokonania Libijczyków przez faraona – w tym również bitwę morską z Ludami Morza[1]. Na drugim dziedzińcu zachowały się polichromowane reliefy[2] przedstawiające obchody świąt religijnych.

W Okresie Późnym w rejonie kompleksu powstała miejscowość Dżeme będąca ważnym koptyjskim centrum religijnym.

Obecnie Medinet Habu stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych regionu.

Medinet Habu, świątynia grobowa i pałac Ramzesa III

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Jadwiga Lipińska: W cieniu piramid. Wrocław: Ossolineum, 2003, s. 164. ISBN 83-04-04604-0.; Historia powszechna. Starożytny Egipt. Grecja i świat helleński. T. 3. Mediasat Poland, 2007, s. 37. ISBN 978-84-9819-810-2.
  2. Przewodniki Wiedzy i Życia – Egipt. Warszawa: Hachette Livre Polska, 2009, s. 202. ISBN 978-83-7575-648-7.