Obóz jeniecki NKWD w Putywlu – Wikipedia, wolna encyklopedia
Typ | |
---|---|
Odpowiedzialny | |
Rozpoczęcie działalności | 1939 |
Zakończenie działalności | 1940 |
Terytorium | |
Miejsce | |
Narodowość więźniów | |
Położenie na mapie obwodu sumskiego | |
Położenie na mapie Ukrainy | |
51°19′N 33°52′E/51,316667 33,866667 |
Obóz jeniecki NKWD w Putywlu – obóz jeniecki Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR dla przetrzymywania jeńców polskich z tzw. pierwszej grupy, oraz obóz jeniecki dla żołnierzy z krajów nadbałtyckich.
Mieścił się na drodze Sumy – Głuchów w klasztorze safroniewskim, obok wioski Nowa Słoboda, 40 km od Putywla i 12 km od stacji kolejowej Tiotkino na linii Sumy – Worożba – Drużba.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Obóz powstał na podstawie rozkazu nr 0308i z dnia 19 września 1939 roku komisarza spraw wewnętrznych NKWD ZSRR Ławrientija Berii jako obóz rozdzielczy dla jeńców polskich. Na podstawie tego rozkazu powstały także obozy w: Juchnowie (obwód smoleński), Kozielszczynie (obwód połtawski), Putywlu (obwód sumski), Orankach (obwód gorkowski), Ostaszkowie (obwód kaliniński), Starobielsku (obwód woroszyłowgradzki), Kozielsku i Juży. Już 15 września obóz putywlski został przeznaczony dla jeńców z Frontu Ukraińskiego[1]. Zgodnie z wytycznymi dowództwa Armii Czerwonej jeńcy trafiali najpierw do punktów zdawczo-odbiorczych NKWD w Jarmolińcach, Kamieńcu Podolskim, Olewsku, Szepietówce i Frydrychówce (Wołoczyskach). Zorganizowano jeszcze dodatkowy punkt zborny dla jeńców w Krzywinie. Zgodnie z rozkazami, pierwsze transporty zostały odesłane wieczorem 20 września 1939 roku[2]. Jeńcy przywiezieni koleją na stację w Tiotkinie drogę do obozu pokonywali pieszo lub kolejką wąskotorową[3].
Obóz był niefortunnie zlokalizowany (pośród bagien), a także zupełnie nieprzygotowany na tak dużą ilość więźniów. Miał kilka filii (11 – m.in. Tiotkino, Bołoto, Monastyr, Gorodok) rozrzuconych na znacznej przestrzeni. Głównym ośrodkiem obozu był, jak to nazywali jeńcy, „Gorodok”, zrujnowany dawny klasztor prawosławny. Przybyłych umieszczono w stajniach, chlewach i drewnianych barakach bez podłóg i sufitów, służących do suszenia torfu, w ogromnej ciasnocie (na jednego przypadało 0,6 m kw. powierzchni). Byli oni pozbawieni źródła wody. Brakowało materaców, koców, pościeli, bielizny, wyposażenia baraków i zabudowań cerkiewnych, a nawet słomy do sienników. Piekarnia, działająca na potrzeby obozu, nie była w stanie podołać wymaganiom. Zapotrzebowanie na chleb wynosiło około 6 ton, tymczasem dostarczano średnio 2,5. Tragicznie prezentowały się warunki sanitarno-higieniczne. Nie było dostatecznej ilości wody, za sanitariaty służyły wykopane rowy. Jeńcy nie mieli przyborów do golenia, gdyż brzytwy i noże zostały im skonfiskowane. Brakowało lekarstw i opieki zdrowotnej, na cały obóz przypadała tylko jedna sanitariuszka której „wiedza była bardziej niż ograniczona”[3]. Obóz w Putywlu okazał się najcięższym ze względu na panujące w nim warunki. W jednej z filii zwanej „Bołoto” umieszczono ok. 800 żołnierzy wszystkich stopni i policjantów. Wśród nich byli gen. Jerzy Wołkowicki, gen. Bronisław Bohatyrewicz, płk Jerzy Grobicki, płk Kazimierz Żelisławski, płk Stanisław Künstler i kilkunastu podpułkowników. Jeńców zmuszano do pracy, w szczególności gen. Wołkowickiego i innych wyższych rangą wojskowych. Jeńcy budowali ogrodzenie obozu, ocieplali budynki, robili prycze – pilnowani przez częściowo uzbrojoną i umundurowaną milicję. Służbę wartowniczą w obozie sprawowało NKWD. Oficerom odebrano rzeczy osobiste, w tym ordery. W innej filii przebywali m.in. Stanisław Libkind-Lubodziecki, kapitan rezerwy broni pancernej Koziełł-Poklewski.
Od 1 października 1939 roku obowiązywała instrukcja odnośnie do ewidencji jeńców. Od pierwszego dnia pobytu w obozie każdy był poddany drobiazgowemu śledztwu. Duplikaty akt wysyłano z obozów do Wydziału Specjalnego NKWD oraz do Zarządu NKWD ZSRR do spraw Jeńców Wojennych (UPW). Teczka personalna zawierała kwestionariusz, fotografie, różne materiały, notatki i informacje na temat jeńca. Pamiętać należy, że część polskich wojskowych z różnych powodów podawała nieprawdziwe informacje, zatajała stopnie oficerskie, czy poglądy polityczne. Początkowo stosunkowo niskie kwalifikacje śledczych oraz w większości brak znajomości języka polskiego ułatwiały jeńcom wprowadzanie w błąd przesłuchujących. Strona rosyjska do tej pory odmawia wydania Polsce tych akt.
Zgodnie z decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) z 3 października 1939 roku żołnierze, pochodzący z ziem polskich anektowanych przez Związek Radziecki, mieli zostać wypuszczeni, natomiast ci, którzy pochodzili z terenów zajętych przez Niemców, zgodnie z planem mieli trafić do Kozielska i Putywla. Oficerowie i funkcjonariusze państwowi mieli zostać przeniesieni do Ostaszkowa i Starobielska. Według dokumentacji rosyjskiej z liczby 7376 jeńców putywlskich, 1462 osób miało zostać wysłanych do Starobielska, 480 do Ostaszkowa. 3149 żołnierzy planowano zatrzymać w obozie. 1912 żołnierzy zostało zakwalifikowanych do zwolnienia[4]. Pozostała liczba 1056 osób to wg Rosjan uchodźcy. Pod koniec października stan osobowy zmienił się i wynosił 8199 osób. Skład narodowościowy jeńców obozu w Putywlu pod koniec października przedstawiał się następująco: Polaków 94,4%, Białorusinów 1,6%, Żydów 1,8%, Rosjan 0,3% i Ukraińców 1,8%.
Według stanu z 30 października 1939 roku w obozie przebywało 1565 oficerów, 15 policjantów i żandarmów, 55 podoficerów i szeregowych podlegających odesłaniu na tereny okupowane przez ZSRR, 38 uchodźców podlegających odesłaniu na tereny okupowane przez ZSRR, 1175 podoficerów i żołnierzy podlegających przekazaniu Niemcom, jedna osoba odmówiła powrotu do niemieckiej strefy, 26 uchodźców podlegających przekazaniu Niemcom i 12 uchodźców którzy odmówili wyjazdu do niemieckiej strefy. Ogólna liczba przetrzymywanych w obozie – 2887[5]. 23 października zapadła decyzja o „rozładowaniu” obozów przejściowych[1].
Z obozu w Putywlu oficerów wysłano do Kozielska i Starobielska, a policjantów do Ostaszkowa. 1 listopada zaczęto wywozić jeńców do innych obozów. Jak wspomina Stanisław Künstler na stacji w Tiokinie spotkał on grupę jeńców z innej filii obozu, byli to m.in. płk. dr Bolesław Szarecki[6], płk. dypl. Marian Bolesławicz[3]. W obozie zatrzymano komisarza Policji Państwowej z Warszawy mjr. Skalskiego z synem, kadetem ze Lwowa[7]. Prawdopodobnie część polskich oficerów i żołnierzy została zamordowanych na miejscu[8][9].
Komendantem obozu był major bezpieczeństwa państwowego Nikołaj Nikołajewicz Smirnow, komisarzem batalionowym Siemion Piotrowicz Wasiagin[10]. Z obozu w Putywlu uciekł jeden jeniec i ta ucieczka zakończyła się powodzeniem.
W obozie zmarł major dr Stanisław Gondek, dyrektor szpitala św. Rocha w Warszawie[7] oraz Marek Maksymilian Lau[11]. Prawdopodobnie w czasie podróży zmarł por. Władysław Dorożański. We wspomnieniach kpt. Antoniego Wróblewskiego i ppor. Jana Zięciny znajduje się zapis o wyniesieniu zwłok Dorożańskiego na stacji Michajłowski Chutor[11].
Począwszy od czerwca 1940 roku do obozu zaczęto przywozić wojskowych z Litwy, Łotwy i Estonii, w sumie około 6000 osób. Ich los pozostaje nieznany. Chociaż bardziej należałoby stwierdzić, że nieznane jest miejsce ich pogrzebania.
Przez obóz przeszło około 20 tysięcy więźniów. Od 5 do 7 tysięcy Rosjanie wymordowali i pochowali w zbiorowych mogiłach[9].
Upamiętnienie
[edytuj | edytuj kod]Obecnie na miejscu obozu funkcjonuje monaster Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Został tu wybudowany Obelisk Pamięci jeńców obozu putywlskiego, a w 2018 roku Konsul Generalny RP w Charkowie Janusz Jabłoński oraz Konsul Jan Zdanowski na terenie byłego obozu posadzili Dąb Pamięci[10].
Ważni więźniowie
[edytuj | edytuj kod]- gen. bryg. Jerzy Wołkowicki
- gen. bryg. Bronisław Bohaterewicz
- Ryszard Paszko[12],
- por. Stanisław Swianiewicz[13][14]
- płk Stanisław Künstler
- płk dr Bolesław Szarecki
- płk dypl. Marian Bolesławicz
- płk Jerzy Grobicki
- płk Kazimierz Żelisławski
- płk Stanisław Libkind-Lubodziecki
- mjr lek. Stanisław Gądek
- ppor. rez. Augustyn Dyjas[11]
- ppor. Dobiesław Jakubowicz[11]
- prof. Stefan Pieńkowski[11]
- kpt. Tomasz Siwicki[11]
- mjr Adam Solski
- mjr Kazimierz Szczekowski
- por. Alojzy Tatkowski
- kpt. Józef Trepiak
- por. Maksymilian Trzepałka
- ppor. Bronisław Wajs
- ppor. Czesław Bartkowiak
- ppor. Jan Bartys
- por. Julian Benesch
- kpt. Rudolf Brachaczek
- kpt. Zygmunt Gosiewski
- ppor. Tadeusz Kmieć
- mjr Stanisław Kukla
- chor. Zygfryd Krzystolik
- por. Stanisław Maykowski
- płk Jan Nelken
- kpt. Henryk Nossowicz
- ppor. Florian Nowakowski
- ppor. Józef Rzepka
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Albin Głowacki , Jeńcy września w niewoli sowieckiej w 1939 r. przed zagładą, „Zeszyty Katyńskie”, Warszawa 1999, s. 29 .
- ↑ Agresja sowiecka na Polskę w świetle dokumentów. 17 września 1939, t. T. 1, 1994, s. 183–184 .
- ↑ a b c Samodzielny Referat Historyczny Dowództwa PSZ w ZSRR/Biuro Dokumentów Armii Polskiej na Wschodzie , Dokumenty Władysława Andersa. Reports, 7 lipca 1942 [dostęp 2019-03-25] .
- ↑ Edward Frącki , Wojciech Materski , Katyń, Dokumenty zbrodni, t. T. 1, Warszawa 1995, s. 156–157 .
- ↑ Albin Głowacki , dz. cyt., s. 53–54.
- ↑ Samodzielny Referat Historyczny Dowództwa PSZ w ZSRR/Biuro Dokumentów Armii Polskiej na Wschodzie , Dokumenty Władysława Andersa. Reports, 17 września 1939 [dostęp 2019-03-25] .
- ↑ a b Samodzielny Referat Historyczny Dowództwa PSZ w ZSRR/Biuro Dokumentów Armii Polskiej na Wschodzie , Dokumenty Władysława Andersa. Reports, 17 września 1939 [dostęp 2019-03-25] .
- ↑ Putywl, nowy Katyń [online], naszdziennik.pl [dostęp 2019-03-25] (pol.).
- ↑ a b Путивльський концтабір: трагедія Польщі і Прибалтики | ХайВей [online], h.ua [dostęp 2019-03-25] [zarchiwizowane z adresu 2019-03-25] .
- ↑ a b Informator Dla Aktywnych – Portal Polaków na Wschodzie [online], ida.pol.org.pl [dostęp 2019-03-25] .
- ↑ a b c d e f 1 listopada 1939 r. wśród jeńców Kozielska [online], www.rodzinapolska.pl [dostęp 2019-05-05] .
- ↑ Ryszard Paszko – Martyrologium [online], www.swzygmunt.knc.pl [dostęp 2019-03-25] .
- ↑ Stanisław Swianiewicz – Kalendarium Katyńskie [online] [dostęp 2019-03-25] (pol.).
- ↑ УБИТЫ В КАТЫНИ, Москва Общество «Мемориал» – Издательство «Звенья» 2015,.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- УБИТЫ В КАТЫНИ, Общество «Мемориал» – Издательство «Звенья», Москва 2015, ISBN 978-5-78700-123-5 (ros.).
- S. Kalbarczyk, Wykaz łagrów sowieckich, miejsc przymusowej pracy obywateli polskich w latach 1939–1943, cz. II, Warszawa 1997.
- Katyń. Dokumenty zbrodni, t. 1, Jeńcy niewypowiedzianej wojny VIII 1939 – III 1940, red. A. Gieysztor, R.G. Pichoja, Warszawa 1995.
- Katyń, lista ofiar i zaginionych jeńców, Kozielsk, Ostaszków, Starobielsk, wstęp i oprac. A.L. Szcześniak, Warszawa 1989.
- „Zeszyty Katyńskie”
- Agresja sowiecka na Polskę w świetle dokumentów. 17 września 1939, Warszawa 1994.
- Czesław Grzelak, Wrzesień 1939 na Kresach w relacjach, Warszawa 1999.