Oddział Zamknięty – Wikipedia, wolna encyklopedia
Zespół podczas występu w Sanoku – od lewej: Paweł Oziabło, Krzysztof Wałecki, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, Maciej Kudła, Grzegorz Stępień (2019) | |
Rok założenia | |
---|---|
Pochodzenie | |
Gatunek | |
Aktywność | 1979–1981 |
Wydawnictwo | Polskie Nagrania Muza, Polton, Digiton, Sonus, ITM, DNA, Top Music, Intersonus, Schubert Music, Ania Box Music, ZPR Records, Infos, Metal Mind, Warner Music |
Powiązania | Tani Hotel, Pająki, Pastor Gang, Martyna Jakubowicz, Lady Pank, XXCS, Daab, Mech, Rezerwat, Collage, Jary Band, A YA GORE, Yokashin, Papa Dance, Person, Vayk, TSA, Scorpions, Vintage, Excess, Jary Oddział Zamknięty, Ornette, V2, W.A.J.K acoustic rock band |
Skład | |
Wojciech Łuczaj-Pogorzelski Krzysztof Wałecki Maciej Kudła Paweł Oziabło | |
Strona internetowa |
Oddział Zamknięty – polski zespół rockowy, założony w listopadzie 1979 roku w Warszawie. Grupa zyskała ogromną popularność w Polsce w latach 80. XX w., znana jest z takich utworów jak: „Ten wasz świat”, „Party”, „Obudź się”, „Andzia i Ja” czy „Gdyby nie Ty”.
Skład zespołu wielokrotnie się zmieniał, jednakże zawsze występował w nim Wojciech Łuczaj-Pogorzelski (lider, gitarzysta i kompozytor znacznej większości utworów zespołu).
Historia
[edytuj | edytuj kod]Początki, okres z Krzysztofem Jaryczewskim (1979–1984)
[edytuj | edytuj kod]Grupa powstała w wyniku przekształcenia zespołu występującego na studniówkach, założonego przez wokalistę Krzysztofa Jaryczewskiego i perkusistę Jarosława Szlagowskiego. Zespół ten powstał tuż po rozpadzie blues-rockowej kapeli Tani Hotel, w którym Jaryczewski i Szlagowski grali jako sekcja rytmiczna[2][3]. Do muzyków dołączył gitarzysta Wojciech Łuczaj-Pogorzelski, który następnie przyprowadził na wspólną próbę basistę Pawła Mścisławskiego wcielając go tym samym do zespołu[3]. Pierwsze próby grupy miały miejsce jesienią 1979 roku, odbywały się w warszawskiej kawalerce należącej do znajomego muzyków. Następnie, zespół przeniósł się do Domu Kultury na warszawskim Mokotowie, gdzie wiosną 1980 roku zadebiutował jako Oddział Zamknięty w składzie: Krzysztof Jaryczewski (śpiew, gitara), Wojciech Łuczaj-Pogorzelski (gitara), Paweł Mścisławski (gitara basowa) i Jarosław Szlagowski (perkusja). Wziął również udział w festiwalu Jesień z Bluesem w Białymstoku oraz Przeglądzie Zespołów Nowej Fali w Kołobrzegu.
Wraz z początkiem 1981 roku, zespół na kilka miesięcy zawiesił działalność z powodu problemów z nadużywaniem alkoholu przez swojego frontmana Krzysztofa Jaryczewskiego[4]. Muzycy rozpoczęli współpracę z wokalistą Piotrem „Pastorem” Buldeskim tworząc blues rockowy zespół o nazwie Pastor Gang[4] (przez krótki czas współpracowali również z Martyną Jakubowicz). Grupa zaprezentowała swój repertuar podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W ramach koncertu Rock w Opolu wykonała utwór „Gdy za oknem mróz”, a w konkursie Interpretacje piosenkę „Korowód” z repertuaru Marka Grechuty oraz kompozycję „Nuda-Zdrój”. Okazjonalnie Krzysztof Jaryczewski wspierał zespół w roli drugiego gitarzysty[4], lecz wkrótce w celu uniknięcia zasadniczej służby wojskowej upozorował próbę samobójczą, efektem czego był pobyt w zakładzie zamkniętym.
Jeszcze w sierpniu tego samego roku zespół Pastor Gang zakończył swoją działalność[5][6][7], a Oddział Zamknięty powrócił do stałej aktywności i rozpoczął pracę nad pierwszymi nagraniami. Jednymi z pierwszych nagrań, które dokonał były nagrania demo zrealizowane przez warszawską grupę studentów przy ul. Okólnik w Warszawie w 1981 roku[8][9]. Następnie, podczas pracy w profesjonalnym studio nagrań zarejestrował takie utwory jak: „Ten wasz świat”, „Ich marzenia” oraz „Obudź się”, które zostały umieszczone na pierwszej płycie długogrającej zespołu. W trakcie drugiej sesji nagraniowej do debiutanckiego albumu, pojawił się gitarzysta Włodzimierz Kania, biorąc udział m.in. w nagraniu utworu „Odmienić los”[8]. Przed dołączeniem Włodzimierza Kani do zespołu, z grupą przez krótki okres koncertował gitarzysta Jacek Tomaszewski[10]. Od tamtej pory Jaryczewski zaczął pełnić jedynie rolę wokalisty[8][11].
W 1982 podczas Rock Bloku w warszawskiej Hali Gwardii muzycy towarzyszyli Tadeuszowi Nalepie. Tego samego roku Szlagowski i Mścisławski zdecydowali się opuścić kapelę odchodząc do Lady Pank. Na ich miejscu pojawili się nowi muzycy – Zbigniew Wypych (gitara basowa) oraz Robert Szambelan (perkusja), z którymi zespół wystąpił na Festiwalu Muzyki Rockowej – Rockowisko '82[5]. W tym składzie nagrali dwa utwory – „Świat rad” i „Kto tu mierzy czas”, które ukazały się w formie singla nakładem wytwórni Tonpress[12].
Rok później, w 1983 roku zespół z pomocą Andrzeja Szpilmana nagrał utwory „Jestem zły” oraz „Andzia i ja”. Obie kompozycje zostały wydane na singlu nakładem wydawnictwa Polskie Nagrania „Muza”. Przed nagraniem singla skład zespołu uległ kolejnej zmianie – perkusistą grupy został Michał Coganianu, a rolę basisty przejął Marcin Ciempiel[2]. Tym samym muzycy zakończyli pracę nad debiutanckim albumem. Znak „OZ” widniejący na okładce albumu i po dziś dzień będący logotypem zespołu został zaprojektowany przez Marka Kościkiewicza (późniejszego założyciela zespołu De Mono i firmy fonograficznej Zic Zac)[13].
Na skutek rosnącej popularności zespołu, grupa dostała propozycję zagrania w dwóch filmach: To tylko rock (reż. Pawła Karpińskiego) i Miłość z listy przebojów (reż. Marka Nowickiego). W ramach tego drugiego, grupa wykonała cover utworu „2-4-6-8 Motorway” z repertuaru grupy Tom Robinson Band, do którego Jaryczewski napisał polskojęzyczny tekst – „Oddział”[14]. W tym samym czasie częste „zadymy” w hotelach i na koncertach wyrobiły im opinię „złych chłopców”. Do historii przeszła sytuacja, kiedy 29 lutego 1984 roku podczas podpisywania pierwszej płyty w salonie Polskich Nagrań został zablokowany ruch na ulicy Nowy Świat, a szyby budynku zostały powybijane. Nie obyło się bez interwencji milicji, zespół zaś musiał uciekać tylnym wyjściem[2].
W roku 1984 z zespołu odszedł Włodzimierz Kania, a zastąpił go Krzysztof Zawadka. Zespół nagrał płytę Reda by Night, która w przeciwieństwie do pierwszej, oprócz piosenek zawierała dwa utwory instrumentalne[15]. Na listach przebojów Trójki ulokowały się nowe przeboje: „To tylko pech”, „Bobby X” oraz „Horror”[2]. 21 i 22 czerwca zespół w nowym składzie wystąpił na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Pierwszego dnia, w ramach koncertu Przeboje – Opole '84 wykonał utwory „Andzia i ja” i „Na to nie ma ceny”, drugiego „Debiut” i „To tylko pech”. Występy były transmitowane na żywo przez Telewizję Polską. 27 lipca w ramach festiwalu Rock nad Bałtykiem, w kołobrzeskim Amfiteatrze miał miejsce recital zespołu oparty na materiale z dwóch płyt studyjnych grupy[16][17].
Zmiany personalne w latach 80. XX w. (1985–1989)
[edytuj | edytuj kod]W 1985 roku, w czasie największej popularności zespołu, Jaryczewski opuścił grupę z powodów zdrowotnych. Nieleczona choroba gardła spowodowała paraliż strun głosowych muzyka[2]. Wojciech Łuczaj-Pogorzelski jako jedyny członek pierwszego oryginalnego składu rozpoczął poszukiwania nowego wokalisty. Jednym z kandydatów na nowego wokalistę był Zbigniew Bieniak, jednak ostatecznie zespół rozpoczął współpracę z Robertem Janowskim mającym za sobą występy w pop-rockowej grupie Zoo[18]. Pojawił się również nowy perkusista – Wiesław Gola. W tym składzie zespół nagrał singiel z utworami „Opóźniony do Edynu” oraz „Koniec”[19], wystąpił m.in. na Rock Arenie w Poznaniu (gdzie zagrał premierowo utwór „Schizol”), a także wrocławskiej Hali Gwardii[20][21]. Po zaledwie jednej trasie koncertowej, Janowski opuścił grupę[22][23].
Kolejny rok, 1986 nie obył się bez kolejnych zmian personalnych. Po spadku popularności zespołu, ze składu odeszli Ciempiel i Zawadka. Wkrótce kolejnym wokalistą zespołu został Zbigniew Bieniak. Wraz z nim oraz Robertem Jaszewskim w roli basisty, zespół nagrał materiał na nową płytę, która finalnie nie została wydana ze względu na błędy realizacyjne. Wśród utworów mających pojawić się na płycie znajdowały się „Okop”, „Zrób coś” (pierwsza wersja utworu „I co dalej?”) oraz „Co na to ludzie”. Pierwszy koncert w tym składzie odbył się w warszawskim klubie „Riviera Remont”[24].
W 1989 roku zespół zagrał ostatni koncert w składzie ze Zbigniewem Bieniakiem, który odbył się na warszawskim Torwarze. Grupa po raz pierwszy wykorzystała instrumenty klawiszowe (Roland D50) na których grał Bartek Piasecki. Zaraz potem, rolę wokalisty na krótko przejął Jarosław Wajk. Zespół nagrał z nim dwa utwory w studiu – „Stół” i „Skandal”, po czym zawiesił działalność. Pogorzelski rozpoczął solowy projekt o nazwie A YA GORE i wyjechał do Mediolanu na zaproszenie wytwórni EMI[24].
Reaktywacja i dalsza działalność (1992–2015)
[edytuj | edytuj kod]W 1992 roku Pogorzelski wrócił do kraju, aby dograć materiał na płytę A YA GORE. Jego tymczasowy pobyt w Polsce, zbiegł się z propozycją zagrania dwóch koncertów z repertuarem Oddziału Zamkniętego w ramach otwarcia warszawskiego klubu muzycznego Fugazi. 21 i 22 marca zespół w składzie: Wojciech Łuczaj-Pogorzelski (gitara prowadząca), Jarosław Wajk (śpiew), Jarosław Szlagowski (perkusja), Krzysztof Zawadka (gitara rytmiczna), Marcin Ciempiel (gitara basowa) zaistniał ponownie na scenie jako Oddział Zamknięty[21]. Na skutek pozytywnego przyjęcia kapeli przez publiczność po kilku latach przerwy, grupa oficjalnie reaktywowała się na stałe. Wówczas nastąpiła tylko jedna zmiana personalna, Marcin Ciempiel został zastąpiony przez basistę Tomasza Jaworskiego. W 1993 do sprzedaży trafił pierwszy koncertowy album zespołu – Z miłości do rock and rolla, a następnie płyta studyjna z premierowym materiałem – Terapia, na której m.in. znalazła się ballada „Gdyby nie Ty” (utwór stał się hitem dopiero w wersji akustycznej w 1995 roku)[25]. Do nagrania albumu Terapia zespół zaprosił gitarzystę Artura Affka (występującego wcześniej z zespołem w latach 1988–1989)[26], jednak ostatecznie w nagraniu płyty gościnnie wziął udział gitarzysta Marek „Zefir” Wójcicki[27] wykonując większość partii gitar solowych[26]. Album był promowany trzema singlami: „Sama”, „Uszy” i „Rzeka”. Wszystkie trzy doczekały się teledysków z udziałem członków zespołu.
W latach 90. zespół wziął udział w wielu imprezach charytatywnych, przeznaczając większość honorariów na cele dobroczynne – Koncert na Rzecz Dzieci Nosicieli Wirusa HiV na stadionie X-lecia w Warszawie, Rock Dzieciom w Częstochowie, Rock Na Pomoc w Bydgoszczy oraz w Krakowie w finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy[28].
Na przełomie 1993/4 roku nastąpiła kolejna zmiana basisty, do zespołu dołączył Waldemar Kuleczka (ex Person, Papa Dance)[29].
W 1995 zespół wydał płytę Bezsenność, następnie wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Powrót grupy do Polski zbiegł się z odejściem Wajka oraz Kuleczki[30]. Na skutek tego wydarzenia, miejsce frontmana w zespole objął wokalista o charakterystycznym mocnym rockowym głosie – Krzysztof Wałecki, z którym została nagrana Parszywa 13. W trakcie sesji nagraniowej do nowego albumu grupę opuścił Jarosław Szlagowski, a zastąpił go perkusista Marek Surzyn, który pomógł zespołowi sfinalizować pracę nad płytą[31]. Miejsce Kuleczki zajął basista Aleksander Żyłowski zastąpiony w 1997 roku przez Marcina Ciempiela, który zdecydował się powrócić do zespołu. Po kolejnych roszadach wykrystalizował się nowy skład: Wojciech Łuczaj-Pogorzelski (gitara prowadząca), Krzysztof Wałecki (śpiew), Marcin Ciempiel (gitara basowa), Dariusz „Wodzu” Henczel (perkusja)[32], Piotr Ożerski (gitara rytmiczna). W sierpniu 1998 grupa wystąpiła w ramach IV Przystanku Woodstock pod hasłem „Stop narkotykom, stop przemocy”[33].
W 1999 roku do zespołu dołączyła basistka Elizabeth Jasiak. Oddział Zamknięty obchodził 20-lecie istnienia, które uczcił koncertem w Operze Leśnej w Sopocie, gdzie wśród zaproszonych gości pojawił się Krzysztof Jaryczewski wykonując kilka największych hitów z lat 80. Publiczność na stojąco odśpiewała Jaremu „Sto lat”. Materiał z tego wydarzenia został w całości zarejestrowany, jednakże nie ujrzał światła dziennego na żadnym z wydawnictw zespołu[34].
W roku 2000, w zespole na krótko pojawił się Artur Gadowski, zastępując tym samym Wałeckiego, który opuścił swoją dotychczasową kapelę na rzecz autorskiego projektu muzycznego o nazwie Vintage. Wraz z Oddziałem wystąpił m.in. w programie telewizyjnym Szansa na sukces. Po niespełna kilku koncertach odszedł z zespołu i wydał solową płytę pt. G.A.D. Rok później, jego rolę przejął Marcin Czyżewski. Pojawił się także nowy basista – Paweł Mąciwoda[35].
18 czerwca 2001 miała miejsce premiera singla „Świat jest dla Ciebie” zapowiadającego nowy album zespołu. Utwór w ciągu tygodnia wylądował na pierwszym miejscu listy przebojów Radia Plus. Drugim singlem zapowiadającym płytę był „Nie mów nie" wydany 9 listopada[35]. 5 grudnia do sklepów trafił album Co na to ludzie, będący podsumowaniem dotychczasowej działalności grupy. Składał się z 14 utworów, z czego znaczna część pochodziła z repertuaru poprzednich składów zespołu, lecz nie trafiła przedtem na żadną płytę studyjną. Całość została zarejestrowana w składzie: Pogorzelski / Czyżewski / Mąciwoda / Rząd / Korzeniowski / Henczel z gościnnym udziałem Tomasza Spodyniuka, Kamila Kuźnika i Artura Gadowskiego[35].
W roku 2003 miejsce Czyżewskiego zajął Cezary Zybała-Strzelecki, zaś miejsce Mąciwody, który przeszedł do zespołu Scorpions[36] – Grzegorz Stępień. Powrócił też Krzysztof Zawadka. W 2004 zespół wypuścił pierwszy utwór nagrany w nowym składzie pt. „Niekochane”[37][38]. Następnie zarejestrował w studiu nowe wersje starych przebojów, które umieścił na mini-albumie Party, Andzia i ja, Inne... wydanym w 2005[39]. W kolejnym, 2006 roku grupa wzięła udział w nagraniu mini-albumu Jest taki dom obok wykonawców takich jak: Perfect, Paweł Kukiz, Muniek Staszczyk, Wanda Kwietniewska, Sebastian Riedel i Projekt Dom Muzyki[40]. W tym samym roku zespół został zaproszony do występu przed Guns N' Roses, podczas ich pierwszego koncertu w Polsce, na stadionie Legii w Warszawie[41]. W 2007 nastąpiła zmiana gitarzysty w składzie zespołu. Zawadka zajął się innym projektem muzycznym, a jego miejsce zajął gitarzysta grający na płycie Parszywa 13 – Piotr Ożerski. Grupa nagrała album koncertowy pt. Koncert w Stodole wydany w formacie płyt CD i DVD. W maju 2008 wystąpiła jako support Scorpions na koncercie w Ostrowie Wielkopolskim[42].
Jesienią 2009 roku zespół obchodził trzydziestolecie istnienia, które uczcił występem na festiwalu w Węgorzewie[43].
7 listopada 2012 na antenie Antyradia miała miejsce premiera singla „Wisienki”[44]. Do utworu również zrealizowano teledysk. 31 grudnia 2012 zespół zagrał w ramach koncertu Sylwestrowa Moc Przebojów, gdzie wykonał cztery utwory: „Andzia i Ja”, „Obudź się”, „Party”, „Ten wasz świat"[45][46].
W 2014 zespół wyruszył w trasę 35-lecia swojej działalności. Na scenie z zespołem występowali również m.in. Jarosław Wajk, Krzysztof Wałecki, Marcin Czyżewski, Krzysztof Zawadka i Włodzimierz Kania[47][48][49][50].
W marcu 2015 w roli wokalisty zespołu powrócił ponownie Jarosław Wajk. Ponadto pojawiło się dwóch nowych perkusistów – Maciej „Magic” Kudła i Kuba Majerczyk. Zastąpili oni tym samym „Wodza”. Na miejscu Piotra Ożerskiego pojawiła się Anna Jęczarek[51]. W maju 2015 roku zespół rozpoczął trasę koncertową w nowym składzie. Zagrał m.in. na gdańskich juwenaliach oraz reaktywowanym festiwalu Rock Opole[52]. Od września 2015 roku jedynym perkusistą w składzie zespołu jest Maciej „Magic” Kudła. 5 listopada po niespełna ośmiu miesiącach gry, z kapeli odeszła Anna Jęczarek. Dwa dni później w jej ślady poszedł Jarosław Wajk, który do koncertowania powrócił dopiero w 2019 zakładając akustyczny projekt W.A.J.K Acoustic Rock Band[53].
Czasy najnowsze (po 2016)
[edytuj | edytuj kod]W 2016 roku do roli wokalisty powrócił Krzysztof Wałecki. Dołączył również nowy gitarzysta – Paweł Oziabło[54].
W 2017 Oddział Zamknięty w składzie: Pogorzelski / Wałecki / Stępień / Kudła / Oziabło wystąpił na Przystanku Woodstock, gdzie oprócz starych przebojów zaprezentował nowe utwory – „Ściana”, „Ja wiem” i „Kiedy pada” zwiastujące nowy album studyjny. W trakcie występu doszło również do zaręczyn jednego z fanów zespołu na scenie[55]. Tego samego roku, utwór „Obudź się” zadebiutował w 10. notowaniu Polskiego Topu Wszech czasów Radiowej Trójki na 57. miejscu[56].
31 sierpnia 2018 zespół zagrał w Warszawie w ramach koncertu Wola Porozumienia '80, gdzie uczcił Jubileusz 40-lecia Pracy Artystycznej swojego lidera – Wojciecha Łuczaj-Pogorzelskiego[57].
27 lutego 2019 roku zespół dał występ w ramach akcji Artyści Przeciw Nienawiści wykonując utwór „Ściana”. Pod koniec pierwszej połowy 2019 roku, wyruszył w trasę 40-lecia istnienia[58]. 4 czerwca wziął udział w uroczystości "Polskę Kocham" wykonując utwór „Ten wasz świat”[59].
W 2020 roku na skutek pandemii COVID-19 zespół zagrał tylko jeden koncert, miał on miejsce 18 lipca 2020. Grupa wystąpiła w ostródzkim amfiteatrze przed zespołem Kombi Łosowski[60]. W tym samym roku zespół opuścił basista Grzegorz Stępień decydując się na karierę solową[61]. Od tamtej pory grupa funkcjonuje jako kwartet, a na koncertach wspierana jest przez grających gościnnie basistów.
17 sierpnia 2021 grupa wystąpiła w ramach sopockiego festiwalu Top of the Top Festival wykonując przeboje „Ten wasz świat” i „Party” w pierwszej części koncertu zatytułowanej #ForeverYoung. W trakcie drugiej pt. #ILoveSopot, wykonał premierowy utwór pt. „Jestem” (gościnnie z Maciejem Kraszewskim). Piosenkę tę zadedykował księdzu Janowi Kaczkowskiemu, zmarłego na glejaka mózgu w 2016 roku[62].
10 listopada 2021 ukazała się biografia zespołu autorstwa Michała Grześka pt. Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami (wyd. SQN)[63].
W 2023 Wojciech Łuczaj-Pogorzelski i Krzysztof Jaryczewski (jako Oddział Zamknięty) wzięli udział w nagraniu wideoklipu do nowej wersji utworu „Party” zremiksowanej przez producenta Claysteera i rapera Popka[64].
1 czerwca 2024 zespół wystąpił podczas KFPP w Opolu w ramach koncertu SuperJedynki.
Geneza nazwy
[edytuj | edytuj kod]W biografii zespołu pt. Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami, pierwsi członkowie grupy – Krzysztof Jaryczewski, Wojciech Łuczaj-Pogorzelski Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowski podają różne wersje związane z okolicznościami powstania nazwy zespołu[63]. Najczęściej przyjmuje się, że nazwa zespołu pochodzi od rodzaju oddziału w szpitalu psychiatrycznym, do którego trafił współzałożyciel grupy Krzysztof Jaryczewski (w celu uniknięcia zasadniczej służby wojskowej).
Informacje dotyczące znaku towarowego
[edytuj | edytuj kod]10 listopada 2016 roku Krzysztof Jaryczewski zgłosił do urzędu patentowego RP wnioski o rejestrację znaków towarowych: Oddział Zamknięty i Jary Oddział Zamknięty (w formie znaków słownych i słowno-graficznych). Wnioski ujawniono 28 listopada 2016. Artysta w wywiadzie dla portalu laikat.pl wyznał, że grupa Jary Oddział Zamknięty (założona w 2013 roku jako Jaryczewski OZ, a następnie funkcjonująca jako Jary OZ) jest dla niego kontynuacją „pierwszego Oddziału Zamkniętego”, ponieważ w zespole są dwaj muzycy dawnego składu, co jest wystarczającym powodem, aby grać pod taką nazwą. W rozmowie tej muzyk wykluczył możliwość zejścia się z oryginalnym Oddziałem Zamkniętym[65][66][67]. Grupa Jary Oddział Zamknięty koncertuje w składzie: Krzysztof Jaryczewski (śpiew, gitary, harmonijka ustna), Zbigniew Bieniak (śpiew, chórki, instrumenty perkusyjne), Andrzej Potęga (gitara basowa, chórki), Michał Biernacki (perkusja) i Dominik Swat (gitara). Od tamtego momentu przed sądem toczy się sprawa o uznanie praw do znaku towarowego Oddział Zamknięty i autorstwa niektórych przebojów zespołu[68].
Członkowie zespołu
[edytuj | edytuj kod]Obecny skład
[edytuj | edytuj kod]- Wojciech Łuczaj-Pogorzelski – gitara, chórki (1979–obecnie)
- Krzysztof Wałecki – śpiew, gitara akustyczna (1995–2000, 2016–obecnie)[34]
- Maciej „Magic” Kudła – perkusja (2015–obecnie)
- Paweł „Gunsess” Oziabło – gitara, chórki (2016–obecnie)
Byli członkowie
[edytuj | edytuj kod]- Krzysztof „Jary” Jaryczewski – śpiew (1979–1981, 1982–1985), gitara (1979–1981)
- Paweł „Kapiszon” Mścisławski – gitara basowa (1979–1982)
- Jarosław „Szlaga” Szlagowski – perkusja (1979–1982, 1992–1997)
- Artur Szewczyk – perkusja (1981)
- Jacek Tomaszewski – gitara (1981–1982)
- Robert Szambelan – perkusja (1982)
- Włodzimierz Kania – gitara (1982–1984)
- Zbigniew Wypych – gitara basowa (1982–1983)
- Michał Coganianu – perkusja (1982–1985)
- Robert Janowski – śpiew (1985–1986)
- Wiesław Jacek Gola † – perkusja (1985–1987, 1988–1989)[69]
- Jacek Kaczmarek – perkusja (1987–1988)[24]
- Zbigniew Bieniak – śpiew (1986–1989)
- Robert Jaszewski – gitara basowa (1986–1989)
- Marcin „Samba” Otrębski – gitara (1986–1988)
- Artur Affek – gitara (1988–1989)
- Bartłomiej Piasecki – instrumenty klawiszowe (1989)
- Tomasz „Kciuk” Jaworski – gitara basowa (1992–1993)
- Waldemar Kuleczka – gitara basowa (1993/4–1996)
- Aleksander Żyłowski † – gitara basowa (1996–1997)[70]
- Marek Surzyn – perkusja (1997)
- Marcin Ciempiel – gitara basowa (1983–1987, 1992, 1997–1999)
- Krzysztof Baranowicz – instrumenty klawiszowe (1999)
- Elizabeth „Liz” Jasiak † – gitara basowa (1999–2000)[71]
- Michał Stawarski – instrumenty klawiszowe (1997–2000)
- Artur Gadowski – śpiew (2000)
- Tomasz Rząd – gitara (2000–2002)
- Marcin Czyżewski – śpiew (2001–2002)
- Jacek Korzeniowski – instrumenty klawiszowe (2001)
- Paweł Mąciwoda – gitara basowa (2000–2002)
- Krzysztof Zawadka – gitara (1984–1987, 1992–1996, 2003–2007)
- Cezary Zybała-Strzelecki – śpiew (2003–2015)
- Robert Piotr Ożerski – gitara (1996–2000, 2002, 2007–2015)
- Dariusz Henczel – perkusja (1997–2015)
- Jarosław Wajk – śpiew (1989, 1992–1996, 2015)
- Kuba Majerczyk – perkusja (2015)
- Anna Jęczarek – gitara (2015)
- Grzegorz „Ornette” Stępień – gitara basowa, śpiew, chórki (2002–2020)[61]
Dyskografia
[edytuj | edytuj kod]Albumy studyjne
[edytuj | edytuj kod]Rok | Tytuł | Certyfikat |
---|---|---|
1983 (MC) 1984 (LP) | Oddział Zamknięty
| |
1984 (MC) 1985 (LP) | Reda By Night | |
1993 | Terapia
| |
1995 | Bezsenność
| |
1997 | Parszywa 13
| |
2001 | Co na to ludzie
|
Albumy koncertowe
[edytuj | edytuj kod]Rok | Tytuł | Certyfikat |
---|---|---|
1993 | Z miłości do rock and rolla
| |
2007 | Koncert w Stodole (CD i DVD)
|
Albumy kompilacyjne
[edytuj | edytuj kod]Rok | Tytuł | Uwagi | Certyfikat |
---|---|---|---|
1994 | Greatest Hits
|
| |
1996 | Ballady
| ||
1998 | Gold
| ||
2005 | Party, Andzia i ja, Inne...
| Zawiera nowe wersje starych przebojów | |
2007 | Gwiazdy polskiej muzyki lat 80.
| ||
2010 | Oddział Zamknięty – Polski Rock
|
Inne
[edytuj | edytuj kod]Rok | Tytuł | Uwagi |
---|---|---|
1994 | Przeboje Polskiego Rocka – Agnieszka
| W utworze:
|
1997 | Być wolnym
| W utworze:
|
2000 | To ja, złodziej (ścieżka dźwiękowa)
| W utworach:
|
2006 | Jest taki dom
| W utworze:
|
2014 | 25 x Wolność 1989-2014
| W utworze:
|
Single i utwory notowane
[edytuj | edytuj kod]Rok | Tytuł | Pozycja na liście | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
LP3 [80] | ||||||||
1982 | „Ten Wasz Świat” | 4 | ||||||
1983 | „Z dnia na dzień” (inny tytuł – „Odmienić los”) | 3 | ||||||
„Obudź się” | 1 | |||||||
„Andzia i ja / Jestem zły” | 16 / — | |||||||
„Świat rad / Kto tu mierzy czas” | 10 / 6 | |||||||
1984 | „Na to nie ma ceny” | 2 | ||||||
„Bobby X” | 2 | |||||||
„Debiut” | 6 | |||||||
„To tylko pech” | 1 | |||||||
„Pokusy” | 1 | |||||||
1985 | „Horror” | 4 | ||||||
„Koniec / Opóźniony do Edynu” | 8 / — | |||||||
1993 | „Anioły” | 26 | ||||||
1994 | „Uszy” | — | ||||||
„Sama” | 11 | |||||||
„Rzeka” | 12 | |||||||
1995 | „Gdyby nie Ty” | 18 | ||||||
„Nikt nie zauważy kiedy wyjdę / Drzewo”[81] | — / — | |||||||
1997 | „Szkoła naszym życiem jest / Nie jestem święty”[82] | 49 / — | ||||||
2001 | „Świat jest dla Ciebie”[83] | — | ||||||
„Nie mów nie”[84] | — | |||||||
2004 | „Niekochane”[37][38] | — | ||||||
2011 | „Zapach i śmiech”[85] | — | ||||||
2012 | „Wisienki”[44] | — | ||||||
2023 | „Party” (oraz Claysteer i Popek)[64] | — | ||||||
„—” pozycja nie była notowana. |
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Oddział Zamknięty. Napiętnowani Marzeniami (Michał Grzesiek, wyd. SQN, 2021)[63]
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Oddział Zamknięty Albums: songs, discography, biography, and listening guide - Rate Your Music [online], rateyourmusic.com [dostęp 2024-04-24] (ang.).
- ↑ a b c d e Oddział Zamknięty: rock'n'rollowe początki grupy [online], PolskieRadio.pl .
- ↑ a b Maciej Warda | TopGuitar , Krzysztof „Jary” Jaryczewski: „To cud, że jeszcze żyję" [online], TopGuitar.pl, 21 lutego 2022 [dostęp 2023-06-24] (pol.).
- ↑ a b c Kamil Wicik , Byłem w piekle. Krzysztof Jary Jaryczewski szczerze do bólu, strona 148, 2024 [dostęp 2024-06-02] (pol.).
- ↑ a b Piotr K , Zabijać siebie – "...muzyka ,brawa ,wódka,zabawa..." [online], To, co mi gra czyli muzyczny blog Piotra K., 3 kwietnia 2007 [dostęp 2018-08-19] .
- ↑ Toller, to: Piotr „Pastor” Buldeski [online], to, 6 lutego 2010 [dostęp 2018-08-18] .
- ↑ Pastor Gang "Gdy za oknem mróz" – Opole 81. missisipilisly 2018-03-29. [dostęp 2018-08-18].
- ↑ a b c Oddział Zamknięty: rock'n'rollowe początki grupy [online], PolskieRadio.pl .
- ↑ Polska Płyta / Polska Muzyka [online], 11 września 2021 [dostęp 2024-03-09] (pol.).
- ↑ Maciej Warda | TopGuitar , Krzysztof „Jary” Jaryczewski: „To cud, że jeszcze żyję" [online], TopGuitar.pl, 21 lutego 2022 [dostęp 2023-06-24] (pol.).
- ↑ Piotr K , Zabijać siebie – "...muzyka ,brawa ,wódka,zabawa..." [online], To, co mi gra czyli muzyczny blog Piotra K., 3 kwietnia 2007 [dostęp 2018-08-19] .
- ↑ Oddział Zamknięty – Świat Rad / Kto Tu Mierzy Czas [online], Discogs (ang.).
- ↑ Machina, nr. 4-5, 1996, s. 24
- ↑ Kamil Wicik , Byłem w piekle. Krzysztof Jary Jaryczewski szczerze do bólu, strona 143, 2024 [dostęp 2024-06-03] (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty – Reda By Night [online], Discogs [dostęp 2018-08-19] (ang.).
- ↑ Teraz Rock , Jary: OZ, OM, EX – PawelS – Blogi – Teraz Muzyka [online], www.terazmuzyka.pl [dostęp 2018-08-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-21] (pol.).
- ↑ Piotr K , OZ bootleg [online], To, co mi gra czyli muzyczny blog Piotra K., 28 marca 2010 [dostęp 2018-08-19] .
- ↑ Michał Grzesiek , Oddział Zamknięty. Napiętnowani Marzeniami (wyd. SQN) .
- ↑ Oddział Zamknięty – Koniec / Opoźniony Do Edynu [online], Discogs [dostęp 2018-08-19] (ang.).
- ↑ Oddział Zamknięty, Rock Arena '85, Poznań (master audio-audience). [dostęp 2019-10-07].
- ↑ a b PoloNews – PoloNews – z cyklu "Śladami Polskiego Rocka, Oddział Zamknięty [online], Radio FRO, 3 września 2015 .
- ↑ Robert Janowski grał w zespole Oddział Zamknięty. Po latach wspomina współpracę [online], plejada.pl, 20 czerwca 2019 [dostęp 2019-06-22] (pol.).
- ↑ "Jestem zbyt stary, żeby nie być szczerym". Robert Janowski, jakiego jeszcze nie znaliście [online], naTemat.pl [dostęp 2019-06-22] (pol.).
- ↑ a b c Zbyszek Bieniak – Strona autorska artysty [online], www.bieniak.com [dostęp 2018-08-18] .
- ↑ Oddział Zamknięty – Gdyby nie Ty – PiKtogramy – Polskie Radio PiK [online], www.radiopik.pl [dostęp 2018-08-21] .
- ↑ a b EuropART, O "Terapii" 30 lat później [online], Jarek Wajk Official, 15 stycznia 2024 [dostęp 2024-04-16] (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty - Terapia. 1993. [dostęp 2023-06-22].
- ↑ Oddział Zamknięty :: Muzyka :: RMF FM [online], www.rmf.fm [dostęp 2018-08-19] (pol.).
- ↑ Waldemar Kuleczka | Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2018 [online], Waldemar Kuleczka | Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2018 [dostęp 2018-08-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-19] (pol.).
- ↑ Grupa Wirtualna Polska , Oddział Zamknięty – Biografia – strona 2 [online], muzyka.wp.pl [dostęp 2018-08-19] (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty – Parszywa 13 [online], Discogs [dostęp 2018-08-19] (ang.).
- ↑ Dariusz Henczel | Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2018 [online], Dariusz Henczel | Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2018 [dostęp 2018-08-19] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-19] (pol.).
- ↑ encyklopedia PRZYSTANEK WOODSTOCK [online], Encyklopedia Polskiego Rocka o Przystanku Woodstock, 2 stycznia 2013 [dostęp 2021-04-04] (pol.).
- ↑ a b Wyspa.fm, Wyspa.fm – Krzysztof Wałecki (Oddział Zamknięty, V2): "Gdy nie piszę nowych piosenek, mam wrażenie, że umyka mi życie" [online] [dostęp 2018-08-19] (pol.).
- ↑ a b c Ozetka.pl, Niusy [online], web.archive.org, 11 stycznia 2002 [dostęp 2020-03-20] [zarchiwizowane z adresu 2002-01-11] .
- ↑ Jak basista z Wieliczki zachwycił The Scorpions – Gazetakrakowska.pl [online], www.gazetakrakowska.pl [dostęp 2018-08-21] (pol.).
- ↑ a b Niekochane / Oddział Zamknięty – Radio WNET [online], Radio Wnet [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] .
- ↑ a b Oddział Zamknięty jak Nickelback, „Onet Muzyka”, 2 sierpnia 2004 [dostęp 2018-03-13] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-13] (pol.).
- ↑ a b Oddział Zamknięty – Party, Andzia i ja, Inne... [online], Discogs [dostęp 2019-06-22] (ang.).
- ↑ a b Various - Jest Taki Dom. 2006. [dostęp 2023-06-02].
- ↑ Oddział Zamknięty przed Guns N' Roses, „Onet Kultura”, 19 maja 2006 [dostęp 2018-08-19] (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty supportem dla Scorpions – Żużel w Ostrowie Wielkopolskim – ŻKS Ostrovia KM Ostrów klub – ostrowskizuzel.pl [online], www.ostrowskizuzel.pl [dostęp 2018-08-26] .
- ↑ Nowe gwiazdy w Węgorzewie [online], muzyka.wp.pl [dostęp 2020-03-20] (pol.).
- ↑ a b odSluchane, strona 4 [online], www.odsluchane.eu [dostęp 2018-03-23] (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty [online], Ipla.tv [dostęp 2021-01-30] .
- ↑ Oddział Zamknięty cz.2 [online], Ipla.tv [dostęp 2021-01-30] .
- ↑ Oddział Zamknięty, Jarek Wajk w Dęblinie – 04.10.2014 [online], www.koncertomania.pl [dostęp 2021-01-30] (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty w Warszawie – 07.06.2014 [online], www.koncertomania.pl [dostęp 2021-01-30] (pol.).
- ↑ ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY + Krzysztof Wałecki (PL) :: Dolański GRÓM [online], www.grom.cz [dostęp 2021-01-30] .
- ↑ Oddział Zamknięty i Stan Borys na Nocy Wolności w Olsztynie [online], orientacja.pl [dostęp 2021-01-30] .
- ↑ Oddział Zamknięty – duże zmiany w składzie zespołu. Nowa płyta już niebawem – kiedy premiera?, „EskaROCK” [dostęp 2018-08-19] (pol.).
- ↑ Natalia, Rock Opole 2015. Giganci rocka na błoniach politechniki [zdjęcia], „opole.naszemiasto.pl”, 7 czerwca 2015 [dostęp 2018-08-19] (pol.).
- ↑ muzyka – Jarek Wajk reloaded – W.A.J.K acoustic rock band 2020-01-19 20:00:00 Pracovnia Art-Club [online], Najlepsze imprezy w Polsce, 17 stycznia 2020 [dostęp 2021-01-30] (pol.).
- ↑ INTERIA.PL, Oddział Zamknięty: Krzysztof Wałecki powraca! [online] [dostęp 2018-08-18] (pol.).
- ↑ INTERIA.PL, Oddział Zamknięty na Przystanku Woodstock 2017: Zaręczyny na scenie [online] [dostęp 2018-08-19] (pol.).
- ↑ 10. Polski Top Wszech Czasów w Trójce. Wyniki, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2018-08-19] .
- ↑ Oddział Zamknięty – "Wola Porozumienia '80" 31.08.2018 | Muzykoholicy.com, „Muzykoholicy.com”, 30 sierpnia 2018 [dostęp 2018-11-01] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-22] (pol.).
- ↑ Dni Dęblina 2019. W niedzielę Oddział Zamknięty i Elektryczne Gitary [online], t.deblin24.eu .
- ↑ Koncert 'Polskę Kocham. 30 lat wolności': Zobacz wszystkie występy [WIDEO] [online], Złote Przeboje (pol.).
- ↑ KOMBI I ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY W OSTRÓDZIE [online], Ostróda News, 9 lipca 2020 [dostęp 2020-07-22] (pol.).
- ↑ a b Redakcja, Grzegorz "Ornette" Stępień: W zespole Oddział Zamknięty mogłem wszystko. Zrozumiałem czym jest Klub 27 [online], Bochnia Nasze Miasto, 20 marca 2020 [dostęp 2020-04-03] (pol.).
- ↑ Ryszarda Wojciechowska , TOP OF THE TOP Sopot Festival 2021. Wieczór pełen emocji, wzruszeń i gwiazd. Tak minął pierwszy festiwalowy dzień w Operze Leśnej! [online], Dziennik Bałtycki, 18 sierpnia 2021 [dostęp 2021-08-25] (pol.).
- ↑ a b c Oddział Zamknięty. Napiętnowani marzeniami [online], Oficjalnia strona Wydawnictwa SQN | www.wsqn.pl [dostęp 2021-12-17] (pol.).
- ↑ a b Popek przerabia kolejny klasyk - CGM.pl [online], CGM, 13 sierpnia 2023 [dostęp 2024-04-16] (pol.).
- ↑ ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY / Znak towarowy słowny R.299796 [online], Urząd Patentowy RP, 29 grudnia 2017 [dostęp 2022-09-26] .
- ↑ JARY ODDZIAŁ ZAMKNIĘTY / Znak towarowy słowny R.299795 [online], Urząd Patentowy RP, 29 grudnia 2017 [dostęp 2022-09-26] .
- ↑ Jedna nazwa, dwa polskie zespoły. Wewnętrzne konflikty znanych grup [online], Onet Kultura, 19 września 2017 [dostęp 2020-07-14] (pol.).
- ↑ Skłóceni muzycy walczą o piosenki. „Kto pierwszy, ten lepszy. A kto drugi – idzie do sądu" [online], kultura.gazetaprawna.pl, 14 marca 2020 [dostęp 2021-08-27] (pol.).
- ↑ Nie żyje Wiesław Jacek Gola, były perkusista Oddziału Zamkniętego i Lady Pank. [VIDEO] * eskarock.pl [online], web.archive.org, 4 lutego 2015 [dostęp 2024-04-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-02-04] .
- ↑ Oddział Zamknięty [online], www.facebook.com [dostęp 2018-11-01] (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty [online], www.facebook.com [dostęp 2018-11-01] (pol.).
- ↑ Platynowe płyty CD przyznane w 2022 roku [online], ZPAV [dostęp 2022-04-06] .
- ↑ Oddział Zamknięty - Reda Nocą. 1984. [dostęp 2023-07-05].
- ↑ Oddział Zamknięty - Reda By Night. 1985. [dostęp 2023-07-05].
- ↑ Oddział Zamknięty – Koncert W Stodole [online], Discogs [dostęp 2019-06-22] (ang.).
- ↑ Złote płyty CD przyznane w 2022 roku [online], ZPAV [dostęp 2022-06-02] .
- ↑ Oddział Zamknięty – Polski Rock 4. CD [online], Discogs [dostęp 2019-06-22] (ang.).
- ↑ Przeboje Polskiego Rocka – Agnieszka (1994, CD). [dostęp 2021-05-22].
- ↑ «25 x Wolność 1989-2014» [CD] Wykonawca: Various • DVDmax.pl [online], www.dvdmax.pl [dostęp 2021-05-22] .
- ↑ LP3 – Statystyki dla wykonawcy Oddział Zamknięty. lp3.polskieradio.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-07-13)]. (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty – Nikt Nie Zauważy... Kiedy Wyjdę / Drzewo [online], Discogs [dostęp 2018-11-01] (ang.).
- ↑ Oddział Zamknięty – Szkoła naszym życiem jest – Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2019 [online], Oddział Zamknięty – Szkoła naszym życiem jest | ZPR-Records | 1997 | ZPR – S 04 | Archiwum Polskiego Rocka 1961 – 2019 [dostęp 2019-07-15] [zarchiwizowane z adresu 2019-07-15] (pol.).
- ↑ Oddział Zamknięty – Świat Jest Dla Ciebie [online], Discogs [dostęp 2018-11-01] (ang.).
- ↑ Oddział Zamknięty – Nie Mów Nie [online], Discogs [dostęp 2018-11-01] (ang.).
- ↑ Oddział Zamknięty – Zapach i śmiech – forum.sebastos.pl [online], forum.sebastos.pl [dostęp 2018-03-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-03-24] (pol.).
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Oficjalna strona zespołu
- Oddział Zamknięty w bazie Archiwum Polskiego Rocka
- Oddział Zamknięty w bazie Discogs (ang.)