Tajfun (nowela) – Wikipedia, wolna encyklopedia
Tajfun (Typhoon) – nowela Josepha Conrada[1], opublikowana w 1902 najpierw w odcinkach, a następnie w postaci książkowej, a potem włączona do tomu Tajfun i inne opowiadania (Typhoon and Other Stories, 1903).
Pierwsze polskie tłumaczenie ukazało się w 1926 nakładem Towarzystwa Księgarzy Polskich na Kresach w przekładzie Jerzy Bohdan Rychlińskiego, potem tłumaczyła utwór także Halina Najder[2].
Fabuła
[edytuj | edytuj kod]Utwór opowiada o zmaganiach statku Nan-Shan dowodzonego przez kapitana MacWhirra z wyjątkowo silną morską burzą. Pozornie prosty utwór o tematyce marynistycznej, w rzeczywistości jest tekstem o naturze ludzkiej. Załoga statku, a szczególnie kapitan w obliczu zagrożenia mają okazję sprawdzić się i pokonać żywioł. Kapitan, który od wielu lat pracuje na morzu, ale którego wiedza o tajfunach pochodzi głównie z podręczników, „podejmuje wyzwanie rzucone mu przez los, sam chce «dotknąć» i nazwać to, co nieznane”[3].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zdzisław Najder: Józef Teodor Konrad Korzeniowski (Joseph Conrad). culture.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).
- ↑ Tajfun. Biblioteka Narodowa. [dostęp 2020-06-24]. (pol.).
- ↑ Olszewska ↓, s. 8, 9.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Joseph Conrad: Typhoon, and Other Stories. Archive.org, 1925. [dostęp 2017-02-20]. (ang.).
- Maria Jolanta Olszewska: O Tajfunie Josepha Conrada. Raz jeszcze. polon.uw.edu.pl. [dostęp 2017-02-20]. (pol.).