Tomb Raider (seria) – Wikipedia, wolna encyklopedia
Logotypy serii z różnych jej okresów, kolejno (od góry): 1996-2000, 2002-2007, 2009, od 2013 | |
Producenci | |
---|---|
Wydawcy | |
Pierwsza gra serii | Tomb Raider (1996) |
Ostatnia gra serii | Shadow of the Tomb Raider (2018) |
Platformy | Android, Dreamcast, Game Boy Advance, Macintosh, OS X, MS-DOS, Microsoft Windows, GameCube, Nintendo DS, PlayStation, PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation 5, PlayStation Portable, Sega Saturn, Wii, Windows Mobile, Xbox, Xbox 360, Xbox One, Xbox Series X/S, Linux, Nintendo Switch |
Gatunek |
Tomb Raider (wymowa: /tuːmɹeɪdɚ/) – seria gier komputerowych, komiksów, powieści i filmów opowiadających o przygodach fikcyjnej, brytyjskiej archeolog Lary Croft. Od ukazania się pierwszej części serii w 1996 seria stała się dochodową marką wykorzystującą różne media, zaś Lara stała się jedną z głównych ikon przemysłu gier komputerowych[1]. W 2006 znalazła się w Księdze rekordów Guinnessa, gdzie określono ją jako „bohaterkę gry komputerowej, która odniosła największy sukces w realnym życiu” (Most Successful Human Videogame Heroine)[2].
Sześć pierwszych gier z cyklu stworzonych zostało przez Core Design, kolejne pięć przez Crystal Dynamics, a dwunasta – przez Eidos Montréal. Pierwsze dziewięć wydało Eidos Interactive, które posiada prawa do znaku handlowego Tomb Raider oraz związanych z serią postaci. W 2009 wydawca został kupiony przez Square Enix, który wydał kolejne części serii. Gry z serii sprzedały się w łącznej liczbie ponad 85 mln egzemplarzy (stan na 2021 rok), co czyni Tomb Raidera jedną z najlepiej sprzedających się serii gier komputerowych w historii[3]. Najwyższe wyniki sprzedaży osiągnął reboot serii z 2013, Tomb Raider, który znalazł ponad 14,5 mln nabywców[4].
Na podstawie gier stworzono trzy pełnometrażowe filmy aktorskie. W pierwszych dwóch (Lara Croft: Tomb Raider oraz Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia) w postać Lary Croft wcieliła się Angelina Jolie, a w trzecim filmie (Tomb Raider) – Alicia Vikander.
14 lutego 2024 premierę miała kompilacja Tomb Raider I–III Remastered zawierająca zremasterowane wersje trzech pierwszych części gry[5]. Na 14 lutego 2025 zaplanowano premierę pakietu Tomb Raider IV–VI Remastered z odświeżonymi trzema kolejnymi częściami gry. Za obie kompilacje odpowiada producent gier Crystal Dynamics i firma Aspyr Media.
Scenariusze
[edytuj | edytuj kod]Istnieją cztery różne wersje biografii Lary. Pierwszy życiorys Croft został opowiedziany w pierwszych sześciu częściach gry. Drugi scenariusz stanowią gry Legenda i Underworld oraz dwa filmy kinowe: Lara Croft: Tomb Raider i Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia. Choć gra Anniversary jest remakiem pierwszej części Tomb Raidera z 1996), to historia opowiedziana w grze została skorygowana, aby pasowała do drugiego scenariusza, choć nie zawiera wyraźnych odwołań do fabuły Legendy. Pierwszy scenariusz często nazywany jest „scenariuszem Core Design”, a drugi – „scenariuszem Crystal Dynamics”. Różnice w nich są szczególnie zauważalne w przypadku postaci Lary, co tyczy się zarówno jej przeszłości, jak i osobowości. W drugim scenariuszu, a także w filmach, podaje się, że ojciec Lary zginął w Kambodży. Gry z serii stworzone przez Crystal Dynamics w wielu aspektach powiązane są z filmami, bo chciano zachować pomiędzy nimi swego rodzaju spójność, stąd też np. wygląd rezydencji Croftów w Legendzie i Anniversary jest podobny do tego znanego z pierwszych dwóch filmów.
Trzeci scenariusz to wersja komiksowa z komiksów wydawanych przez Top Cow. Między drugim i trzecim scenariuszem następuje rozbieżność dotycząca okoliczności śmierci rodziców Lary – w komiksach podano, że Lara straciła rodziców i narzeczonego w katastrofie samolotu, gdy miała 21 lat, z kolei w Legendzie matka Lary ginie w katastrofie samolotowej, podczas gdy jej córka ma dziewięć lat.
W 2013 premierę miał restart serii z zupełnie nowym, czwartym scenariuszem, który został ujawniony na łamach magazynu „Game Informer”. Lara Croft (postać niepowiązana z poprzednimi trzema) po ukończeniu studiów w wieku 21 lat wyrusza na ekspedycję na jedną z Wysp Japońskich Yamatai, aby udowodnić znajomym, że nadaje się do archeologii. Dopływając do wyspy, statek wpada w środek burzy sztormowej i tonie, ale Lara ratuje się i dociera na wyspę, gdzie zostaje ogłuszona i porwana, a po ucieczce musi przetrwać w niekorzystnych warunkach, walczyć z mieszkańcami wyspy i znaleźć przyjaciół. W tym scenariuszu rodzice Lary zaginęli i są poszukiwani, a mimo ich bogactwa Lara na zapłacenie za studia pracowała sama. Nie chciała wziąć pieniędzy rodziców, gdyż w ten sposób przyznałaby, że oni nie żyją.
Lara Croft
[edytuj | edytuj kod]Główną bohaterką Tomb Raidera jest Lara Croft, atrakcyjna i inteligentna brytyjska archeolożka poszukująca starożytnych skarbów[6]. Postać została stworzona przez projektanta pracującego dla firmy Core Design, Toby’ego Garda, wyewoluowała z wielu pomysłów odrzuconych ze wczesnych koncepcji[7].
Zazwyczaj przedstawiana jest w brązowych szortach, niebieskim topie, z brązowym plecakiem oraz dwiema kaburami na broń. W poszczególnych częściach serii wygląd bohaterki ulegał drobnym zmianom, który dostosowywany był do rosnących możliwości komputerów (poprawienie animacji, wygładzenie rysów twarzy, poruszające się włosy) i oczekiwań fanów (przesadnie powiększany biust, który ostatecznie zmniejszono).
W rolę Lary Croft wcieliło się kilka modelek, w tym m.in. brytyjskie aktorki Nell McAndrew i Rhona Mitra (pierwsza oficjalna modelka Lary) oraz brytyjskie modelki Katie Price[8] i Alison Carroll (oficjalne wcielenie Croft w latach 2008–2010)[9][10][11]. Postać Lary w filmach kinowych zagrała amerykańska aktorka Angelina Jolie i szwedzka aktorka Alicia Vikander[12][13][14].
Gry z serii
[edytuj | edytuj kod]Gry wieloplatformowe
[edytuj | edytuj kod]- 1996: Tomb Raider
- 1997: Tomb Raider II
- 1998: Tomb Raider III
- 1999: Tomb Raider: The Last Revelation
- 2000: Tomb Raider: Chronicles
- 2003: Tomb Raider: The Angel of Darkness
- 2006: Tomb Raider: Legenda
- 2007: Tomb Raider: Anniversary
- 2008: Tomb Raider: Underworld
- 2013: Tomb Raider
- 2015: Rise of the Tomb Raider
- 2018: Shadow of the Tomb Raider
- 2010: Lara Croft and the Guardian of Light
- 2014: Lara Croft and the Temple of Osiris
- 2015: Lara Croft Relic Run
- 2015: Lara Croft GO
- 1998: Tomb Raider: Unfinished Business
- 1998: Tomb Raider II: The Golden Mask
- 2000: Tomb Raider III: The Lost Artifact
- 2009: Tomb Raider: Underworld: Beneath the Ashes
- 2009: Tomb Raider: Underworld: Lara’s Shadow
- 2016: Rise of the Tomb Raider: Baba Yaga – Świątynia wiedźmy[15]
- 2016: Rise of the Tomb Raider: Przebudzenie zimnej ciemności[16]
- 2016: Rise of the Tomb Raider: Więzy krwi
- 2016: Rise of the Tomb Raider: Koszmar Lary
- 2018: Shadow of the Tomb Raider: Kuźnia
- 2018: Shadow of the Tomb Raider: Filar
- 2019: Shadow of the Tomb Raider: Koszmar
- 2019: Shadow of the Tomb Raider: Cena przetrwania
- 2019: Shadow of the Tomb Raider: Serce węża
- 2019: Shadow of the Tomb Raider: Wielki Kajman
- 2019: Shadow of the Tomb Raider: Droga do domu
Gry przeznaczone na konsole przenośne
[edytuj | edytuj kod]- 1996: Tomb Raider (Nokia N-Gage)
- 2000: Tomb Raider (GameBoy Color)
- 2001: Tomb Raider: Curse of the Sword (GameBoy Color)
- 2002: Tomb Raider: The Prophecy (GameBoy Advance)
- 2006: Tomb Raider: Legenda (Nintendo DS, PlayStation Portable)
- 2007: Tomb Raider: Anniversary (PlayStation Portable)
- 2008: Tomb Raider: Underworld (Nintendo DS)
Gry przeznaczone na telefony komórkowe
[edytuj | edytuj kod]- 2003: Tomb Raider: The Osiris Codex
- 2004: Tomb Raider: Quest for Cinnabar
- 2004: Tomb Raider: Elixir of Life
- 2006: Tomb Raider: Puzzle Paradox
Remastery
[edytuj | edytuj kod]Cechy gier
[edytuj | edytuj kod]Pierwsza część wydana została na platformy Sega Saturn, PlayStation i PC. Gry przedstawiają świat w 3D, na który składa się seria grobowców i innych lokacji, przez które gracz musi przeprowadzić Larę Croft[18]. Bohaterka po drodze zabija niebezpieczne zwierzęta i inne istoty, zbiera przedmioty i rozwiązuje łamigłówki, aby uzyskać dostęp do nagrody, zwykle będącej potężnym artefaktem[18][19]. W późniejszych grach przeciwnikami Lary są głównie ludzie. Rozgrywka The Angel of Darkness została wzbogacona o elementy cRPG, dzięki którym gracz umożliwia Larze interakcję z innymi osobami[20].
Tomb Raider jest strzelanką trzecioosobową, w której gracz stale widzi główną bohaterkę – kamera podąża za nią, zwykle pokazując świat sponad jej ramienia lub zza pleców[18]. Lara może biegać, chodzić, przeskakiwać nad rozpadlinami, przesuwać się na półkach skalnych i innych występach, wykonywać przewroty, pływać, skakać do przodu i do tyłu oraz przesuwać kamienne bloki[21][22], a także – przy odpowiedniej kombinacji przycisków – stanąć na rękach z pozycji wiszącej albo skoczyć do wody[23], przy czym dwie ostatnie umiejętności są czysto estetyczne i nie pełnią żadnej funkcji w grze. Każda kolejna gra wprowadzała nowe ruchy Lary. W trzeciej części Tomb Raidera twórcy wprowadzili możliwość pełzania, i chodzenia w zwisie, a także bieganie sprintem[24]. Od czwartej części gry Lara może też zeskakiwać z lin, wykonując salto w tył, obrócić się w powietrzu i chwycić znajdującą się za nią krawędź. W piątej części gry Lara ma możliwość chodzenia po linie, huśtania się na drążku i atakowania z ukrycia[25][26]. W szóstej części gry twórcy poszerzyli ruchy Lary o przyleganie do ścian, skradanie się, walkę wręcz i czołganie się[27][28]. W siódmej części gry Lara po raz pierwszy ma do dyspozycji elektromagnetyczny chwytak[29][30], który może przyczepić do metalowych przedmiotów, używając go jako liny lub aby przyciągać do siebie metalowe obiekty i przeciwników.
Do ukazania się gry The Angel of Darkness serię charakteryzowała budowa świata oparta na sześcianach, a stopnie, ściany i sufity były umieszczone pod kątem 90° względem siebie, choć projektanci gry stosowali różne techniki, by to zamaskować. Powodem tej ortogonalności może być fakt, że twórcy rozszerzyli do grafiki 3D wcześniejsze dwuwymiarowe gry platformowe, co jest widoczne w rozgrywce Tomb Raidera, która przypomina gry, takie jak Prince of Persia czy Flashback skupiające się na skakaniu na czas przeplatanym walką. W grze The Angel of Darkness twórcy znacznie poprawili grafikę, m.in. postacie złożyli z 5000 wielokątów, a także dodali dokładniejsze tekstury[28][31][32]. Rozgrywka w siódmej części gry została wzbogacona o elementy quick time event, będące formą interaktywnego przerywnika filmowego.
Każda kolejna gra wprowadzała również nowe bronie. W pierwszych pięciu częściach Lara domyślnie korzysta z dwóch pistoletów z nieograniczoną amunicją[19][33]. Dodatkowymi broniami w pierwszej części gry są: strzelba, dwa colty pythony i dwa uzi[23]. Do drugiej części dodano: dwa pistolety automatyczne, karabin M16, wyrzutnię rakiet i wyrzutnię harpunów, używaną podczas walki pod wodą[34][35]. W trzeciej części gracz ma do dyspozycji dodatkowo pistolet maszynowy MP5[24]. W piątej części gry gracz dysponuje celownikiem laserowym, który umożliwia Larze strzelanie z daleka do celu[36][37].
Fabuła opiera się zazwyczaj na zadaniu zdobycia potężnego artefaktu, nim zrobi to przeciwnik chcący wykorzystać go do własnych celów. Artefakty zazwyczaj posiadają mistyczne moce i mogą mieć nadprzyrodzone, a nawet obce pochodzenie. Przeciwnicy często używają artefaktu lub jego części jako broni albo do tworzenia mistycznych potworów, stworzeń i mutantów, które Lara musi pokonywać podczas swojej podróży.
Gracz podczas rozgrywki może szukać ukrytych skarbów[34][38], których zebranie nagradzne jest zapasami bądź bronią, a także nowymi strojami. W szóstej części gry zrezygnowano ze znajdziek[39], ale przywrócono je w kolejnej odsłonie serii.
Tomb Raider na przenośnych konsolach
[edytuj | edytuj kod]W 1997 pojawiła się wersja na przenośną konsolę GameBoy Color. Była to standardowa gra platformowa bazująca na fabule pierwowzoru. W 2002 na przenośną konsolę GameBoy Advance pojawiła się gra Tomb Raider: The Prophecy. Gra była podobna do tej wydanej w 1997, miała jednak lepszą grafikę, a fabuła nie odnosiła się do pierwszej części. Pod koniec 2003 na konsoli Nokia N-Gage pojawiła się dokładna konwersja pierwszego Tomb Raidera, później dostępna na konsoli PSP. Oprócz części przeznaczonych wyłącznie na konsole przenośne, dostępna jest także Legenda na Nintendo DS i PlayStation Portable, Anniversary na PSP oraz Underworld na DS.
Adaptacje
[edytuj | edytuj kod]Komiksy
[edytuj | edytuj kod]W grudniu 1997 wydawnictwo Top Cow wydało komiks pt. Tomb Raider/Witchblade, którego scenarzystą i rysownikiem był Michael Turner. Komiks przedstawiał przygody Lary Croft i Sary Pezzini. Odpowiadając na popularność publikacji, w 1998 premierę miała kontynuacja pt. Witchblade/Tomb Raider. Gdy i on dobrze się sprzedał, wydawnictwo postanowiło co miesiąc wydawać komiks poświęcony przygodom Lary Croft. Scenarzystą serii był Dan Jurgens, a rysownikiem – Andy Park, którzy stworzyli kilkanaście komiksów, a później przekazali swoje zadania innym autorom. Do 2005 wydano ok. 50 komiksów z serii Tomb Raider, 12 komiksów z serii Tomb Raider: Journeys oraz około 20 wydań specjalnych.
Na polskim rynku wydanych zostało tylko kilkanaście komiksów. W 2002 zaprzestano wydawania komiksów Tomb Raider, co tłumaczono niskimi zyskami i słabą podażą. Komiks prawdopodobnie i tak nie przetrwałby kolejnego roku, kiedy to nieudany The Angel of Darkness mocno osłabił zainteresowanie tak serią, jak i wszystkim, co z nią związane.
W lutym 2014 zaczęła ukazywać się nowa seria komiksów oparta na reboocie serii z 2013. Do 2019 dzięki wydawnictwu Dark Horse Comics wydano 39 komiksów prezentujących wydarzenia pomiędzy grami Tomb Raider, Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider. Między październikiem 2015 a lutym 2016 wydano również pięć komiksów inspirowanych klasycznymi przygodami Lary Croft[40].
Filmy
[edytuj | edytuj kod]W 2001 premierę miał film Lara Croft: Tomb Raider, w którym tytułową rolę zagrała amerykańska aktorka Angelina Jolie[12][13]. Film znacznie odbiegał od fabuły przedstawionej w grach. Filmowa adaptacja gry, która osiągnęła największy sukces pod względem finansowym w Stanach Zjednoczonych, zarabiając ponad 131 mln dolarów[41].
W 2003 premierę miała druga część filmu – Kolebka życia, ponownie z Angeliną Jolie w roli głównej[13]. Film nie powtórzył sukcesu komercyjnego pierwszej części, a zyski nie pokryły kosztów produkcji, o co producenci obwiniali słabo przyjętą szóstą część gry komputerowej, która została wydana w tym samym okresie.
W 2013 poinformowano, że wytwórnia MGM przejęła od GK Films prawa do kolejnej adaptacji filmowej serii, która ma być rebootem[42]. Premiera filmu Tomb Raider odbyła się 2 marca 2018, a w postać Lary Croft wcieliła się szwedzka aktorka Alicia Vikander[43]. Film zwrócił koszty swojej produkcji, a w serwisie Rotten Tomatoes okazał się najlepiej ocenianą ekranizacją gry komputerowej w historii[44].
W 2019 rozpoczęto pracę nad czwartym filmem, będącym kontynuacją filmu Tomb Raider z 2018[45]. Zdjęcia do filmu miały rozpocząć się w kwietniu 2020, jednak prace przerwano z powodu pandemii COVID-19. W roli Lary miała powrócić Alicia Vikander, a w roli Any miała wystąpić Kristin Scott Thomas. Film miał bazować na wydarzeniach z gier Rise of the Tomb Raider i Shadow of the Tomb Raider[46]. W 2022 poinformowano o anulowaniu filmu i odebraniu praw do produkowania ekranizacji marki wytwórni MGM[47].
W 2023 Amazon nabył prawa do wyprodukowania czwartego filmu[48].
Książki
[edytuj | edytuj kod]Na mocy porozumienia Eidos Interactive i wydawnictwa Ballantine Books, w latach 2003-2004 powstały trzy książki, z których każda przedstawia autonomiczną przygodę, nieprezentowaną wcześniej w grach. Pierwsza z książek, The Amulet of Power, stanowi pomost między The Last Revelation a The Angel of Darkness[49]. Dodatkowo powstały jeszcze cztery książki na kanwach scenariuszy filmów.
Dzięki porozumieniu Square Enix i wydawnictwa Penguin Random House, w 2014 ukazała się książka Tomb Raider: The Ten Thousand Immortals prezentująca wydarzenia rozgrywające się po grze Tomb Raider[50].
W 2016 ukazała się książka Lara Croft and the Blade of Gwynnever inspirowana klasycznymi przygodami Lary Croft[51]. W 2018 premierę miała książka Tomb Raider: Path of the Apocalypse, która prezentowała wydarzenia między wizytą Lary Croft na meksykańskiej wyspie Cozumel, a rozbiciem samolotu w Amazonii w Peru w grze Shadow of the Tomb Raider[52].
Seriale
[edytuj | edytuj kod]W 2007 stworzono 10-odcinkowy serial animowany Revisioned: Tomb Raider, którego każdy odcinek opowiadał o nieopowiedzianej wcześniej przygodzie z różnych momentów z życia Lary Croft[53].
W 2021 zapowiedziano serial animowany o przygodach Lary Croft po wydarzeniach z gry Shadow of the Tomb Raider[54]. Ogłoszono, że za sprawą serialu do serii wróci postać Zipa, znanego z gier Tomb Raider: Chronicles, Tomb Raider: Legenda i Tomb Raider: Underworld[55]. Choć premiera serialu planowana była na 2023[56], Tomb Raider: Legenda Lary Croft ukazał się dopiero 10 października 2024 na platformie Netflix.
W 2023 poinformowano, że Amazon zakupił prawa do wyprodukowania aktorskiego serialu opartego na Tomb Raiderze[57].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Seria Tomb Raider – seria gier. Gry-Online. [dostęp 2016-05-06].
- ↑ Guy Cocker: Lara Croft earns Guinness World Record. GameSpot, 2006-04-20. [dostęp 2016-05-06].
- ↑ https://www.tombraiderchronicles.com/headlines4326.html
- ↑ https://tombraider25.square-enix-games.com/en-us/tr2013/blog/treasure-hunters-2013/
- ↑ Tomb Raider I-III Remastered Starring Lara Croft [online], www.metacritic.com [dostęp 2024-10-15] (ang.).
- ↑ Lara Croft: Tomb Raider – film przygodowy. [w:] Teleman [on-line]. teleman.pl. [dostęp 2020-05-02]. (pol.).
- ↑ Greg Howson: Lara’s creator speaks. The Guardian, 2006-04-18. [dostęp 2008-12-02]. (ang.).
- ↑ Baxter 2024 ↓, s. 82.
- ↑ Modelki wcielające się w Larę Croft - co dziś robią i jak wyglądają? [online], ppe.pl [dostęp 2024-04-26] .
- ↑ The new Lara Croft is unveiled as a former gymnast... from Croydon!. Daily Mail, 11 sierpnia 2008. [dostęp 2008-09-27]. (ang.).
- ↑ Anita Singh: New Lara Croft unveiled for latest Tomb Raider video game. Telegraph, 11 sierpnia 2008. [dostęp 2008-09-27]. (ang.).
- ↑ a b Lara Croft – Tomb Raider (2001). [w:] Rotten Tomatoes [on-line]. rottentomatoes.com. [dostęp 2020-05-03]. (pol.).
- ↑ a b c Sarah Larter, Mike Flynn: Lara Croft: Tomb Raider – The Official Film Companion. Londyn: Carlton Books Limited, 2001, s. 42. ISBN 83-237-9954-7.
- ↑ Alicia Vikander to Star as Lara Croft in 'Tomb Raider'.
- ↑ Rise of the Tomb Raider: Baba Yaga – Świątynia wiedźmy. Gry-Online. [dostęp 2019-02-27].
- ↑ Rise of the Tomb Raider – znamy datę premiery dodatku Cold Darkness Awakened. Gry-Online, 2016-03-22. [dostęp 2016-04-18].
- ↑ Michael McWhertor , The Tomb Raider that tried to kill off Lara Croft is getting a remaster [online], polygon.com, 11 października 2024 [dostęp 2024-10-15] (ang.).
- ↑ a b c Tomb Raiders: Lara Croft and the Temples of Doom. „Electronic Gaming Monthly”, s. 88–89, wrzesień 1996. Ziff Davis. [dostęp 2020-06-06]. (ang.).
- ↑ a b Rob Bright. Bikini Girls with Machine Guns. „Sega Saturn Magazine”, s. 58–61, sierpień 1996. Emap International Limited. (ang.).
- ↑ Zodiac, Poradnik do gry – Szczypta informacji | Tomb Raider The Angel of Darkness, [w:] Gry-Online [online], gry-online.pl, 22 sierpnia 2003 [dostęp 2020-04-16] .
- ↑ Hamish Todd: Untold Riches: The Intricate Platforming of “Tomb Raider”. [w:] Gamasutra [on-line]. 2013-03-01. [dostęp 2015-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-09)]. (ang.).
- ↑ Core Design: Tomb Raider: PC Manual. Eidos Interactive, 1996, s. 5–8. (ang.).
- ↑ a b Previous Adventures. W: Mathieu Daujam, James Price: Lara Croft: Tomb Raider Legend Complete Guide. Piggyback Interactive, 2006-04-11, s. 174–177. ISBN 1-9035-1181-X. (ang.).
- ↑ a b Tomb Talk. [w:] IGN [on-line]. ign.com, 1998-11-04. [dostęp 2020-04-20]. (ang.).
- ↑ Vincent Lopez: Tomb Raider: Chronicles Interview. [w:] IGN [on-line]. ign.com, 2000-10-19. [dostęp 2020-04-25]. (ang.).
- ↑ Adrian Smith On The Tomb Raider Chronicles – Part 1 (Page 2 of 3). [w:] GameSpot [on-line]. gamespot.co.uk, 2000-09. [dostęp 2020-04-25]. (ang.).
- ↑ Jacek Hałas „Stranger”, Tomb Raider: The Angel of Darkness – recenzja gry, [w:] Gry-Online [online], gry-online.pl, 12 sierpnia 2003 [dostęp 2020-04-18] .
- ↑ a b Patryk Jankowski , RetroStrefa – Tomb Raider: The Angel of Darkness, [w:] MiastoGier.pl [online], miastogier.pl, 10 kwietnia 2014 [dostęp 2020-04-18] .
- ↑ Eidos na E3 – Tomb Raider: Legend. gry-online.pl, 2005-05-19. [dostęp 2020-08-12]. (pol.).
- ↑ eLKaeR: Tomb Raider: Legend nareszcie oficjalnie. gry-online.pl, 2005-04-01. [dostęp 2020-08-12]. (pol.).
- ↑ Angel of Darkness, [w:] gaminghorizon.com [online], features.gaminghorizon.com, 17 grudnia 2002 [dostęp 2020-04-18] [zarchiwizowane z adresu 2002-12-17] (ang.).
- ↑ Johnny Minkley , Grzegorz Kornacki (tłum.), "Lara jest moim życiem!" – wywiad z Jeremym Heath-Smith'em [sic!], [w:] totalvideogames.com [online], laracroft.pl [dostęp 2020-04-18] .
- ↑ Wookie_LG, Recenzja gry Tomb Raider: The Angel of Darkness (2003) – Skok na główkę, [w:] Filmweb [online], filmweb.pl, 30 sierpnia 2011 [dostęp 2020-04-18] .
- ↑ a b Kip Ward: “Tomb Raider II Gold”: Prima’s Official Strategy Guide. Rocklin: Prima Games, 1999, s. 2–5. ISBN 978-0761522713. (ang.).
- ↑ Tomb Raider II: Starring Lara Croft. [w:] Croft Generation [on-line]. [dostęp 2024-02-09]. (ang.).
- ↑ Paweł Prestidigitator „Prestidigitator”: Tomb Raider 5: Chronicles – recenzja gry. [w:] Gry-Online [on-line]. gry-online.com, 2001-02-12. [dostęp 2016-07-07]. (pol.).
- ↑ Erik Peterson: Tomb Raider: Chronicles (PC). IGN, 2000-12-05. [dostęp 2016-07-07]. (ang.).
- ↑ An older interview we did with Andy Sandham about Tomb Raider Chronicles. tombraider-of-coredesign.tumblr.com. [dostęp 2020-04-25]. (ang.).
- ↑ K@t, Definitywne podsumowanie serii "TR", odc. 6 [online], laracroft.pl [dostęp 2023-05-29] (pol.).
- ↑ Tomb Raider | Dark Horse Digital Comics. digital.darkhorse.com. [dostęp 2019-03-05].
- ↑ Video Game Adaptation Movies at the Box Office – Box Office Mojo. www.boxofficemojo.com. [dostęp 2019-03-05].
- ↑ MGM przejmuje reboot "Tomb Raidera". Filmweb, 2013-03-28. [dostęp 2013-06-13]. (pol.).
- ↑ Travis Clark, Jason Guerrasio: A look at the epic rise of 29-year-old Swedish actress Alicia Vikander, who has already won an Oscar and now stars as Lara Croft in 'Tomb Raider'. Business Insider. [dostęp 2019-03-05].
- ↑ 47 Video Game Movies Ranked Worst to Best. [dostęp 2019-03-05]. (ang.).
- ↑ Mike Fleming Jr, Mike Fleming Jr: MGM & Warner Bros Starts Climb Toward ‘Tomb Raider 2,’ Amy Jump To Write Script. Deadline, 2019-04-12. [dostęp 2019-04-12]. (ang.).
- ↑ Upcoming Tomb Raider Movie Sequel Will Adapt Last Two Games Of Rebooted Trilogy. LADbible. [dostęp 2020-02-16]. (ang.).
- ↑ Tomb Raider Sequel Movie Report Details Why It Was Canceled [online], GAMING [dostęp 2022-09-14] (ang.).
- ↑ Amazon chcę zrobić z Tomb Raider "markę w stylu Marvela". Dlatego powstaje też serial i film [online], PlanetaGracza.pl, 31 stycznia 2023 [dostęp 2023-02-13] (pol.).
- ↑ Tomb Raider Books [online], www.goodreads.com [dostęp 2022-09-14] .
- ↑ The Ten Thousand Immortals (Tomb Raider). Amazon. [dostęp 2019-03-05].
- ↑ Lara Croft and the Blade of Gwynnever. Amazon. [dostęp 2019-03-05].
- ↑ Shadow of the Tomb Raider. Goodreads. [dostęp 2019-03-05].
- ↑ Revisioned: Tomb Raider. Acme Filmworks, GameTap Entertainment, Turner Studios. 2007-07-10. [dostęp 2022-09-14].
- ↑ Community Update: Tomb Raider 25 Year Celebration. [dostęp 2022-09-14].
- ↑ Tomb Raider Anime For Netflix Brings Back Jonah And Zip [online], GameSpot [dostęp 2022-09-14] (ang.).
- ↑ Kelly M , Everything You Need to Know About Netflix’s ‘Tomb Raider’ Series [online], Tomb Raider Horizons, 2 maja 2022 [dostęp 2022-09-14] (ang.).
- ↑ Wojtini Opublikowano 28 stycznia 2023 08:26, Tomb Raider otrzyma serial aktorski na Amazonie! [online], IGN Polska, 28 stycznia 2023 [dostęp 2023-02-13] (pol.).
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Daryl Baxter: Jak powstawał „Tomb Raider”?. Kuba Florian Stolarz (tłum.). Wydawnictwo Open Beta, 2024. ISBN 978-83-970212-3-5.
Linki zewnętrzne
[edytuj | edytuj kod]- Oficjalna strona serii Tomb Raider (ang. • niem. • fr. • hiszp. • wł.)
- World of Tomb Raider (pol.)