Вовнушки — Вікіпедія

Комплекс Вовнушки

Вовнушки (від інг. Вӏо́внашке — місце оборонних веж) — середньовічний комплекс захисно-сторожових інгушських веж . Є унікальною пам'яткою інгушської архітектури, що входить до Джейрахсько-Ассинського державного історико-архітектурного та природного музею-заповідника . Розташований у високогірному Джейрахському районі сучасної Інгушетії . Башти «Вовнушки» також традиційно відносять до родових веж інгушського тейпу «Оздой». Перші достовірні описи Вовнушек відносять до початку XVIII століття [1] .

Вовнушки - один із середньовічних баштових комплексів Інгушетії . Пам'ятник Вовнушки складається з трьох основних веж, дві з яких збудовані на вершині однієї скелі та одна на протилежній скелі. Башти комплексу здалеку пригортають до себе увагу, хоча й розташовані у мальовничій ущелині річки Гулойхі на фоні вражаючих скель та хребтів Кавказу . Башти складені з каменю та виглядають як природне продовження скель, на вершинах яких вони збудовані. Вони представляють собою чотириповерховими будовами усіченої пірамідальної форми з пласкими дахами та вузькими вікнами-бійницями. Загороджувальні мури, що перекривають доступ до веж, органічно вписані в рельєф неприступних скель.

Визначна пам'ятка

[ред. | ред. код]

У 2008 році баштовий комплекс Вовнушки став фіналістом конкурсного проекту Сім чудес Росії, організованого газетою «Ізвєстия», телеканалом «Росія» та радіостанцією «Маяк».

У 2009 році зображення баштового комплексу Вовнушки з'явилося на марці Пошти Росії «Республіка Інгушетія» у серії «Регіони».

У 2010 році Банк Росії у серії «Пам'ятники архітектури» випустив пам'ятну срібну монету із зображенням однієї з сторожових веж комплексу «Вовнушки» номіналом 3 рублі та вагою 31,1 грамів.

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Культура. РФ. История Вовнушек. Архів оригіналу за 8 листопада 2019. Процитовано 8 листопада 2019.

Література

[ред. | ред. код]
  • Виноградов Ст Б. , Марковін В. І. Археологічні пам'ятки Чечено-Інгуської АРСР. - Грозний, 1966.
  • Гольдштейн А. Ф. Середньовічна архітектура Чечено-Інгушетії та Північної Осетії. - М.: Наука, 1975.
  • Крупнов Є. І. Середньовічна Інгушетія. - М.: Наука, 1971.

Посилання

[ред. | ред. код]