Немає перевірених версій цієї сторінки; ймовірно, її ще не перевіряли на відповідність правилам проекту.
Частина інформації в цій статті застаріла. Ви можете допомогти, оновивши її. Можливо, сторінка обговорення містить зауваження щодо потрібних змін.(травень 2018)
Статус міста (порт.cidade) в Португалії, як правило, визначається за такими критеріями: кількість мешканців, наявність інфраструктури (школи, транспорт, заклади охорони здоров'я, культура і спорт), а також історичне значення. Значне збільшення кількості міст у країні припадає на 1980-ті роки, коли відбувалося стрімке зростання загальної кількості населення Португалії. Станом на 2006 рік такий статус отримав 151 населений пункт.
Згідно з чинним адміністративним поділом Португалії, міста не є одиницями такого, оскільки вони не завжди відповідають муніципалітетам (винятками є Лісабон, Порту, Фуншал, Амадора, Ентронкаменту і Сан-Жуан-да-Мадейра). А деякі муніципалітети можуть нараховувати більш як одне місто (наприклад, муніципалітет Паредеш нараховує 4 міста). У багатьох випадках міста поділяються на муніципальні громади (порт.freguesias): наприклад, місто Лісабон поділяється на 53 муніципальних громади.
Цікавими є випадки, коли місто складається лише з однієї муніципальної громади, назва якої не відповідає назві самого міста (наприклад, місто Анадія належить до муніципальної громади Аркуш. Іншим цікавим прикладом є ті населені пункти де кількість мешканців значно перевищує 10 тис. осіб, але статус міста вони так і не отримали (Сінтра, Кашкайш, Оейраш), а також міста з населенням усього 2 тис. осіб (Меда, Міранда-ду-Дору). Дата заснування деяких португальських міст невідома, оскільки вони існували ще задовго до формального отримання незалежності Португалією у 1128 році (Візеу, Коїмбра серед інших). До 1910 року право надання статусу міста належало виключно монарху і на той час в Португалії було лише 25 міст. Це стосувалось і населених пунктів, що знаходились в Бразилії яка була частиною португальської імперії — Сан-Паулу столо містом у 1711 році. На початку XX століття, коли Португалію було проголошено республікою, статус міста надавався парламентом, пізніше, за часів диктатури Салазара, — урядовим декретом. Після Революція гвоздик, компетенція по наданню статусу міста знову перейшла до парламенту, що триває і нині. Найновішим португальським містом став населений пункт Канісу (2005 рік).
Список міст Португалії в наведеній нижче таблиці подається в алфавітному порядку португальської мови (кількість мешканців за даними Національної Асоціації Муніципалітетів Португалії як сумарний показник відповідних муніципальних громад станом на 2004 рік).