Dwór empirowy w Długopolu Górnym – Wikipedia, wolna encyklopedia
![]() | |
![]() Dwór od północnego zachodu | |
Państwo | |
---|---|
Województwo | |
Miejscowość | |
Adres | Długopole Górne, nr 70 |
Typ budynku | dwór |
Styl architektoniczny | |
Ukończenie budowy | 1807 |
Ważniejsze przebudowy | przełom XIX i XX w. |
Pierwszy właściciel | J. Hoecker |
Kolejni właściciele | Paul Hoecker, |
Położenie na mapie gminy Międzylesie ![]() | |
Położenie na mapie Polski ![]() | |
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego ![]() | |
Położenie na mapie powiatu kłodzkiego ![]() | |
![]() |
Dwór empirowy w Długopolu Górnym – zabytkowy dwór wzniesiony w 1807 roku przez kupca J. Hoeckera, rozbudowany na przełomie XIX i XX wieku. W latach 1901–1910 mieszkał tu malarz i pedagog Paul Hoecker. Obecnie w budynku znajdują się mieszkania i placówka oświatowa.
Położenie
[edytuj | edytuj kod]Dwór położony jest w centrum Długopola Górnego – wsi w Polsce, w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie[2].
Historia
[edytuj | edytuj kod]Budynek został wzniesiony w 1807 roku przez kupca J. Hoeckera[3]. We dworze urodził się malarz i pedagog Paul Hoecker, który na przełomie XIX i XX wieku dobudował północne skrzydło i urządził w nim swoją pracownię. Paul Hoecker mieszkał w swoim domu w latach 1901–1910, po jego śmierci w 1910 roku dom odziedziczyła jego siostrzenica Vally Walter, malarka i pedagog. W okresie dwudziestolecia międzywojennego dwór z bogatym wystrojem wnętrza i zbiorami dzieł sztuki stał się lokalnym ośrodkiem życia artystycznego. Po 1945 roku budynek został przeznaczony na mieszkania, a w jego części urządzono klub rolnika[2]. Decyzją wojewódzkiego konserwatora zabytków z dnia 3 sierpnia 1965 roku dwór został wpisany do rejestru zabytków[1].
Obecnie w części budynku mieści się placówka edukacyjna działająca w ramach projektu Wioska Internetowa[4], w pozostałych pomieszczeniach znajdują się mieszkania[2].
Architektura
[edytuj | edytuj kod]Empirowy dwór składa się z dwóch części[2]. Skrzydło południowe to długi, piętrowy budynek nakryty wysokim dwuspadowym dachem naczółkowym z wolimi oczami[2]. Elewacje są podzielone lizenami, a okna mają ozdobne opaski[2]. W osi tej części jest dostawione skrzydło północne, które jest nieco mniejsze, nakryte niższym dachem i ma ściany wykonane z muru pruskiego[2]. W tej części jest główne wejście do dworu, a nad nim znajduje się wykusz podparty dwoma kolumnami[2]. Elewacje północnego skrzydła zdobione są detalami nawiązującymi do tych, które znajdują się na skrzydle południowym[2].
Obok obiektu znajdują się: oficyna i pozostałości murowanej altany i tarasowego ogrodu[2].
Galeria
[edytuj | edytuj kod]- Dwór od północnego zachodu
- Dwór od południa
- Dwór od południowego wschodu
- Główne wejście i wykusz
- Okno
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ a b Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. s. 76. [dostęp 2014-11-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-29)].
- ↑ a b c d e f g h i j Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1993, s. 101. ISBN 83-85773-06-1.
- ↑ Damian Dąbrowski: Długopole Górne. [w:] www.palaceslaska.pl [on-line]. [dostęp 2017-10-14].
- ↑ Wioska Internetowa. [dostęp 2017-10-14].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Słownik geografii turystycznej Sudetów. Marek Staffa (redakcja). T. 15: Kotlina Kłodzka i Rów Górnej Nysy. Wrocław: Wydawnictwo I-BiS, 1994, ISBN 83-85773-06-1.