Wieża książęca w Rakowicach Wielkich – Wikipedia, wolna encyklopedia

Wieża Książęca w Rakowicach Wielkich
Zabytek: nr rej. A/5476/965 z 13.11.1961 r.
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Rakowice Wielkie

Typ budynku

wieża rycerska

Ukończenie budowy

XV/XVI wiek

Zniszczono

lata 70. XX wieku

Odbudowano

nie

Pierwszy właściciel

Hans Reussner

Położenie na mapie gminy Lwówek Śląski
Mapa konturowa gminy Lwówek Śląski, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Wieża Książęca w Rakowicach Wielkich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Wieża Książęca w Rakowicach Wielkich”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Wieża Książęca w Rakowicach Wielkich”
Położenie na mapie powiatu lwóweckiego
Mapa konturowa powiatu lwóweckiego, u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Wieża Książęca w Rakowicach Wielkich”
Ziemia51°07′57,25″N 15°33′47,34″E/51,132570 15,563150

Wieża książęca w Rakowicach Wielkich – pozostałości zabytkowej, mieszkalnej wieży rycerskiej o charakterze obronnym, położonej w pobliżu potoku Rakówka. Wieża znajduje się w Rakowicach Wielkich, w województwie dolnośląskim, w powiecie lwóweckim, w gminie Lwówek Śląski. Jedna z dwóch wież mieszkalnych w Rakowicach Wielkich. Ruina jest obecnie mocno porośnięta przez trawy, krzewy i młodnik. Wieża książęca stoi około 500 metrów na północ od wieży miejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie torów kolejowych obsługujących ruch towarowy[1][2].

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wieża książęca została wybudowana w XV bądź XVI wieku. Zniszczona w wyniku licznych zaniedbań konserwatorskich. W latach 60. XX wieku zawalił się dach wieży, a w latach 70. całość konstrukcji. Wieża posiadała trzy kondygnacje. Obecnie została zredukowana do samych murów przyziemia. Podobnie jak wieża miejska w Rakowicach Wielkich posiadała zabudowania folwarczne, obecnie niezachowane.

Wieża należała do książęcego zarządcy folwarku w Rakowicach Wielkich. Pomimo iż jest nazywana książęcą, to jednak wraz z folwarkiem należała do rycerza Hansa Reussnera, który posiadał tę część Rakowic Wielkich. Wieża powstała przede wszystkim dla celów mieszkalnych. Po Hansie Reussnerze posiadłość przez wiele lat była w posiadaniu drobnych feudałów, których majątek zwykle nie przekraczał jednej wsi[3].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]
Stan obecny wieży

Wieżę wzniesiono na planie zbliżonym do kwadratu. Do jej zbudowania wykorzystano okoliczny piaskowiec łamany oraz kamienne ciosy. Całość nakryto dwuspadowym, stromym dachem. Do środka budowli wchodzono przez kamienny portal z półkolistym łukiem. Wewnątrz znajdowało się duże pomieszczenie i prostokątna sień prowadząca kamiennymi schodami na pierwsze piętro. Druga kondygnacja nie różniła się znacząco od parteru. Mieściła się tu nieco większa, przesklepiona izba i klatka schodowa. Na wyższe kondygnacje prowadziły drewniane schody, które zmniejszało obciążenie i ryzyko zawalenia. Trzecia kondygnacja została podzielona na pokój mieszkalny i komorę mające drewniane stropy. Oprócz wymienionych pomieszczeń na drugim piętrze, przy północnej ścianie, tuż przy schodach, znajdowało się niewielkie pomieszczenie z metalowym naczyniem i rzygaczem odprowadzającym na zewnątrz nieczystości[4][5].

Ciekawostki

[edytuj | edytuj kod]
  • Wieża przetrwała II wojnę światową w stanie nienaruszonym.
  • Wieża znajduje się na terenie otwartym i powszechnie dostępnym[6].

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. *** RAKOWICE WIELKIE *** WIEŻE W RAKOWICACH *** RAKOWICE WIELKIE *** [online], www.zamkipolskie.com [dostęp 2018-03-24].
  2. dawne województwo jeleniogórskie – Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu [online], wosoz.ibip.wroc.pl [dostęp 2018-03-24] (pol.).
  3. n, Rakowice Wielkie – Wieża książęca w Rakowicach Wielkich – OPIS – (Polskie zamki ) [online], www.zamki.pl [dostęp 2018-03-24].
  4. Rakowice Wielkie – Wieża Książęca – Architektura średniowiecza i starożytności, „Architektura średniowiecza i starożytności” [dostęp 2018-03-24] (pol.).
  5. Wieża mieszkalna folwarku książęcego (ruina), Rakowice Wielkie – dolny-slask.org.pl [online], dolny-slask.org.pl [dostęp 2018-03-24].
  6. *** RAKOWICE WIELKIE *** WIEŻE W RAKOWICACH *** RAKOWICE WIELKIE *** [online], www.zamkipolskie.com [dostęp 2018-03-23].