Збаразький замок — Вікіпедія

Збаразький замок
Збаразький замок

49°40′00″ пн. ш. 25°46′20″ сх. д. / 49.66667° пн. ш. 25.77222° сх. д. / 49.66667; 25.77222
Статусвідкритий для огляду за плату в 100 гривень
Країна Україна
РозташуванняЗбараж (Тернопільська область)
Архітектурний стильРенесанс, ранішнє Бароко
Автор проєктуВінченцо Скамоцці
АрхітекторВінченцо Скамоцці
БудівникАндреа дель Аква, Г.ван Пеен (ймовірно)
Засновано1631
Будівництво1626 — 1631
СтанВедеться постійний косметичний ремонт з реставрацією.
Збаразький замок. Карта розташування: Україна
Збаразький замок
Збаразький замок (Україна)
Мапа

CMNS: Збаразький замок у Вікісховищі

Зба́разький за́мок — фортифікаційна оборонна споруда в місті Збараж Тернопільської області.

Розташований трохи осторонь від центру міста, у парку, на так званій Замковій горі.

Старий замок

[ред. | ред. код]

Перший Збаразький замок звів 1393 року князь Дмитро-Корибут на Княжій горі в нинішньому приміському селі Старий Збараж. Його зруйнували татари в 1474, 1598 роках.

Спорудження нового замку

[ред. | ред. код]
План

Замок споруджено у 16261631 роках за проєктом італійського архітектора Вінченцо Скамоцці під керівництвом військового інженера Андреа дель Аква, ймовірно, Г. ван Пеена коштом Христофора Збаразького. Проєкт замку В. Скамоцці спочатку описав у трактаті «Про ідею універсальної архітектури» (інший переклад — «Ідея загальної архітектури», Венеція, 1615 р.), потім був втілений у Збаражі.

1675 року замок захопили, спалили турки.

Замок у XVII столітті

[ред. | ред. код]

Загальний вигляд замку середини XVII століття відтворений на гравюрі голландця Вільгельма Гондіуса. Збаразький замок квадратний у плані, зведений на пагорбі. Цоколь мурований із каменю, верх — із цегли, стіни обкладені тесаним пісковиком. Товщина стін 2-го поверху сягає 175 см, на рівні верхнього підвалу — 105 см. Укріплення було оточене ровом 40 м, валом шириною 23 м. Рів за допомогою гідротехнічної системи наповнювали водою. З кожного бастіону на кутах ходи вели до палацу.

Зі сходу фортецю оточували ліси, стави й болота, із заходу і півночі — високі береги річки Гнізна, з півдня — крутий яр. За початковим планом бічні сторони мали дорівнювати діагоналі квадрата, проведеного по осі головного фасаду.

Пізніші перебудови та руйнації

[ред. | ред. код]

Влітку 1649 року коронне військо, укріпившись у таборі біля замку, витримало тривалу облогу козацько-селянського війська під проводом Б. Хмельницького і його союзників-татар. 1675 року фортецю пошкоджено турецько-татарським військом під проводом Ібрагіма Шишман-паші.

Сучасний ансамбль замкових споруд склався протягом ряду пізніших перебудов. У середині XIX століття тут працював цукровий завод, під керівництвом генерала Бема. 1896 року в замковому палаці відбулась пожежа. У 1920—1930-х роках, організацією польських офіцерів запасу було здійснено відповідні роботи з відбудови замкового палацу, з подальшими планами по пристосуванню його під гімназію. Ці плани не вдалося завершити через початок другої світової війни у 1939 році.

Сучасність

[ред. | ред. код]
Збаразький замок
Замок з висоти пташиного польоту
Подвір'я Збаразького замку, стан у 2010-х роках
Замковий палац
Вигляд на Збаразький замок
Підпірна стіна в призамковому парку Збаража
Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Вигляд на Збаразький замок
Збаразький замок
Реверс Ювілейної монети НБУ

Згодом — у 1984 році, тут відкрито молодіжний культурно-спортивний комплекс. За часів нової незалежності України, з 1994 року в палаці Збаразького замку розмістився  краєзнавчий музей. Цього ж року Збаразький замок став архітектурною пам'яткою, новоствореного Державного історико-архітектурного заповідника міста Збаража. В січні 2005 року заповіднику надано статус національного, з назвою: Національний заповідник «Замки Тернопілля», основним осередком якого став Збаразький замок.

Замок квадратний у плані, оточений з усіх боків болотами. Укріплення замку, які відображали найновіші досягнення європейського фортифікаційного мистецтва, складалися з казематових валів з ескарпами, чотирьох бастіонів і рову, який оточував весь замок.

На місці палацу — прямокутного в плані — раніше було внутрішнє подвір'я. Сам палац двоповерховий, кам'яний, потинькований, з характерними для ренесансу спрощеними формами. Головний вхід до будівлі підкреслює балкон на кам'яних консолях. Наріжні кути споруди прикрашені рустом. Дах із заломом.

Фасади казематів також виконані в ренесансних формах.

В'їзна вежа розташована на одній осі з парадним входом до палацу. П'ятигранні бастіони збереглись частково — на висоту куртини. В кожному з них були тунелі, що сполучали їх з казематами і замковим подвір'ям.

У повоєнний період в замку містилися карцери НКВС, де знищено десятки людей, тіла яких скидали до криниці на подвір'ї замку та заливали бетоном. На початку 1990-х років останки було перепоховано на цвинтарі місцевими мешканцями.

Від 1994 року 3баразький замок входить до комплексу споруд 3баразького державного історико-архітектурного заповідника.

У 2019 році Збаразький замок повністю відреставрували.

У 2021—2022 роках за програмою «Велика реставрація» оновили перехідний міст та внутрішні стіни рову, які прилягають до оборонного валу фортифікаційної споруди[1].

Світлини

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]
Зовнішні відеофайли
 Збаразький замок на YouTube (з висоти пташиного польоту) // Roman Pryshlyak. — 2014. — 28 вересня.
 Збаразький замок на YouTube // 7chudes. — 2012. — 11 грудня.
  1. У Збаражі реставрували замковий міст