Наше інтуїтивне сприйняття свідчить, що простір-час є регулярним і неперервним, тобто не має «дірок». Математично ці властивості означають, що простір-час буде моделюватися гладким диференційовним многовидом 4 вимірів , тобто простором розмірності 4, для якого окіл кожної точки схожий локально на чотиривимірний евклідів простір. Гладкість тут означає достатню диференційовність, поки без уточнення її ступеня.
Диференційовний многовид[2] M, забезпечений лоренцевим метричним тензоромg, і є таким чином лоренцевим многовидом, який є частковим випадком псевдоріманового многовида (визначення «лоренців» буде уточнено далі в тексті; див. розділ Лоренцева метрика).
Візьмемо довільну систему координат в околі точки , і нехай — локальний базис у дотичному просторі до многовида у точці . Дотичний вектор запишеться тоді як лінійна комбінація базисних векторів:
При цьому величини називаються контраваріантними компонентами вектора w. Метричний тензор тоді — симетрична білінійна форма:
Далі будемо припускати, що компоненти метричного тензора змінюються в просторі-часі неперервно[3].
Метричний тензор, таким чином, може бути поданий дійсною симетричною матрицею 4x4:
Взагалі будь-яка дійсна матриця 4x4 має апріорі 4 x 4 = 16 незалежних елементів. Умова симетрії зменшує це число до 10: насправді, залишається 4 діагональних елементи, до яких треба додати (16 — 4)/2 = 6 недіагональних елементів. Тензор має, таким чином, тільки 10 незалежними компонент.
Метричний тензор визначає для кожної точки многовида псевдо-скалярний добуток («псевдо-» в тому сенсі, що відсутня позитивна визначеність асоційованої квадратичних форм (квадрата вектора); див. Лоренцева метрика) в дотичному до різноманіття в точці псевдоевклідовому просторі . Якщо і — два вектора , їх скалярний добуток запишеться як:
Зокрема, взявши два базисних вектори, отримуємо компоненти:
Зауваження: якщо величини позначають контраваріантні компоненти вектора w, то можна визначити також його коваріантні компоненти як:
Розглянемо вектор елементарного переміщення між точкою і нескінченно близькою точкою: . Інваріантною інфінітезимальною нормою цього вектора буде дійсне число, що позначається , зване коефіцієнтом інтервалу, і рівне:
.
Якщо позначити компоненти вектора елементарного переміщення «по фізичному» , інфінітезимальний квадрат довжини (інтервалу) запишеться формально як:
Увага: в цій формулі, а також і далі, є дійсним числом, що інтерпретується як фізично «інфінітезимальна зміна» координати , а не як диференціальна форма!
Уточнимо тепер вираз «лоренцева» (точніше «локально лоренцева»), який означає, що метричний тензор має сигнатуру (1,3) і локально збігається в першому порядку з лоренцевою метрикою спеціальної теорії відносності. Принцип еквівалентності стверджує, що можна «стерти» локально поле гравітації, вибираючи локально інерційну систему координат. З математичної точки зору такий вибір є переформулюванням відомої теореми про можливість зведення квадратичної форми до головних осей.
У такий локально інерційній системі координат інваріант у точці запишеться як:
де має мінімум другий порядок малості за відхиленнями від координат точки , тобто . Приймаючи домовленість щодо знаків Мізнера, Торна і Вілера, маємо[1]:
Далі використовуються такі звичайні домовленості:
грецькі індекси змінюються від 0 до 3. Вони відповідають величинам у просторі-часі.
латинські індекси змінюються від 1 до 3. Вони відповідають просторовим складовим величин у просторі-часі.
Наприклад, 4-вектор стану запишеться в локально інерційній системі координат як:
Увага: насправді скінченні, а не інфінітезимальні прирости координат не утворюють вектора. Вектор з них виникає лише в однорідному просторі нульової кривини і тривіальної топології.
Лоренців характер многовида забезпечує, таким чином, те, що дотичні до у кожній точці псевдоевклідового простору будуть мати псевдоскалярні добутки («псевдо-» в тому сенсі, що відсутня додатна визначеність асоційованої квадратичної форми (квадрата вектора)) з трьома строго додатними власними значеннями (що відповідають простору) і одним строго від'ємним власним значенням (відповідним часу). Зокрема, елементарний інтервал «власного часу», що відокремлює дві послідовні події, завжди:
Загальні поняття афінної зв'язності і коваріантної похідної
Кажуть, що є «коваріантною похідною» вектора в напрямку . Припустимо до того ж, що задовольняє додатковій умові: для будь-якої функції f виконується
Ковариантная похідна задовольняє таким двом властивостям лінійності:
лінійність за w, тобто, якими б не були поля векторів w і u і дійсні числа a і b, ми маємо:
лінійність за V, тобто, якими б не були поля векторів X і дійсні числа a і b, ми маємо:
Як тільки коваріантну похідну визначено для полів векторів, її можна поширити на тензорні поля з використанням правила Лейбніца: якщо і — два будь-яких тензори, то за визначенням:
Коваріантна похідна поля тензора вздовж вектора w є знову поле тензора того ж типу.
Можна довести, що зв'язність, асоційована з метрикою — зв'язність Леві-Чивіти[1] [Архівовано 9 квітня 2016 у Wayback Machine.], є єдиною зв'язністю, яка, крім попередніх умов, додатково забезпечує те, що для будь-яких полів векторів X, Y, Z з TM
Коваріантна похідна вектора є вектор, і, таким чином, її можна виразити як лінійну комбінацію всіх базисних векторів:
де є компонентами вектора коваріантної похідної в напрямку (ця складова залежить від вибраного вектора w).
Щоб описати коваріантну похідну, досить описати її для кожного з базисних векторів вздовж напрямку . Визначимо тоді символи Крістофеля (або просто крістофелі) залежні від 3 індексів[4]
Зв'язність Леві-Чивіти повністю характеризується своїми символами Крістофеля. Згідно з загальною формулою
для вектора V:
Знаючи, що , отримуємо:
Перший член цієї формули описує «деформацію» системи координат відношенню коваріантної похідної, а другий — зміни координат вектора V. При підсумовуванні за німими індексами можна переписати це співвідношення у формі
З цього одержуємо важливу формулу для компонент:
Використовуючи формулу Лейбніца, так само можна продемонструвати, що:
Щоб обчислити ці складові в явній формі, вирази для символів Крістофеля слід визначити, виходячи з метрики. Їх легко отримати, написавши такі умови:
Розрахунок цієї коваріантної похідної приводить до
де — компоненти «оберненого» метричного тензора, визначені рівняннями
Символи Крістофеля «симетричні»[5] відносно нижніх індексів:
Зауваження: інколи визначаються також такі символи:
Симетричний тензор має тільки 10 незалежних складових, тензорне рівняння Ейнштейна в заданій системі координат еквівалентне системі 10 скалярних рівнянь. Ця система 10 пов'язаних нелінійних рівнянь у часткових похідних у більшості випадків дуже складна для вивчення.
T00 — об'ємна густина енергії. Вона має бути додатною.
T10, T20, T30 — густини компонент імпульсу.
T -01, T -02, T03 — компоненти потоку енергії.
Підматриця 3 x 3 з чисто просторових компонент:
— матриця потоків імпульсів. У механіці рідини діагональні компоненти відповідають тиску, а решта складових — тангенціальним зусиллям (напругам або, в старій термінології — натягам), викликаним в'язкістю.
Для рідини у спокої тензор енергії-імпульсу зводиться до діагональної матриці , де є густина маси, а — гідростатичний тиск.
↑ абC. W. Misner, Kip S. Thorne & John A. Wheeler ; Gravitation, Freeman & Co. (San Francisco-1973), ISBN 0-7167-0344-0. або Ч. МИЗНЕР, К. ТОРН, Дж. УИЛЕР. ГРАВИТАЦИЯ. том I—III. М. Мир, 1977.
↑Далі ми скрізь не пишемо індекс 4, який уточнює розмірність многовида «M».