Чеченська Республіка Ічкерія — Вікіпедія

Частково визнана держава
Чеченська Республіка Ічкерія
чеч. Noxçiyn Pachhalq Noxçiyçö
Нохчийн Пачхьалкх Нохчийчоь

Прапор Герб
Девіз: (чеч. «Ӏ Marşo ya joƶalla!»)
(укр. «Свобода або смерть!»)
Гімн: Marşo ya Joƶalla!
Розташування Чечні
Розташування Чечні
Столиця Джохар
43°24′ пн. ш. 45°43′ сх. д.country H G O
Визнання країн ООН Україна Україна (з 2022)
Офіційні мови чеченська мова
Форма правління змішана республіка (де-юре)
уряд у вигнанні (де-факто)
 - Голова Кабінету Міністрів Ахмед Закаєв
 - Голова Президії Уряду Ах'яд Ідігов
Незалежність від СРСР 
 - часткова  
 - проголошено 8 червня 1991 
Площа
 - Загалом 17 300[1] км²
Населення
 - перепис 2022  1 516 387 осіб
 - Густота 93,77 осіб/км²
Валюта чеченський нахар,[2]
радянський карбованець, російський рубль[3] (Класифікація валют (ISO 4217))
Часовий пояс CET (UTC+3)
Домен -
Мапа

Чече́нська Респу́бліка Ічке́рія, ЧРІ (чеч. Noxçiyn Pachhalq Noxçiyçö, Нохчийн Пачхьалкх Нохчийчоь; до 1993 — Чеченська Республіка Нохчійчо або Чеченська Республіка) — частково визнана держава на Кавказі. Вільно існувала після розпаду СРСР на частині колишньої території Чечено-Інгуської АРСР. ЧРІ була окупована російською владою 2000 року після Другої чеченської війни.

10 жовтня 2007 президент ЧРІ Доку Умаров оголосив про скасування ЧРІ й перетворення її на «Вілаєт Нохчійчо Імарату Кавказ», що призвело до конфлікту з представником ЧРІ у вигнанні Ахмедом Закаєвим. Російська влада називає лідерів ЧРІ терористами.

Проголошення суверенітету ЧРІ стало приводом затяжного військового конфлікту, основні баталії котрого припали на першу та другу чеченські війни між РФ і борцями за незалежність Чечні. Ці війни викликали зростання напруженості і військові конфлікти на всьому Північному Кавказу.

У жовтні 2022 Верховна Рада України проголосувала за визнання Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованою Росією.[4][5]

Історія

[ред. | ред. код]

До складу Російської імперії територія сучасної Чечні ввійшла 1859 року після 50-річної колоніальної війни. 1860 року за указом російського імператора Олександра ІІ у завойованих землях Північно-Східного Кавказу створили Терську область, до складу якої, зокрема, ввійшли Чеченський, Ічкерійський, Інгуський і Нагорний округи. У березні 1920 р. Терська область була розформована новою більшовицькою владою, а Чеченський (об'єднаний з Ічкерійським) і Інгуський (об'єднаний з Нагорним) округи стали самостійними територіальними утвореннями.

20 січня 1921 року Чечня й Інгушетія разом з Карачаєво-Черкесією, Кабардино-Балкарією і Північною Осетією ввійшли в новостворену Горську АРСР.

30 листопада 1922 року з Горської АРСР була виділена Чеченська автономна область, а 7 листопада 1924 року й сама Горська АРСР була ліквідована.

18 жовтня 2022 року Україна визнала Чечню як окуповану Росією і не визнає керівництво Рамзана Кадирова.[7][8]

Дипломатичне визнання

[ред. | ред. код]

Чеченська Республіка Ічкерія визнана лише однією державою-членом ООН — Україною. 16 січня 2000 року було відкрито представництво Чеченської Республіки Ічкерія в частково визнаному Ісламському Еміраті Афганістан[9]. В 1997 році президент Росії Борис Єльцин підписав з президентом ЧРІ Асланом Масхадовим «Договір про мир і принципи відносин між РФ та ЧРІ». На території Грузії деякий час функціонувало представництво ЧРІ, що не мало легального статусу, оскільки Грузія не оформлювала правових документів з цього приводу ані з Росією, ані з Ічкерією[10]. Попри пропозиції легалізувати це представництво[11], незалежність ЧРІ так і не була визнана Грузією[12].

11 липня 2022 року народні депутати ВРУ Олексій Гончаренко та Муса Магомедов зареєстрували проєкт постанови про визнання державного суверенітету Чеченської Республіки Ічкерія[13]. 18 жовтня 2022 року ВРУ визнала державний суверенітет Чеченської Республіки Ічкерія.[14]

Державний та політичний устрій

[ред. | ред. код]

Конституція

[ред. | ред. код]

Конституцію ЧРІ було прийнято парламентом республіки 2 березня 1992, що скасувало дію конституції Чечено-Інгушської АРСР 1978[15]. В 1996 та 1997 роках в неї вносилися зміни та доповнення.

Президент держави та віцепрезидент

[ред. | ред. код]

Головою Чеченської Республіки Ічкерія був президент, якого обирають на загальних виборах терміном на 5 років. Президент був найвищою посадовою особою, верховним головнокомандувачем Збройними Силами, главою виконавчої влади, а також формував Кабінет міністрів (уряд) і Вищу Президентську Раду, призначав і звільняв керівників міністерств і відомств, надавав військові звання і державні нагороди, керував зовнішньою і внутрішньою політикою республіки[16]

Віцепрезидент ЧРІ був заступником і першим наступником президента, що заміняв останнього у разі тимчасової втрати працездатності або хвороби.[16] При президенті ЧРІ також було створено Адміністрацію Президента, Вищу Президентську Раду та Раду безпеки.[16].

Президенти

[ред. | ред. код]
Президенти ЧРІ (зліва направо) — Зелімхан Яндарбієв, Джохар Дудаєв та Аслан Масхадов

Уряд (кабінет міністрів)

[ред. | ред. код]

Востаннє Кабінет міністрів було сформовано Парламентом ЧРІ на початку 1997.[16] Уряд очолював Глава Кабінету міністрів Аслан Масхадов.

Після того, як Доку Умаров оголосив себе еміром Імарату Кавказ (чим де-факто склав з себе обов'язки президента ЧРІ) вищою посадовою особою Ічкерії став прем'єр-міністр (голова уряду в екзилі) Ахмед Закаєв.

У грудні 2022 року Інал Шеріп призначений міністром закордонних справ Чеченської Республіки Ічкерія у вигнанні[17]

Парламент

[ред. | ред. код]

Найвищим органом законодавчої влади був Парламент, склад якого обирали громадяни ЧРІ терміном на 5 років. Вибори проводили за мажоритарною системою.[16] Парламент затверджував Конституцію і закони, склад Кабінету міністрів, членів Конституційного, Верховного та Арбітражного суду, а також суддів міст і районів. Парламент також призначав Генерального прокурора і контролював роботу органів виконавчої влади.[16]

Судова система

[ред. | ред. код]

З 1991 по 1996 роки в республіці зберігалася світська судова система, що залишилася ще з радянських часів. Навесні 1995 за указом Дудаєва в республіці вперше з'являються шаріатські суди, а з 1996 світські суди було офіційно скасовано і з 1997 їх повністю замінили шаріатські. Головним судовим органом був Верховний шаріатський суд Чеченської Республіки Ічкерія.[16]

Державна безпека

[ред. | ред. код]

Спеціальна служба, відповідальна за безпеку і контррозвідку іменувалася Департаментом державної безпеки (ДДБ ЧРІ). Існувало також Міністерство шаріатського державної безпеки (МШГБ).

Збройні сили

[ред. | ред. код]

Військові формування Чеченської Республіки Ічкерії, що існували у 1991-2007 роках.. Брали участь в першій та другій російсько-чеченських війнах.

15 жовтня 2022 року були офіційно відроджені в Україні під час відбиття російського вторгнення урядом Ічкерії (в екзилі)[18].[19]

Законність і правопорядок в Чеченській Республіці Ічкерія

[ред. | ред. код]

Місцеві органи самоврядування

[ред. | ред. код]

Після закінчення першої чеченської кампанії в серпні 1996, в ЧРІ відбулася зміна керівників місцевих органів влади: глав адміністрацій районів, міст і сіл. Прихильників проросійської адміністрації Докку Завгаєва було усунуто. Механізм зміни влади на місцях був досить простий: загін входив у місто чи село та оголошував про усунення представників проросійського уряду. Головою адміністрації призначали командира загону або когось із його родичів або прихильників. Так, у населених пунктах Шалі, Аргун, Ведено, Курчалой, Бамут, Зандак та деяких інших владу здійснювали безпосередньо польові командири загонів, виведених із Грозного в кінці серпня[16].

Правоохоронні органи

[ред. | ред. код]

Правоохоронними органами ЧРІ вважалися:[16]

  • Міністерство внутрішніх справ (МВС);
  • Національна служба безпеки (НСБ);
  • Генеральна прокуратура;
  • Антитерористичний центр при президенті ЧРІ;
  • Деякі спеціальні правоохоронні органи та підрозділи.

Критика правового устрою

[ред. | ред. код]

Поза тим, що де-юре Ічкерія була світською державою, їй закидали суперечність деяких законів щодо конституції, фактичне домінування шаріатських законів та правовий хаос. Зокрема начальник Управління з нагляду за виконанням законів на території Чечні Головного управління прокуратури РФ на Північному Кавказі Ігор Кисельов в інтерв'ю «Російській газеті» сказав таке: «У переважній більшості своїх положень [Кримінальний] кодекс суперечить навіть проголошеній Конституції Ічкерії. За цим документом, як покарання застосовують смертну кару шляхом відсікання голови, забивання камінням або таким же шляхом, яким злочинець позбавив життя свою жертву.»[20]

Відсутність правового порядку всередині республіки відзначав колишній міністр внутрішніх справ Ічкерії Казбек Махашев: «Фактично в республіці напередодні війни з Росією панував правовий хаос, владу захопили озброєні групи, чинний президент Аслан Масхадов не впливав на ситуацію. (…) За конституцією Ічкерія була світською республікою, а фактично насаджувалася шаріатська форма правління»[21]

Проголошення Кавказького емірату і ліквідація ЧРІ

[ред. | ред. код]
Ахмед Закаєв; Прем'єр-міністр Ічкерії в екзилі, вірний союзник України перед обличчям російської агресії

6 жовтня 2007 самопроголошений президент ЧРІ Доку Умаров оголосив про скасування ЧРІ й проголосив утворення Кавказького Емірату. У своєму зверненні Умаров проголосив себе «аміром моджахедів Кавказу», «ватажком Джихаду», а також «єдиною законною владою на всіх територіях, де є моджахеди».[22] Через кілька днів він оформив свої рішення указами («Омранами») :

  • Омран № 1 «Про створення Імарату Кавказ»[23]
  • Омран № 4 «Про перетворення Чеченської Республіки Ічкерія в Вілайєт Нохчій-чо (Ічкерія) Імарату Кавказ»[24] 

Обидва омрани датовані 10 жовтня 2007 року.

При цьому він відрікся від «конституції» ЧРІ 1992 року — «закону Тагуті», у якому йшлося, що «Народ Чеченської Республіки Ічкерія є єдиним джерелом всієї влади в державі» і оголосив єдиним джерелом влади не народ, а Аллаха.[25].

Ці рішення призвели до розколу серед чеченського визвольного руху: Ахмед Закаєв оголосив себе «прем'єр-міністром Ічкерії» в результаті «телефонного голосування»[26], що призвело до «внутрішніх розслідувань»[27]; головою парламенту ЧРІ Закаєв оголосив Жаллоуді Сараляпова, зазначивши, що «21 з 41 обраних» «парламентаріїв» перебувають в Європі. У Європі існує і ще один альтернативний парламент Ічкерії, на чолі з Апті Шахгірієвим; цей парламент обрав прем'єр-міністром Ахмеда Хусіханова і порушив кримінальну справу проти закаєвского Сараляпова «за незаконну діяльність». Ситуація з парламентом Ічкерії є заплутаною[28], а Закаєву, на інформаційних сайтах Емірату Кавказ, повісили ярлик «Прем'єр Євроічкерії».

Міжнародне визнання

[ред. | ред. код]


Держави-члени ООН

[ред. | ред. код]
Країна Дата визання Дипломатичні відносини
започатковано
Примітки
1 Україна Україна 18 жовтня 2022[29] В процесі 18 жовтня 2022 року Верховна Рада України визнала Чеченську Республіку Ічкерія тимчасово окупованою Росією

Відкликане визнання

[ред. | ред. код]
Країна Дата визання Дипломатичні відносини
започатковано
Примітки
1 Грузія 13 березня 1992[30][31] 1992 13 березня 1992 року Грузія стала першою країною, яка визнала Чеченську Республіку Ічкерія і встановила дипломатичні відносини.


Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Демаркація кордону між Чечнею і Інгушетією досі не здійснена через не врегульовані територіальні суперечки. На картах Роскартографії кордон між Чечнею і Інгушетією не показаний.
  2. Передбачалося ввести Нахар як валюту ЧРІ, проте не зважаючи на те, що купюри були віддруковані за кордоном, така валюта так і не була введена в обіг.
  3. Де-факто мав в обігу на території ЧРІ
  4. Ukraine recognizes the Chechen Republic of Ichkeria. news.yahoo.com.
  5. Ukraine lawmakers brand Chechnya 'Russian-occupied' in dig at Kremlin. Reuters. 18 жовтня 2022. Процитовано 18 жовтня 2022.
  6. Чеченська хроніка за всі віки. Архів оригіналу за 10 серпня 2009. Процитовано 2 березня 2010.
  7. Чому Україна визнала Чечню окупованою Росією і чи означає це визнання незалежності Ічкерії?
  8. Україна визнала Ічкерію окупованою територією, щоб спонукати інші народи почати боротьбу з РФ — Веніславський
  9. Таліби визнали Чеченську республіку Ічкерія. Архів оригіналу за 17 вересня 2016. Процитовано 29 березня 2018.
  10. Шеварднадзе: Росія не проти того, що в Грузії працює представництво Чечні. Архів оригіналу за 8 березня 2017. Процитовано 1 березня 2010.
  11. Депутат парламенту Грузії запропонував легалізувати чеченська представництво. Архів оригіналу за 8 березня 2017. Процитовано 1 березня 2010.
  12. Грузия не збирається визнавати незалежність Чечні. 1 березня 2002 р., 15:10. Архів оригіналу за 26 серпня 2011. Процитовано 21 грудня 2009.
  13. Картка законопроекту - Законотворчість. itd.rada.gov.ua. Процитовано 16 липня 2022.
  14. Верховна Рада визнала суверенітет Ічкерії. Главком | Glavcom (укр.). 18 жовтня 2022. Процитовано 18 жовтня 2022.
  15. / constitution / index.shtml Конституція ЧРІ[недоступне посилання з серпня 2019]
  16. а б в г д е ж и к Чеченська Республіка Ічкерія. Політичний моніторинг. Архів оригіналу за 4 березня 2021. Процитовано 1 березня 2010.
  17. Новые постановления Кабинета министров ЧРИ. web.archive.org. 28 грудня 2022. Архів оригіналу за 28 грудня 2022. Процитовано 5 січня 2024.{{cite web}}: Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання)
  18. Известный чеченский воин, полковник Абдул Хаким Ажиев возглавит командование ВС ЧРИ в составе ВСУ. site.ua (рос.). Архів оригіналу за 16 жовтня 2022. Процитовано 16 жовтня 2022.
  19. Закаєв: в Україні відновлюються збройні сили Чеченської Республіки Ічкерія
  20. Кровная месть отменяется [Архівовано 15 липня 2009 у Wayback Machine.](рос.)
  21. Экс-лидеры так называемой Ичкерии признали ошибочность своей идеологии(рос.)
  22. 2007/11/21/54480.shtml Офіційний реліз заяви Аміра Докки Умарова про проголошення Кавказького Емірату[недоступне посилання з серпня 2019]
  23. Омран № 1 «Про створення Імарату Кавказ»[недоступне посилання з серпня 2019]
  24. http://www.kavkazcenter.com/russ/content/2007/12/10/54917.shtml [Архівовано 24 квітня 2013 у Wayback Machine.] Омра № 4 «О преобразовании Чеченской Республики Ичкерия в Вилайят Нохчийчоь (Ичкерия) Имарата Кавказ»]
  25. Амір Сейфулла про процес підготовки до проголошення Кавказького Емірату[недоступне посилання з серпня 2019]
  26. shtml Закаєв оголосив себе «прем'єр-міністром Ічкерії» в результаті «телефонного голосування»[недоступне посилання з серпня 2019]
  27. / 23/54516.shtml Справою Закаєва займуться спецслужби Кавказького Емірату[недоступне посилання з серпня 2019]
  28. http://www.kavkazcenter.info/russ/content/2007/ 11/26/54572.shtml. Архів оригіналу за 20 серпня 2010. Процитовано 1 березня 2010.
  29. Проект Постанови про Заяву Верховної Ради України про визнання Чеченської Республіки Ічкерія тимчасово окупованою російською федерацією і засудження вчинення геноциду чеченського народу. Official website of the Verkhovna Rada. Процитовано 18 жовтня 2022.
  30. უკრაინის უმაღლესმა რადამ იჩქერიის სუვერენიტეტი აღიარა. Rustavi 2. Процитовано 19 жовтня 2022.
  31. Digital Copy of the Recognition Document. Архів оригіналу за 13 березня 2016. Процитовано 19 жовтня 2022.

Посилання

[ред. | ред. код]