Dodge — Вікіпедія

Dodge
ТипПідрозділ Крайслер
Організаційно-правова форма господарюванняпідрозділ
ГалузьАвтомобілебудування
Засновано1900[1]
Засновник(и)John Francis Dodged і Горацій Елджин Додж
Закриття (ліквідація)1928
Штаб-квартираОберн-Гіллс
Територія діяльностіGlobal — United States, Mexico, Europe, South America, Asia, and Australia
ПродукціяCars, SUVs, vans, pickup trucks
Власник(и)Stellantis і Chrysler
Холдингова компаніяChrysler
dodge.com (U.S.)
dodge.com.ua (UA)]
CMNS: Dodge у Вікісховищі

Dodge — американська автомобілебудівна компанія в складі корпорації Крайслер, яка спеціалізується на випуску легкових автомобілів, пікапів, мінівенів та спортивних автомобілів. Штаб-квартира розташована в Гайленд-парку (штат Мічиган). Сьогодні, разом з легковими автомобілями, під маркою Dodge випускаються також позашляховики, мінівени і пікапи. Логотип компанії Dodge регулярно мінявся, але найчастіше, як і в наш час[коли?] в емблемі фігурувала голова барана. По одній з версій, причиною цьому була одна з моделей Dodge, зігнутий вихлопний колектор якої нагадував виті роги гірського барана.

У складі корпорації Chrysler, Dodge виділяється своїм спортивно-позашляховим іміджем. Легковий асортимент Dodge повністю копіює такі від компаній Chrysler і Plymouth, зате позашляховики фірми випускаються лише під однією маркою. Очевидно, завдяки цьому факту, а також безперечній зовнішній привабливості моделей Dakota, Durango і Ram, ім'я Dodge асоціюється з позашляховиками і, звичайно ж, спортивний суперавтомобіль Viper, що випускається як спортивне купе

Історія

[ред. | ред. код]

1897—1920

[ред. | ред. код]
Брати Додж

Брати Джон Додж (John Dodge) і Хорес Додж (Horace Dodge) прийшли в автопром задовго до того, як заснували власну автомобілебудівну компанію. Ще в 1897 році вони розпочали виробляти велосипеди у Детройті, а в 1900-му заснували машинобудівний завод, на якому виробляли деталі для автомобілів. Вони поставляли трансмісії для Oldsmobile, в 1903 році допомогли Генрі Форду (Henry Ford) з фінансуванням Ford Motor Company і будували для нього двигуни, а Джон Додж до 1913 року навіть був віце-президентом цієї компанії. Продукція братів Додж завоювала високу оцінку своєю якістью та надійністю. Вирішивши що пора самим виробляти автомобілі, брати на базі своїх заводів створили в 1913 році фірму, яка так і називалася — «Брати Додж» (Dodge Brothers), на якій одними з перших почали виробництво автомобілів з суцільнометалевими кузовами. Невелика фірма, що займалася раніше виробництвом комплектуючих для заводів форда і «Олдс Мотор», ввібрала всі технологічні новинки того часу, зокрема фордівську технологію стандартизації і потокової збірки (Генрі Форд навіть пред'являв братам судові претензії, втім без успіху).

Перша машина Dodge Brothers, яку пізніше жартівливо прозвали «Старенька Бетсі», покинула завод 14 листопада 1914 року — а услід за нею до кінця року Доджі провели ще 249 таких самих автомобілів. У кожного з них на верхньому бачку радіатора красувалася фірмова емблема компанії — земна куля, поміщена в центр зірки Давида.

Перший автомобіль мав 3,5-літровий 4-циліндровий мотор в 35 к.с. і позиціонувався як бюджетний, але «справжній» автомобіль, на відміну від популярного, але примітивного Ford T. Та і коштував він всього в півтора рази дорожче. Ця стратегія принесла успіх: недорогі і надійні машини мали хороший попит. До 1919 року продажу Dodge перевищили 100 тисяч екземплярів. У 1916-му Dodge став першим у світі масовим автомобілем з суцільнометалевим кузовом виробництва компанії Budd, який випускався і у відкритому, і в закритому варіантах. З 1917 року під маркою Dodge виготовлялися і вантажівки.

Незабаром армія США замовила компанії Dodge автомобілі для використання в Мексиці в ході військової операції проти полководця Панчо Вілья. 1916 року лейтенант Джордж Паттон (George S Patton) брав участь на автомобілі Dodge у тому, що зараз можна назвати першою «механізованою кавалерією». Компанія Dodge зав'язала міцні взаємини з американською армією, пропонуючи свої автомобілі під девізом «Dependable» (надійні автомобілі).

Машини Dodge / Додж мали великий успіх — у 1915 році їх продали 45 тисяч штук. Наприкінці 1910-х років компанія займала друге місце в США за обсягом виробництва.

1920—1930

[ред. | ред. код]

На вершині успіху брати померли: Джон від пневмонії, Горацій від цирозу печінки. Статки братів Додж були пристойними — по 20 з гаком мільйонів у кожного. Крім того, спадкоємці братів (а окрім вдів у них нікого не залишилося), отримали по 50% статутного капіталу. Але обидві вдови підприємницькими талантами не володіли, і компанія почала терпіти збитки.

За 145 мільйонів доларів Dodge викупив консорціум американських банків, що трохи поліпшило його фінансовий стан. 1927 року Dodge запропонував свою першу 6-циліндрову машину марки Senior Six з гідроприводом гальм, що замінила з наступного року всі 4-циліндрові моделі. 1928 року до неї додався дешевший і економічніший автомобіль Victory Six.

Напередодні економічної кризи Dodge знову опинився на межі банкрутства, і його керівництво ухвалило рішення продати компанію висхідній зірці того часу — Волтеру Крайслеру, який у той час будував свою власну автоімперію, скуповуючи всі автозаводи без розбору. У 1928 концерн Dodge увійшов до складу корпорації Chrysler і автомобіль Dodge став торговою маркою Chrysler

«Dodge Mili»
«Dodge Mili»
«Dodge D22 Club Coupe»
«Dodge D22 Club Coupe»

З тих пір автомобілі Dodge почали уніфікуватися з продукцією інших членів концерну. Ця уніфікація почалася ще в 1929 році, коли з'явився новий автомобіль Dodge серії Da1, що став копією марки Chrysler. Тут же за ним послідував 8-циліндровий Dodge серії DC з двигуном Chrysler. У 1935 і 1939 роках автомобілі Dodge отримали нові обтічні кузови. В період війни Dodge прославився своїми легкими; вантажопасажирськими армійськими машинами підвищеної прохідності.

1945—1970

[ред. | ред. код]

У роки війни вантажівки 1/2 т, 3/4 т Dodge WC54, Dodge WC64 використовувались для амбулаторій. У перші післявоєнні роки компанія продовжувала впускати трохи змінені моделі, розроблені до 1942 року. 1949 року з'явилися перші нові автомобілі марки Wayfarer, Meadowbrook і Coronet з 6-циліндровим двигуном потужністю 102 к.с. і напівавтоматичною трансмісією.

Coronet, що випускався з перших післявоєнних років, в 1953 році знайшов другу молодість завдяки новому сучасному кузову і двигуну V8 з півсферичними камерами згорання, хоча він пропонувався також і зі старим 6-циліндровим мотором. В порівнянні з попередніми моделями він виглядав досконалішим. Серед гами автомобілів Coronet, що оснащувалися різними кузовами, особливо елегантними виглядали дводверний 5-місцевий кабріолет і аналогічний йому «хардтоп» з жорстким дахом, такий, що мав позначення Diplomat. Був також 5-дверний вантажопасажирський варіант Sierra. Всього за перший рік було виготовлено понад 300 тисяч автомобілів Coronet. З невеликими зовнішніми змінами модель випускалася 3 роки.

З випуском у 1960 році марки Polara і Matador, Dodge перейшов на виробництво автомобілів з несучими кузовами. Одночасно було освоєно серійне виробництво малогабаритного автомобіля марки Dart, а в 1961 році був представлений компактний Lancer з 6-циліндровим мотором об'ємом у 2785 см³.

«Dodge Charger 1966»

Через два роки його змінив ще компактніший Dart. 1966 року була представлена модель Charger з двигуном V8 робочим об'ємом у 5210 см³, а його спортивний варіант оснащувався мотором в 7 л, і розвивав потужність 425 к.с. 1970 року з'явився ще один могутній автомобіль Challenger з 7-літровим мотором.

«Dodge Challenger 1970»

Пізніше новий автомобіль марки Challenger отримав скромніший двигун в 5210 см³. Побачили світло і передньопривідний автомобіль Omni, створений на базі французької Simca Horizon, компактні Aspen і Diplomat на базі Chrysler Le Baron з автоматичною коробкою передач, а також прямий спадкоємець марки Charger — спортивне купе Magnum з різними двигунами V8 потужністю до 200 к.с.

Перша серія автомобілів Charger була виготовлена в 1966 році. Наступного року задню частину автомобіля зробили коротшою, встановили нове заднє скло, на кришці багажника з'явилася аеродинамічна площина, фари розмістили за ґратами радіатора. Все це додало моделі ефектну спортивну зовнішність.

Charger пропонувався з трьома могутніми 8-циліндровими двигунами робочим об'ємом 5211, 6891 і 7210 см³. Покупець міг вибрати як механічну, так і автоматичну коробку передач. Великий попит мала модель з наймогутнішим двигуном Hemi V8 об'ємом 6974 см³ з півсферичними камерами згорання.

Наприклад, модель Dodge Hemi Charger 500 1969 року з цим двигуном, що розвивав потужність 430 к.с., розгін з місця до 96 км/год за 5,7 секунд і легко розвивав максимальну швидкість 217км/год. Hemi Charger 500 по праву вважався одним з найшвидкісніших серійних автомобілів свого часу. Проте введені незабаром норми на чистоту відпрацьованих газів змусили компанію відмовитися від виробництва особливо потужних двигунів.

1980—2008

[ред. | ред. код]

У 80-і роки Dodge запропонував передньопривідні економічні автомобілі — моделей Shadow з 3- або 5-дверними кузовами, аналогічну Plymouth Sundance, і Aries, що випускалася в декількох варіантах, а також 5-дверний хетчбек Lancer. Американську класику у той час представляв тільки 5,2-метровий Diplomat з мотором V8.

«Dodge Grand Caravan 2008»

Dodge Caravan, передньопривідний мінівен з поперечно розташованим двигуном, з'явився в асортименті компанії Chrysler у 1984 році і викликав справжній фурор на автомобільному ринку. Цей концепт був унікальним і в той же час настільки практичним, що в короткий час завоював велику кількість шанувальників. До Європи автомобіль поставляється під маркою Chrysler Voyager. Разом з Jeep Grand Cherokee ця модель є найпродаванішим американським автомобілем на європейському континенті. Dodge Caravan це аналог відповідних моделей Chrysler Town & Country і Plymouth Voyager.

«Dodge Viper 2008»

Розробка автомобіля Dodge Viper або європейського Chrysler Viper, в 1989 році була санкціонована президентом корпорації Chrysler Бобом Лутцем. Прототип нової марки став зіркою на міжнародному автосалоні в Детройті в 1989 році. Остаточний варіант двомісного родстера Viper Rt10 був готовий в 1991 році.

На ньому встановлений повністю алюмінієвий двигун V10 робочим об'ємом 8 л, розроблений спільно з італійською компанією Lamborghini. Двигун був виконаний в двох варіантах — потужністю 394 к.с. для внутрішнього ринку і 364 к.с. як експортний варіант. До інших особливостей моделі Viper слід віднести механічну 6-ступінчасту коробку передач, повністю незалежну підвіску всіх коліс, центральну трубчасту раму і кузов з композитних матеріалів. Viper Rt10 став найпотужнішим серійним спортивним автомобілем Америки, крім того він майже повністю збирається вручну.

Випустивши спортивну марку Viper GTS, концерн Chrysler заявив про свої наміри брати активну участь в автоспорті. У купе GTS, потужність двигуна збільшилася до 406 к.с. 1997 року вона зросла до 455 к.с. (на експортному варіанті — 384 к.с.), що дозволило підняти максимальну швидкість 290 км/год. Модель випускається невеликими партіями і говорить про величезні потенційні можливості Chrysler і його новаторському підході до проєктування самих незвичайних і досконалих автомобілів.

На автосалоні в Детройті 2000 р. показали прототип автомобіля моделі Viper Gts/r з 500-сильним двигуном V10, що розвиває максимальну швидкість 320 км/год.

Компанія Chrysler, випустивши в січні 1992 року автомобілі Dodge Intrepid, змусила багатьох змінити своє відношення до американських автомобілів. Зміна дизайну опісля п'ять років зробила його відмінною від аналога Concord в модельному ряду Chrysler. Сучасні марки доповнює спортивна комплектація Intrepid FVT. У модельному ж ряду Dodge, автомобіль Intrepid є єдиним автомобілем високого класу.

«Dodge Intrepid 2004»
«Dodge Neon»

Dodge Neon наступник Shadow, передньопривідний седан Golf-класа, вперше показали у Франкфурті-на-Майні в 1993 році. Це був найдешевший автомобіль в асортименті компанії, він був достатньо швидкохідний і комфортабельний. Він оснащувався 2 літровим двигуном і був орієнтований на конкуренцію з японськими автомобілями такого ж класу. Автомобіль має привід на передні колеса і пропонується як 4-дверний седан і 2-дверне купе. Він оснащується рядним 4-циліндровим 2-літровим двигуном з 4 клапанами на циліндр потужністю 132 або 147 к.с. У Європі він вийшов під маркою Chrysler Neon. У січні 1999 року в Детройті була представлена версія із зміненим дизайном передньої частини і модифікованою підвіскою.

Двомісне передньопривідне купе моделі Dodge Avenger вперше було представлено зимою 1994 року, дебютувало одночасно з Chrysler Sebring і є його конструктивним аналогом.

Автомобіль Dodge Stratus, передньопривідний седан з поперечним розташованим двигуном (наступник моделі Spirit) був вперше як прототип представлений в Детройті і Лос-Анджелесі в січні 1994 року. Дизайн автомобіля вражає цілісністю і закінченістю, і не дарма, адже цей автомобіль, під маркою Chrysler, досить успішно продається в Європі. Прем'єра нових моделей Stratus 2001 модельного року відбулася на автошоу Чикаго зимою 2000 року. З появою цієї марки було вирішено відмовитися від назви Avenger.

Високопотужний і великогабаритний багатоцільовий позашляховик марки Dodge Durango з повним приводом вперше був представлений в січні 1997 року в столиці автосвіту Детройті. Цей комфортабельний джип з могутнім V-образным восьмициліндровим мотором зміг скласти серйозну конкуренцію популярному Jeep Grand Cherokee. Це найпотужніший позашляховик Північної Америки.

«Dodge Durango»
«Dodge Dakota»

Дуже успішно просуваються на ринку пікапи Dakota, що випускаються вантажним відділенням компанії, і в 1996 році що завоювали титул «спортивної вантажівки року». З 1997 року починається випуск другого покоління автомобілів Dodge Dakota. Створений на жорсткій лонжеронной рамі, ця марка конкурує з грандом жанру Ford F-150. Напористий могутній кузов з виразними підштампуваннями на дверях і бічних панелях ясно говорить про характер автомобіля.

Тільки у США і Канаді за підсумками 1999 року було випущено 1561,4 тис. різних автомобілів Dodge. Близько 1080 тис. одиниць з них склали легкові марки Neon, Stratus, Avenger, Intrepid, Caravan, Durango і Viper.

Істотне оновлення асортименту Dodge в 2001 році почалося з появи нових моделей Stratus і Stratus Coupe (заміна моделі Avenger), мінівени Caravan/Grand Caravan, а також декілька спортивних модифікацій під індексом R/t. А також оновлення позашляховика Durango.

«Dodge Ram 2009»

На автосалоні в Чикаго дебютував повнорозмірний пікап марки Dodge Ram нового покоління. Автомобіль Ram попереднього покоління з'явився в 1993 році і став справжнім одкровенням в дизайні і формоутворенні повнорозмірних пікапів. Досі він носить неофіційне звання найсимпатичнішої і стильнішої легкої вантажівки в США. Пікапи, що неодноразово модернізувалися відтоді, моделей Ford і Chevrolet так і не змогли перевершити компанію Dodge по красі і лаконічності дизайну.

Модельний ряд

[ред. | ред. код]
Год Модель
1914 Modell 30-35
1915 Modell 30-35
1916 Modell 30-35
1917 Modell 30
1918 Modell 30
1919 Modell 30
1920 Modell 30
1921 Modell 30
1922 Modell 30, Serie 116
1923 Serie 116
1924 Serie 116
1925 Serie 116
1926 Serie 126
1927 Serie 126/124, Fast Four 128/129, Senior 2249
1928 Fast Four 128 /129, J-Serie, M-Serie, Senior 2249/2251/2252, S-Serie, Standard 140/141, Victory 130/131
1929 DA-Serie, DB-Serie, J-Serie, M-Serie, S-Serie
1930 DA-Serie, DB-Serie, DC-Serie, DD-Serie
1931 DC-Serie, DD-Serie, DG-Serie, DH-Serie
1932 DC-Serie, DD-Serie, DG-Serie, DH-Serie, DK-Serie, DL-Serie
1933 DO-Serie, DP-Serie
1934 DR-Serie, DRXX-Serie, DS-Serie
1935 New Value DU-Serie
1936 Beauty Winner D2-Serie
1937 D5-Serie
1938 D8-Serie
1939 Luxury Liner D11-Serie
1940 Luxury Liner Deluxe D14-Serie, Luxury Liner Special D17-Serie
1941 Custom D19-Serie, Deluxe D19-Serie
1942 Custom D22-Serie, Deluxe D22-Serie
1946 Custom D24C-Serie, Deluxe D24S-Serie
1947 Custom D24C-Serie, Deluxe D24S-Serie
1948 Custom D24C-Serie, Deluxe D24S-Serie
1949 Coronet D30-Serie, Wayfarer D29-Serie
1950 Coronet D34-Serie, Wayfarer D33-Serie
1951 Coronet D42-Serie, Meadowbrook D42-Serie, Wayfarer D41-Serie
1952 Coronet D42-Serie, Meadowbrook D42-Serie, Wayfarer D41-Serie
1953 Coronet D46/D48-Serie, Meadowbrook D46/D47-Serie
1954 Coronet D51/D52/D53-Serie, Meadowbrook D50/D51-Serie, Royal D50/D53-Serie
1955 Coronet D55/D56-Serie, Custom Royal D55-Serie, La Femme, Royal D55-Serie
1956 Coronet D62/D63-Serie, Custom Royal D63-Serie, La Femme, Royal D63-Serie
1957 Coronet D66/D72-Serie, Custom Royal D67-Serie, Royal D67-Serie
1958 Coronet, Custom Royal, Royal
1959 Coronet, Custom Royal, Royal
1960 Matador, Phoenix, Pioneer, Polara, Seneca
1961 Lancer, Phoenix, Pioneer, Polara, Seneca
1962 Custom 880, Dart 330, Dart 440, Lancer 170, Lancer 770, Polara 500
1963 330, 440, 880, Custom 880, Dart 170, Dart GT, Polara, Polara 500
1964 330, 440, 880, Custom 880, Dart 170, Dart GT, Polara
1965 Coronet, Coronet 440, Coronet 500, Custom 880, Dart 170, Dart 270, Monaco, Polara
1966 Charger, Coronet, Coronet 440, Coronet 500, Dart, Dart GT, Monaco
1967 Charger, Coronet Deluxe, Coronet 440, Coronet 500, Coronet R/T, Dart, Dart 270, Dart GT, Monaco, Monaco 500, Polara
1968 Charger, Charger R/T, Coronet Deluxe, Coronet 440, Coronet 500, Coronet R/T, Dart, Dart 270, Dart GT, Monaco, Monaco 500, Polara, Polara 500, Super Bee
1969 Charger, Coronet Deluxe, Coronet 440, Coronet 500, Coronet R/T, Dart, Dart GT, Dart Swinger, Monaco, Polara, Super Bee
1970 Challenger, Charger, Coronet Deluxe, Coronet 440, Coronet 500, Coronet R/T, Dart, Dart Custom, Polara, Polara Custom, Super Bee
1971 Challenger, Charger, Colt, Coronet, Coronet Brougham, Coronet Crestwood, Dart, Demon, Monaco, Polara, Super Bee
1972 Challenger, Charger, Colt, Coronet, Dart, Demon, Monaco, Polara
1973 Challenger, Charger, Colt, Coronet, Dart, Dart Sport, Monaco, Polara
1974 Challenger, Charger, Colt, Coronet, Dart, Dart Sport, Monaco
1975 Charger, Colt, Coronet, Dart, Dart Sport, Monaco
1976 Aspen, Colt, Coronet, Dart, Monaco
1977 Aspen, Colt, Diplomat, Monaco
1978 Aspen, Colt, Diplomat, Magnum, Monaco, Omni
1979 Aspen, Colt, Diplomat, Magnum, Omni, St. Regis
1980 Aspen, Colt, Diplomat, Mirada, Omni, St. Regis
1981 Aries, Colt, Diplomat, Mirada, Omni, St. Regis
1982 400, Aries, Colt, Diplomat, Mirada, Omni
1983 400, 600, Aries, Charger, Colt, Diplomat, Mirada, Omni
1984 600, Aries, Charger, Colt, Colt Vista, Conquest, Daytona, Diplomat, Lancer, Omni
1985 600, Aries, Charger, Colt, Colt Vista, Conquest, Daytona, Diplomat, Lancer, Omni
1986 600, Aries, Charger, Colt, Colt Vista, Conquest, Daytona, Diplomat, Lancer, Omni
1987 600, Aries, Charger, Colt, Colt Vista, Daytona, Diplomat, Lancer, Omni, Shadow
1988 600, Aries, Colt, Colt Vista, Daytona, Diplomat, Dynasty, Lancer, Omni, Shadow
1989 Aries, Colt, Colt Vista, Daytona, Diplomat, Dynasty, Lancer, Omni, Shadow, Spirit
1990 Colt, Colt Vista, Daytona, Dynasty, Monaco, Omni, Shadow, Spirit
1991 Colt, Colt Vista, Daytona, Dynasty, Monaco, Shadow, Spirit, Stealth
1992 Colt, Colt Vista, Daytona, Dynasty, Monaco, Shadow, Spirit, Stealth, Viper
1993 Colt, Colt Vista, Daytona, Dynasty, Intrepid, Shadow, Spirit, Stealth, Viper
1994 Colt, Colt Vista, Daytona, Intrepid, Shadow, Spirit, Stealth, Viper
1995 Avenger, Intrepid, Neon, Spirit, Stealth, Stratus, Viper
1996 Avenger, Intrepid, Neon, Stealth, Stratus, Viper
1997 Avenger, Intrepid, Neon, Stratus, Viper
1998 Avenger, Intrepid, Neon, Stratus, Viper
1999 Avenger, Intrepid, Neon, Stratus, Viper
2000 Avenger, Intrepid, Neon, Stratus, Viper
2001 Avenger, Intrepid, Neon, Stratus, Viper
2002 Avenger, Brisa, Intrepid, Neon, Stratus, Viper
2003 Avenger, Brisa, Intrepid, Neon, Stratus, Viper
2004 Avenger, Brisa, Intrepid, Magnum, Neon, Stratus, Viper
2005 Avenger, Brisa, Magnum, Neon, Stratus, Viper
2006 Avenger, Brisa, Caliber, Charger, Magnum, Stratus, Viper
2007 Avenger, Brisa, Caliber, Charger, Magnum, Viper
2008 Avenger, Brisa, Caliber, Challenger, Charger, Magnum, Viper
2009 Avenger, Brisa, Caliber, Challenger, Charger, Viper

Концепти

[ред. | ред. код]
  • Dodge Hornet (2006)
  • Dodge Rampage (2006)
  • Dodge Challenger (2006)
  • Dodge Scooter (2005)
  • Dodge Nitro (2005)
  • Dodge Caliber (2005)
  • Dodge Sling Shot (2004)
  • Dodge Magnum SRT-8 (2003)
  • Dodge Tomahawk (2003)
  • Dodge Durango Hemi (2003)
  • Dodge Kahuna and Avenger (2003)
  • Dodge Neon SRT (2002)
  • Dodge M80 (2002)
  • Dodge Razor (2002)
  • Dodge PowerBox (2001)
  • Dodge Charger (1999)
  • Dodge Intrepid ESX (1999)
  • Dodge Copperhead (1997)
  • Dodge Polycar (1980)
  • Dodge M4S (1984)

Посилання

[ред. | ред. код]
  1. https://archive.org/details/dodgebrothers00char/page/28/mode/2up