Filaret (Gawrin) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Filaret
Dmitrij Gawrin
Biskup skadowski i aleszkiński
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

19 września 1973
Nowozawidowski

Biskup skadowski i aleszkiński
Okres sprawowania

od 2024

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia bieżecka

Śluby zakonne

21 grudnia 2008

Diakonat

2 stycznia 2009

Prezbiterat

8 stycznia 2009

Nominacja biskupia

4 października 2012

Chirotonia biskupia

25 listopada 2012

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

25 listopada 2012

Miejscowość

Moskwa

Miejsce

Sobór Chrystusa Zbawiciela

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Aleksander (Mogilow), Warsonofiusz (Sudakow), Wiktor (Olejnik), Beniamin (Puszkar), Ignacy (Połogrudow), Jerzy (Daniłow), Eugeniusz (Rieszetnikow), Antoni (Pakanycz), Józef (Bałabanow), Sergiusz (Czaszyn), Innocenty (Jerochin), Tichon (Dorowskich), Artemiusz (Snigur), Serafin (Głuszakow), Roman (Łukin), Mikołaj (Dutka), Jan (Pawlichin), Lucjan (Kucenko), Guriasz (Fiodorow), Arystarch (Jacurin), Efrem (Prosianok), Mikołaj (Aszymow)

Filaret, imię świeckie Dmitrij Wiktorowicz Gawrin (ur. 19 września 1973 w Nowozawidowskim) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na wydziale mechaniczno-technologicznym Państwowego Uniwersytetu Technicznego w Twerze w 1996. W tym samym roku podjął pracę w Moskiewskiej Akademii Duchownej i seminarium duchownym w Moskwie. Od 1997 był zastępcą jej ekonoma. Następnie sam podjął naukę w seminarium duchownym w Moskwie i w 2005 uzyskał dyplom końcowy. W 2009 ukończył Kijowską Akademię Duchowną, broniąc dysertację kandydacką poświęconą Kościołowi prawosławnemu na Ukrainie w czasie II wojny światowej[1]. W 2008 został zatrudniony w Akademii jako wykładowca, w katedrze historii Kościoła chrześcijańskiego i prawosławia na Rusi oraz jako zastępca kierownika studiów zaocznych. 21 grudnia 2008 złożył wieczyste śluby mnisze na ręce rektora Akademii, arcybiskupa boryspolskiego Antoniego. Przyjął imię zakonne Filaret na cześć św. Filareta, metropolity moskiewskiego[1]. 2 stycznia 2009 został wyświęcony na hierodiakona, zaś 8 stycznia tego samego roku – na hieromnicha. W tym samym roku otrzymał godność ihumena. Od września 2011 do sierpnia 2012 był asystentem prorektora ds. wychowawczych Kijowskiej Akademii Duchownej i seminarium duchownego w Kijowie[1].

W sierpniu 2012 przeszedł do pracy duszpasterskiej w eparchii twerskiej. Służył w katedralnym soborze Zmartwychwstania Pańskiego w Twerze[1]. 4 października 2012 został nominowany na biskupa bieżeckiego i wiesiegońskiego. W związku z tym otrzymał w tym samym miesiącu godność archimandryty[1]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 25 listopada 2012 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów astańskiego i kazachstańskiego Aleksandra, sarańskiego i mordowskiego Warsonofiusza, twerskiego i kaszyńskiego Wiktora, władywostockiego i nadmorskiego Beniamina, chabarowskiego i nadamurskiego Ignacego, niżnonowogrodzkiego i arzamaskiego Jerzego, arcybiskupów wieriejskiego Eugeniusza, boryspolskiego Antoniego, biskupów birobidżańskiego i kuldurskiego Józefa, sołniecznogorskiego Sergiusza, ussuryjskiego Innocentego, jużno-sachalińskiego i kurylskiego Tichona, pietropawłowskiego i kamczackiego Artemiusza, anadyrskiego i czukockiego Serafina, jakuckiego i leńskiego Romana, nachodzkiego i prieobrażenskiego Mikołaja, magadańskiego i siniegorskiego Jan, błagowieszczeńskiego i tyndyńskiego Lucjana, arsjeniewskiego i dalniegorskiego Guriasza, nikołajewskiego Arystarcha, bikińskiego Efrema oraz amurskiego i czegdomyńskiego Mikołaja[2].

W 2024 r. Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego przeniósł go na katedrę skadowską[3].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]