Beniamin (Lichomanow) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Beniamin
Вениамин
Nikołaj Lichomanow
Николай Лихоманов
Biskup rybiński i romanowsko-borisoglebski
Ilustracja
Kraj działania

Rosja

Data i miejsce urodzenia

2 października 1952
Sokoł

Biskup rybiński i romanowsko-borisoglebski
Okres sprawowania

od 2021

Wyznanie

prawosławne

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Eparchia rybińska

Śluby zakonne

13 marca 2003

Diakonat

8 października 1978

Prezbiterat

14 października 1978

Chirotonia biskupia

22 sierpnia 2010

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

22 sierpnia 2010

Miejscowość

Monaster Sołowiecki

Miejsce

Sobór Przemienienia Pańskiego

Konsekrator

Cyryl

Współkonsekratorzy

Włodzimierz (Kantarian), Warsonofiusz (Sudakow), Hilarion (Alfiejew), Pantelejmon (Dołganow), Teognost (Guzikow), Cyryl (Nakonieczny), Sawa (Wołkow), Tichon (Stiepanow), Anatol (Botnar), Piotr (Musteață), Sergiusz (Czaszyn), Marceli (Mihăescu), Tichon (Zajcew), Pantelejmon (Szatow)

Beniamin, imię świeckie Nikołaj Lichomanow (ur. 2 października 1952 w Sokole) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem wydziału mechaniczno-matematycznego Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. Michaiła Łomonosowa. Od 1975 do 1976 pracował w Instytucie matematyki i mechaniki Kazachskiej Akademii Nauk w Ałma-Acie, następnie kontynuował pracę zawodową. W 1978 ożenił się. 8 października 1978 metropolita jarosławski i rostowski Jan udzielił mu święceń diakońskich, zaś 14 października tego samego roku – kapłańskich. Ks. Nikołaj Lichomanow pracował w soborze Odnowienia Świątyni Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie w Tutajewie. W 1984 ukończył w trybie zaocznym moskiewskie seminarium duchowne, zaś w 1999 – Moskiewską Akademię Duchowną.

W 2002 jego małżeństwo zostało rozwiązane za obopólną zgodą; zarówno ks. Nikołaj Lichomanow, jak i jego żona postanowili wstąpić do monasterów. 13 marca 2003 złożył wieczyste śluby zakonne przed emerytowanym arcybiskupem jarosławskim Micheaszem, przyjmując imię Beniamin na cześć biskupa-nowomęczennika Beniamina (Woskriesienskiego). Od 2008 stoi na czele katedry teologii na uniwersytecie w Jarosławiu. 31 maja 2010 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa rybińskiego, wikariusza eparchii jarosławskiej i rostowskiej. Uroczysta chirotonia miała miejsce 22 sierpnia 2010 w soborze Przemienienia Pańskiego w Monasterze Sołowieckim, przewodniczył jej patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl.

W 2012 został pierwszym ordynariuszem nowo powstałej eparchii rybińskiej[1]. Nosił tytuł biskupa rybińskiego i daniłowskiego, który w 2021 r. został zmieniony na tytuł biskupa rybińskiego i romanowsko-borisoglebskiego[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]