Sierpień 2005 – Wikipedia, wolna encyklopedia

<< sierpień 2005 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
  • We Frankfurcie nad Menem w dniach 4-8 sierpnia 2005 odbywała się Wikimania – pierwsza, światowa konferencja Fundacji Wikimedia i wszystkich jej projektów.
  • O 14:11 czasu warszawskiego prom kosmiczny Discovery szczęśliwie wylądował w bazie wojskowej Edwards, kończąc misję STS-114.
  • Wiceminister rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyraził ubolewanie z powodu pobicia w ciągu ostatnich dni dwóch pracowników naszej ambasady oraz dziennikarza „Rzeczpospolitej”. Dodano także, że wszystkie zdarzenia są dokładnie badane. Wzmocniono także ochronę ambasady.
  • Anna Jarucka, były doradca oraz asystent społeczny marszałka Sejmu, Włodzimierza Cimoszewicza, złożyła oświadczenie, w którym stwierdziła, że na prośbę Cimoszewicza podmieniła jego oświadczenie majątkowe. Podłożona wersja oświadczenia miała nie zawierać informacji o posiadaniu przez Cimoszewicza akcji koncernu PKN Orlen. Jarucka twierdziła, że wcześniej marszałek złożył oświadczenie zawierające akcje, ale potem celowo chciał zataić tę informację. Włodzimierz Cimoszewicz stwierdził, że Jarucka kłamie i posługuje się fałszywymi dokumentami. Jego zdaniem informacja o akcjach Orlenu została pominięta przez niego przez pomyłkę. Marszałek zaprzeczył jakoby podmiana oświadczeń była możliwa zarówno teoretycznie jak i praktycznie.
  • O 11:43 GMT z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartował w siedmiomiesięczną podróż Mars Reconnaissance Orbiter.
  • 90-letni brat Roger, założyciel Wspólnoty Taizé, został zamordowany przez 36-letnią, prawdopodobnie psychicznie chorą, Rumunkę. Kobieta zaatakowała około godziny 20:30 podczas wieczornych modlitw, zadając trzy ciosy nożem. Mimo natychmiastowej pomocy lekarskiej brat Roger zmarł na miejscu. (Wikinews)
  • Premier Marek Belka na wniosek Włodzimierza Cimoszewicza odtajnił jego oświadczenia majątkowe za 2001 rok zdeponowane w Kancelarii Premiera i przekazał je prokuraturze. Jeszcze tego samego dnia prokuratura zdecydowała o upublicznieniu oświadczeń. (Gazeta.pl)
  • Zdenek Doležel, szef gabinetu czeskiego premiera Jirzego Paroubka, został zdymisjonowany w związku z podejrzeniem korupcji w czasie prywatyzacji Unipetrolu, przejętego przez PKN Orlen. Według artykułu „Rzeczpospolitej” z 8 sierpnia, przed kupnem akcji Unipetrolu Orlen zobowiązał się sprzedać za bezcen jego chemiczną część bliskiemu rządzącym Czechami socjaldemokratom biznesmenowi Andrejowi Babisowi. Bezpośrednim powodem dymisji są rozmowy, które prowadził z polskim biznesmenem Jackiem Spyrą, nagrane przez dziennikarza czeskiej TV Nova. Po obejrzeniu nagrania premier przygotował dla prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.
  • Irak: ponad 965 osób zostało śmiertelnie stratowanych na bagdadzkim moście Al-Aaimmah na Tygrysie. Do wybuchu paniki doszło podczas przemarszu tysięcy szyitów do meczetu do imama Musy al-Kazima, gdy wśród tłumu rozeszła się pogłoska o serii samobójczych ataków. Wcześniej w wyniku ostrzału moździerzowego rebeliantów na moście zginęło siedem osób.
  • Stany Zjednoczone decydują o użyciu strategicznych rezerw ropy naftowej do stabilizacji cen po ograniczeniu amerykańskiej produkcji tego surowca w wyniku uderzenia huraganu.