Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela – Wikipedia, wolna encyklopedia
Historia | |
Państwo | |
---|---|
Sformowanie | |
Nazwa wyróżniająca | Matkal |
Dowódcy | |
Pierwszy | |
Obecny | |
Działania zbrojne | |
wojna o niepodległość, kryzys sueski, wojna sześciodniowa, wojna na wyczerpanie, wojna Jom Kipur, wojna libańska, pierwsza intifada, intifada Al-Aksa, II wojna libańska | |
Organizacja | |
Dyslokacja | |
Rodzaj wojsk | |
Podległość | |
Skład |
Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela (hebr. המטה הכללי של צה"ל; nazywany w skrócie Matkal, מטכ"ל) – centralna instytucja Sił Obronnych Izraela, utworzona w 1948.[potrzebny przypis]
Na czele sztabu stoi Szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela podlegający bezpośrednio ministrowi obrony. W okresie pokoju głównym zadaniem sztabu jest organizowanie szkolenia wojsk i zapewnienie im warunków utrzymania wysokiego stopnia gotowości bojowej. Sztab Generalny ma swój symbol wojskowy oraz banderę[potrzebny przypis].
Historia
[edytuj | edytuj kod]Początki Sztabu Generalnego sięgają powstania dowództwa żydowskiej organizacji paramilitarnej Hagana. Początkowo siedzibą tego sztabu był Park Abrahama w Ramat Ganie. Następnie przeniósł się do nieistniejącego już Czerwonego Domu (hebr. הבית האדום) przy plaży w Tel Awiwie. Ewakuowano mieszkańców tego domu, i ustanowiono w nim Sztab Generalny Sił Obronnych Izraela, z którego Dawid Ben Gurion wydawał rozkazy podczas wojny o niepodległość[1].
Na początku lat 50. XX wieku Sztab Generalny przeniósł się do kampusu wojskowego w dzisiejszym osiedlu Ha-Kirja, w centrum Tel Awiwu. Od 2005 ma swoją siedzibą w nowoczesnym biurowcu Matcal Tower[potrzebny przypis].
Zadania sztabu
[edytuj | edytuj kod]Sztab przeznaczony jest do zapewnienia dowódcy doradztwa i pomocy oraz zapewnienia wsparcia podległym dowódcom. Sztab nie posiada władzy sam z siebie; czerpie władzę od dowódcy i sprawuje ją w jego imieniu[potrzebny przypis].
Zadaniem sztabu jest przede wszystkim sprawowanie kontroli poprzez spełnianie jej dwóch głównych funkcji: koordynowania i monitorowania. Zastosowane elementy dowodzenia i koordynacji nie mogą ograniczać swobody działania podległych dowódców. Poprzez koordynowanie rozumieć należy wsparcie dowódcy przez sztab w postaci gromadzenia, przetwarzania i przedstawiania informacji w sposób, który pomaga mu wybrać właściwy wariant działania. W związku z tym sztab odpowiedzialny jest za szczegółowe przygotowanie i doprowadzenie do wykonawców elementów dowodzenia i koordynacji działań, które zwykle zawiera się w rozkazach. W ramach drugiej i pokrywającej się (z koordynowaniem) funkcji monitorowania, sztab stwarza warunki niezbędne do terminowego podejmowania decyzji[potrzebny przypis].
Do szczegółowych zadań sztabu należy: gromadzenie informacji, ocenianie sytuacji, przewidywanie, informowanie, rekomendowanie, wydawanie zarządzeń w imieniu dowódcy, monitorowanie i koordynowanie[potrzebny przypis].
Struktura organizacyjna
[edytuj | edytuj kod]Siły Obronne Izraela nie mają instytucji naczelnego dowódcy. Jedna z Ustaw Zasadniczych, dotycząca armii z 1976 przeniosła dowództwo nad armią na rząd. Tak więc Minister Obrony Izraela – zawsze cywil, choć często emerytowany oficer – jest najwyższym dowódcą SOI i uosobieniem cywilnej kontroli nad wojskiem. Gabinet musi każdorazowo wyrażać zgodę na główne wojskowe cele i operacje. W normalnych warunkach zajmuje się tym głównie Rada Bezpieczeństwa Narodowego i to na niej spoczywa główna odpowiedzialność. Cykliczne raporty dotyczące stanu wojska podawane są do wiadomości izraelskiego parlamentu – Knesetu, a te zajmujące się sprawami funduszy armii do Rady Finansowej[potrzebny przypis].
Najwyższy rangą oficer Sił Obronnych Izraela (formalnie uznawany za głównodowodzącego), jedyny wojskowy w stopniu generała-porucznika (raw alluf), jest jednocześnie szefem Sztabu Głównego, bezpośrednio odpowiedzialnym przed Ministrem Obrony. Od 2023 funkcję tę pełni generał Herci Halewi[2]. Sztab generalny zajmuje się „profesjonalnymi sprawami”, takimi jak organizacją, treningiem, planowaniem oraz wykonywaniem operacji wojskowych. Szef sztabu generalnego mianowany jest przez ministra obrony na okres 3 lat, która to kadencja może być skrócona lub przedłużona. Wewnątrz ministerstwa obrony najwyższy rangą oficer odpowiedzialny jest za produkcję obronną, infrastrukturę, budżet, a pomimo to minister może interweniować we wszystkie dziedziny działalności armii. Wszyscy oficerowie na stanowiskach dowódczych w Sztabie Generalnym posiadają stopnie wojskowe generała-majora (alluf)[potrzebny przypis].
Sztab Główny Sił Obronnych Izraela składa się z (podano dane osobowe z 2019):
- Dowództwo:
- Szef Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela – generał porucznik Herci Halewi[2]
- Zastępca Szefa Sztabu Generalnego Sił Obronnych Izraela – generał major Ejal Zamir[potrzebny przypis]
- Dowódcy Broni:
- Dowódca Sztabu Sił Lądowych – generał major Jo’el Strick[potrzebny przypis]
- Dowódca Sił Powietrznych – generał major Amikam Norkin[potrzebny przypis]
- Dowódca Marynarki – wiceadmirał Eli Szarwit[potrzebny przypis]
- Oddziały:
- Szef Zarządzania Operacyjnego – generał major Aharon Chaliwa[potrzebny przypis]
- Szef Wywiadu – generał major Tamir Hajman[potrzebny przypis]
- Szef Zarządzania Technologii i Logistyki – generał major Jicchak Turdżeman[potrzebny przypis]
- Szef Dyrekcji Zasobów Ludzkich – generał major Moti Almoz[potrzebny przypis]
- Szef Planowania – generał major Tomer Bar[potrzebny przypis]
- Szef Zarządzania Usługami Komputerowymi – generał major Li’or Karmeli[potrzebny przypis]
- Szef Zarządzania Strategii i Trzeciego Koła – generał major Tal Kalman[potrzebny przypis]
- Dowództwa terytorialne:
- Szef Dowództwa Północnego – generał major Amir Baram[potrzebny przypis]
- Szef Dowództwa Centralnego – generał major Tamir Jadaj[potrzebny przypis]
- Szef Dowództwa Południowego – generał major Herci Ha-Lewi[potrzebny przypis]
- Szef Dowództwa Wewnętrznego – generał major Uri Gordin[potrzebny przypis]
- Inne:
- Wojskowy sekretarz premiera – generał brygadier Awi Balut[potrzebny przypis]
- Dowódca Sztabu głębokości – generał major Moni Kac[potrzebny przypis]
- Dowódca Generalny Sztabu Korpusu – generał major Moti Baruch[potrzebny przypis]
- Dowódca Korpusu Północnego i akademii wojskowych – generał major Itaj Weruw[potrzebny przypis]
- Koordynator działań rządu na terytoriach – generał major Kamil Abu Rukun[potrzebny przypis]
- Główny rzecznik wojskowy – generał major Szaron Afek[potrzebny przypis]
- Prezydent Wojskowego Sądu Apelacyjnego – generał major Fajles Doron[potrzebny przypis]
- Rzecznik prasowy armii – generał brygadier Hidaj Zilberman[potrzebny przypis]
- Doradca Finansowy szefa sztabu – generał brygadier Ariela Lazarović[potrzebny przypis]
- Cywilne:
- Dyrektor Generalny w Ministerstwie Obrony Narodowej – generał major (rez.) Amir Eszel[potrzebny przypis]
- Kontroler obrony – generał brygadier (rez.) Ejtan Dahan[potrzebny przypis]
- Szef Administracji Rozwoju Przemysłu Zbrojeniowego i Technologii – generał brygadier (rez.) Danny Gold[potrzebny przypis]
Dowódca sił lądowych odpowiedzialny jest za wyszkolenie, taktykę, wyposażenie i rozwój czterech korpusów wojsk naziemnych: piechoty, sił pancernych, artylerii i jednostek inżynieryjnych. Kontrola operacyjna nad wyżej wymienionymi siłami wywodzi się od szefa sztabu, któremu podlegają dowódcy trzech obszarów strategicznych: Północnego (oddziały skierowane do obrony przeciwko ewentualnemu atakowi z terenu Syrii i Libanu), Centralnego (oddziały przeciwko Jordanii) i Południowego (skierowane przeciwko Egiptowi); dowodzą oni dywizjami i brygadami. Marynarka wojenna i siły lotnicze nie są traktowane jako całkowicie autonomiczne rodzaje sił zbrojnych, jednakże zarówno lotnictwo (Hejl ha-Awir) jak i oddziały morskie (Hejl ha-Jam) zawsze cieszyły się większą swobodą, niż jest to zapisane w jakichkolwiek dokumentach. Ich dowódcy mają status najwyższych doradców szefa sztabu. Wraz z dowódcami poszczególnych stref obrony lądowej, posiadają oni rangę dwugwiazdkowych generałów[3].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zehava Ostfeld, Shoshana Shiftel: An Army is Born. T. 1. Israel Ministry of Defense, s. 104-106. ISBN 965-05-0695-0. (hebr.).
- ↑ a b Emanuel Fabian , Herzi Halevi formally takes over as chief of staff, vows to keep politics out of IDF [online], timesofisrael.com [dostęp 2023-01-29] (ang.).
- ↑ Structure. [w:] Israel Defence Forces [on-line]. [dostęp 2011-01-31]. (ang.).