Кухня Центральноафриканської Республіки — Вікіпедія
Кухня Центральноафриканської Республіки (фр. Cuisine centrafricaine) — сукупність кулінарних традицій народів, що населяють ЦАР. Традиційним сільським господарством культивується просо, сорго, банани, ямс[1], окра, жовта цибуля[en], часник, шпинат, рис та пальмова олія. Вирощуються також завезені культури, переважно американського походження — кукурудза, маніок, арахіс, перець чилі[1], солодка картопля та помідори[2].
Для Центральноафриканської Республіки характерний дефіцит м'яса, однак, риба досить часто використовується як інгредієнт для різних страв; іншими джерелами білка служать арахіс та комахи, такі як цикади, коники, цвіркуни та терміти[3], яких також вживають в їжу. Звичним м'ясом, що використовується в центральноафриканській кухні є курятина та козлятина[2]. Серед населення країни, особливо в сільській місцевості та в посушливу пору року, популярне полювання; добута дичина йде в їжу[4]. Основні продукти харчування, як-от пшоно, рис, кунжут та сорго містять крохмаль. Також вживаються різноманітні овочі та соуси.[1][3]
У придорожніх лавках продаються такі продукти, як випічка і макара (різновид смаженого хліба), бутерброди, м'ясо на грилі та закуски[4]. На ринках Бангі можна придбати гусениць, яких місцеві мешканці також вживають в їжу[4]. Використовуються дикі бульби, листя та гриби[4]. Широкого поширення набула пальмова олія[4].
У столиці республіки Бангі поширена західна кухня і, крім того, є готельні ресторани[5]. Офіційний вік вживання алкоголю — 18 років[5]. Мусульманам заборонено вживати алкоголь[5].
- Бушміт
- Маніока та зелень маніоки[6]
- Курча і кмин рагу[5]
- Чичінга — шашлик з козлятини на грилі[2]
- Соус Егусі, поширений у багатьох районах Центральної Африки[7]
- Риба, така, як нільський окунь[1] (Nile perch), which is fished at the river in Bangui[7]
- Фрукти (апельсини, банани, плантани, ананаси)[7]
- Футу — розтерті банани. Фуфу і футу їдять як хліб і часто подають з рагу, супами та соусами. Пюре з батату також іноді використовують для приготування футу[1] Both fufu and foutou are eaten like bread and often served with stews, soups and sauces[2][3] Mashed yams are also sometimes used to prepare foutou.[7]
- Фуфу, розтерта маніока[1]
- Фулані Буллі — каша з рисом, арахісовоб пастою, пшоняним борошном та лимоном[2]
- Гозо — паста, приготовлена з борошна маніоки[7]
- Канда ті німа — пряні фрикадельки з яловичини[2]
- Муаме де галінья — курка з окрою та пальмовою олією[3][5]
- Муамба — рагу з рубаних пальмової олії[3]
- Шпинат часто приготований з арахісом[7]
- Рагу зі шпинату[2][5]
- Креветки з відвареним бататом/вареним ямсом[5]
- Ямс, який є корінним для мешканців Центральноафриканської Республіки[1]. В середині 1800-х років європейцями були введені додаткові нові сорти ямсу[1]
- Пальмове вино
- Бананове вино
- Пиво
- Найпоширеніші пивні бренди Mocaf та Export (пивний бренд)[4]
- Алкоголь з маніоки або сорго
- Кава[2]
- Чай[2] (чай іта кава готуються з цукром і згущеним молоком з банок)[4]
- Імбирне пиво[5]
- Карканджі — це квітковий напій гібіскуса з півночі[2]
Бангі є столицею Центральноафриканської Республіки, і в основний раціон тут входять маніок, рис, гарбуз, банани та м'ясо на грилі. Бамія або гомбо — це популярний овоч. Арахіс та арахісова паста широко використовуються. Загальну популярність завоювали як дичину, так та рибні страви, такі як мабоке.
В Бангі є три типи ресторанів. Деякі спеціалізуються на стравах зарубіжної кухні, таких як «Relais des Chasses», «La Tentation» і «L'Escale», які орієнтовані на французьку кухню, в той час, як інші — «Ali Baba» та «Beyrouth» подають страви ліванської кухні. Є велика кількість африканських ресторанів, таких як «Мадам Мбока», улюблених місцевими мешканцями. Бари та вуличні продуктові крамниці доповнюють кулінарну сцену Бангі.
- ↑ а б в г д е ж и Woodfork, Jacqueline Cassandra (2006). Culture and Customs of the Central African Republic. Greenwood Publishing Group. pp. 79–88. ISBN 0313332037
- ↑ а б в г д е ж и к л Centrafrican Food Recipes
- ↑ а б в г д «Central African Republic.» [Архівовано 16 серпня 2011 у Wayback Machine.] Foodspring.com [Архівовано 18 грудня 2014 у Wayback Machine.]. Accessed June 2011 року.
- ↑ а б в г д е ж Culture of Central African Republic - history, people, clothing, women, beliefs, food, family, social, dress. Архів оригіналу за 8 жовтня 2006. Процитовано 25 травня 2021.
- ↑ а б в г д е ж и -republic / food-and-restaurants Central African Republic — Food and Restaurants | iExplore<! — Bot generated title ->[недоступне посилання]
- ↑ Evans, Dyfed Lloyd. The Recipes of Africa. — Dyfed Lloyd Evans. — С. 159.
- ↑ а б в г д е Jacob-Ashkenazi, Jeanne; Ashkenazi, Michael (Ph.D.); Ashkenazi, Michael (Ph.D.). The World Cookbook. — ABC-CLIO, 2014. — С. 237—242. — ISBN 1610694694.