id Tech — Вікіпедія

id Tech — сімейство ігрових рушіїв, розроблених американською компанією id Software.

Кожен із застарілих рушіїв id Tech після виходу нової версії був опублікований як вільне програмне забезпечення під ліцензією GNU. Всі рушії серії id Tech використовують інтерфейс програмування застосунків OpenGL.

До презентації гри Rage, заснованої на id Tech 5, рушії серії не мали власної назви і іменувалися як «рушії Quake» (англ. Quake engines), від назви гри Quake, що використовувала перший тривимірний рушій id Software — Quake Engine.

id Tech 1

[ред. | ред. код]
Докладніше: Doom engine
Скриншот з Doom 2.

На основі рушія id Tech 1, раніше відомого як Doom engine, компанія id Software створила ігри Doom і Doom II. Рушій був розроблений Джоном Кармаком у співавторстві з Майком Абрашем[ru], Джоном Ромеро, Дейвом Тейлором[en] і Полом Редеком (англ. Paul Radek). Спочатку розроблений для комп'ютерів фірми NeXT, рушій був портований на DOS (з випуском гри Doom), а пізніше — на ігрові приставки та інші операційні системи.

Комерційні[1] ігри, в яких використовується id Tech 1:

id Tech 2

[ред. | ред. код]
Дерево розвитку рушіїв Quake ілюструє, які ігри і рушії засновані на id Tech 2.
Скріншот з Quake, гри 1996 року від id Software.
Докладніше: id Tech 2

Раніше відомий як Quake II engine. (Рушій Quake 1, який йому передував, зберіг найменування Quake Engine). id Tech 2 заснований на сирцевому коді рушія Quake і містить багато поліпшень, зокрема кольорове освітлення і новий формат моделей.

Комерційні ігри, в яких використовується id Tech 2:

id Tech 3

[ред. | ред. код]
Докладніше: id Tech 3

Раніше відомий як Quake III Engine. Рушій заснований на попередній версії, але багато компонентів були переписані або написані з нуля.

Комерційні ігри, в яких використовується id Tech 3:

Ігри, в яких використовувався id Tech 3 з інструментарієм ÜberTools компанії Ritual Entertainment:

Ігри, що використовують оригінальний або перероблений рушій id Tech 3 і поширюються за вільною ліцензією:

На базі цього рушія заснований IW engine, що застосовується в серії ігор Call of Duty.

id Tech 4

[ред. | ред. код]
Докладніше: id Tech 4
Скриншот гри Doom 3, демонструє нову технологію освітлення і затінення.

id Tech 4 — перший рушій серії, написаний мовою програмування C++. Вперше використовувався в грі Doom 3, тому спочатку називався Doom 3 engine (англ. Рушій Doom 3). Порівняно з попередньою версією в id Tech 4 були повністю переписані всі підсистеми рушія. На момент свого виходу id Tech 4 вважався одним з найбільш технологічних і вимогливих до апаратних ресурсів. Рушій активно використовував новітні на той час технології попіксельного освітлення[ru], самозатінення та інші.

Комерційні ігри, в яких використовується id Tech 4:

id Tech 5

[ред. | ред. код]

id Tech 5 — наступний рушій серії, що розробляється id Software для своїх нових ігор. Рушій використовує більшість нових графічних технологій, зокрема мегатекстуру[ru]. Rage — перша гра, що використовує новий рушій.

Ігри, в яких використовується id Tech 5:

id Tech 6

[ред. | ред. код]

id Tech 6 — ігровий рушій наступного покоління, орієнтований на ПК та ігрові консолі восьмого покоління PlayStation 4 і Xbox One. В рушії використовується технологія Розріджене воксельне октодерево, яка використовує вокселі, октодерева, ray casting і мегатекстуру.

Ігри, в яких використовується id Tech 6:

id Tech 7

[ред. | ред. код]

id Tech 7 — гральний рушій наступного покоління, орієнтований на ПК та ігрові консолі восьмого покоління PlayStation 4, Xbox One і Nintendo Switch.

Ігри, в яких використовується id Tech 7:

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Зверніть увагу, уточнення «комерційні» показує, що в списку перераховані тільки ігри, створені для комерційного продажу — численні безкоштовні розробки, виконані після відкриття доступу до сирцевого коду рушіїв сімейства, не вказані.
  2. id Software. Technology Licensing. Архів оригіналу за 6 жовтня 2007. Процитовано 6 квітня 2008.
  3. Модифікація рушія компанії Arkane Studios, названа Void Engine.

Посилання

[ред. | ред. код]