Cicit – Wikipedia, wolna encyklopedia
Cicit lub cyces (hebr.: צִיצִית) – element rytualnego stroju żydowskiego.
- Frędzle, przywiązane do czterech rogów chusty modlitewnej (talit), zakładanej przez żydów na głowę i ramiona w czasie modlitwy
- Rodzaj koszuli (prostokątna chusta z otworem na głowę) z frędzlami (cicit) noszonej przez żydów na co dzień, zwanej też talit katan/tałes kutn.
Frędzle o których mowa w biblijnej Księdze Liczb (Bemidbar) 15:37–41 przypominają noszącym je i patrzącym na nie o przykazaniach Pana. Talit, w którym brakuje choćby jednej z cicit lub w którym choćby jedna z cicit jest za krótka bądź źle zawiązana, jest niekoszerny i nie może być używany. Micwa noszenia cicit jest ściśle związana poprzez modlitwę Szema z trzema innymi przykazaniami: odmawiania modlitwy Szema, mocowania mezuzy na framudze drzwi domu i zakładania tefilin.
Przy zakładaniu cicit (talit katan) odmawia się błogosławieństwo:
Baruch Ata Haszem, Elokejnu Melech haolam, Aszer kidszanu bemicwotaw, weciwanu al micwat cicit.
Błogosławionyś Ty, Haszem, Bóg Nasz, Król świata, który uświęcił nas swoimi przykazaniami i dał nam przykazanie (noszenia) cicit.
Przy zakładaniu tałesu mówi się:
Baruch Ata Haszem, Elokejnu Melech haolam, Aszer kidszanu bemicwotaw, weciwanu lehit'atef bacicit.
Błogosławionyś Ty, Haszem, Bóg Nasz, Król świata, który uświęcił nas swoimi przykazaniami i nakazał nam okrywać się (okryciem z) cicit.
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Modlitewnik Żydowski Pardes Lauder, Kraków 2005