Kościół św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (stary) – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (drewniany)
Zabytek: nr rej. 89/54 z dnia 24 marca 1954[1]
Kaplica pogrzebowa
Ilustracja
Widok kościoła z 1586 roku
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Sowczyce

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Łomnicy

Wezwanie

Antoniego Padewskiego

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca

Położenie na mapie gminy Olesno
Mapa konturowa gminy Olesno, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (drewniany)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (drewniany)”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (drewniany)”
Położenie na mapie powiatu oleskiego
Mapa konturowa powiatu oleskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościoły św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach (drewniany)”
Ziemia50°50′36,5″N 18°29′35,6″E/50,843472 18,493222
Strona internetowa

Drewniany kościół św. Antoniego Padewskiegorzymskokatolicki kościół filialny, położony w Sowczycach (gmina Olesno). Świątynia należy do Parafii Nawiedzenia NMP w Łomnicy w dekanacie Olesno, diecezji opolskiej. 24 marca 1954 roku pod numerem 89/54 kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa opolskiego[1], znajduje się on również na Szlaku Drewnianego Budownictwa Sakralnego. Obecnie kościółek ten pełni rolę kaplicy pogrzebowej.

Historia kościoła

[edytuj | edytuj kod]

Drewniany kościół w Sowczycach został wybudowany w 1586 roku w Łomnicy jako kościół filialny parafii św. Mikołaja i św. Małgorzaty w Wysokiej, pod wezwaniem św. Katarzyny i Ducha Świętego[3]. Funkcję taką pełnił do 1917 roku, gdzie następnie został przeniesiony do Sowczyc, gdzie otrzymał nowe wezwanie - św. Antoniego[4]. Tu pełnił rolę kościoła filialnego do 1962 roku. Po wybudowaniu nowego kościoła, służy jako kaplica pogrzebowa. W latach 1983–1984 budynek był remontowany.

Architektura i wnętrze kościoła

[edytuj | edytuj kod]

Kościół jest orientowany, jednonawowy, salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty trójbocznie o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu, wykonanym na początku XX wieku. Zewnętrzne ściany kościoła są oszalowane, dach typu siodłowego o jednej kalenicy. Kościół nie posiada typowej wieży, jedynie czworoboczną sygnaturkę, która nakryta jest dachem namiotowym. Całość pokryta jest gontem z wywiniętym okapem przy prezbiterium. Z boku nawy znajduje się zakrystia. Strop jest płaski z widoczną polichromią. Chór muzyczny wsparty został na dwóch słupach o prostej linii parapetu. Belka tęczowa z krucyfiksem. Ołtarz i ambona zostały wykonane w stylu barokowym w XVII wieku. Ambona na baldachimie umieszczoną ma rzeźbą pelikana. Wewnątrz kościółka znajdują się również drewniane stacje drogi krzyżowej wykonane w 1849 roku. Ponadto wnętrze świątyni zdobią figury i obrazy w stylu ludowym[5].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2013-07-15].
  2. Kościół pw. św. Antoniego z Padwy. [dostęp 2013-07-15].
  3. Kościół św. Antoniego Padewskiego w Sowczycach. [dostęp 2013-07-15].
  4. Starostwo Powiatowe w Oleśnie, "Szlakiem kościółków drewnianych w powiecie oleskim"; Olesno 2011. Strona - 11 ISBN 97883-920243-7-0
  5. Drewniany kościół św. Antoniego w Sowczycach. [dostęp 2013-07-15].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]