Kościół św. Bartłomieja w Świniarach Wielkich – Wikipedia, wolna encyklopedia

Kościół św. Bartłomieja
w Świniarach Wielkich
73/54 z dnia 19 maja 1954[1]
Kościół filialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Świniary Wielkie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Szymonkowie

Wezwanie

św. Bartłomieja

Wspomnienie liturgiczne

24 sierpnia

Położenie na mapie gminy Wołczyn
Mapa konturowa gminy Wołczyn, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomiejaw Świniarach Wielkich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomiejaw Świniarach Wielkich”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomiejaw Świniarach Wielkich”
Położenie na mapie powiatu kluczborskiego
Mapa konturowa powiatu kluczborskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Bartłomiejaw Świniarach Wielkich”
Ziemia51°03′51″N 18°00′16″E/51,064167 18,004444

Kościół św. Bartłomiejarzymskokatolicki kościół filialny, położony jest w miejscowości Świniary Wielkie (gmina Wołczyn). Kościół należy do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w dekanacie Namysłów wschód, archidiecezji wrocławskiej.

19 maja 1954 roku, pod numerem 73/54 świątynia została wpisana do rejestru zabytków województwa opolskiego.

Historia i architektura

[edytuj | edytuj kod]

Kościół został wybudowany w 1762 roku. Jest to budowla o konstrukcji zrębowej na podmurówce, orientowana. Prezbiterium zamknięte jest trójbocznie, przy nim od strony północnej dobudowana jest niewielka zakrystia. Nawa jest kwadratowa. Wewnątrz stropy są płaskie. Belka tęczowa jest fazowana, wycięto na niej datą budowy kościoła. Chór muzyczny wsparty na jednym słupie. Okna są zamknięte łukiem spłaszczonym. Na zewnątrz kościół, z wyjątkiem kruchty, jest nieoszalowany. Wejście do kruchty zamknięto półkoliście z mieczowaniami. Dach kościoła jest typu siodłowego i pokryty gontem. Wieża jest konstrukcji słupowej, nakryta dachem typu namiotowego. Drzwi wejściowe są klepkowe ze starymi okuciami. W okienku zakrystii znajduje się krata kowalska[3].

Wnętrze i wyposażenie

[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze świątyni zdobią:

Na dzwonnicy obok kościoła zawieszony jest pochodzący z 1622 roku dzwon, który został ufundowany przez Adama Posadowskiego, ówczesnego właściciela Wołczyna i Świniar[4][5].

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo opolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2013-06-13].
  2. Kościół św. Bartłomieja w Świniarach Wielkich. [dostęp 2013-06-13].
  3. Kościół filialny w Świniarach Wielkich. [dostęp 2013-06-14].
  4. a b Kościół p.w. Św. Bartłomieja w Świniarach Wielkich. [dostęp 2013-06-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (4 marca 2016)].
  5. Świniary Wielkie - Dzwon kościoła pw. św. Bartłomieja. Igor Dzwony 2024-10-04. [dostęp 2024-10-14].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]