Портал:Війна — Вікіпедія

Розділ Вікіпедії: Війна
Проєкт  |  Портал
Військовий портал
Війна
В. В. Верещагін. «Апофеоз війни» (1878)
В. В. Верещагін. «Апофеоз війни» (1878)
Чотири вершники Апокаліпсису
Чотири вершники Апокаліпсису

Війна — складне суспільно-політичне явище, пов'язане з розв'язанням протиріч між державами, народами, національними і соціальними групами з переходом до застосування засобів збройної боротьби, що відбувається у формі бойових дій між їх збройними силами. Це специфічна форма вияву соціальних відносин, у якій домінує збройна боротьба як продовження політики, що підпорядковує своїм цілям усі сфери суспільного життя.

За визначенням К.фон Клаузевіца, «Війна є продовження політики іншими засобами»:::::::::::::::: Докладніше

Військова справа — питання військової теорії і практики, пов'язані з військовим будівництвом, підготовкою і діями Збройних сил, у мирний і воєнний час, підготовки населення країни на випадок війни; у вузькому розумінні — це система знань, необхідних військовослужбовцям і військовозобов'язаним для успішного виконання свого військового обов'язку:::::::::::::::: Докладніше

Скорочення:; Оновити кеш

Вибрана стаття
Французька піхота на Мадагаскарі, 1895

Друга франко-малагасійська війна — (малаг. Ady Hova-Frantsay Faharoa) — колоніальна війна Франції проти королівства Імерина. Метою Франції було закінчення васалізації Мадагаскару, яка була почата за підсумками першої франко-малагасійської війни. Ця агресія є складовою частиною низки війн Франції проти малагасійців (Див. Франко-малагасійські війни).
Франція, як й інші європейські колоніальні держави, планувала включити Мадагаскар до складу своєї імперії. Острів мав стати перевальним пунктом на шляху до Південно-Східної Азії, де Франція мала інтереси. Зважаючи на це, 16 травня 1883 року без оголошення війни Франція розпочала військові дії проти Імерина. Завдяки запеклому опору народу Мадагаскару інтервенти за два роки не змогли захопити острів. Після декількох поразок (у тому числі у війні в Індокитаї) французи сіли за стіл переговорів, які закінчились підписанням 17 грудня 1885 року нерівноправного та невигідного для королівства Імерина мирного договору.
До нової війни з Імерина французи підготувались краще, відправивши майже в чотири рази більше солдатів, ніж минулого разу. Дисциплінована, гарно підготована армія за лічені тижні змогла зайняти все узбережжя. «Летюча колона» Дюшена була в Антананаріву всього через 10 місяців після початку війни. Мирний договір, який був підписаний 18 січня 1896 року, перетворював Мадагаскар на чергову колонію Франції.::::::::::::::::Докладніше

Архів

Добра стаття
Dassault Rafale
Dassault Rafale

Dassault Rafale — (букв. «шквал», тр. «Дассо́ Рафа́ль») — французький багатоцільовий винищувач четвертого покоління, розроблений компанією Dassault Aviation («Дассо́ Авіасьйо́н»). Перший політ відбувся 4 липня 1986 року. З 2000 року винищувач перебуває на озброєнні Повітряних сил, а його палубний варіант Rafale M є основним бойовим літаком Військово-морського флоту Франції. «Рафаль» також постачається на експорт і використовується повітряними силами Греції, Єгипту, Індії, Катару та Хорватії. Станом на 2023 рік збудовано 259 «Рафалів».
Літак має трикутне крило та виконаний за схемою «безхвістка» з переднім горизонтальним оперенням для збільшення маневровості літака. Літак оснащений двома двигунами, здатен літати на надзвуковій швидкості без використання форсажу та може злітати зі злітно-посадкових смуг довжиною 400 метрів. Він має сучасну авіоніку, «дисплей-кабіну», оптико-електронну систему пошуку і спостереження, радар з активною фазованою антенною решіткою та систему голосового управління.
При створенні літака Франція прагнула зберегти провідні позиції в авіаційному виробництві в Європі, тому «Рафаль» відрізняється від інших європейських винищувачів свого покоління тим, що був майже повністю розроблений у Франції, із залученням таких провідних оборонних підрядників, як Dassault, Thales та Safran.
Перше бойове застосування відбулося в березні 2007 року під час операції НАТО в Афганістані. Літаки також брали участь в операції «Одіссея. Світанок» проти військ Муаммара Каддафі в Лівії в березні 2011 року, в операції «Нескорена свобода», а також діяли в повітряному просторі Іраку та Сирії в рамках операції «Шамаль».::::::::::::::Докладніше

Архів

Вибрана особа
Вільям Мітчелл
Вільям Мітчелл

Вільям Мітчелл (англ. William Lendrum Mitchell) — американський воєначальник, генерал-майор (посмертно) армії США, учасник іспансько-американської та Першої світової війн. Вважається батьком-засновником Повітряних сил США. Є однією з найвідоміших і суперечливих постатей в історії американських повітряних сил.
Вільям Мітчелл розпочав службу в піхотному підрозділі в 1898 році, але невдовзі перейшов до Корпусу зв'язку армії у складі якого брав участь в іспансько-американській війні. Став однім з перших американських офіцерів, які перейшли до авіації. За часів Першої світової війни бився на Західному фронті, командував усіма повітряними силами Американських експедиційних сил на війні. Після війни став заступником директора Авіаційної служби армії, наполягав на тому, що військова авіація гратиме вирішальну роль у війнах майбутнього. Вступив у конфлікт з приводу перспектив подальшого розвитку повітряних сил з вищим керівництвом Збройних сил США. У 1926 році був притягнутий до військового трибуналу за звинуваченням керівництва армії й флоту «за практично зрадницьку політику по відношенню до національної оборони». Звільнився за результатами процесу.
Вільям Мітчелл помер від наслідків грипу в 1936 році. Його теорії після смерті здобули всесвітнє визнання. Президент США Ф. Д. Рузвельт запропонував Конгресу присвоїти йому звання генерал-майора. На честь генерала був названий середній бомбардувальник B-25 «Мітчелл».::::::Докладніше

Архів

Вибране зображення
Битва при Рокруа. 19 травня 1643 року

Архів

Вибрана зброя
M46 Patton морської піхоти США в Кореї, 1953
M46 Patton морської піхоти США в Кореї, 1953

M46 Patton — середній танк США другої половини 1940-х років. Був названий на честь генерала Джорджа Паттона, зазвичай скорочувалося до «Паттон». Перший танк, створений в США після закінчення Другої світової війни, M46 був розроблений в 19481949 роках та являв собою модернізований танк M26 часів війни. M46 відрізнявся від свого попередника насамперед новою силовою установкою та вважається першим в лінійці «Паттонів» — середніх та основних бойових танків США, які вироблялися до початку 1980-х років.
M46 серійно вироблявся в 19491951 роках, всього було випущено 1168 танків цього типу у двох модифікаціях. Шасі M46 використовувалося також при розробці ряду спеціалізованих бронемашин, жодна з яких не була, проте, запущена в серійне виробництво. M46 активно використовувалися військами США в Корейській війні 19501953 років, а також перебували на озброєнні американських військ в Європі. До 1952 року M46 був основним танком США, але з появою досконалішого танка M47 «Паттон II», отриманого шляхом установки башти дослідного танка T42 на модифіковане шасі M46, був незабаром витіснений ним у військах та повністю знятий з озброєння наприкінці 1950-х — початку 1960-х років. На експорт M46 не поставлялися, за винятком тимчасової передачі 8 танків Бельгії для підготовки екіпажів.::::::::::::Докладніше

Архів

Вибране формування
Пізнавальний знак військово-повітряних сил Імператорської армії Японії

Військово-повітряні сили Імператорської армії Японії — (Дай-ніппон-тейкоку рікугун-ко:ку:тай (яп. 大日本帝國陸軍航空隊)) — військово-повітряні сили Японської імперії, які підпорядковувалися Імператорській армії Японії. За доктриною Сухопутних військ Імператорської Японії, армійська авіація будувалася по моделі Імперських ВПС Німеччини. Безпосередніми завданнями авіації Сухопутних військ Імператорської Японії вважалися як авіаційна підтримка військ, так і завоювання панування в повітрі над полем бою. Армійська авіація також вела повітряну розвідку в інтересах Сухопутних військ, але з її складу були виключені легкі літаки і повітроплавні частини артилерії Сухопутних військ. Армійська авіація залучалась до нальотів на китайські міста, таких як бомбардування Чунціна, але не мала в своєму складі дальньої бомбардувальної авіації, як [[ Авіація імперського флоту Японії|авіація]] ВМС Імператорської Японії.
Через існування у Збройних силах Японської імперії двох незалежних одна відносно другої військових інфраструктур Сухопутних військ і ВМС командування Сухопутних військ Імператорської Японії ухвалило рішення мати в розпорядженні сухопутних військ Японії власні десантні транспорти для забезпечення морських перевезень Сухопутних військ. Ці ескортні авіаносці вироблялися шляхом переробки наявних невеликих пасажирських або торгових суден. Такі допоміжні транспорти могли нести від 8 до 38 літаків і перевозити особовий склад і бронетехніку Сухопутних військ.:::::::::Докладніше

Архів

Вибрана нагорода
Парамвір Чакра
Парамвір Чакра

Парамвір Чакра (гінді परमवीर चक्र, англ. Param Vir Chakra) — найвища військова нагорода Індії для нагородження військовослужбовців армії Індії за виявлення найвищого героїзму або самопожертви перед лицем ворога. Парамвір Чакра перекладається як «Колесо найвідважнішого», і нагорода присуджується за «найпомітнішу хоробрість у присутності ворога». Станом на січень 2018 року медаль вручалася 21 раз, з яких 14 були посмертно, а 16 — за дії в індійсько-пакистанських конфліктах. З 21 нагородженого 20 були з індійської армії та один з індійських ВПС.
Майор Сомнатх Шарма був першим кавалером вищої нагороди. Уряди ряду штатів Індії, а також міністерства центрального уряду надають надбавки та винагороди одержувачам ПВК (або членам їхніх родин у разі смерті одержувача).
Історію сучасних індійських нагород за хоробрість можна простежити до часів правління Ост-Індської компанії, коли лорд Вільям Бентінк у 1834 році заснував першу офіційну нагороду як Орден за заслуги, пізніше перейменований на Індійський орден за заслуги в 1902 році. Під час Першої світової війни британська система нагород була прийнята і продовжувалася протягом Другої світової війни.
Після здобуття незалежності нова нагорода була заснована Президентом Індії 26 січня 1950 року, із зворотною силою з 15 серпня 1947 року. PVC є еквівалентом хреста Вікторії у Сполученому Королівстві та Медалі Пошани у Сполучених Штатах.
Хоча нагорода була заснована 1950 року, п'ятеро військовиків (з них троє — посмертно) отримали її ретроактивно, себто за подвиги, здійснені в минулому.:::::::::Докладніше

Архів


Чи Ви знаєте
Картина XVII століття, на якій зображений підводний човен Дреббель

Архів

Цей день у військовій історії
Цей день у військовій історії:
2 січня3 січня4 січня
Битва біля Принстона. 1777
Житомирсько-Бердичівська операція. 1944
Сакамото Рьома
Fairey Fox

Події

Зброя

Народились

Померли

Архів

Вибрана карта
Карта битви біля Підни
Карта битви біля Підни

Битва біля Підни — вирішальна битва Третьої македонської війни.
Македонська армія була розбита, втративши 20 тисяч чоловік убитими і 11 тисяч пораненими. Македонська держава була знищена. Країна була розділена на чотири округи (союзи міст), кожен з яких був абсолютно самостійним — карбував свої монети і не мав права підтримувати між собою економічні і політичні зв'язки.:::::::::Докладніше

Архів

Вибраний конфлікт
Становище сторін напередодні початку війни королеви Анни
Становище сторін напередодні початку війни королеви Анни

Війна королеви Анни (англ. Queen Anne's War) — друга в серії французько-індіанських війн між Англійським королівством (з 1707 року — Королівством Великої Британії) з одного боку, та Французьким і Іспанським королівством, що велися у Північній Америці під час правління Анни, королеви Великої Британії, в період з 1702 до 1713 року. В Європі конфлікт зазвичай розглядають як американський театр війни за іспанську спадщину. В Америці це частіше розглядається як самостійний конфлікт — війна королеви Анни або Третя індіанська війна. Першою індіанською війною була війна короля Філіпа, другою була війна короля Вільгельма, а четвертою — війна батька Реля.
Європейська війна за Іспанську спадщину, що розпочалась в 1701 році, супроводжувалась війною між французькими, іспанськими та англійськими колоністами за контроль над землями у Північній Америці. Кожна сторона залучала до бойових дій на своєму боці союзні племена корінного американського населення. Бойові дії розгорнулися на чотирьох фронтах.

  1. На півдні іспанська Флорида та англійська провінція Кароліна напали одна на одну, і англійські колоністи розпочали протистояння з французькими колоністами, які мешкали в Мобілі, штат Алабама. На боці обох сторін діяли союзні індіанці.
  2. На півночі, в Новій Англії англійські колоністи вели боротьбу проти французьких колоністів та індіанських військ в Акадії та в Канаді.
  3. У Ньюфаундленді англійські колоністи, що жили на острові Сент-Джонс постійно конкурували з французькими колоністами з Пласентії.
  4. Французькі корсари, що базувалися в Акадії та Пласентії, проводили багато рейдів у відкритому морі, захоплюючи багато суден рибної та судноплавної промисловості Нової Англії. Ці корсари доставили 102 захоплені кораблі до Пласентії, поступаючись серед французьких американських колоній в активності на морі лише Мартиніці. Морський конфлікт закінчився захопленням Акадії (що була перейменована англійцями на Нову Шотландію).

11 квітня 1713 року був підписаний Утрехтський мир, який припинив війну. Після попереднього миру 1712 року Франція передала Великій Британії території навколо Гудзонової затоки, Акадію та Ньюфаундленд, але зберігла контроль над островом Кейп-Бретон та іншими островами в затоці Святого Лаврентія. Деякі умови мирного договору залишались неоднозначними і в нього не були включені занепокоєння різних індіанських племен, що тим самим створювало основу для майбутніх конфліктів.:::::::: Докладніше

Архів

Вибраний список
Сулейман І Пишний

Список військових кампаній Сулеймана I Пишного — список військових кампаній турецького султана Сулеймана І Пишного, які він очолював особисто. Султан Сулейман, відомий на Заході як Сулейман Пишний, а в Туреччині і на Сході як Сулейман Законодавець (Кануні), посів престол Османської імперії у 1520 році. Правив він 46 років — найдовше серед усіх турецьких султанів. За час свого правління Сулейман І очолив особисто 13 військових кампаній, направлених проти країн Європи та Близького Сходу.::::::::Докладніше

Похід Дата Зміст Зображення
1 Белградський, або Перший Угорський похід червень 1521 — 28/29 серпня 1521 року Свого часу султан Мехмед ІІ Завойовник не зміг взяти Белград. Тому Сулейман І починає підготовку до походу. Місто захищав гарнізон від 400 до 900 осіб. Проти нього виступило військо розміром від 30 до 100 тисяч осіб. У серпні 1521 року місто здалося.
Белград у XVI столітті
::::::::Докладніше

Архів


Нові статті
  • HMS Rye — започаткував 2 січня 2025 користувач V Ryabish
Категорії

Категорія: Вибрані статті з військової справи

Чим допомогти
Запрошуємо Вас взяти участь у написанні статей про війну, військову справу

Ви можете написати власні статті. Для цього наберіть слово або термін, про який ви бажаєте створити статтю, у панелі «Пошук», що знаходиться згори зліва, і натисніть кнопку «Перейти». Якщо статті за вказаним словом або терміном Ви не знайшли, можете створити її використовуючи панель «Створити статтю» розміщену нижче.


Як робити, з чого почати першу свою публікацію:

Якщо Ви помітили коротку чи незавершену, на Вашу думку, про війну чи військову справу, розмістіть знизу шаблон {{War Stub}}
Редагувати Братні портали


Довідка · Пісочниця · Кнайпа · Портали · Проєкти · Запити · Портал спільноти

Оновити кеш