Pocysterskie opactwo w Krzeszowie – Wikipedia, wolna encyklopedia

Pocysterskie opactwo w Krzeszowie
Claustrum Cressowe
Zabytek: nr rej. A/1989/489[1] z 1959-02-20 20 lutego 1959(dts)
Ilustracja
Zabudowania klasztorne
Państwo

 Polska

Miejscowość

Krzeszów

Kościół

rzymskokatolicki

Rodzaj klasztoru

opactwo

Obiekty sakralne
Bazylika

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Kościół

św. Józefa

Zabudowania klasztorne

Dom Opata, Klasztor Benedyktynek, Wielka Kalwaria Krzeszowska, Betlejem (Krzeszów), Kaplica św. Anny na Górze Świętej Anny, ogród

Fundator

Anna Przemyślidka

Styl

Barok

Data budowy

1242

Położenie na mapie gminy wiejskiej Kamienna Góra
Mapa konturowa gminy wiejskiej Kamienna Góra, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Pocysterskie opactwo w Krzeszowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Pocysterskie opactwo w Krzeszowie”
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Pocysterskie opactwo w Krzeszowie”
Położenie na mapie powiatu kamiennogórskiego
Mapa konturowa powiatu kamiennogórskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Pocysterskie opactwo w Krzeszowie”
Ziemia50°44′04″N 16°04′20″E/50,734444 16,072222
Strona internetowa

Pocysterskie opactwo w Krzeszowie (łac. Claustrum Cressowe) – jeden z najważniejszych zabytków sakralnych w Polsce. Stanowi go wyjątkowy monumentalny kompleks klasztorny o najwyższej światowej klasie. Opactwo, nazywane „europejską perłą baroku”, przynależy do diecezji legnickiej i było wcześniej zamieszkane przez benedyktynów i cystersów. Znajduje się w Krzeszowie, w województwie dolnośląskim. W 2004 r. zostało uznane za Pomnik Historii[2]. Jest kandydatem do wpisania na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Benedyktyni (1242-1289)

[edytuj | edytuj kod]
Herb opactwa

W 1242 r. Anna Przemyślidka, wdowa po Henryku II Pobożnym, wypełniając wolę swego męża, sprowadziła do Krzeszowa czeskich benedyktynów z Opatowic nad Łabą[3]. Księżna nadała zakonnikom rozległe tereny leśne, zapisane w akcie lokacyjnym z 8 maja tego roku[4] pod nazwą Cresovbor (Cressebor)[5].

W 1249 r. fundacja została oficjalnie potwierdzona przez papieża Innocentego IV[6]. Mnisi otrzymali teren, który mogli wykarczować, aby zbudować na nim konwent. Drewniane zabudowania klasztorne wzniesiono na niewielkim wzgórzu w dzisiejszym Krzeszówku[a]. Na patrona opactwa obrano św. Wawrzyńca[7]. W 1256 r. Bolesław Rogatka, syn księżnej, wyposażył opactwo w 200 łanów frankońskich, czyli w około 5 tyś. hektarów ziem[8]. 31 grudnia 1287 r. Bolko I Surowy podarował zakonnikom, jako ofiarę za zbawienie swojej duszy i żony Beatrycze, trzy wsie: Błażejów, Zdoňov i Olszyny[9].

Z nieznanych przyczyn benedyktyni opuścili to miejsce w 1289 r.[7], prawdopodobnie z powodu zbyt powolnego rozwoju gospodarczego, co mogło wynikać z ich opieszałości w zagospodarowywaniu ziem. 29 czerwca 1289 r. opat sprzedał wszystkie posiadłości w Cressowe Bolkowi, wnukowi Anny Przemyślidki. Książę wykupił te ziemie od opata Tschasca z Opatowic za sumę 240 marek (około 120 kg. czystego srebra), co może sugerować, że był niezadowolony z tempa ich zagospodarowania[5]. Niewykluczone, że do ich rezygnacji przyczyniły się także względy polityczne[b] oraz brak możliwości podniesienia prepozytury do rangi samodzielnego opactwa.

Cystersi (1292-1810)

[edytuj | edytuj kod]
Bolko I Surowy
Opactwo w Henrykowie
Zadrna
Mauzoleum

Książę Bolko, chcąc podtrzymać tradycję religijną tych ziem, sprowadził do Krzeszowa cystersów z opactwa w Henrykowie, gdzie sam odebrał wychowanie, wykształcenie oraz formację religijną. Uczynił to za zgodą Kapituły Generalnej Cystersów w Citeaux oraz opata henrykowskiego, Fryderyka. 9 sierpnia 1292 r. do Krzeszowa przybyło dwunastu mnichów na czele z pierwszym opatem Teodorykiem[10].

Miesiąc później, 7 i 8 września 1292 r., spisano dokument fundacyjny klasztoru, który otrzymał wezwanie Gratia Sanctae Mariae (Łaska Najświętszej Maryi)[11]. Tego samego dnia biskup wrocławski Jan Romka dokonał konsekracji kościoła wraz z ołtarzem głównym. Książę[c] przekazał cystersom liczne miejscowości, m.in. Błażkowę, Gorzeszów, Czadrów, Jawiszów, Lipienicę, Dobromyśl, Kochanów, Okrzeszyn oraz miasto Lubawkę[12].

Nadał im także przywileje wykonywania wszystkich rzemiosł w obrębie zabudowy klasztornej oraz prawo sprzedaży wyrobów rzemieślniczych w swoich posiadłościach i na obszarze księstwa świdnickiego. Ponadto przekazał im winnice i chmielniki w okolicach Bolkowa i Lwówka Śląskiego, a także ławy mięsne w Bolkowie, Jaworze, Kamiennej Górze i Strzegomiu[13].

W późniejszym czasie, cystersi przenieśli się na nowe miejsce, zwane Gressebor[d], oddalone o 2 km od Krzeszówka[14]. Translokacja klasztoru z Krzeszówka do Krzeszowa[e] była najprawdopodobniej podyktowana koniecznością wykorzystania wartko płynącej strugi Zadrna. W jej szerokiej dolinie powstały dogodne warunki do wzniesienia opactwa związanego z folwarkiem, w którym bieżąca woda odgrywała kluczową rolę. Styl życia cystersów, ściśle związany z pracą na roli oraz gospodarowaniem zasobami wodnymi, przesądził o przeniesieniu klasztoru na nowe miejsce w Krzeszowie[15].

Fundacja krzeszowska Bolka I miała na celu nie tylko rozwój kultu religijnego, ale również wzmocnienie granic jego księstwa oraz zagospodarowanie terenów leśnych. Cystersi, którzy wcześniej zostali sprawdzeni w innych częściach Śląska, byli idealnymi kandydatami do realizacji tych celów. Zgodnie z regułą zakonną, nakładającą obowiązek pracy na roli, cystersi skutecznie prowadzili działalność rolniczą i zarządzali ziemią, co było niezbędne do realizacji założeń fundacyjnych. Ich obecność w Krzeszowie przyczyniła się do zagospodarowania ziemi i umocnienia struktury administracyjnej i obronnej księstwa Bolka I Surowego[7].

Z dostępnych publikacji książkowych można dowiedzieć się, czym opactwo się zajmowało i jakie prace wykonywano:

Cystersi z właściwą sobie przedsiębiorczością przystąpili do zagospodarowywania posiadłości. Rozległe obszary leśne zamieniali w pola uprawne przy pomocy osadników sprowadzanych głównie z Niemiec. W realizacji celów gospodarczych nie wahali się odstępować od reguły zakonnej. Zajmowali się hodowlą bydła, owiec i ryb. Uprawiali zboża, winną latorośl, chmiel. Zakładali browary, gorzelnie, młyny. Handlowali piwem, suknem, płótnem, zbożem, bydłem i wyrobami rzemieślniczymi. Dzięki tak różnorodnym zajęciom podnosił się poziom gospodarki klasztornej i rosła potęga materialna opactwa[16].

oraz:

Uprawiano stale ze zbóż pszenicę, jęczmień, owies i żyto, nadto groch i fasolę. Sady owocowe były w siedmiu wioskach położonych między Świdnicą a Strzegomiem, gdzie warunku klimatyczne były bardziej sprzyjające, niż w wietrznym Krzeszowie. Wiele stawów rybnych było szczególnie wokół Krzeszowa. Liczne były stada owiec, liczące do tysiąca sztuk; starali się cystersi o hodowanie ras dających dobrą wełnę. Dobrze funkcjonowało w wioskach klasztornych tkactwo. Umiejętnie gospodarowali cystersi lasami, zarówno drzewem opałowym, jak i budowlanym. W majątkach klasztornych było około 20 młynów. Klasztor cieszył się od początku z przywileju Bolka I, prawem utrzymywania własnych rzemieślników: piekarzy, kowali, tkaczy, krawców i szewców, pracujących też w większych wsiach klasztornych. Próbowano nawet wydobywania węgla kamiennego w Opawie i Przedwojowie, ale zaniechano tego z racji wysokich kosztów wydobycia[17].

Opactwo w Krzeszowie od początku pełniło funkcje religijne i polityczne, a zarazem stało się miejscem pochówku jego fundatorów oraz nekropolią władców księstwa świdnicko-jaworskiego. Książęta, którzy wspierali rozwój klasztoru poprzez liczne nadania i darowizny, znaleźli tu swój wieczny odpoczynek. Spoczęli tu m.in. Bolko I Surowy, jego przedwcześnie zmarły syn Bolko, Henryk I jaworski, Henryk II świdnicki, Bernard Stały oraz Bolko II Mały. 9 listopada 1301 r. w prezbiterium kościoła spoczął fundator opactwa, Bolko I Surowy, czyniąc Krzeszów miejscem pochówku książąt świdnicko-jaworskich. W ok. 1350 r. w kościele umieszczono jego sarkofag, podkreślając znaczenie opactwa jako centrum dynastycznej pamięci Piastów świdnickich[18].

Cystersi krzeszowscy odegrali istotną rolę w rozwoju kultury duchowej, tworząc cenne archiwum oraz bibliotekę, które były bogate w rękopisy i ważne dzieła. W XV wieku wielu mnichów wyjeżdżało na studia, między innymi do Akademii Krakowskiej, a w XVI wieku – do Lipska. Ważną część annalistyki (roczników) oraz kronikarstwa śląskiego stanowią dwa roczniki krzeszowskie: „Rocznik krzeszowski większy” obejmujący lata 1230-1306 oraz „Rocznik krzeszowski mniejszy” z lat 1292-1312. Z tych źródeł dowiadujemy się o szczegółowym datowaniu ważnych wydarzeń związanych z historią klasztoru[19].

W 1318 r. papież Jan XXII potwierdził dotychczasowe przywileje krzeszowskich cystersów[20].

Z chwilą wygaśnięcia rodu Piastów świdnicko-jaworskich (Bolko II Mały zm. 1368, jego żona Agnieszka zm. 1392) rozpoczął się okres dekadencji dla opactwa krzeszowskiego. Klasztor podzielił losy księstwa, które od 1392 r. znalazło się pod władzą królów czeskich[21].

W 1403 r. rycerz Gotsche Schof, pan na Chojniku, sprowadził do Cieplic grupę mnichów krzeszowskich, nadając im bogate uposażenie oraz jedno z dwóch znanych wówczas źródeł ciepłej wody, które odtąd nazywano „klasztornym”. Cystersi założyli tam filię klasztoru i probostwo, obejmując patronat nad miejscowym kościołem. Uzyskane źródło wykorzystali do rozwoju uzdrowiska, które z czasem zaczęło konkurować ze zdrojem należącym do Schaffgotschów[22].

Ikona Matki Bożej Łaskawej

Pomyślny rozwój prepozytury krzeszowskiej został brutalnie przerwany przez wojny husyckie. W 1426 r.[23] najeźdźcy spustoszyli opactwo, podpalając zarówno klasztor, jak i kościół. W trakcie tego najazdu ukryto pod posadzką zakrystii ikonę Matki Bożej z ołtarza głównego, uznawaną za cudowną. Ikona ta przetrwała w ukryciu prawie 200 lat, aż do rozbudowy świątyni. Została odnaleziona 18 grudnia 1622 r. w skrzyni pod podłogą zakrystii[24].

W 1431 r. zakończyły się walki z husytami i zakonnicy mogli wrócić i odbudować klasztor oraz kościół[25]. Jednak w drugiej połowie XV w. w okolicy toczyły się potyczki o tron czeski między oddziałami króla Czech Jerzego z Podiebradów a królem Węgier Maciejem Korwinem, które przyniosły kolejne straty i pożary. W tym czasie zakon odbudowywał swoją siedzibę i kościół, a także przywracał funkcjonowanie swoim majątkom. Prace przy odbudowie kościoła zakończono w 1454 r.[5]. W tym samym czasie dokonano jego konsekracji wraz z ołtarzami oraz poświęcono odnowiony klasztor, obejmujący kapitularz, refektarz, dormitorium, krużganki i cmentarz przykościelny[26].

Wystąpienie Marcina Lutra w 1517 r. zapoczątkowało reformację, której idee szybko dotarły na Śląsk. Wstrząsnęła ona pozycją konwentu krzeszowskiego, prowadząc do znacznego spadku liczby mnichów – podczas gdy w 1520 r. wspólnota liczyła jeszcze 60 członków, to w 1600 r. było ich już tylko 12[f]. Narastający kryzys znalazł dramatyczny wyraz w samobójczej śmierci opata Mikołaja w 1576 r. Wśród poddanych klasztornych dochodziło do coraz częstszych napięć i aktów niepokojów na tle religijnym[27].

W 1616 r. dokonano profanacji krucyfiksu w Wierzbnej. W następnym roku przeniesiono go do Krzeszowa. W 1620 r. mieszkańcy Chełmska Śląskiego, należącego do dóbr krzeszowskich, zamordowali opata Marcina Clavei[28].

1547 r. papież Paweł III nadał opatom krzeszowskim przywilej noszenia infuły i insygniów biskupich, co znacznie podniosło rangę miejsca[29]. W 1459 r. w obawie przed sekularyzacją opat Michał II wraz z innymi przełożonymi klasztorów śląskich złożył hołd królowi Jerzemu z Podiebradów, mimo to w 1463 r. klasztor został przez wojska najechany i zdewastowany[30]. W 1574 r. przypadł opactwu zaszczyt powitania na granicy Śląska w Lubawce przybywającego do Polski Henryka Walezego[31].

Wojska walczących stron w wojnie trzydziestoletniej (1618-1648) wielokrotnie pustoszyły opactwo i jego majątki. W 1632 r. zostało ono najechane i splądrowane przez wojska sasko-brandenburskie. Następnie, 4 czerwca 1633 r., Szwedzi podpalili zabudowania, niszcząc bibliotekę liczącą około tysiąca tomów i doszczętnie spalili kościół. Z pożaru ocalał kościół św. Andrzeja, wnętrza kościoła klasztornego i młyn[32]. W 1634 r. wybuchła epidemia, która jeszcze bardziej pogorszyła sytuację opactwa.

Przed najazdami husytów i reformacją klasztor w Krzeszowie był odwiedzany przez liczne pielgrzymki. W czasie walk religijnych ruch pielgrzymkowy niemal zamarł, ale po wojnie trzydziestoletniej, dzięki zdecydowanej postawie Habsburgów, opartej na duchu katolickim, życie religijne w Krzeszowie zaczęło się odradzać. Po wojnie rozpoczęła się akcja kontrreformacyjna, w której opactwo odegrało kluczową rolę. Jego aktywność wyrażała się przede wszystkim w rozwinięciu ruchu pątniczego oraz budowie nowych obiektów sakralnych[33].

 Osobny artykuł: Bernard Rosa.
Kalwaria krzeszowska
Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce
Letni pawilon na wodzie w Betlejem
Kościół św. Józefa w Krzeszowie

W 1660 r. opatem Krzeszowa został Bernard Rosa, dotychczasowy przeor w Henrykowie, co zapoczątkowało złoty okres w dziejach opactwa. Niedługo po swojej elekcji udał się do Włoch, gdzie narodziła się w jego umyśle idea przekształcenia Krzeszowa w Nową Jerozolimę. Swoją koncepcję skonsultował z wieloletnim przyjacielem, mistykiem i poetą Janem Schefflerem, znanym jako Angelus Silesius. W wyniku tej współpracy oraz zaangażowania najwybitniejszego malarza śląskiego baroku, Michaela Leopolda Willmanna, powstała grupa osób poświęconych odnowieniu duchowego życia Krzeszowa[34].

Dzięki ich staraniom dokonano licznych zmian architektonicznych i organizacyjnych. Przebudowano kościół klasztorny, nadając jego fasadzie nowy, bogaty wystrój rzeźbiarski. W latach 1674–1680 powstała krzeszowska kalwaria[g], kaplica w Betlejem, kościół św. Anny na wzgórzu. W 1690 r. rozwijał się kult Figurki Emmanuela, sprofanowanej w Kłodzku przez ewangelików, którą w tym samym roku sprowadzono do Krzeszowa. Powstały także liczne inne budowle, w tym kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Pod wpływem włoskiej podróży m.in. do Loreto, opat zainicjował w 1676 r. budowę kaplicy loretańskiej w kościele klasztornym[35].

W 1680 r. utworzono przeorat w Wierzbnej[36]. W 1686 r. Bernard Rosa założył Bractwo św. Anny[37].

 Osobny artykuł: Betlejem (Krzeszów).

Opat darzył szczególną czcią św. Józefa, co znalazło odzwierciedlenie w jego działalności. W 1669 r. założył bractwo poświęcone temu świętemu oraz powołał do życia szkołę łacińską, w której mogło kształcić się 70 ubogich, lecz uzdolnionych uczniów z włości opactwa. Ich edukację finansował klasztor. W kolejnych latach dla bractwa wzniesiono dwa kościoły pod wezwaniem św. Józefa – w Chełmsku Śląskim (1670–1680) oraz w Starych Bogaczowicach (1685–1689). Największym dziełem opata Bernarda Rosy była budowa kościoła św. Józefa, który powstał w latach 1690–1696 na miejscu średniowiecznej świątyni św. Andrzeja. Kościół został poświęcony w maju 1696 r., jednak zaledwie kilka miesięcy później, we wrześniu tego samego roku, opat Rosa zmarł[38].

Przez cały okres swojej obecności w Krzeszowie, cystersi podejmowali działalność duszpasterską:

Było to bardzo ważne w okresie, kiedy mocno stopniały szeregi kleru diecezjalnego. W 1724 r. obsługiwali 10, a w 1750 r. wszystkie parafie swoich majątków: dwie miejskie i 10 wiejskich (38 wiosek), pracowało w nich wtedy 16 zakonników. Jest to znamienne dla cystersów, gdy doda się, że w 1750 r. 17 różnych zakonów prowadziło duszpasterstwo w 80 parafiach diecezji wrocławskiej, 44 z nich obsługiwali właśnie cystersi. Zniesienie lub ograniczenie egzempcji zakonnej w 1666 r. umożliwiło zintegrowanie tych parafii ze strukturami diecezjalnymi, otwarło choćby dostęp wizytatorowi biskupiemu. Praca w parafii nie była zgodna z powołaniem zakonu, sprowokowała ją wyższa konieczność. Tym powodowany opat Bernard Rosa opracował w 1677 r. Statuta parochorum, nakazujące m.in. braciom na parafiach częste odwiedzanie klasztoru i składanie kwartalnych sprawozdań[39].

 Osobny artykuł: Dominik Geyer.

Następcą opata Bernarda Rosy został Dominik Geyer, który przyczynił się do ogromnego rozkwitu gospodarczego opactwa. Jego wielką pasją była ekonomia, którą skutecznie uporządkował i rozwijał na podległych sobie terenach. Dzięki jego staraniom klasztor osiągnął stabilność finansową i stał się jednym z najbogatszych ośrodków cysterskich na Śląsku[40].

W 1698 r. opat Geyer wzniósł kaplicę św. Anny w Lubawce, a w 1703 r. rozbudował kaplicę w Chełmsku Śląskim. W latach 1703–1721 krzeszowska Kalwaria uzyskała swoją ostateczną, kamienną formę – wcześniejsze kaplice były drewniane lub wzniesione w konstrukcji szachulcowej. W latach 1720–1722 przebudowano kościół Czternastu Wspomożycieli w Ulanowicach[41].

 Osobny artykuł: Innocenty Fritsch.
Kamień graniczny opactwa

Największy rozwój i bogactwo opactwo osiągnęło w XVIII w. W 1703 r. cystersi stali się właścicielami zamku w Bolkowie, a w kolejnych latach znacznie powiększyli swoje posiadłości. Za rządów opata Innocentego Fritscha doszło do generalnej przebudowy całego kompleksu klasztornego, w wyniku której powstał najwspanialszy barokowy zespół klasztorny w Sudetach. Na początku swoich rządów Fritsch uporządkował również sprawy klasztornych majątków ziemskich, czego widocznym do dziś śladem są licznie rozsiane po Kotlinie Krzeszowskiej kamienie graniczne. Wszystkie wykonano według tego samego wzorca: w płytkiej wnęce umieszczono infułę i pastorał – symbole władzy opackiej, u góry litery I A G – monogram Innocentego Fritscha (Innocentius Abbas Grissoviensis), a u dołu datę 1727 r. Wraz z klasztorem rozwijały się należące do niego wsie, a sam Krzeszów stał się ważnym ośrodkiem administracyjnym oraz centrum tkactwa chałupniczego[42].

Bazylika pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie
Dom opata
Organy

W 1727 r. opat Fritsch, z uwagi na zły stan techniczny starego kościoła, podjął decyzję o jego rozbiórce i wzniesieniu nowej świątyni w stylu barokowym, zgodnie z duchem epoki[43]. Budowę nowego kościoła rozpoczęto w 1728 r. i trwała ona do 1735 r. 6 marca 1728 r. uroczyście położono kamień węgielny pod budowę świątyni. Przy realizacji tego monumentalnego przedsięwzięcia pracowali specjaliści z całego Śląska, Czech, Austrii i Moraw. Kroniki klasztorne wspominają o 41 murarzach, 12 kamieniarzach i 10 rzeźbiarzach zaangażowanych w pracę[44].

W 1731 r. zakończył się pierwszy etap budowy. Ukończono stan surowy i przystąpiono do wystroju oraz wyposażenia wnętrza. Dekoracja rzeźbiarska była dziełem głównie Ferdynanda Maksymiliana Brokoffa z Pragi, ówcześnie najwybitniejszego rzeźbiarza w Europie, oraz jego ucznia Antoniego Dorasila. W latach 1733–1735 Jerzy Wilhelm Neunhertz realizował cykl fresków. Piotr Jan Brandl namalował wielki obraz do ołtarza głównego. U wrocławskiego ludwisarza Jana Jakuba Krumpferta zamówiono odlew największego dzwonu, który nazwano Emmanuel. 30 maja 1734 r. został uroczyście poświęcony, a 1 czerwca wciągnięto go na wieżę północną[45].

Obecny barokowy kościół projektowali architekci z kręgu Kiliana Ignaca Dientzenhofera, a fasadę o dwóch wieżach zaprojektował Ferdynand Maksymilian Brokoff[46].

W 1732 r. rozpoczęto budowę organów w Krzeszowie, które ukończono w 1737 r. Ich twórcą był Michał Engler Młodszy. W 1734 r. wybudowano dom gościnny. W lipcu 1735 r. biskup wrocławski, kardynał Filip Ludwik Sinzendorf, dokonał poświęcenia nowego kościoła. W 1738 r. obok południowej wieży położono kamień węgielny pod budowę klasztoru, a dwa lata później ukończono fundamenty. W 1740 r., korzystając z trudności przy przejęciu tronu przez cesarzową Marię Teresę, Prusy zagarnęły Śląsk, rozpoczynając tym samym wojny śląskie. W ich wyniku opactwo krzeszowskie, wraz z większością Śląska, przeszło pod władzę pruską[47].

 Osobny artykuł: Dom opata w Krzeszowie.

W 1741 r., oddział pruskich wojsk, liczący 800 żołnierzy, przez pół roku kwaterował w opactwie[48]. Aneksja Śląska przez Prusy w 1741 r. miała poważne konsekwencje dla organizacji i gospodarki opactwa, które zostały poważnie osłabione. W latach 1787–1797 aż 80% dochodów Krzeszowa przeznaczono na podatki. Kościół klasztorny został przemianowany na parafialny. Ze względu na zły stan gotyckiej części klauzury podjęto decyzję o jej częściowej rozbiórce, a pozostałe skrzydło przeznaczono na szkołę i mieszkania. Dom gościnny stał się siedzibą nadleśnictwa[49].

W 1740 r. opat Benedykt zmuszony był do emigracji do Czech. W trakcie tej wyprawy zabrał ze sobą ikonę Matki Bożej Łaskawej, która miała dla opactwa szczególne znaczenie duchowe. Opat powrócił na Śląsk po zawarciu pokoju wrocławskiego, 11 czerwca 1742 r. Dla konwentu groźniejszy w skutkach mógł się okazać dekret królewski z 1746 r. zakazujący przyjmowania kandydatów do zakonu bez zgody króla[50].

W 1758 r. Śląsk, w tym Krzeszów, nawiedziła epidemia tyfusu, która pochłonęła życie wielu mieszkańców, w tym rzemieślników, artystów oraz części zakonników. 31 sierpnia 1790 r. opactwo zwiedzał Johann Wolfgang von Goethe. W dniach 5–7 sierpnia 1800 r. gościł w Krzeszowie John Quincy Adams, późniejszy prezydent Stanów Zjednoczonych[5].

W 1810 r., w celu ratowania skarbu państwa nadszarpniętego wojnami napoleońskimi, rząd pruski zdecydował się m.in. na sekularyzację dóbr kościelnych. W ramach tych działań 30 października król Prus, Fryderyk Wilhelm III, nakazał kasatę śląskich klasztorów i zarządził sekularyzację opactwa, którego cały majątek przeszedł pod kontrolę państwa. Ostatecznie konwent został rozwiązany 23 listopada 1810 r.[51].

W chwili sekularyzacji majątek opactwa składał się z 42 wsi i 2 miast, z ludnością wynoszącą około 30 tysięcy osób. W klasztorze mieszkało wówczas 48 zakonników. Kościół klasztorny przekształcono w parafialny, a jego proboszczem został ostatni, czterdziesty siódmy opat krzeszowskiego konwentu. Zarówno zabudowania poklasztorne, jak i znajdujące się w nich dzieła sztuki uległy znacznemu zniszczeniu i zagrabieniu. Proces niszczenia został zahamowany dopiero po osiedleniu się tutaj benedyktynów w 1919 r.[52].

1810-1919

[edytuj | edytuj kod]
Kaplica św. Anny na Górze Świętej Anny

XIX w. charakteryzował się tragicznym pogarszaniem się stanu krzeszowskich zabytków. W momencie kasaty Prusacy zerwali miedziany dach mauzoleum Piastów, zastępując go polepą glinianą. Nie mogąc zagospodarować skrzydeł zachodniego i południowego klasztoru, barokizowanych za czasów opata Rosy, a zawierających w sobie gotyckie pozostałości, zdecydowano w 1873 r. na wysadzenie tych budynków w powietrze. 4 sierpnia 1884 r. spłonął kościół św. Anny. 22 października 1913 r. na wieży północnej kościoła opackiego wybuchł pożar, który strawił jej hełm. Odbudowę rozpoczęto dopiero 3 sierpnia 1930 r. 12 lipca 1931 r.[h] ukończono rekonstrukcję[53].

Benedyktyni (1919-1946)

[edytuj | edytuj kod]

W 1919 r. do Krzeszowa przybyli niemieccy benedyktyni z opactwa Emaus w Pradze. Zostali zmuszeni do opuszczenia Czechosłowacji, ponieważ ich proniemieckie nastawienie sprawiło, że stali się niemile widziani w nowo powstałym państwie. Wśród nich był Nikolaus von Lutterotti, który poświęcił się badaniom i opracowaniu historii klasztoru oraz osób z nim związanych.

 Osobny artykuł: Nikolaus von Lutterotti.

W 1924 r. papież Pius XI podniósł krzeszowski konwent do rangi opactwa, co znacząco zwiększyło jego prestiż i rangę jako ośrodka odnowy duchowej. Wspólnota liczyła wówczas 20 ojców i 11 braci. Benedyktyni aktywnie zaangażowali się w reformę liturgii zakonnej – propagowali chorał gregoriański, organizowali kursy liturgiczne i teologiczne. W tym okresie zakon prowadził również szeroko zakrojone prace konserwatorskie zarówno w kościele, jak i w klasztorze. W 1935 r. ufundowano siedem nowych dzwonów, które wzbogaciły dźwiękowy pejzaż opactwa i stały się symbolicznym zwieńczeniem rozwoju wspólnoty w Krzeszowie[54].

 Osobny artykuł: Friedrich Albert Schmitt.

30 sierpnia 1940 r. władze III Rzeszy zajęły główne skrzydło klasztoru, a 3 września tego samego roku zarekwirowano pozostałe zabudowania. W budynkach klasztornych utworzono Volksdeutsche Mittelstelle – placówkę zajmującą się organizacją powrotu etnicznych Niemców do Rzeszy. Większość benedyktynów została wówczas zmuszona do opuszczenia klasztoru[55].

W kolejnych latach obiekt pełnił różne funkcje. Jeszcze w 1940 r. urządzono w nim tymczasowy ośrodek pobytu dla Niemców karpackich przesiedlonych z Bukowiny. W 1941 r. klasztor stał się obozem przejściowym dla Żydów, którzy następnie byli deportowani do obozów koncentracyjnych[56].

Zimą 1944–1945 przyjęto tu niemieckich przesiedleńców z Węgier. Od 1943 r. klasztor pełnił funkcję składnicy zbiorów muzealnych ewakuowanych z zagrożonych nalotami miast. Przewieziono tu między innymi część najcenniejszych zbiorów Pruskiej Biblioteki Państwowej z Berlina. Pod koniec wojny ukryto tu także duże archiwalia z Wrocławia oraz kolejne zasoby Biblioteki Pruskiej. Po wojnie ocalałe zbiory zostały przejęte przez polskie władze i zdeponowane w Bibliotece Jagiellońskiej[5].

W 1946 r. benedyktyni opuścili klasztor i przenieśli się do Wimpfen am Neckar[i]. W tym samym roku na ich miejsce przybyły benedyktynki ze Lwowa[57]. Po wojnie stan techniczny klasztoru stopniowo się pogarszał, co prowadziło do wieloletnich remontów, które nie przynosiły trwałej poprawy. Kompleksowy remont całego zespołu przeprowadzono dopiero po 1997 r.

Po 1946

[edytuj | edytuj kod]

Po II wojnie światowej duszpasterstwo w Krzeszowie przejęli polscy księża. Administrator Apostolski Śląska powierzył opiekę nad krzeszowską parafią benedyktynom z Tyńca w latach 1946–1960. W kolejnych latach, od 1960 do 1970 r., sprawowali ją księża diecezjalni, a w latach 1970–2006 odpowiedzialność za parafię przejęli cystersi z opactwa w Wąchocku. Od 2006 r. duszpasterstwo w Krzeszowie prowadzą ponownie księża diecezjalni.

W 1992 r. Krzeszów stał się głównym sanktuarium nowopowstającej diecezji legnickiej, na czele której stanął bp Tadeusz Rybak. Dzięki jego staraniom, 2 czerwca 1997 r. papież Jan Paweł II dokonał koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej w Legnicy. W 1998 r. kościół pw. Wniebowzięcia NMP został podniesiony do godności bazyliki mniejszej. W 2004 r. opactwo zostało uznane za Pomnik Historii.

Architektura

[edytuj | edytuj kod]

Początkowo w obecnym miejscu istniał gotycki klasztor, który został przebudowany w XVII w. Pierwszy etap tej przebudowy rozpoczął się w 1662 r. Kolejna faza modernizacji miała miejsce po wybudowaniu nowego kościoła klasztornego. Około 1770 r. opat zlecił architektowi Johannowi Georgowi Fellerowi przygotowanie planów nowego założenia klasztornego. W pierwszej kolejności, w latach 1774–1782, wzniesiono skrzydło południowe. Z ambitnej koncepcji monumentalnego zespołu klasztornego udało się zrealizować jedynie jedno, trzykondygnacyjne skrzydło[58].

Zespół klasztorny, pierwotnie zaplanowany na cztery skrzydła wokół dwóch dziedzińców, miał przyjąć kształt litery "G", z reprezentacyjnym skrzydłem zachodnim posiadającym 23 osie okienne i niemal 70-metrowy belweder. Ostatecznie zrealizowano tylko skrzydło południowe, a prace budowlane przerwały wojny śląskie. Po nich opat Placyd zdecydował się na uproszczenie projektu, co doprowadziło do budowy skrzydła łączącego nowy gmach klasztorny z dawnym gotyckim założeniem. Prace zakończyły się w latach 1788–1792, a całość projektu została wstrzymana po kasacie zakonu w 1810 r.[59].

Opaci cysterscy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Teodoryk 1292–1298[60]
  2. Henryk I 1298–1303[61]
  3. Mikołaj I 1303–1310[62]
  4. Wilhelm 1310–1312[63]
  5. Henryk II Camerarius 1312–1332
  6. Mikołaj II 1332–1352
  7. Hellwig, 1352-1357[64]
  8. Henryk III von Probsthain 1357–1359[65]
  9. Mikołaj III Kestner 1360–1374
  10. Henryk IV von Probsthain[66] 1374–1383
  11. Jan I Karaluch 1383–1387[67]
  12. Piotr I Appenrode, z Jauer 1387–1394
  13. Mikołaj IV von Liegnitz 1395–1399[68]
  14. Henryk V 1399–1401
  15. Mikołaj V Goldberg 1401–1429
  16. Paweł Körnichen 1429–1431[69]
  17. Michał I 1431–1436
  18. Jan II 1436–1440
  19. Michał II 1440–1460[70]
  20. Mikołaj VI von Liebau 1460–1490
  21. Jan III von Hayn 1490–1506
  22. Tomasz Koch 1506–1516
  23. Franciszek Büthner 1517–1533
  24. Michał III Lorenz 1533–1542
  25. Jan IV Ilgner-Walowitz 1542–1544
  26. Jan V Kellner 1544–1554
  27. Benedykt I Bartsch 1554–1556
  28. Antoni Neukirch 1556–1558
  29. Jan VI Tharlan (Cressavicus)[71] 1558–1567
  30. Kacper I Hauser 1567–1571
  31. Krzysztof Scholtz 1571–1574
  32. Mikołaj VII Ruperti[72] 1574–1576
  33. Kacper II Ebert 1576–1609
  34. Jerzy I Henning 1609–1611
  35. Tomasz Haller 1611–1616
  36. Marcin Clavei 1616–1620
  37. Jerzy II Henning 1621–1622
  38. Adam Wolfgang 1622–1632
  39. Walenty Rüling 1632–1653
  40. Andrzej Michaelis 1653–1660
  41. Bernard Rosa 1660–1696
  42. Dominicus Geyer 1696–1726
  43. Innocenty Fritsch 1727–1734
  44. Benedykt II Seidel 1734–1763
  45. Malachiasz Schönwiese 1763–1767
  46. Placyd Mundfering 1768–1787
  47. Piotr II Keilich 1787–1797[73]
  48. Jan VII Langer 1797–1800
  49. Ildefons Reuschel 1800–1810[74][75]

Galeria

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo dolnośląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 31 stycznia 2025.
  2. Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 kwietnia 2004 r. w sprawie uznania za pomnik historii [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 2017-11-25] (pol.).
  3. Stanisław Rybandt. 0 pobycie benedektynów słowiańskich w Oleśnicy. „Sobótka. Śląski Kwartalnik Historyczny”. 4 (XXV), s. 665–677, 1970. Wrocławskie Towarzystwo Miłośników Historii. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich. 
  4. M. Cetwiński, „Anna beatissima". Wokół średniowiecznej biografii dobrodziejki benedyktynów krzeszowskich, [w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997, s. 31.
  5. a b c d e Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 8: Kotlina Kamiennogórska, Wzgórza Bramy Lubawskiej, Zawory, red. Marek Staffa, Wrocław 1997, s. 174-190.
  6. J. Biernacki, Nawiedzenie kopii Obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa w Diecezji Legnickiej w latach 1996–1997, [w:] PERSPECTIVA. Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne, Rok II 2003 nr 1, s. 7.
  7. a b c J. Lubieniecki, Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej, Jelenia Góra 1996, s. 39-40.
  8. K. Dola, Krzeszów cysterski - Krzeszów benedyktyński (1242-1946), [w:] PERSPECTIVA. Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne, Rok I 2002, s. 41.
  9. Dokument zakupu włości benedyktynów z Grizow, Jelenia Góra 1289 (łac.)..
  10. A. Wałkówski, Pochodzenie kancelaryjne pierwszych dokumentów fundacyjnych opactwa cystersów w Krzeszowie [w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997, s. 45.
  11. K. Michalik, Krzeszów – Dom Łaski Maryi, Krzeszów 2018, s. 8.
  12. Dokument fundacyjny Krzeszowa dla cystersów, Krzeszów 1292 (łac.)..
  13. J. Lubieniecki, Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej, Jelenia Góra 1996, s. 41.
  14. E. Łużyniecka, Średniowieczny klasztor cysterski w Krzeszowie na podstawie ostatnich badań architektonicznych [w:] Architektura czasopismo techniczne, nr 7A/2011, Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej, s. 443.
  15. M. Kutzner, Średniowieczna architektura klasztoru cysterskiego w Krzeszowie, [w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997, s. 132.
  16. J. Lubieniecki: Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej. Jelenia Góra: 1996, s. 40.
  17. K. Dola: Krzeszów cysterski - Krzeszów benedyktyński (1242-1946) [w:] PERSPECTIVA. Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne. Jelenia Góra: Rok I 2002, s. 43-44.
  18. H. Dziurla, Krzeszów, Wrocław 1974, s. 9.
  19. J. Lubieniecki: Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej. Jelenia Góra: 1996, s. 42-43.
  20. K. R. Mazurski, Krzeszów, Warszawa 1989, s. 6.
  21. H. Dziurla, Krzeszów, Wrocław 1974, s. 9.
  22. J. Lubieniecki: Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej. Jelenia Góra: 1996, s. 41.
  23. B. Ziętara, Krzeszów, Wąchock 1986, s. 4.
  24. I. Kořán, Madony ochránkynĉ českých klášterü a milostný obraz P. Marie v Kóešovĉ, [w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997, s. 22.
  25. M. R. Górniak, Krzeszów, [w:] Encyklopedia Katolicka. T 9. red. A. Szostek [i in.], Lublin 2002, s. 1447.
  26. M. Kutzner, Średniowieczna architektura klasztoru cysterskiego w Krzeszowie, [w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997, s. 134.
  27. J. Lubieniecki: Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej. Jelenia Góra: 1996, s. 61.
  28. A. Dudek, Cystersi na Dolnym Śląsku cz. III, Wrocław 1989, s. 121.
  29. M. R. Górniak, Krzeszów, [w:] Encyklopedia Katolicka. T 9. red. A. Szostek [i in.], Lublin 2002, s. 1447.
  30. A. Dudek, Cystersi na Dolnym Śląsku cz. III, Wrocław 1989, s. 118.
  31. H. Dziurla, Krzeszów, Wrocław 1974, s. 9.
  32. B. Ziętara, Obraz Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie [w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997, s. 11.
  33. A. Kiełbasa, Związki między klasztorami cysterskimi w Krzeszowie i Trzebnicy. Wybrane zagadnienia z XVII i XVIII wieku, [w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997, s. 187-188. ISBN 83-229-1275-7.
  34. A. Kozieł, Angelus Silesiu, Bernhard Rosa i Michael Willmann, czyli sztuka i mistyka na Śląsku w czasach baroku, Wrocław 2006, s. 113-114.
  35. K. R. Mazurski, Krzeszów, Warszawa 1989, s. 8-9.
  36. K. Michalik, Krzeszów - Dom łaski Maryi, Krzeszów 2018, s. 7-19.
  37. A. Kiełbasa, Związki między klasztorami cysterskimi w Krzeszowie i Trzebnicy. Wybrane zagadnienia z XVII i XVIII wieku, [w:] H. Dziurla i K. Bobowski, Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997, s. 189. ISBN 83-229-1275-7.
  38. K. Michalik, Krzeszów - Dom łaski Maryi, Krzeszów 2018, s. 17-19.
  39. K. Dola: Krzeszów cysterski - Krzeszów benedyktyński (1242-1946). Legnica: 2002, s. 51.
  40. N. Lutterotti, Kloster GrUssau in den Zeitaltern des Barock, Rokoko und Kłassizismus, [w:] Heimatbuch des Krciscs Landeshut, t. 2, Landeshut 1929, s. 401 .
  41. A. Dudek, Cystersi na Dolnym Śląsku cz. III, Wrocław 1989, s. 128-129.
  42. Witold Komorowski. Wędrówki krzeszowskich kamieni granicznych. „Na Szlaku. Magazyn turystyczno-krajoznawczy”. R. XXXVIII (e-213 (409)), s. 3-8, lipiec 2024. Oddział Wrocławski PTTK. ISSN 1230-9931. 
  43. B. Ziętara, Krzeszów, Wąchock 1986, s. 5.
  44. B. Ziętara, Krzeszów, Wąchock 1986, s. 6.
  45. J. Lubieniecki, Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej, Jelenia Góra 1996, s. 69-70.
  46. K. R. Mazurski, Krzeszów, Warszawa 1989, s. 10-13.
  47. K. Michalik, Krzeszów - Dom łaski Maryi, Krzeszów 2018, s. 21.
  48. K. Michalik, Krzeszów - Dom łaski Maryi, Krzeszów 2018, s. 21.
  49. H. Dziurla, Krzeszów – europejska perła baroku, Legnica 2001, s. 9.
  50. K. Michalik, Krzeszów - Dom łaski Maryi, Krzeszów 2018, s. 21.
  51. H. Dziurla, Krzeszów – europejska perła baroku, Legnica 2001, s. 9.
  52. A. Dudek, Cystersi na Dolnym Śląsku cz. III, Wrocław 1989, s. 137.
  53. K. Michalik, Przewodnik opowiada: Historia kołem się toczy, w: Krzeszowska Pani nr 2 (51) – Marzec / Kwiecień 2017, s. 26.
  54. K. Dola, Krzeszów cysterski - Krzeszów benedyktyński (1242-1946) [w:] PERSPECTIVA. Legnickie Studia Teologiczno-Historyczne, Jelenia Góra: Rok I 2002, s. 56-60.
  55. A. Franczyk-Cegła, Losy biblioteki benedyktynów z Krzeszowa, [w:] Śląski Kwartalnik Historyczny Sobótka, Rocznik LXXIV (2019) 2, s. 8-9.
  56. A. Konieczny, Tormersdorf Grussau Riebnig. Obozy przejściowe dla Żydów Dolnego Śląska z lat 1941-1943, Wrocław 1997, s. 44-62.
  57. B. Ziętara, Krzeszów, Wąchock 1986, s. 33-34.
  58. B. Skoczylas-Stadnik, Skarby Lwowskie w opactwie benedyktynek w Krzeszowie, fot. Franciszek Grzywacz, Krzeszów 2017, s. 81.
  59. K. Michalik, Krzeszów - Dom Łaski Maryi, Krzeszów 2018, s. 224-226.
  60. Opat założyciel zm. 3 lutego 1298
  61. Opat zmarł w czwartym roku panowania, data nieznana
  62. Opat zrezygnował w 1310 po sześciu latach sprawowania urzędu, żył jako przeor do 1315
  63. Opat zm. 1312 w drugim roku panowania
  64. Opat zrezygnował w 1357, zmarł około 1362
  65. Opat zmarł po trzyletnim panowaniu
  66. Opat pochodził ze Świdnicy
  67. Opat zrezygnował 1387, zmarł po 1399
  68. Opat prawdopodobnie zmarł 1403
  69. Opat zmarł 1432
  70. Opat zm. 1462
  71. Krzeszowski
  72. Opat pochodził z Kulmbach
  73. Opat zmarł 1798
  74. Opat zmarł 1823
  75. Opaci cysterscy w latach 1292–1810. [dostęp 2024-04-17].
  76. Rzeźby autorstwa Ferdynanda Maksymiliana Brokoffa
  1. Na początku XX w. obok obecnego kościoła św. Wawrzyńca odnaleziono relikty dawnej budowli, interpretowanej jako właśnie klasztor benedyktyński
  2. Fundacja klasztoru w Krzeszowie była strategicznym posunięciem politycznym księcia, wpisującym się w szerszą koncepcję umacniania władzy i ochrony granic. Zagospodarowanie przygranicznych, zalesionych obszarów oraz ich zasiedlenie miało kluczowe znaczenie dla utrzymania kontroli nad tym rejonem i zabezpieczenia go przed wpływami czeskimi. Czeskim benedyktynom nie udało się skutecznie zrealizować tego zadania, dlatego zastąpili ich cystersi, którzy w tamtym czasie lepiej wpisywali się w polityczne i gospodarcze cele księstwa
  3. Fundator oczekiwał od cystersów dalszej kolonizacji ziemi oraz założenia nowych osad
  4. Nazwa miejscowości w najstarszych dokumentach zapisywana była w różnych formach, takich jak Gressebor, Cresowbor, Cressowe, Crisowe czy Crissovium. Wbrew interpretacjom niemieckich badaczy, którzy próbowali wywodzić jej pochodzenie od borów znajdujących się na kresach, rzeczywiste źródło nazwy należy łączyć z imieniem Krzesza. Zagadnienie to szczegółowo omawia S. Rospond w pracy Patronimiczne nazwy miejscowe na Śląsku (Wrocław, 1964)
  5. Faktem, który można zrozumieć, jest to, że benedyktyni, zgodnie ze swoją tradycją, zakładali opactwa na wzniesieniach, podczas gdy cystersi budowali je w dolinach
  6. W klasztorze w Krzeszowie dochodziło do aktów apostazji zakonników w okresie reformacji, a całe miejscowości oddaliły się od wiary katolickiej. Na początku XVII w. wielu członków konwentu opuściło zgromadzenie, w tym również przeor w 1617 r. Zdarzały się jednak przypadki powrotu – przykładem jest o. Jan Thomas, który w tym samym roku odszedł z klasztoru, lecz po pewnym czasie powrócił i stał się symbolem pokuty oraz nawrócenia
  7. Dla Kalwarii opracowano modlitewnik pasyjny, w którym znalazły się pieśni Angelusa Silesiusa, znanego poety i mistyka śląskiego
  8. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2022 roku (109. rocznica pożaru) odbywa się Bieg na Wieżę. W biegu uczestniczą strażacy z OSP Krzeszów przebrani w mundury z epoki
  9. Z krzeszowskiego opactwa musiał wyjechać konwent benedyktynów, w którym przeważającą część stanowili mnisi niemieckiej narodowości. Pozostali tylko nieliczni – ci, którzy mieli odpowiednie obywatelstwo. To oni, na mocy aktu własności, przekazali klasztor siostrom zakonnym. Już przed wojną istniał podział, zgodnie z którym klasztor należał do zamieszkującej go wspólnoty zakonnej, podczas gdy oba kościoły pozostawały w jurysdykcji kurii diecezjalnej

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Dudek A., Cystersi na Dolnym Śląsku, cz. III, Wrocław 1989.
  • Dziurla H., Krzeszów, Wrocław 1974.
  • Dziurla H., Krzeszów – europejska perła baroku, Legnica 2001.
  • Dziurla H., Bobowski K., Krzeszów uświęcony łaską, Wyd. Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 1997.
  • Encyklopedia Katolicka, t. 9, red. A. Szostek [i in.], Lublin 2002.
  • Konieczny A., Tormersdorf – Grussau – Riebnig. Obozy przejściowe dla Żydów Dolnego Śląska z lat 1941-1943, Wrocław 1997.
  • Kozieł A., Angelus Silesius, Bernhard Rosa i Michael Willmann, czyli sztuka i mistyka na Śląsku w czasach baroku, Wrocław 2006.
  • Lubieniecki J., Z dziejów Ziemi Kamiennogórskiej, Jelenia Góra 1996.
  • Mazurski K. R., Krzeszów, Warszawa 1989.
  • Michalik K., Krzeszów – Dom łaski Maryi, Krzeszów 2018.
  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 8: Kotlina Kamiennogórska, Wzgórza Bramy Lubawskiej, Zawory, red. M. Staffa, Wrocław 1997.
  • Ziętara B., Krzeszów, Wąchock 1986.