Псевдореферендуми на окупованих територіях України (2022) — Вікіпедія

Псевдореферендуми на окупованих територіях України
Зображення
Країна  Україна[1][2]
Місце розташування Херсонська військово-цивільна адміністраціяd
Запорізька військово-цивільна адміністраціяd
ЛНР
ДНР
Країна походження  Росія
Момент часу 27 вересня 2022
Час/дата початку 23 вересня 2022
Час/дата закінчення 27 вересня 2022
Кількість поданих бюлетенів невідомо
Всього дійсних голосів невідомо
Мета проєкту або місії спроба анексії окупованих територій України (2022)
Мінімальний вік невідомо
Голосів проти невідомо
Голосів за невідомо
CMNS: Псевдореферендуми на окупованих територіях України у Вікісховищі
Представники окупаційної влади з озброєними військовими РФ, здійснюють обходи квартир

Псевдореферендуми на окупованих територіях України — нелегітимні референдуми, проведені тимчасовою окупаційною владою РФ у окупованих Росією областях України. Пройшли 23—27 вересня 2022 року в ході повномасштабного російського вторгнення до України, метою було оголошено опитування населення щодо «приєднання» окупованих територій до Росії.

Запропоновані дати цих подій неодноразово змінювалися через численні битви та визволення ЗСУ території, зайнятої РФ. Псевдореферендуми планували провести за кримським сценарієм на вже окупованих територіях з метою їх анексії. 11 вересня, після українського контрнаступу на Харківщині, було оголошено, що референдуми будуть відкладені «на невизначений термін»[3][4].

20 вересня ватажки «ДНР», «ЛНР» та окупаційна влада Херсонської та Запорізької областей оголосила референдуми про приєднання до РФ 23—27 вересня[5][6].

Ці «референдуми» не мають нічого спільного з вільним, демократичним волевиявленням людей, оскільки вони були проведені в умовах російського терору, психологічного тиску та переслідування українських громадян та українських активістів, яких окупаційна російська влада кидала і продовжує кидати у тюрми, катівні і фільтраційні табори. Вони також порушують міжнародне та українське законодавство[7][8][9][10][11][12][13][14][15][16][17][18][19][20][21]

Передісторія

[ред. | ред. код]

18 липня 2022 року керівник Луганської ОВА Сергій Гайдай повідомив, що 11 вересня російські загарбники готувалися провести на тимчасово окупованій території Луганщини псевдореферендум про приєднання області до Росії[22].

На початку серпня 2022 року прозвучали заяви від окупаційної влади в Херсонській та Запорізькій областях про проведення «референдумів» 11 вересня. Головною озвученою умовою було одночасне проведення на всій окупованій РФ території України у Донецькій, Луганській, Херсонській та Запорізькій областях. Результати «референдумів» було визначено заздалегідь, ще до початку «голосування»[23].

У серпні кілька представників окупаційної влади заявили, що «референдуми» проведуть, коли Росія повністю захопить Донецьку область[24][25].

Секретар партії «Єдина Росія» Андрій Турчак 7 вересня 2022 року запропонувала провести «референдуми» 4 листопада.

Підготовка

[ред. | ред. код]

У червні 2022 року заступник «голови» окупаційної військово-цивільної адміністрації Херсонської області Кирило Стремоусов повідомив, що про плани Херсонщини провести референдуму, який мали готувати люди з путінської партії «Єдина Росія», але її члени втекли з регіону в липня після того, як українські сили обстріляли Антонівський автомобільний міст[26].

З серпня представники окупаційної влади на цих територіях намагалися сформувати «виборчі комісії», але знайти потрібну кількість людей не вдалося. Найбільша проблема — низька підтримка населення та активний партизанський рух. Зокрема, за інформацією голови Комітету виборців України Олексія Кошеля, двоє представників «комісій» отримали ножові поранення в Михайлівці, іншого підірвали у Мелітополі Запорізької області[24].

Призначений російський ватажок окупованої частини Запорізької області Балицький 8 серпня 2022 року заявив, що підписав «розпорядження» (без дати) підготовку до «референдуму» щодо «приєднання» до Росії. На початку серпня 2022 року влада окупованого регіону висловила бажання провести референдум 11 вересня 2022 року[27].

13 серпня 2022 року російський ватажок «адміністрації» Миколаївської області Юрій Барбашов заявив про запланований у Снігурівці «референдум».

2 вересня голова Луганської обласної військової адміністрації Сергій Гайдай заявив, що референдум ймовірно зміг би відбутися з кількох причин, основною з яких є партизанський рух. За його словами, після Сватового вибухи пролунали і в Кремінній[28].

Донецька область

[ред. | ред. код]

Російські терористи провели на Донеччині «референдуми» про незалежність у травні 2014 року, та РФ формально їх не анексувала, на відміну від Криму. РФ планувала провести такий «референдум» у вересні[29].

Незабаром у «Народній раді ДНР» оголосили, що референдум було заплановано на 23—27 вересня.

Запорізька область

[ред. | ред. код]

8 серпня голова окупаційної військово-цивільної адміністрації Запорізької області Євген Балицький підписав розпорядження про підготовку організації референдуму. 8 липня форум того ж руху прийняв резолюцію з пропозицією провести референдум[30]. «Референдум» в Запорізькій області відвідали менше 1 % жителів[31].

Луганська область

[ред. | ред. код]

Російські терористи з «ЛНР» провели «референдуми» про незалежність у травні 2014 року, хоча РФ не анексувала, на відміну від Криму.

20 вересня «Народна рада ЛНР» призначила референдум на 23—27 вересня.

Миколаївська область

[ред. | ред. код]

8 серпня заступник ватажка російської окупаційної Херсонської військово-цивільної адміністрації Катерина Губарєва заявила про анексію окупованих територій Миколаївської області, де видбулися "псевдореферендуми". Це стосувалося захопленого росіянами міста Снігурівка та прилеглого до нього району, а також тієї частини Кінбурської коси, що територіально входить до Миколаївської області [32][33]. При цьому окупаційна влада "включила" Снігурівку та західну частину Кінбурської коси до складу Херсонської області.

Харківська область

[ред. | ред. код]

РФ призначила ватажком військово-цивільної адміністрації Харківської області Ганчева Віталія.

Херсонська область

[ред. | ред. код]

12 березня українські чиновники заявили, що РФ планувала організувати в Херсоні референдум щодо створення Херсонської народної республіки, подібної до ДНР та ЛНР. Сергій Хлань, заступник голови Херсонської облради, заявив, що російські військові обдзвонили всіх членів ради і попросили їх співпрацювати[34]. Того ж дня Херсонська обласна рада ухвалила постанову про визнання запропонованого референдуму незаконним[35].

11 травня заступник ватажка Херсонської військово-цивільної адміністрації Кирило Стремоусов заявив про готовність надіслати президенту Владіміру Путіну прохання про приєднання Херсонської області до РФ, зазначивши, що не буде створення «Херсонської народна республіка» або референдуми з цього приводу[36].

У червні 2022 року Стремоусов заявив, що Херсонська область почала готуватися до референдуму[37]. Референдум збиралася підготувати путінська партія «Єдина Росія», але її члени втекли з регіону в липні після того, як українські сили обстріляли Антонівський автомобільний міст[38].

5 вересня Стремоусов заявив, що референдум у Херсонській області перенесли з «безпекових міркувань»[39].

Позиція країн

[ред. | ред. код]

Генеральна Асамблея ООН 12 жовтня 2022 року ухвалила резолюцію «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту Організації Об'єднаних Націй», яка засуджує російські псевдореферендуми на окупованих територіях України. «За» висловилися 143 країни, проти - 5, утрималися - 35.[40][41]

Україна

[ред. | ред. код]

Народні депутати України 29 липня 2022 року прийняли звернення до світової спільноти із закликом не визнавати результатів фейкових референдумів, організованих Росією на окупованих територіях України[42].

Президент України Зеленський 7 серпня заявив, що коли Росія проведе псевдореферендуми з подальшою анексією, це «закриє для неї будь-яку можливість перемовин з Україною та світом»[24][43].

Австрія

[ред. | ред. код]

Засуджує фейкові «референдуми» Росії, Австрія назвала їх черговим замахом на територіальну цілісність України[44].

Грузія

[ред. | ред. код]

Президент Саломе Зурабішвілі заявила, що «референдуми» є вкрай цинічною дією Росії[45].

Ізраїль

[ред. | ред. код]

Посол Ізраїлю в Україні Міхаель Бродський заявив, що Ізраїль підтримує суверенітет та територіальну цілісність України та не визнає результати «референдумів» у чотирьох регіонах України[46].

Іран не визнав анексію окупованих областей України та засудив «референдуми»[47].

Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков 8 серпня 2022 року заявив, що плани про подібні референдуми — виключно воля самого населення регіонів[24][43].

Сербія

[ред. | ред. код]

Президент Сербії Александр Вучич, офіційно заявив, що Сербія не визнає результати «псевдореферендумів»[48].

Міністерство закордонних справ КНДР повідомило, що країна підтримує анексію українських територій, визнавши «псевдореферендуми»[49].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. https://www.globaltimes.cn/page/202209/1275971.shtml
  2. https://www.reuters.com/world/europe/ukraine-marches-farther-into-liberated-lands-separatist-calls-urgent-referendum-2022-09-19/
  3. Война в Украине. Хроника событий 19 августа - 19 сентября 2022 - Новости на русском языке. BBC News Русская служба (ru-RU) . Процитовано 21 вересня 2022.
  4. Кремль «поставил на стоп» референдумы о «присоединении» оккупированных территорий к России, утверждают источники «Медузы» Их «отложили на неопределенный срок» из-за успешного украинского контрнаступления. Meduza (рос.). Процитовано 22 вересня 2022.
  5. Война в Украине: ЛНР и ДНР объявили о "референдумах" о присоединении к России 23-27 сентября - Новости на русском языке. BBC News Русская служба (ru-RU) . Процитовано 20 вересня 2022.
  6. На оккупированных территориях Украины 23–27 сентября проведут «референдумы о присоединении к России». Главное Тем временем в России вводят понятие «мобилизация» в Уголовный кодекс. Meduza (рос.). Процитовано 20 вересня 2022.
  7. ЦЕНТРАЛЬНА ВИБОРЧА КОМІСІЯ. ПОСТАНОВА від 27 вересня 2022 року № 101. Про нікчемність псевдореферендумів на тимчасово окупованих територіях України
  8. «Так» або «ні» — в дуло автомату. Розповіді місцевих про «референдум» на окупованих територіях
  9. Енн Епплбаум і Наталя Гуменюк. «Вони нічого не розуміли, просто зіпсували людям життя». Як російські загарбники мучили жителів українських містечок
  10. Росія планувала катівні на окупованих українських територіях — міжнародні юристи
  11. Russia planned Kherson torture centers(англ.)
  12. Behind the Lines: Russia's Occupation Forces Move to Crush Dissent(англ.)
  13. ‘Part of the policy of terror’ How Russia captures civilians to achieve its aims in Ukraine(англ.)
  14. Ukraine: Torture, Disappearances in Occupied South. Apparent War Crimes by Russian Forces in Kherson, Zaporizhzhia Regions(англ.)
  15. Kherson residents describe reign of terror under Russian rule. Alleged hanging of woman in southern Ukraine signifies Moscow's brutality in occupied territory(англ.)
  16. So-called referenda in Russian-controlled Ukraine ‘cannot be regarded as legal’: UN political affairs chief(англ.)
  17. Russia holds annexation votes; Ukraine says residents coerced. By Pavel Polityuk(англ.)
  18. Rigged Russian referendums: Putin's plan to annex occupied Ukraine. By Olga Aivazovska(англ.)
  19. So-Called Referenda during Armed Conflict in Ukraine ‘Illegal’, Not Expression of Popular Will, United Nations Political Affairs Chief Tells Security Council(англ.)
  20. Не давали їсти й пити, били струмом по статевих органах: росіянин і колаборант катували херсонців
  21. Страх та смерть в "Ізоляції". Як катують людей у підвалах Донецька
  22. Перун, Віра (18 липня 2022). Окупанти готуються до псевдореферендуму про приєднання Луганщини до РФ, - Гайдай. Лівий берег (укр.). Процитовано 21 серпня 2022.
  23. Окупанти ще у вересні визначили "результати" псевдореферендумів, - СБУ. РБК-Украина (укр.). Процитовано 26 вересня 2022.
  24. а б в г Корба, Галина (19 серпня 2022). Чи справді Кремль планує "референдуми" на окупованому Півдні і чим це йому загрожує. https://www.bbc.com (укр.). Процитовано 21 серпня 2022.
  25. Лотоцька, Наталка (20 серпня 2022). Кремль, найімовірніше, буде намагатися анексувати окуповані території 11 вересня, – ISW. Лівий берег (укр.). Процитовано 21 серпня 2022.
  26. Putin’s “United Russia” party fled from occupied Kherson. Odessa Journal. 28 липня 2022. Процитовано 21 серпня 2022.
  27. Власти Запорожья назвали желаемую дату референдума о присоединении к России. TV Centre (рос.). 11 серпня 2022. Процитовано 21 серпня 2022.
  28. Новости (2 вересня 2022). Оккупанты не смогут провести «референдум» в Луганской области 11 сентября — Гайдай. https://hromadske.radio (рос.). Процитовано 2 вересня 2022.
  29. Russia Moves to Annex Occupied Ukrainian Land by September. www.bloomberg.com. Процитовано 28 серпня 2022.
  30. В регионе началась подготовка к проведению референдума по воссоединению с Россией - Администрация Запорожской области (рос.). Архів оригіналу за 26 серпня 2022. Процитовано 11 вересня 2022.
  31. "Референдум" в Запорізькій області відвідали менше процента жителів. РБК-Украина (укр.). Процитовано 28 вересня 2022.
  32. Reuters (21 вересня 2022). Russian-held parts of Ukraine's Mykolaiv region to be incorporated in Russian-held Kherson. Reuters (англ.). Процитовано 22 червня 2023.
  33. У Снігурівці в «референдумі» взяли участь 30 людей, - Кім. Novosti-N (ua) . Процитовано 22 червня 2023.
  34. Russia plotting sham referendum to create 'Kherson People's Republic', says Ukrainian official. inews.co.uk (англ.). 12 березня 2022. Архів оригіналу за 13 March 2022. Процитовано 23 березня 2022.
  35. Ukraine: how Putin could try to split the country into regional puppet governments. The Conversation. 14 березня 2022. Архів оригіналу за 21 March 2022. Процитовано 20 березня 2022.
  36. Оккупационные власти Херсона заявили о плане включить регион в состав России. Радио Свобода (рос.). Процитовано 11 травня 2022.
  37. Власти Херсона сообщили о подготовке референдума о присоединении к России. РБК (рос.). Процитовано 11 серпня 2022.
  38. Putin's "United Russia" party fled from occupied Kherson. Odessa Journal. 28 липня 2022.
  39. Ukraine war: Russia postpones 'referendum' in occupied region. BBC (англ.). Процитовано 6 вересня 2022.
  40. Генасамблея ООН засудила псевдореферендуми на захоплених територіях України
  41. Генасамблея ООН засудила "референдуми" РФ на окупованій частині України, Зеленський відреагував
  42. Нардепи закликали світ не визнавати псевдореферендуми росії. Слово і діло (укр.). 29 липня 2022. Процитовано 21 серпня 2022.
  43. а б Янковський, Олександр (10 серпня 2022). «Паспортні дані для фальсифікацій вже зібрані». Як Росія хоче проводити «референдуми» на окупованій частині півдня?. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 21 серпня 2022.
  44. Черговий замах на територіальну цілісність, - МЗС Австрії про "референдуми" в Україні. РБК-Украина (укр.). Процитовано 28 вересня 2022.
  45. Президент Грузії категорично засудила проведення "референдумів" в Україні. РБК-Украина (укр.). Процитовано 28 вересня 2022.
  46. Ізраїль не визнає російські "референдуми" в Україні. Що ще кажуть у світі. РБК-Украина (укр.). Процитовано 28 вересня 2022.
  47. Іран не визнав анексію окупованих областей України та засудив "референдуми". РБК-Украина (укр.). Процитовано 4 жовтня 2022.
  48. Вучич підтвердив позицію Сербії щодо "референдумів" в Україні. РБК-Украина (укр.). Процитовано 28 вересня 2022.
  49. Північна Корея визнала \"референдуми\" та підтримала анексію частини України. www.pravda.com.ua. Процитовано 13 жовтня 2022.