Cmentarz wojenny nr 364 – Kasina Wielka – Wikipedia, wolna encyklopedia

Cmentarz wojenny nr 364
Kasina Wielka
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kasina Wielka

Typ cmentarza

wojenny

Stan cmentarza

nieczynny

Data otwarcia

1914

Data ostatniego pochówku

1914

Architekt

Gustaw Ludwig

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 364Kasina Wielka”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 364Kasina Wielka”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 364Kasina Wielka”
Położenie na mapie gminy wiejskiej Mszana Dolna
Mapa konturowa gminy wiejskiej Mszana Dolna, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Cmentarz wojenny nr 364Kasina Wielka”
Ziemia49°43′09,3″N 20°08′59,6″E/49,719250 20,149889

Cmentarz wojenny nr 364 – Kasina Wielka – austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu X Limanowa.

Ten niewielki (110 m²) cmentarz znajduje się we wschodniej części miejscowości Kasina Wielka, obok stacji kolejowej, na zachodnim stoku Śnieżnicy.
Ma kształt kwadratu. Pośrodku znajduje się pomnik, w formie obelisku, wykonany z kamienia. Wokół niego ułożone są symetrycznie groby. Cmentarz jest ogrodzony i obsadzony dookoła brzozami.

Pochowano na nim 20 żołnierzy austro-węgierskich oraz 1 żołnierza niemieckiego, poległych w grudniu 1914 r.

Cmentarz projektował Gustaw Ludwig. Obecnie, po kilku remontach, podczas których doszło do licznych błędów, obiekt ma wygląd znacznie odległy od oryginału - na cmentarzu umieszczono krzyże typu "rosyjskiego" (podwójne – prawosławne), mimo iż żołnierze rosyjscy nie są tam pochowani. Pomieszano również tabliczki – na krzyżach "rosyjskich" znajdują się imiona i nazwiska żołnierzy austriackich, podobnie na jedynym krzyżu typu "niemieckiego" znajduje się tabliczka żołnierza austriackiego (widać to również na ilustracji zamieszczonej w tym artykule).

Groby żołnierzy
Pomnik


Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Oktawian Duda Cmentarze I Wojny Światowej w Galicji Zachodniej 1914-1918, Ośrodek Ochrony Zabytkowego Krajobrazu, Warszawa 1995, ISBN 83-85548-33-5
  • Roman Frodyma Galicyjskie Cmentarze wojenne t. III Brzesko-Bochnia-Limanowa, Oficyna Wydawnicza „Rewasz”, Pruszków 1998, ISBN 83-85557-52-0

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]